Ajax. Biblia (ebook)(audiobook)(audiobook)
- Autor:
- Steve Holzner
Opis książki
Czytaj fragment
Skuteczność i bezpieczeństwo Twoich aplikacji
- Buduj interaktywne aplikacje webowe
- Twórz wyszukiwanie na żywo
- Dowiedz się, jakich błędów programistycznych należy unikać
Dynamiczne, efektowne i sprawne strony internetowe to dzisiaj podstawa wizerunku każdego przedsiębiorstwa. Stworzenie takich właśnie witryn umożliwia Ajax - zbiór technologii opartych na języku JavaScript i XML. Dzięki zastosowaniu tej technologii, coraz bardziej popularnej wśród programistów, aplikacje mogą działać w przeglądarce internetowej tak jak te zainstalowane na komputerze użytkownika, a zmiana zawartości strony nie wymaga jej "odświeżenia". Ajax pozwala na komunikowanie się z serwerem "w tle", umożliwia wyszukiwanie na żywo, uaktualniając dane bez konieczności ponownego wczytania zawartości strony. Konsekwencją tego jest znalezienie zastosowania tam, gdzie wyświetlany tekst jest stale uaktualniany, na przykład w czatach, arkuszach kalkulacyjnych, formularzach zamieszczanych na serwerach oraz w wielu innych sytuacjach.
"Ajaks. Biblia" to kompletny przewodnik zawierający proste instrukcje, praktyczne porady i interesujące sztuczki dla webmasterów. Ułatwia opanowanie podstaw JavaScriptu, XML-a, dynamicznego HTML-a i CSS. Omawia także bardziej zaawansowane zagadnienia, takie jak eliminowanie zapisywania w pamięci podręcznej przeglądarki lub stosowanie ukrytych kontrolek dla sprawdzenia, czy użytkownik przeglądał już daną stronę. Korzystając z tego podręcznika, nauczysz się korzystać z bibliotek Ajaksa i JavaScriptu oraz kaskadowych arkuszy stylów. Książka ta porusza także istotne kwestie dotyczące bezpieczeństwa, w tym także zagadnienia związane z używaniem filtrów w Ajaksie.
- Wykorzystanie zaawansowanych bibliotek Ajaksa i JavaScriptu
- Obsługa XML-a za pomocą JavaScriptu
- Kaskadowe arkusze stylów
- Współpraca z PHP
- Bezpieczeństwo w aplikacjach opartych na Ajaksie
- Praca z obiektem XMLHttpRequest
- Wykorzystanie DOM oraz obsługa zdarzeń
Podobne produkty
-
Zarządzanie kryzysem w social media
Monika Czaplicka
-
SQL. Ćwiczenia praktyczne. Wydanie II
Marcin Lis
-
Duch w sieci. Moje przygody jako najbardziej po...
Kevin Mitnick (Author), Steve Wozniak (Foreword), William L. Simon (Contributor)
-
Jak naprawić sprzęt elektroniczny. Poradnik dla...
Michael Jay Geier
-
PHP, MySQL i JavaScript. Wprowadzenie. Wydanie V
Robin Nixon
-
Baw się kodem! Twoja własna gra. CoderDojo Nano
Jurie Horneman, CoderDojo
Recenzje (3)
-
Gruba, licząca ponad 600 stron księga, opatrzona tytułem niezrozumiałym dla zdecydowanej większości populacji, z dopiskiem "Biblia" robi z pewnością wrażenie. Oto mamy przed sobą źródło specjalistycznej wiedzy dostępnej tylko garstce pogarbionych dziwaków w grubych okularach. Nic bardziej mylnego - po lekturze książki Stevena Holznera Czytelnik ledwie zorientuje się, czym właściwie jest Ajaks (ang. Ajax).
