Recenzje
Access. Praktyczne tworzenie aplikacji. Gabinet lekarski
"Access. Praktyczne tworzenie aplikacji. Gabinet lekarski" -- książka Marcina Szeligi -- jest gotowym przepisem na stworzenie programu do obsługi gabinetu. W rzeczywistości jednak mogą z niej skorzystać wszyscy, którzy chcą poznać zasady tworzenia baz danych zupełnie od podstaw.
Na przykładzie programu obsługi gabinetu lekarskiego czytelnik poznaje strukturę każdego rodzaju aplikacji. MS Access nie jest trudny, a tworzenie aplikacji bajecznie proste. Od czytelnika nie jest wymagana żadna wcześniejsza wiedza informatyczna, w szczególności umiejętność projektowania i programowania baz danych. Tym, co odróżnia tę książkę od innych pozycji poświęconych tematyce bazodanowej, jest brak -- z konieczności -- ogólnych uwag teoretycznych i skupienie się na dokładnym opisaniu całego procesu tworzenia jednej, konkretnej bazy danych.
Oprócz dokumentacji technicznej, na towarzyszącej książce płycie CD-ROM zamieszczono produkcyjną bazę danych -- gotową do użycia.
Debian GNU/Linux
Wciąż najczęściej używanym na świecie systemem operacyjnym jest Windows. Jednak coraz powszechniej użytkownicy komputerów osobistych wybierają którąś z darmowych dystrybucji Linuksa, na przykład Debiana.
Książka "Debian GNU/Linux" Billa McCarty jest skierowana do początkujących użytkowników tego systemu. Opisano w niej w bardzo prosty sposób instalację tego systemu -- jest wręcz niezastąpiona dla wszystkich, którzy rozpoczynają swoją przygodę z popularnym "Pingwinem". Autor przedstawia opis konfiguracji graficznego środowiska X Window, sposób połączenia z siecią lokalną, Internetem oraz podstawowe polecenia systemu Linux. Nie zapomniano również o osobach, które zmuszone są do korzystania z programów napisanych wyłącznie dla systemów DOS lub MS Windows -- książka zawiera opisy emulatorów WINE oraz VMWare.
ABC Komputera. Wydanie III
ABC Worda 2002/XP PL
Pierwsze dwa rozdziały wprowadzają czytelnika w tajniki edytora tekstu. To właśnie z nich nauczysz się formatować i edytować tekst, wstawiać numerację stron, poruszać się po aplikacji. Nauczysz się też drukować dokumenty i zapisywać je, aby nie stracić efektów pracy.
Następne rozdziały prezentują bardziej zaawansowane zagadnienia. Uczą jak dostosowywać program do własnych potrzeb, korzystać z szablonów i stylów, tworzyć i modyfikować tabele, a także zmieniać ich wygląd.
HTML i XHTML. Przewodnik encyklopedyczny
Znajomość języka HTML na poziomie podstawowym opisuje większość książek, jednak żadna nie przedstawia dokładnie wszystkich poleceń obowiązującego obecnie standardu. Autorzy nie tylko pokazują jak posługiwać się językiem i jakie wartości przyjmuje każdy atrybut elementu HTML, ale także wprowadzają nas w świat języka XHTML.
HTML zatrzymał się na wersji 4.01 i nie jest już rozwijany. Obecnie zastąpił go język XHTML, który jest bardzo podobny do HTMLa (wykorzystuje te same elementy), jednak ma kilka drobnych, ale istotnych różnic w składni i zapisie. Bez dobrego podręcznika ciężko jest dostrzec te różnice i umiejętnie z nich korzystać.
XHTML ma być pomostem pomiędzy językiem HTML i XML. Autorzy zręcznie opisują proces przejścia z HTMLa do nowego języka. Książka jest świetnie złożona, logicznie podzielona i napisana prostym językiem. Jest też dosyć zużyta, bo ciągle do niej zaglądam pomimo tego, że HTML mam opanowany bardzo dobrze. To świadczy o jej przydatności. Dla mnie jest jednym z podstawowych podręczników o HTMLu i XHTMLu.
W zasadzie długo mógłbym pisać o zaletach tego podręcznika, ale po prostu nie spotkałem pełniejszego i bardziej wyczerpującego opracowania na temat języków HTML i XHTML - co ważne, opracowania encyklopedycznego, dla doświadczonych webmasterów i w polskiej wersji językowej.