Delphi 6. Vademecum profesjonalisty. Tom II
- Serie wydawnicze:
- Vademecum profesjonalisty
- Wydawnictwo:
- Helion
- Ocena:
- Stron:
- 504
- Druk:
- oprawa twarda
Opis
książki
:
Delphi 6. Vademecum profesjonalisty. Tom II
>> Możesz kupić oba tomy razem taniej!
Drugi tom "Delphi 6. Vademecum profesjonalisty" poświęcony jest zaawansowanym mechanizmom Delphi, związanym z programowaniem systemowym, nowoczesną obsługą baz danych i tworzeniem aplikacji internetowych. Jego treść wyraźnie oddaje specyficzną rolę Delphi 6 -- jako świadectwa coraz ściślejszego integrowania się trzech najważniejszych filarów współczesnych zastosowań komputerów i zdobyczy informatyki: wizualnego projektowania aplikacji, efektywnego przetwarzania dużej ilości danych o coraz większej złożoności oraz Internetu.Treść książki rozpoczyna się od omówienia podstawowych zasad tworzenia i wykorzystywania pakietów Delphi. Aplikacje dawno już przestały być pojedynczymi "programami" -- ich postępująca złożoność wymusza raczej budowę modułową, której najważniejszymi konsekwencjami są: łatwość utrzymania i rozbudowy oraz sprawniejsza dystrybucja. Pakiety stanowią także podstawowy "budulec" IDE, będąc "nośnikami" jego kluczowych elementów, jak komponenty, edytory komponentów i właściwości oraz zintegrowane narzędzia rozszerzające.
Mimo, iż Delphi uwalnia programistę od mnóstwa nużących, niskopoziomowych szczegółów Windows, nie jest ono w stanie zapewnić elastyczności wystarczającej do wykorzystania wszystkich możliwości Windows; programista zmuszony jest więc niekiedy do bezpośredniego posługiwania się funkcjami Win32 API, w czym Delphi mu bynajmniej nie przeszkadza, a raczej oferuje dodatkowe mechanizmy wspomagające. Czytelnicy znajdą w niniejszej książce kilka praktycznych przykładów wykorzystania Win32 API: obsługę zasobnika, zarządzanie paskami aplikacji, tworzenie i obsługę łączników powłoki oraz aplikacje rozszerzające jej funkcjonalność.
Jedną z największych zalet IDE Delphi jest możliwość jego rozbudowy przez użytkownika. Oprócz (wynikającej z obiektowego modelu programowania) możliwości definiowania nowych komponentów, możliwe jest także tworzenie specjalizowanych edytorów współpracujących z projektantem formularzy; ich integrację ze środowiskiem umożliwia interfejs Open Tools API, którego unowocześnioną -- bo bazującą już całkowicie na interfejsach COM -- wersję opisujemy w jednym z rozdziałów.
Wśród wielu mechanizmów bazodanowych, dedykowanych konkretnym platformom systemowym, coraz większego znaczenia nabiera model uniwersalny, nie związany z żadnym konkretnym środowiskiem -- CORBA (Common Object Request Broker Architecture). Prezentujemy opis podstawowych założeń tego modelu oraz ilustrujemy konkretnymi przykładami jego wykorzystanie w połączeniu z usługami sieciowymi (web services) oraz obiektami Enterprise Java Beans (EJB) zaimplementowanymi na borlandowskim serwerze aplikacji (Borland Application Server). W kolejnym rozdziale zajmujemy się bardziej szczegółowo samymi usługami sieciowymi i protokołem SOAP.
Wprowadzona w Delphi 3 technologia MIDAS, będąca praktyczną realizacją modelu aplikacji wielowarstwowej (multitier), występuje w Delphi 6 w unowocześnionej wersji i pod zmienioną nazwą DataSnap -- dosłownie "migawka danych"; nazwa ta dość trafnie oddaje charakter podstawowej idei całego mechanizmu, jaką jest lokalne przetwarzanie na komputerze klienta małych porcji ("migawek") danych pobranych z serwera.
Trzy ostatnie rozdziały książki mają nierozerwalny związek z Internetem. Pierwszy z nich poświęcony jest technologii Active Server Pages (ASP) i jej obiektom (ASO); prezentujemy konkretne przykłady współpracy ASP z bazami danych oraz przedstawiamy sposoby śledzenia aplikacji ASP za pomocą serwera MTS w Windows NT i Windows 2000. Technologia WebSnap, stanowiąca przedmiot rozważań drugiego rozdziału, jest wynikiem ścisłej integracji WebBrokera z mechanizmami bazodanowymi i umożliwia tworzenie internetowych aplikacji bazodanowych w sposób efektywniejszy niż kiedykolwiek dotąd. Rozdział ostatni poświęcony jest aplikacjom przeznaczonym dla tzw. urządzeń ruchomych (mobile devices), między innymi telefonów komórkowych. Przedstawiamy w nim m.in. prosty przykład wykorzystania protokołu WAP, omawiamy także kilka wybranych rozwiązań światowego rynku teleinformatycznego
Wybrane bestsellery
Xavier Pacheco, Steve Teixeira - pozostałe książki
Zobacz pozostałe książki z serii Vademecum profesjonalisty
Helion - inne książki
Zamknij
Przeczytaj darmowy fragment
Dzięki opcji "Druk na żądanie" do sprzedaży wracają tytuły Grupy Helion, które cieszyły sie dużym zainteresowaniem, a których nakład został wyprzedany.
Dla naszych Czytelników wydrukowaliśmy dodatkową pulę egzemplarzy w technice druku cyfrowego.
Co powinieneś wiedzieć o usłudze "Druk na żądanie":
- usługa obejmuje tylko widoczną poniżej listę tytułów, którą na bieżąco aktualizujemy;
- cena książki może być wyższa od początkowej ceny detalicznej, co jest spowodowane kosztami druku cyfrowego (wyższymi niż koszty tradycyjnego druku offsetowego). Obowiązująca cena jest zawsze podawana na stronie WWW książki;
- zawartość książki wraz z dodatkami (płyta CD, DVD) odpowiada jej pierwotnemu wydaniu i jest w pełni komplementarna;
- usługa nie obejmuje książek w kolorze.
Masz pytanie o konkretny tytuł? Napisz do nas: sklep@helion.pl
Książka drukowana
Oceny i opinie klientów: Delphi 6. Vademecum profesjonalisty. Tom II Xavier Pacheco, Steve Teixeira (2) Weryfikacja opinii następuję na podstawie historii zamówień na koncie Użytkownika umieszczającego opinię. Użytkownik mógł otrzymać punkty za opublikowanie opinii uprawniające do uzyskania rabatu w ramach Programu Punktowego.
(1)
(1)
(0)
(0)
(0)
(0)
więcej opinii
ukryj opinie