No właśnie, czym jest Ajaks? W rzeczywistości efekty jego działania znają wszyscy użytkownicy internetu. Jeszcze nie tak dawno strony internetowe były siecią nieruchomych plansz zapełnionych tekstem, a potem również grafiką. Przejście między takimi planszami wiązało się z kliknięciem w hiperłącze, zniknięciem całej strony i pojawieniem się nowej, często nieznacznie tylko różniącej się od poprzedniej. Problem ten rozwiązywano z początku za pomocą tzw. ramek, które łączyły, niewidocznie dla użytkownika, kilka stron w jedną i każda z nich mogła być oddzielnie przeładowywana. Z czasem na stronach pojawiły się pierwsze elementy interaktywne, reagujące na ruch myszą bez przeładowywania strony np. rozwijane menu czy podświetlane linki. Wciąż jednak wszystkie dane były ładowane na stronę przed jej wyświetleniem, było to więc tylko odkrywanie ukrytych elementów, od początku obecnych w kodzie.
Chciałoby się powiedzieć - i wtedy pojawił się Ajaks, ale lepiej powiedzieć - i wtedy pojawiło się Google. Bowiem to właśnie ten koncern rozpoczął nowy etap rozwoju internetu. Od 2005 roku Google zaczęło wprowadzać swoje rewolucyjne usługi. Dzięki Google Suggest, w czasie wpisywania zapytania w pole wyszukiwarki strona "w locie" wyświetla najczęściej szukane hasła, w Google Maps stworzono interaktywną mapę, na której pojawiają się "dymki" z informacjami i "pineski" na wcześniej oznaczonych miejscach, Google Docs oferuje internetowe arkusze kalkulacyjne czy edytory tekstu. Rosnące jak grzyby po deszczu serwisy społecznościowe szybko przejęły nowe rozwiązania i dziś przestaje dziwić, że po wybraniu odnośnika strona zmienia się bez przeładowania, że formularze sprawdzają nam na bieżąco wprowadzane dane itd. Krótko mówiąc, strony zaczęły upodabniać do aplikacji deskopowych, w których interfejs jest stały, a treść dynamicznie się zmienia. Jest to jedna z głównych cech drugiej generacji stron internetowych zwanej Web 2.0. A techniką umożliwiającą pobranie danych z serwera bez odświeżania strony i dynamiczną zmianę części jej zawartości jest właśnie Ajaks.
Powyższe określenie nie jest może do końca ścisłe, bo Ajaks to właściwie twór teoretyczny, nazwa nowego podejścia do projektowania stron internetowych, przy wykorzystywaniu kilku technik, które ukształtowały się już w 1998 roku. Jednak dopiero w 2005 roku Jesse James Garrett pod raz pierwszy użył słowa "Ajax" w swoim artykule: "Ajax: A New Approach to Web Applications" ("Ajax: nowe podejście do aplikacji webowych"), w którym rozwinął ów skrót jako "Asynchroniczny JavaScript i XML", bo właśnie na tych technologiach, przy wsparciu innych, jak CSS czy model DOM, opiera się Ajaks.
Przejdźmy jednak wreszcie do książki Holznera, przed którym stanęło zadanie napisania podręcznika do podejścia, trendu, stylu - do kombinacji najróżniejszych technik projektowania stron www, które mogą współpracować z jeszcze innymi... Holzner miał dwie możliwości - albo założyć pewne minimum, które pozwoli mu pokazać, jak stare techniki zostały w nowy sposób połączone i twórczo wykorzystane, albo napisać książkę o wszystkich technikach składowych Ajaksa i potem spróbować to wszystko posklejać. Autor wybrał drugą opcję. Oczywiście założenie, że ktoś może i w ogóle chce nauczyć się Ajaksa, nie umiejąc w ogóle projektować stron internetowych porównałbym z pragnieniem malowania w stylu wczesnych impresjonistów francuskich bez przejścia kursu podstawowych technik malarskich. Holzner postawił jednak przed sobą mniej więcej takie właśnie zadanie i zaserwował Czytelnikom rajd przez wszystkie możliwe techniki projektowania, zarówno te, które są, jak i te, które nie są częścią Ajaksa.
