Recenzje
Teoria sygnałów. Wstęp
Nie ma natomiast powodów aby narzekać na kompetencję wykładu zamieszczonego w książce oraz na poruszaną tematykę. Szczególnie interesujące (dla praktyków) są rozdziały poświęcone modulacjom, filtrowaniu analogowemu i cyfrowemu, a także opisowi liniowych układów dyskretnych. Nieco drażniące są tylko drobne błędy w kilku wzorach (tyle udało się nam wychwycić podczas pobieżnego przeglądania). Przyswajanie informacji ułatwią przykłady ilustrujące omawiane problemy, a także proste zadania, do których - niestety - nie zamieszczono odpowiedzi.
RS 232C - praktyczne programowanie. Od Pascala i C++ do Delphi i Buildera
Na szczególną uwagę zasługuje rozdział, w którym pokazano budowę aplikacji wielowątkowej. Mniej wprawni programiści unikają pisania takich aplikacji, a jest to bardzo efektywna technika programowania, czego bardzo trafnym przykładem może być właśnie zaprogramowanie transmisji szeregowej.
Mało interesujący jest rozdział poświęcony wykorzystaniu komponentów graficznych. Wydaje się, że książka o takim tytule nie jest odpowiednia na prezentację metod wizualizacji wyników pomiarów - na ten temat można znaleźć odrębne, bardzo kompetentne publikacje, które co jakiś czas również prezentujemy na łamach EP.
Do książki jest dołączony CD-ROM, na którym znajdują się kody źródłowe przykładowych programów zaprezentowanych w książce. Dzięki temu możliwe jest prześledzenie działania tych programów bez konieczności ich “ręcznego wklepywania”. Pewną wadą wydaje się jednak brak na płycie komponentów dla Delphi i C++ Buildera, umożliwiających korzystanie z portów szeregowych. Co prawda komponenty takie są łatwo osiągalne w Internecie, ale mogłoby to stanowić pełne podsumowanie materiału zawartego w książce.
Miękka oprawa, jak zwykle w książkach po które sięga się często, zasługuje na krytykę. Z tego powodu, mimo bardzo cennej zawartości, książkę nagradzamy tylko czterema lutownicami.
Tworzenie stron WWW. Ćwiczenia praktyczne
Zawarte w książce informacje wpajane są czytelnikowi stopniowo i w bardzo przystępny sposób. Wszystko po to aby nawet osoba nie mająca za dużego doświadczenia w pracy z komputerem mogła poznać podstawy tworzenia stron internetowych. Niestety tak duże uproszczenie całej sprawy sprawia, iż trudno znaleźć w tym "elementarzu webmastera" coś co wykraczałoby poza granicę "podstaw". Style CSS zostały omówione bardzo pobieżnie a na jakieś tematy związane ze skryptami Javy czy też elementami Flash'a nie ma co liczyć. Z drugiej strony nie ma sensu mieszać w głowach ludziom, którzy dopiero rozpoczynają swą przygodę z HTML'em.
Reasumując: książka idealnie nadaje się dla osób, które chcą szybko i bez stresu poznać HTML. Może ona stanowić uzupełnienie treści szkolnych podręczników z informatyki.
HTML 4. Biblia
Na dołączonej płycie CD zawarto popularne przeglądarki internetowe, testowe wersje programów pomocnych przy tworzeniu stron WWW czy też w końcu pliki odnoszące się bezpośrednio do treści książki.
Książka napisana została w bardzo przystępny sposób, pokuszę się nawet o stwierdzenie, że z lekką dozą humoru. W polskim tłumaczeniu udało się oddać właściwy dla autorów styl choć niestety natknąłem się na kilka buraków jak chociażby takie sformułowanie: "połączenie dodzwaniane".
"HTML 4. Biblia." przeznaczona została dla mających duże aspirację przyszłych webmasterów. Osobom, które chciałyby ograniczyć się do napisania własnej strony domowej wystarczy zaledwie mała część zawartych w książce informacji. Natomiast ludzie chcący zająć się tworzeniem serwisu internetowego z prawdziwego zdarzenia powinni czym prędzej zaopatrzyć się w "Biblię". Jednym słowem: polecam!
Pajączek. Najlepszy polski edytor stron WWW
Możemy być pewni poziomu merytorycznego książki, a to dlatego, że jednym z autorów jest Rafał Płatek -- człowiek, który napisał Pajączka. Co za tym idzie nie napotkamy w niej żadnego rodzaju błędów odnośnie tłumaczenia, bo takowego zwyczajnie nie ma. Książkę podzielono na trzy główne części: Szybki start, Pajączek na serio oraz Pajączek dla zaawansowanych. W każdej z nich autorzy nie tylko wyjaśniają poszczególne funkcje programu, ale też pomagają czytelnikowi w jak najlepszym zastosowaniu ich do własnych potrzeb.
Pozostała jeszcze jedna ważna część książki: "Dodatki". W tychże natkniemy się na opis menu głównego, listę skrótów klawiszowych, a także masę linków do stron poruszających tematykę WWW.
Wraz z książką potencjalny klient otrzymuje również CD ROM z oprogramowaniem, którym powinni zainteresować się webmasterzy. Są wśród nich produkty firmy CreamSoft. Wielkie podziękowania należą się autorom za zamieszczenie pełnej wersji Pajączka 2.1.2 (BTW: pełną wersję tego programu znajdziecie też na płycie dołączonej do 49 nr CD Action). Poza tym na CD znajdziecie serwery FTP oraz WWW - przydatne dla ludzi mających stałe łącze.
Cóż pozostaje mi powiedzieć na koniec? Chyba tylko to, że Pajączek bez tego kompendium to zaledwie pół Pajączka :-).