Czytnik jako urządzenie, które okaże się nieocenioną pomocą w codziennej pracy, a jednocześnie po godzinach może dostarczyć rozrywki w postaci dobrej książki? Tak, jeśli postawimy na nowoczesny e-notes. Na rynku coraz częściej pojawiają się tego typu urządzenia - wyróżniają się kolorowymi ekranami E-Ink i przestają być jedynie prostym narzędziem do odczytywania PDFów czy innych tekstowych formatów. Jakich korzyści możemy spodziewać się z posiadania takiej technicznej nowinki? Sięgnijmy wspólnie po e-notes InkPad Eo marki Pocketbook i przetestujmy jego możliwości - być może przydadzą Ci się do pracy lub nauki w branży IT!

Lista funkcji, jakie zaczynają być dostępne w najnowszych urządzeniach typu e-notatnik, jest długa. Duży, kolorowy ekran to dopiero początek - dochodzi do tego robienie notatek, korzystanie z kalendarza, konwertowanie tekstu na dźwięk, odczytywanie przeróżnych typów plików, połączenie z siecią wifi i dostęp do setek aplikacji, łączenie się z zewnętrznymi urządzeniami takimi jak myszki czy klawiatury, prosty aparat z możliwością edycji zrobionych zdjęć - możnaby długo wymieniać. Rynek takich wielofunkcyjnych czytnikowych tabletów rozwija się coraz szybciej i chociaż na pierwszy rzut oka mogą to być po prostu urządzenia do czytania książek, nic bardziej mylnego. 

Świetnie sprawdzą się w pracy, jako towarzysze codziennych zajęć, planowania, oznaczania, projektowania, a jako czytnik posłużą w wolnym czasie, gdy chcemy sięgnąć do swojej biblioteczki i poczytać ulubione ebooki lub posłuchać audiobooków. Przydadzą się też chociażby na studiach i posłużą, wspomagając nas w nauce! Przeanalizujmy więc, czego możemy się spodziewać, chwytając w dłoń nowoczesny e-notes - sprawdzimy to dzięki czytnikowi Pocketbook Inkpad Eo - jednemu z najnowszych urządzeń marki Pocketbook

 

Dlaczego czytnik lub e-notatnik, a nie tablet?

Urządzenia z większym ekranem świetnie sprawdzą się w codziennym użytkowaniu - mowa tutaj o sprzęcie z wyświetlaczem wielkości co najmniej 10 calowym. Na rynku znajdziemy sporo tego typu produktów, jednak w czym e-notatniki mogą być lepsze od klasycznych tabletów? Zdecydowanie ich zaletą będzie ekran - który z pewnością będzie dużo łagodniejszy dla naszych oczu. A jeśli większosć dnia spędzamy na pracy przy ekranie - nasz wzrok dozgonnie nam podziękuje. 

Wyświetlacze czytników oraz e-notesów takich jak Inkpady, to tak zwany e-papier. Nie emituje szkodliwego dla oczu światła niebieskiego i daje odpowiedni kontrast. Dodatkową jego zaletą jest możliwość dostosowania podświetlenia ekranu do własnych preferencji - zmiany jasności, kontrastu, odcienia światła (funkcja SMARTlight). Oczywiście, nie możemy w nim liczyć na jaskrawe odcienie kolorów takie jak w smartfonie czy tablecie, jednak takimi właśnie stłumionymi, delikatniejszymi kolorami charakteryzują się ekrany E-Ink. 
InkPad Eo ma 10,3'' oraz kolorowy ekran E-Ink Kaleido 3, oferujący rozdzielczość 300 ppi do wyświetlania odcieni szarości, a także 150 ppi dla treści kolorowych. Czytnik obsługiwać można tradycyjnie dotykowo lub dzięki schludnemu rysikowi, który znajdziemy w zestawie z urządzeniem. 

10-calowe i większe ekrany pozwalają na wyświetlenie większej ilości szczegółów, dobrze sprawdzą się przy cyfrowych mapach, pokazaniu większej ilości tekstu, przy robieniu adnotacji do zdjęć, a także pozwolą dzielić ekran, np. pomiędzy tekst ebooka a notatnik, w którym będziemy zapisywać ważniejsze spostrzeżenia z treści książki. 

