1. Prawda bywa trudna, ale tylko ona nas wyzwoli. Jeśli masz czas na oglądanie telewizji, to masz również czas na czytanie. Jeśli masz czas na oglądanie telewizji, to masz również czas na trenowanie. Jeśli masz czas na oglądanie telewizji, to masz również czas na powrót do hobby, które porzuciłeś, gdy uznałeś, że jesteś zbyt zajęty. Zamiast się usprawiedliwiać bądź wobec siebie uczciwy.

 

2. Zacznij od czegoś małego. Wyrób nowy nawyk, a potem poszerz jego zakres.

 

3. Na każdy dzień zaplanuj sobie coś przyjemnego. Życie jest lepsze, gdy masz powód, aby rano wstać z łóżka. Nie rezygnuj z tych planów, nawet jeśli jesteś zmęczony. Takie zajęcia pomagają odzyskać energię.

 

4. Przeciętny Amerykanin śpi ponad 8 godzin na dobę, ale jeśli uważasz, że sypiasz za mało, spróbuj nastawić sobie dwa alarmy: jeden na pobudkę, a drugi ogłaszający porę pójścia spać. W świecie, w którym wszyscy są ze sobą połączeni przez 24 godziny na dobę, wyłączenie urządzeń elektronicznych i ich ponowne włączenie wymaga świadomej decyzji.

 

5. Dowiedz się, ile czasu zajmują Ci czynności, które często wykonujesz. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jakie bloki czasu musisz na nie wygospodarować. Jeśli sądzisz, że dojazd do pracy zajmuje Ci 30 minut, ponieważ raz faktycznie tyle trwał, gdy wyjątkowo wyszedłeś do pracy o godzinie 6.00, a normalnie wychodzisz o 8.00 rano, kiedy ruch na ulicach jest dużo większy, to zawsze będziesz się spóźniać.

 

6. Jeżeli masz długą listę spraw, które od dawna chcesz załatwić, to postaraj się zmierzyć z jedną z nich każdego tygodnia. Wtedy nie będziesz mieć poczucia, że bierzesz na siebie zbyt wiele — a gdy już zajmiesz się daną sprawą, będziesz mógł przejść dalej. Zadecyduj już teraz, co załatwisz w ciągu najbliższych kilku tygodni. Dzięki temu, kiedy nagle podczas malowania łazienki przypomnisz sobie ze strachem, że trzeba zapisać dzieci na obóz, po chwili odetchniesz z ulgą, ponieważ uświadomisz sobie, iż masz na to przeznaczony konkretny tydzień — i nie jest to ten tydzień.

 

7. Jeśli masz taką możliwość, spróbuj uzgodnić z przełożonym, że przez jeden albo dwa dni w tygodniu będziesz pracować w domu. Wyeliminowanie dojazdu do pracy (i zakładania garnituru/garsonki) pomoże Ci uzyskać co najmniej jedną dodatkową godzinę. Bezpośrednia współpraca jest ważna dla innowacji, ale jeśli trwa ona przez pięć dni w tygodniu, to może być dla Ciebie już trochę za dużo.

 

8. Ogranicz liczbę posiadanych rzeczy. Rzeczy pochłaniają Twój czas w dwojaki sposób: po pierwsze, musisz przepracować określoną liczbę godzin, żeby móc je sobie kupić, a po drugie, ich używanie albo czyszczenie również będzie zabierało Ci czas. Postaraj się, aby każda rzecz w Twoim domu miała swoje miejsce. Czas, jaki spędzasz na poszukiwaniu butów albo telefonu, jest bezpowrotnie stracony.

 

9. Rób sobie drzemki. Być może wydaje Ci się, że ta rada ma niewiele wspólnego ze zwiększaniem wydajności, ale krótka drzemka w sytuacji, gdy czujesz się wyczerpany, może tak naprawdę pomóc Ci zaoszczędzić czas, ponieważ po pobudce będziesz czuł się wypoczęty, a Twoje tempo pracy znacząco wzrośnie.

 

10. Jeśli masz jakieś ważne zadanie do wykonania, zajmij się nim w godzinach, w których jesteś najbardziej wydajny. Dla wielu z nas najlepszą porą do pracy jest poranek, ale jeśli w Twoim przypadku jest to okres między 14.00 a 15.00, to bardzo ostrożnie rozporządzaj tym czasem. Szukaj sposobów na skrócenie okresów przejściowych. Jeśli postanowisz, że coś zrobisz, zrób to, zamiast snuć się po domu. Jeśli szczególnie nie lubisz jakiejś czynności, sprawdź, ile czasu zajmuje Ci jej wykonanie. Gdy będziesz wiedział, że rozładowanie zmywarki trwa 6 minut, czynność ta przestanie sprawiać wrażenie wielkiego obciążenia.