Po zapoznaniu Czytelnika z tym, czego chce go nauczyć (rozdział 1), autor przechodzi do kursu JavaScriptu od podstaw, przejawiając wciąż duży optymizm w stosunku do swojego zadania. Jak pisze, "żeby zajmować się Ajaksem, potrzebna jest solidna znajomość podstaw JavaScriptu, a wszystko to, co trzeba wiedzieć o tym języku, zamieszczono w tym rozdziale". Owo "wszystko" to w tym i w innych przypadkach po prostu podstawowa składnia języka - operatorów, funkcji, instrukcji warunkowych czy pętli. Następne dwa rozdziały, niecałe 100 stron, to właściwy opis Ajaksa, przede wszystkim korzystania z obiektu JavaScriptu XmlHttpRequest, który służy do komunikacji z serwerem. I do tego miejsca jest jeszcze nieźle.
Drugą część, "Ajax w szczegółach", zajmują w całości różne biblioteki Ajaksa. W pierwszym rozdziale budujemy własną, co sprowadza się do umieszczenia kodu wypracowanego w pierwszej części w osobnym pliku z rozszerzeniem .js. W kolejnych rozdziałach poznajemy najróżniejsze, choć często też bardzo do siebie podobne, biblioteki Ajaksa dla JavaScriptu, PHP, Javy czy Ruby on Rails (różne języki programowania). Można sobie z tej menażerii coś wybrać, a pozostałe 100 stron ominąć i przejść do części trzeciej. Tam nauczymy się modelu DOM i XML - elementów rzeczywiście istotnych dla Ajaksa, ale dalej następuje także kurs CSS - techniki dziś dosyć podstawowej i wreszcie w czwartym rozdziale tej sekcji rozdziale autor umieszcza parę technik, o których jeszcze nie pisał, do czego jeszcze wrócę. Szczyt jednak osiąga w części ostatniej, której większość stanowi... kurs PHP, w którym ani razu nie pojawia się skrypt w Ajaksie. Wreszcie w ostatnich dwóch rozdziałach traktujących o bezpieczeństwie Holzner wprowadza kolejny język - Javę, już bez tłumaczenia jego składni, mimo że większość prezentowanych rozwiązań można by uzyskać także w... PHP, którego ledwie co autor nas "nauczył".
Gdyby jeszcze wszystkie te kursy były napisane bez zarzutu i wypełniały szczelnie 600 stron "Biblii" książka broniłaby się jako podręcznik dla początkujących. Niestety, już sama organizacja książki jest bardzo nieekonomiczna. Autor wprowadzając każdą nową linijkę kodu, cytuje całość lub część skryptu, pogrubiając tylko zmiany - w ten sposób jeden, niedługi zwykle kod jest wielokrotnie powielany, a każda jego linijka łopatologicznie tłumaczona. Przewracanie książek staje się więc z czasem główną czynnością Czytelnika. Z drugiej strony autorowi zdarza się wprowadzać niezrozumiałe części kodu z komentarzem typu "tego nie trzeba rozumieć" lub "wykracza to poza ramy tej książki". Tam więc, gdzie książka miała się zaczynać, autor już ją kończy.
I nic nie zasługuje tu na bezwarunkową pochwałę. Struktura jest klarowna, ale nie brakuje też niekonsekwencji i zaburzenia kolejności wprowadzanych zagadnień. Poziom kodu jest nierówny - zwykle nienajgorszy, ale dość wspomnieć rozdział czwarty części trzeciej, w którym autor zbiera różne wcześniej nie opisane techniki - większość z nich nie działa na innej przeglądarce niż Internet Explorer, czasem zgodnie z przewidywaniami autora, czasem nie. Tylko po co komu takie programowanie? Wreszcie, "Biblia" nie ma nastawienia praktycznego - właściwie przez większość czasu tłuczemy jeden i ten sam przykład typu "naciśnij przycisk, a pojawi się tekst" na tysiąc sposobów, a niezmiernie rzadko pojawiają się większe skrypty, które syntezowałyby nabywaną wiedzę, nie ma zaś takiego, który oferowałby więcej niż jedną funkcję i używałby wielu obiektów XmlHttpRequest.
Książka "Ajax. Biblia" jest właściwie niezłą pozycją - jasno napisaną, dobrze przełożoną i ładnie wydaną. Problem w tym, że nie wiem, dla kogo jest ona przeznaczona. Nowicjusze poznają z niej składnię wielu nowych języków, ale nie sądzę, by byli w stanie samodzielnie i poprawnie z nich wszystkich korzystać, bardziej zaawansowani użytkownicy będą zaś znudzeni przewracali kartki zapisane wiecznie tym samym kodem. Obie grupy jakoś nauczą się po tym wszystkim Ajaksa, choć trudno tu mówić o wyczerpującej wiedzy. Tylko że wobec tak ogromnej konkurencji na rynku literatury informatycznej, "jakoś" to chyba trochę za mało.