 

Mocny procesor, wytrzymała bateria, płynne działanie

InkPad Eo posiada ośmiordzeniowy procesor Octa Core, dzięki czemu jest w stanie wydajnie obsługiwać dodatkowe aplikacje oraz zapewnić płynność pracy na nim. Pracujemy na systemie operacyjnym Android 11, a bateria ma pojemność 4000 mAh, co przy optymalnym użytkowaniu powinno wystarczyć na kilka tygodni pracy urządzenia - chociaż wiadomo, że okres ten zależny będzie od intensywności codziennego używania. Możemy być jednak spokojni, urządzenie nie rozładuje się tak szybko i nie będziemy musieli ładować go np. w służbowej podróży. Warto nadmienić, że mamy do dyspozycji także 64GB pamięci z możliwością poszerzenia jej o dodatkowe karty. 

Dzięki systemowi Android mamy też dostęp do Google Play i setek aplikacji do pobrania, dzięki którym możemy jeszcze bardziej rozszerzyć funkcjonalność naszego e-notatnika.

Płynne działanie to również zaleta urządzeń takich jak InkPad Eo. W codziennej pracy nie przeszkodzi nam zacinanie się czy nawet zjawisko znane jako ghosting - czyli wyświetlanie się "resztek atramentu" z czytanej lub oglądanej poprzednio strony - w kolorowych ekranach ten problem może się się pojawiać i jest to dla czytników zupełnie normalne, podobnie jak to, że kolory na obrazkach nie przechodzą do siebie płynnie, a widoczne są jako zbite grupy kolorystyczne. Nowoczesne urządzenia radzą sobie jednak z takimi zjawiskami już całkiem dobrze - a możemy się także wspomóc ustawieniami odświeżania stron. W Inkpad Eo dostępne są cztery tryby odświeżania: HD256, HD, Tryb normalny i tryb ekstremalny. Tryby HD będą dobre dla statycznych treści takich jak tekst, tryby ekstremalne dla obrazów ruchomych, np. przesuwających się bannerów lub krótkich form gifów/video w przeglądarce internetowej 

Płynnie i bez przeszkód skorzystamy zatem na przykład ze wspomnianych wyżej, pobranych aplikacji ze Sklepu Play, takich jak aplikacja mobilna Helion.

 

Zaawansowane robienie e-notatek

Skoro e-notes, to jedną z głównych funkcji urządzenia jest sporządzanie notatek. W Inkpad Eo ta czynność jest bardzo intuicyjna, przejście do edytora mamy z głównego ekranu w aplikacji Przydatne notatki. Sam edytor jest wygodny, posiada 18 szablonów notatek, 4 rodzaje "pióra, dla każdego z nich możemy wybrać odpowiedni stopień grubości oraz kolor. Kolorów mamy do wyboru 12, dzięki czemu robienie wyrazistych notatek lub zaznaczanie konkretnych fragmentów tekstu nie będzie sprawiało problemów. 

Sam proces pisania jest wygodny - e-papierowy ekran nie ma właściwie żadnych opóźnień względem prowadzonego rysika, a dodatkowo sam rysik wyposażony jest z drugiej strony w "gumkę", dzięki której szybko zaznaczymy lassem błąd i wykasujemy go z pisanego tekstu. 


Świetną funkcją okazuje się, jak już wyżej wspominaliśmy, dzielenie ekranu - dzięki temu po jednej jego stronie możemy mieć odpalony na przykład plik ebooka, a po drugiej notatnik, w którym zapisujemy sobie ważniejsze fragmenty, przemyślenia, wnioski. Do notatek wstawiać można także figury, kształty, wklejać obrazki (z takich, które posiadamy wgrane w pamięć urządzenia), zmniejszać i zwiększać te multumedia. Notatki mogą być zapisywane w formacie PNG lub PDF i eksportowane np. przez Bluetooth lub dzięki funkcji Szybkie eksportowanie. 