 

11. Jeśli nie wiesz, co robić, proś o pomoc. Zazwyczaj jest to najszybszy sposób na rozwiązanie problemu.

 

12. Znajdź czas na ćwiczenie swoich umiejętności. Niewielu z nas spędza aktywnie czas na doskonaleniu się w rzeczach, które są związane z naszą pracą. Ci, którzy to robią, zyskują znaczącą przewagę nad konkurencją.

 

13. Zmniejsz ilość czasu spędzanego na załatwianiu spraw w różnych miejscach. Jeśli możesz, zamawiaj zakupy przez internet; ceny produktów mogą być wyższe, ale zrekompensujesz je sobie zaoszczędzonym czasem i paliwem.

 

14. Rób jedną rzecz w danym momencie. Gdy sprawdzasz pocztę podczas pisania eseju, powrót do wykonywanego zajęcia może Ci zabrać 15 minut albo nawet więcej. Wielozadaniowość to pochłaniacz czasu. Jeśli masz pracę, która wymaga częstego sprawdzania poczty, podziel każdą godzinę w taki sposób, żeby 20 minut spędzać na odpowiadaniu na e-maile, a przez pozostałe 40 minut mieć program do obsługi poczty wyłączony.

 

15. Naucz się mówić „nie”. Jeśli nie zaangażujesz się w jakąś sprawę, to wcale nie znaczy, że nie jest ona dla Ciebie ważna. Czasami jest zupełnie na odwrót: coś jest bardzo ważne, ale Ty wiesz, że nie jesteś w stanie poświęcić temu takiej uwagi, jak powinieneś. Poszukaj kogoś, kto byłby w stanie to zrobić.

 

16. Kontakty z ludźmi to dobry sposób spędzania czasu. Znajdź chwilę, żeby powiedzieć „dzień dobry” i się uśmiechnąć. Podaruj każdemu chwilę swojej pełnej uwagi. Jedno zerknięcie na telefon, podczas gdy ktoś próbuje powiedzieć Ci coś ważnego, może sprawić, że straci on całą chęć do rozmowy z Tobą, a naprawienie tego może Ci zabrać kilka godzin.

17. Od czasu do czasu się wyłącz. Świat się nie zawali, jeśli przez kilka godzin nie dasz z siebie nic społeczeństwu. Jednocześnie wyznacz sobie sztywne granice, na przykład „zakaz korzystania ze smartfonu przed 7.30 albo po 22.00”.

 

18. Jeżeli ktoś proponuje Ci spotkanie i oboje chcecie, żeby do niego doszło, nie rzucaj luźno: „Co powiesz na przyszły tydzień?”, tylko zapytaj (na przykład): „Spotkajmy się we wtorek o 14.00 w kawiarni na Akacjowej, a jeśli ten termin albo miejsce ci nie odpowiadają, to zaproponuj, proszę, inne”. Dzięki temu oszczędzicie sobie pisania i przesyłania około czterech e-maili. Zawsze proponuj, że to Ty zainicjujesz telekonferencję. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że zacznie się ona w wyznaczonym czasie.

 

19. Planując rozbudowywanie sieci kontaktów, nie ograniczaj się do firmowych kolacji. Jeśli zależy Ci, aby Twoi pracownicy stworzyli zgrany zespół, zaproponuj im wspólny udział w biegu. Być może klientka będzie wolała zjeść z Tobą śniadanie zamiast spotykać się wieczorem kosztem swojego czasu dla rodziny.

 

20. Weekend się nie kończy, dopóki poranny alarm nie obudzi Cię w poniedziałek rano. Zaplanuj coś przyjemnego na niedzielny wieczór, a wydłużysz w ten sposób weekendowy wypoczynek. Niedzielny wieczór to doskonała pora na spotkania ze znajomymi. Nikt wtedy nie ma żadnych planów.  

 

- - -  

Masz swój sprawdzony lifehack, którym chcesz się podzielić? Wpisz w komentarzu!

- - - 

Tekst stanowi fragment książki "Co ludzie sukcesu robią przed śniadaniem" Laury Vanderkam (Wyd. Onepress 2016).