-
Magazyn Internet KK, 07/2008
Jednym z podstawowych zadań stawianych przed Ajaksem jest upodobnienie aplikacji webowych do programów instalowanych na dysku twardym komputera. Osiągnięcie tego celu wiąże się m.in. z wyeliminowaniem konieczności odświeżania strony w celu zaprezentowania nowych informacji. O tym w jaki sposób jest to realizowane możemy przekonać się sięgając po kolejne kompendium wiedzy o Ajaksie. Autor książki postanowił kompleksowo i od podstaw przybliżyć technologię Ajax oraz związane z nią elementy. Tym samym kieruje swą publikację przede wszystkim do początkujących webmasterów. Pokazuje na przykładach jakie efekty można uzyskać w oparciu o Ajax. Uczy czytelników korzystania z języka JavaScript, obsługi obiektu XMLHttpRequest oraz podpowiada, jak można sprawnie rozwijać aplikacje w oparciu o biblioteki Ajak-sa, JavaScriptu i PHP. Wyjaśnia ponadto jakie relacje zachodzą między Ajaksem a technologiami DOM, XML, CSS i dynamicznym językiem HTML. Sporo miejsca poświęca też rozwiązaniom opartym o PHP, bezpieczeństwu sieciowych aplikacji i zastosowaniom filtrów w procesie uwierzytelniania użytkowników.
-
NetWorld Piotr Kociatkiewicz, 05/2008
Czytelnik znajdzie w niej podstawowe informacje o tym, jak obecnie jest wykorzystywany Ajax i jak pracować z językiem JavaScript, wykorzystywać PHP i zapewnić bezpieczeństwo witryny. Zdobędzie informacje na temat języka HTML, kaskadowych arkuszy stylów CSS oraz programowania po stronie serwera. Pozna zasady wykorzystania poszczególnych komponentów Ajaxa, ilustrowane licznymi dobrze dobranymi przykładami kodów PHP, HTML i JavaScript. Po przestudiowaniu książki czytelnik dostanie do ręki bogaty zestaw narzędzi do projektowania dynamicznych, efektywnych i sprawnych stron WWW.
Szczegóły książki
- Tytuł oryginału:
- Ajax Bible
- Tłumaczenie:
- Anna Trojan
- ISBN Książki drukowanej:
- 978-83-246-1199-7, 9788324611997
- Data wydania książki drukowanej:
- 2008-03-03
- ISBN Ebooka:
- 978-83-246-8455-7, 9788324684557
- Data wydania ebooka:
- 2013-09-24
- Format:
- B5
- Numer z katalogu:
- 3964
- Rozmiar pliku Pdf:
- 10.7MB
- Pobierz przykładowy rozdział PDF
- Przykłady na ftp
- Zgłoś erratę
- Kategorie:
Technologie webowe » AJAX
- Serie wydawnicze: Biblia
Spis treści
- Co oznacza "Ajax"? (24)
- Co można zrobić za pomocą Ajaksa? (26)
- Tworzenie wyszukiwania na żywo opartego na Ajaksie (26)
- Tworzenie kalkulatora opartego na Ajaksie (27)
- Rozmawianie za pomocą aplikacji czatowych opartych na Ajaksie (28)
- Przetwarzanie liczb za pomocą arkuszy kalkulacyjnych (29)
- Przeglądanie strony Amazon (31)
- Otrzymywanie odpowiedzi dzięki autouzupełnianiu za pomocą Ajaksa (31)
- Logowanie się za pomocą Ajaksa (33)
- Pobieranie obrazków (33)
- Przeciąganie i upuszczanie za pomocą Ajaksa (35)
- Gry i zabawy z Ajaksem (39)
- Modyfikacja stron internetowych w locie (39)
- Dodanie interaktywności do map (45)
- Poczta elektroniczna oparta na Ajaksie (47)
- Podsumowanie (47)
- Jakie miejsce w Ajaksie zajmuje JavaScript? (51)
- Krótka historia JavaScriptu (53)
- Rozpoczęcie pracy z JavaScriptem (55)
