Recenzje:
Dzięki dzisiejszemu oprogramowaniu praktycznie każdy może stworzyć stronę WWW. Jednak, by dobrze to zrobić, by strona podobała się, a użytkownicy z przyjemnością ją odwiedzali -- to już bardziej złożony problem. Na szczęście jest poradnik, który może pomóc w jego rozwiązaniu -- książka wydawnictwa Helion o dość niecodziennym tytule "Nie każ mi myśleć! O życiowym podejściu do funkcjonalności stron internetowych", napisana przez Steve Kruga.
Autor w książce zawarł wskazówki, które sprawią, że tworzone przez was witryny będą przejrzyste i łatwe w nawigacji. W kolejnych rozdziałach pokazuje, jak powinien wyglądać proces projektowania witryny, wypełniania jej informacjami oraz testowania gotowego produktu. Słowem, wystarczy trochę pomyśleć, by inni już nie musieli, odwiedzając wasze strony WWW.

Dziennik Łódzki pio; 13 lipca 2005


Twórcy serwisów internetowych bardzo często koncentrują swą uwagę przede wszystkim na technicznych aspektach funkcjonowania witryny. Podejmują decyzje związane z technologami wykorzystywanymi do jej budowy, a następnie wykonują szereg działań mających na celu skuteczne wypromowanie ich dzieła. Często nie zdają sobie sprawy z tego, że zasadniczy wpływ na postrzeganie serwisu przez użytkowników ma to, czy zapewnia on oczekiwaną funkcjonalność oraz komfort obsługi. O tym jak istotne są to kwestie możemy przekonać się sięgając po prezentowaną publikację.

Autor rozpoczyna swe rozważania od podzielenia się z czytelnikami kilkoma podstawowymi uwagami na temat zawartości książki i znaczenia funkcjonalności witryn. W pierwszym rozdziale przybliża opracowane przez siebie pierwsze prawo funkcjonalności, które stanowi jednocześnie tytuł książki. Następnie wyjaśnia w jaki sposób użytkownicy korzystają ze stron WWW, podkreślając wpływ tych obserwacji na pracę projektantów witryn.
Kolejny rozdział niesie ze sobą wskazówki dotyczące podstaw projektowania serwisu, który będzie chętnie przeglądany przez użytkowników. Kontynuując lekturę dowiadujemy się jak istotne jest precyzyjne zdefiniowanie opcji, których wybór zależy od użytkowników. Zapoznajemy się też z zasadami przygotowywania tekstów na potrzeby stron WWW. Wśród rozważanych zagadnień pojawiają się również aspekty związane z projektowaniem mechanizmu nawigacji, opracowywaniem strony głównej oraz unikaniem fałszywych argumentów na temat funkcjonalności stron internetowych.
Na zakończenie mamy okazję zapoznać się z metodami testowania tworzonego serwisu oraz sugestiami traktującymi o sposobach wyciągania prawidłowych wniosków z wyników uzyskanych podczas testów.

Steve Krug uświadamia czytelnikom, iż istotne znaczenie dla popularności serwisu internetowego mają nie tylko technologie wykorzystane do jego przygotowania oraz działania promocyjne, lecz przede wszystkim decyzje związane z funkcjonalnością i wygodą jego użytkowania. Warto zapoznać się z opiniami w tym zakresie, aby przyswoić sobie zasady projektowania witryn, do których internauci będą z przyjemnością powracać.

Magazyn Internet KK; 06/2005