Oznacza, że to, co zanotujemy, może być naprawdę zaawansowane treściowo, wysyłane chociażby na konkretny adres email, a później przydatne się na przykład w pracy, do prezentacji, w nauce. 

Poza odrębnymi notatkami, mamy możliwość także notowania w pobranych do pamięci urządzenia ebookach. Możemy zaznaczać interesujące nas fragmenty, stawiać zakładki i adnotacje w treści książki. Możemy także szybko i wygodnie wyszukiwać w treści ebooków interesujące nas zagadnienia. 

 

 

Planowanie z e-notesem Inkpad Eo

E-notatniki takie jak InkPad Eo wyposażone są w kalendarz, w którym możemy robić swoje notatki i planować dni, tygodnie, miesiące. Dla każdego dnia dostajemy pole do stworzenia krótkiej notatki i zapisania planu tego dnia. Dodatkowo, gdy w danym dniu uwtorzymy konkretne notatki lub rozpoczniemy czytanie/pracę z konkretną książką z biblioteczki, adnotacja o tym pojawi się w kalendarzu. 

Kolejną funkcją do sprawnego planowania pracy czu nauki, jest możliwość tworzenia list to-do. Znajdziemy ją w menu na ekranie głównym w kafelku "Zadania". Po przejściu do niego zobaczymy listę z utworzonymi przez nas listami/zadaniami do zrobienia. Mamy możliwość zapisania notatki cyfrowo na systemowej/podpiętej klawiaturze lub odręcznie, a także odhaczania list z "do zrobienia" na "gotowe". Wszystkie ukończone zadania znajdziemy w zakładce "Gotowe". 

Planowanie zadań to zdecydowanie funkcja, która przyda się w codziennej pracy, układaniu sobie obowiązków oraz w nauce, na przykład na studiach. Dzięki temu możemy zrezygnować z rozpisywania planów na kartkach lub w papierowych kalendarzach, bo dostęp do swoich list mamy z poziomu jednego urządzenia z wygodnym, dużym ekranem. 

 

 

 

Chwila relaksu z książką, czyli Inkpad jako czytnik ebooków

Praca pracą, nauka nauką, ale jeśli lubimy czytać lub pochłaniać książki elektronicznie, warto napomknąć także o jednej z ważniejszych funkcji InkPad Eo - stosowaniu go jako czytnika ebooków. Dostęp do całej biblioteczki ebooków mamy z głównego ekranu z zakładki Biblioteka, a książki wgrywać możemy w pamięć urządzenia za pomocą kabla lub przesyłać przez WIFI lokalnie. 
Niestety, nie ma tutaj obecnej w typowych czytnikach funkcji Send-To-Pocketbook.

Przeglądanie ebooków jest dość wygodne, zarówno ze względu na możliwość dostosowania ustawień urządzenia takich jak podświetlenie, wielkość tekstu itd., ale także ze względu na płynność i spory ekran. Będzie on ułatwiać sprawę także w przypadku chęci zaznaczania czegoś w treści ebooka oraz np. dodawania własnych ręcznych notatek do PDFa. Sprawdzi się to w przypadku treści specjalistycznych IT czy poradników - możemy łatwo zaznaczać interesujące nas fragmenty, kawałki potrzebne nam do nauki, urywki kodów i przydatne gotowe rozwiązania. Ale nawet miłośnicy oddania się w wolnym czasie lekturze np. prozy czy dobrego reportażu, nie będą zawiedzeni. 

Z pewnością dużym plusem jest kolorowy ekran, który przyda nam się w przypadku czytania treści takich jak mapy, wykresy, książki opatrzone barwnymi zdjęciami, prasa czy komiksy. 

Poza wbudowanymi aplikacjami do odczytywania ebooków, możemy je także czytać bezpośrednio z książkowych aplikacji, takich jak apka Helion.

 

To, co jest zaletą, bywa także niestety wadą - mimo wszystko warto zaznaczyć, że urządzenie jest dość ciężkie (niemal 500g), więc nieco gorzej sprawdzi się jako typowy, lekki i mobilny czytnik do ebooków. 