- Naprawianie błędów (57)
- Komentowanie kodu (59)
- Umieszczanie kodu w plikach zewnętrznych (61)
- Odpowiadanie na zdarzenia przeglądarki (61)
- Tworzenie funkcji w JavaScripcie (64)
- Przekazywanie argumentów do funkcji (69)
- Zwracanie wartości z funkcji (73)
- Przechowywanie danych w zmiennych (75)
- Działania na danych wykonywane za pomocą operatorów (78)
- Podejmowanie decyzji za pomocą instrukcji if (81)
- Wykonywanie innego kodu w różnych przeglądarkach (83)
- Praca z pętlami (88)
- Wykonywanie pętli za pomocą for (88)
- Wykonywanie pętli za pomocą while (90)
- Podłączanie JavaScriptu do przycisków HTML (93)
- Podsumowanie (95)
- Pisanie kodu w Ajaksie (97)
- Tworzenie aplikacji (99)
- Pisanie kodu w JavaScripcie (100)
- Tworzenie obiektu XMLHttpRequest (101)
- Otwieranie obiektu XMLHttpRequest (105)
- Obsługa pobieranych danych (107)
- Otrzymywanie danych (111)
- Pobieranie danych (112)
- Inne sposoby tworzenia obiektów XMLHttpRequest (113)
- Interakcja z kodem po stronie serwera (115)
- Przekazywanie danych do skryptów po stronie serwera (117)
- Przekazywanie danych do serwera za pomocą metody GET (118)
- Przekazywanie danych do serwera za pomocą metody POST (121)
- Wykorzystywanie Ajaksa z XML (126)
- Tworzenie kodu XML (126)
- Pobieranie XML (128)
- Podsumowanie (134)
- Praca z wieloma jednoczesnymi żądaniami XMLHttpRequest (136)
- Wykorzystywanie wielu obiektów XMLHttpRequest (138)
- Przechowywanie obiektów XMLHttpRequest w tablicy (141)
- Wykorzystywanie funkcji wewnętrznych (144)
- Obsługiwanie kodu w JavaScripcie przysłanego z serwera (150)
- Zwracanie kodu w JavaScripcie (151)
- Zwracanie obiektów JavaScriptu (154)
- Łączenie się z Google Suggest (155)
- Wywoływanie innej domeny w Ajaksie (163)
- Przykład logowania (164)
- Praca z Ajaksem i żądaniami HEAD (166)
- Otrzymanie wszystkich danych z nagłówków (166)
- Otrzymywanie określonych danych z nagłówka (168)
- Eliminowanie zapisywania w pamięci podręcznej przeglądarki (169)
- Podsumowanie (171)
- Wykorzystywanie Ajax Utility Library (176)
- Otrzymywanie tekstu z serwera za pomocą funkcji getText (178)
- Otrzymywanie XML z serwera za pomocą funkcji getXml (184)
- Przesyłanie danych do serwera i otrzymywanie z powrotem tekstu (189)
- Przesyłanie danych do serwera i otrzymywanie z powrotem XML (194)
- Wykorzystywanie libXmlRequest do pobierania XML (202)
- Wykorzystywanie AJAXLib do pobierania XML (206)
- Podsumowanie (208)
- Wykorzystywanie biblioteki Majax (210)
- Wykorzystywanie biblioteki Sack (213)
- Wykorzystywanie biblioteki XHConn (218)
- Wykorzystywanie biblioteki uniAjax (223)
- Wykorzystywanie biblioteki AjaxGear (225)
- Wykorzystywanie biblioteki AjaxRequest (230)
- Wykorzystywanie biblioteki Http w celu uniknięcia zapisywania danych w pamięci podręcznej (234)
- Wykorzystywanie biblioteki Sarissa do obsługi XML (238)
- Wykorzystywanie biblioteki Interactive Website Framework do obsługi XML (242)
- Podsumowanie (244)
- Praca z bibliotekami opartymi na PHP (246)
- Wykorzystywanie Sajax oraz PHP (246)
- Wykorzystywanie biblioteki Xajax oraz PHP (253)
- Wykorzystywanie biblioteki LibAjax oraz PHP (258)
- Praca z bibliotekami opartymi na Javie (263)
- Wykorzystywanie Direct Web Remoting oraz Javy (263)
- Wykorzystywanie biblioteki Ajax Tags oraz Javy (266)
- Wykorzystywanie biblioteki SWATO oraz Javy (268)
- Praca z Ajaksem oraz Ruby on Rails (270)
- Pobieranie tekstu za pomocą Ajaksa (272)
- Dostęp do pobranych danych w kodzie (277)
- Podsumowanie (283)
- Wprowadzenie do DOM (287)
- Dodawanie elementów za pomocą DOM (289)
- Zastępowanie elementów z wykorzystaniem DOM (294)
- Tworzenie koszyka z zakupami opartego na Ajaksie (299)
- Tworzenie obiektu zdarzenia myszy działającego w różnych przeglądarkach (303)
- Obsługa zdarzeń związanych z naciskaniem przycisku myszy (308)
- Obsługa zdarzeń ruchu myszy (311)
- Obsługa zdarzeń zwalniania przycisku myszy (312)
- Pobieranie obrazków w Ajaksie (316)
- Obsługa przekroczenia czasu odpowiedzi w Ajaksie (319)
- Podsumowanie (324)
- Tworzenie XML (325)
- Obsługa XML za pomocą JavaScriptu (330)
- Pobieranie danych z dokumentu XML (334)
- Obsługa białych znaków w przeglądarkach internetowych Mozilla, Netscape oraz Firefox (342)
- Obsługa białych znaków w sposób działający we wszystkich przeglądarkach (345)
- Bezpośredni dostęp do danych XML (348)
- Dostęp do wartości atrybutów XML (353)
- Sprawdzanie poprawności kodu XML (356)
- Podsumowanie (359)
- Menu oparte na Ajaksie (362)
- Tworzenie stylów (363)
- Praca z myszą (370)
- Pobieranie elementów menu (376)
- Wyświetlanie menu (377)
- Obsługa kliknięcia elementu menu (379)
- Ukrywanie menu (380)
- Uwydatnianie tekstu w aplikacjach opartych na Ajaksie (381)
- Przewijający się tekst (385)
- Stylizacja tekstu za pomocą CSS (387)
- Stylizacja kolorów oraz tła za pomocą CSS (390)
- Stylizacja położenia na stronach internetowych (394)
- Podsumowanie (396)
- Tworzenie efektów powiązanych z przesunięciem kursora myszy nad element (397)
- Wykorzystywanie stylów dynamicznych (401)
- Korzystanie z document.write (404)
- Wykorzystywanie metod dynamicznego HTML do uaktualnienia części strony (410)
- Wykorzystywanie właściwości dynamicznego HTML do uaktualniania części strony (413)
- Wykorzystywanie zakresów tekstu do uaktualniania części strony (418)
- Wykorzystywanie createElement do tworzenia nowych elementów w locie (421)
- Tworzenie dynamicznych tabel (426)
- Przyciąganie uwagi użytkownika za pomocą animacji (431)
- Podsumowanie (436)
- Rozpoczęcie pracy z PHP (439)
- Odsyłanie tekstu do przeglądarki (441)
- Odsyłanie kodu XML do przeglądarki (442)
- Komentowanie kodu PHP (445)
- Praca ze zmiennymi (446)
- Interpolacja zmiennych w łańcuchach znaków (456)
- Praca z tablicami (458)
- Tworzenie tablic (458)
- Kopiowanie tablic (461)
- Obsługa danych za pomocą operatorów (462)
- Dokonywanie wyboru za pomocą instrukcji if (463)
- Wykorzystywanie instrukcji else (466)
- Wykorzystywanie instrukcji elseif (467)
- Wykorzystywanie instrukcji switch (469)
- Wykorzystywanie pętli (470)
- Wykorzystywanie pętli for (470)
- Wykorzystywanie pętli while (472)
- Wykorzystywanie pętli do...while (474)