 

 

 

Dodatkowe funkcje i aplikacje możliwe do pobrania na urządzenie

Wśród dodatkowych funkcjonalności InkPad Eo jest też między innymi aparat fotograficzny. Choć nie może on konkurować jakością z tabletami lub smartfonami, to jednak może w wyjątkowych sytuacjach okazać się przydatny. Do prostych dokumentów aparat powinien się dobrze sprawdzić - obrazy wychodzą wyraźne, kolory są całkiem dobre, a zrobione zdjęcia można bez problemu edytować (rysować i notować po nich) i udostępniać. 

E-notes posiada dostęp do przeglądarki internetowej, więc w razie potrzeby bez problemu odpalimy ją i przejrzymy interesujące nas strony www. 

Poza notowaniem, planowaniem i edycją dokumentów, możemy rozszerzyć fukncjonalność e-notatnika o dodatkowo pobrane aplikacje. A te już mogą być przeróżne - tak jak wsopmnieliśmy, system Android gwarantuje nam dostęp do Sklepu Play, który otwiera przed nami mnóstwo możliwości uzupełnienia magicznych mocy naszego zaawansowanego czytnika. Mogą to być zarówno słowniki, aplikacje do nauki np. języków, aplikacje do czytania ebooków, do muzyki (urządzenie posiada głośniki stereo, przez które możemy chociażby słuchać audiobooków) lub inne. 

Jedną z apek, o które możemy uzupełnić pamięć InkPad Eo, może być aplikacja mobilna Helion. Jeśli masz konto w naszej księgarni specjalistycznej Helion, drugie już nie będzie Ci potrzebne - zalogujesz się na te same dane. Po pobraniu aplikacji zyskujesz dostęp do tysięcy ebooków, audiobooków, kursów online i książek, a całą swoją biblioteczkę będziesz mieć przy sobie w jednym urządzeniu i możesz w niej bezpośrednio czytać ebooki ze swoich półek. 

 


Podsumowanie - wygodny, duży e-notatnik do pracy lub nauki

Jak myślisz, czy urządzenia takie jak Inkpad Eo są dla Ciebie? Jeśli szukasz ciekawych rozwiązań, które mogą usprawnić Twoją codzienną pracę i lubisz techniczne nowinki, taki e-notes będzie strzałem w dziesiątkę. Mnogość funkcji, możliwości planowania, rozbudowane notatki, a do tego eleganckie wykończenie - brzmi i wygląda to bardzo dobrze i ma potencjał. 

Chociaż decydując się na nieco bardziej zaawansowane urządzenie musimy liczyć się z nieco większym wydatkiem, to w zamian dostajemy wysoką jakość i dostęp do wielu funkcjonalności. Potencjał takiego sprzętu może Ci się niejednokrotnie przydać w trakcie pracy lub nauki. A że powoli zbliża się nowy rok szkolny i akademicki, warto rozważyć nabycie takiego pomocnika pod tym kątem. 

 

Kup urządzenia Inkpad w sklepie Czytio.pl i odbierz kupon rabatowy do Helion.pl!

Wraz z Pocketbook i Czytio.pl przygotowaliśmy dla Ciebie ofertę na urządzenia z serii InkPad! Kupując przez stronę Czytio urządzenia: 

  • PocketBook InkPad Lite (970)
  • PocketBook InkPad 4
  • PocketBook InkPad Color 3
  • PocketBook Inkpad X Pro
  • PocketBook InkPad Eo

Otrzymasz do każdego zakupu po 2 kupony rabatowe, uprawiające do zniżki 10zł na zakupy od 80zł. 

Kupon zadziała zarówno na stronie księgarni Helion.pl, jak i przez aplikację Helion. Promocja trwa do 1 września, a kupony wykorzystasz do 30 września 2024. 

 

 

Za możliwość przetestowania InkPad Eo dziękujemy firmie Pocketbook.
Wpis powstał we współpracy z Pocketbook oraz Czytio.pl.