- Wykorzystywanie pętli foreach (474)
- Podsumowanie (476)
- Praca z funkcjami (477)
- Przekazywanie danych do funkcji (480)
- Podawanie argumentów domyślnych (481)
- Tworzenie list argumentów o zmiennej długości (483)
- Zwracanie wartości z funkcji (485)
- Zwracanie wielu wartości z funkcji (486)
- Obsługa kontrolek HTML (488)
- Praca z polami tekstowymi (491)
- Praca z polami wyboru (494)
- Praca z przyciskami opcji (497)
- Praca z listami (499)
- Praca z kontrolkami z hasłem (504)
- Praca z mapami obrazu (506)
- Przesyłanie plików na serwer (508)
- Podsumowanie (514)
- Wyświetlanie wszystkich danych z formularza (516)
- Spojrzenie na zmienne serwera (520)
- Umieszczanie danych od użytkownika w tablicach (523)
- Umieszczanie aplikacji PHP na jednej stronie (526)
- Wykorzystywanie ukrytych kontrolek do sprawdzania, czy użytkownik widział już daną stronę (530)
- Sprawdzanie danych wprowadzanych przez użytkownika, liczb oraz tekstu (531)
- Sprawdzanie danych wprowadzanych przez użytkownika (531)
- Sprawdzanie poprawności liczb (538)
- Sprawdzanie poprawności tekstu (543)
- Obsługa kodu HTML przesłanego przez użytkownika (547)
- Podsumowanie (550)
- Ochrona przed złośliwymi użytkownikami (551)
- Wstawianie złośliwego kodu w JavaScripcie (552)
- Sprawy bezpieczeństwa związane z serwerami proxy (559)
- Bezpieczeństwo w aplikacjach opartych na Ajaksie (560)
- Łatwa ochrona hasłem (560)
- Uwierzytelnienie użytkownika po stronie serwera (563)
- Ochrona hasła za pomocą kluczy publicznych oraz prywatnych (577)
- Podsumowanie (587)
- Ograniczanie dostępu za pomocą filtrów (589)
- Logowanie dostępu użytkowników za pomocą filtrów (598)
- Ograniczanie dostępu w oparciu o porę dnia (608)
- Aplikacje typu MVC (612)
- Kontroler (614)
- Widok (616)
- Model (617)
- Instalacja aplikacji MVC (618)
- Dostęp do MVC za pomocą Ajaksa (619)
- Podsumowanie (620)
O autorze (13)
Przedmowa (15)
Część I Podstawy Ajaksa (19)
Rozdział 1. Wprowadzenie do Ajaksa (21)
Rozdział 2. Zapoznanie się z JavaScriptem (51)
Rozdział 3. Tworzenie aplikacji opartych na Ajaksie (97)
Rozdział 4. Rozszerzone techniki programowania w Ajaksie (135)
Część II Ajax w szczegółach (173)
Rozdział 5. Wprowadzenie do bibliotek Ajaksa (175)
Rozdział 6. Bardziej zaawansowane biblioteki JavaScriptu (209)
Rozdział 7. Wykorzystywanie bibliotek Ajaksa po stronie serwera (245)
Część III Ajax oraz DOM, XML, CSS i dynamiczny HTML (285)
Rozdział 8. DOM oraz obsługa zdarzeń (287)
Rozdział 9. XML oraz Ajax (325)
Rozdział 10. Kaskadowe arkusze stylów oraz Ajax (361)
Rozdział 11. Dynamiczny HTML oraz Ajax (397)
Część IV Zaawansowany Ajax (437)
Rozdział 12. Wprowadzenie do Ajaksa oraz PHP (439)
Rozdział 13. PHP - funkcje oraz kontrolki HTML (477)
Rozdział 14. Obsługa danych od użytkownika w PHP (515)
Rozdział 15. Ajax a bezpieczeństwo (551)
Rozdział 16. Filtry, MVC oraz Ajax (589)
Skorowidz (621)
Oceny i opinie klientów (4)
(0)
(1)
(1)
(1)
(0)
(1)
5 oceniona przez: Marcin, 2008-03-31
4 oceniona przez: 2009-06-18
3 oceniona przez: Dorkan, 2008-05-14
1 oceniona przez: 2010-02-23
więcej opinii