Recenzje
Wyrażenia regularne
- translatory języków skryptowych (m.in. Perl, Tcl, awk i Python),
- edytory tekstów (Emacs, vi, Nisus Writer i inne),
- środowiska programowania (m.in. Delphi i Visual, C++),
- inne wyspecjalizowane narzędzia (np. Lex, Expert, czy sed).
MS FrontPage XP. Ćwiczenia praktyczne
Na wstępie trzeba wspomnieć o błędzie popełnionym przez autora książki w zakresie nazewnictwa. Nowa wersja programu FrontPage nosi nazwę FrontPage 2002, a nie FrontPage XP, jak to sugeruje autor. Literki XP są używane tylko w odniesieniu do pakietu Office, traktowanego jako całość (oraz w odniesieniu do nowej wersji systemu Windows), natomiast poszczególne aplikacje składowe pakietu mają w swej nazwie liczbę 2002. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że książka traktuje o anglojęzycznej wersji programu, podczas gdy dostępna jest polska wersja tej aplikacji.
W pierwszym rozdziale autor zawarł wprowadzenie, w którym zaprezentował koncepcję książki oraz nowe możliwości FrontPage’a 2002 (określanego tu, jak już wspomniałem, mianem XP). W rozdziale drugim omówione zostały poszczególne operacje. Czytelnik wykonuje ćwiczenia związane z wprowadzeniem tekstu, jego formatowaniem, a ponadto wzbogaca stronę o takie elementy jak listy, grafika, hiperłącza, tabele, formularze i ramki.
Rozdział trzeci pozwala zapoznać się z informacjami na temat kaskadowych arkuszy stylów na przykładzie FrontPage'a 2002. Autor przedstawia atrybuty stylów, selektory, klasy oraz ID. Kolejny rozdział jest poświęcony w całości realizacji witryny traktującej o nagrywaniu płyt CD. Trzeba przyznać, że jest to dość prosty projekt i z pewnością nie pozwala na uzyskanie rozbudowanych możliwości edytora. Autor nie uniknął również drobnych błędów, m.in. w adresie tworzonej przez niego strony. Ostatni rozdział poświęcony jest publikowaniu stworzonej strony WWW. Całość uzupełnia dodatek zawierający kilka użytecznych stron WWW oraz adres pliku z przykładami do prezentowanej książki. Książka może zainteresować jedynie początkujących użytkowników FrontPage' 2002. Muszą oni jednak mieć świadomość, że autor prezentuje w niej jedynie podstawowe możliwości edytora. Do wad książki należy zaliczyć również drobne błędy (m.in. z nazwą aplikacji) oraz fakt, że jest ona poświęcona anglojęzycznej wersji aplikacji.
Po prostu Red Hat Linux 7.1
Książka składa się z czterech części i dwóch dodatków. Pierwsza część nosi tytuł "Instalacja systemu Red Hat Linux 7.1". Autor opisał w niej czynności, które należy wykonać przed przystąpieniem do instalacji systemu, zaprezentował szczegółowo procedurę instalacji, jak również konfiguracji Gnome. Czytelnik dowiaduje się również w jaki sposób skonfigurować program Netscape Communicator oraz jak korzystać z dokumentacji dostarczanej wraz z systemem.
Część druga, "Praca w okienkach w systemie Red Hat Linux 7.1" dostarcza informacji na temat graficznego środowiska pracy, prezentuje podstawowe programy środowiska Gnome, a ponadto pozwala zapoznać się z podstawami pracy z bazami danych.
W części trzeciej, "Obsługa wiersza poleceń systemu Linux", zamieszczone zostały informacje na temat powłoki Bash, plików, procesów, skryptów powłoki p programowania.
Ostatnia część "Praca w sieci lokalnej i Internecie", traktuje o sieciowych zastosowaniach Linuxa. Czytelnik zapozna się w niej z możliwościami Linuxa jako serwera i przyswoi informacje na temat Apache'a. W dodatkach zamieszczony został opis kilku ważnych poleceń, jak również polskojęzyczna wersja licencji GNU.
"Po prostu Red Hat Linux 7.1" to godna polecenia publikacja kierowana do początkujących użytkowników systemu Linux. Za niewygórowaną cenę otrzymują oni płyty z systemami oraz interesującą książkę o charakterze leksykonu, w której nacisk został położony na percepcję wzrokową. Duża ilość ilustracji prezentujących poszczególne etapy czynności, których wykonanie jest omówione w zwięzłym, napisanym przystępnym językiem komentarzu sprawiają, że użytkownik z łatwością opanowuje kolejne zagadnienia związane z systemem Linux.
Visual C++6. Programowanie dla Internetu i ActiveX. Księga eksperta
Na wstępie autorzy przedstawiają czytelnikowi informacje o nowościach wprowadzonych w Visual C++ w wersji 6.0, po czym przechodzą do omówienia zagadnień związanych z tworzeniem aplikacji rozszerzeń serwera IIS, skupiając swą uwagę m.in. na filtrach ISAPI. Szereg interesujących informacji zawarto w rozdziale drugim, w którym prezentowana jest biblioteka WinInet pozwalająca w łatwy sposób wzbogacić aplikację o funkcjonalność związaną z obsługą protokołów HTTP, FTP oraz Gopher.
Kontynuując lekturę docieramy do materiału poświęconego obsłudze języka HTML zaimplementowanej w bibliotece MFC. Programiści dowiadują się m.in. w jaki sposób korzystać z kontrolki WebBrowser, a ponadto poznają możliwości klasy CHTMLView oferowanej w ramach MFC. W dwóch kolejnych rozdziałach zawarto informacje na temat standardowej biblioteki C++ oraz zaprezentowano techniki wykrywania błędów i obsługi wyjątków. Na szczególną uwagę zasługuje rozdział szósty, w którym zamieszczony został przegląd technologii Active oraz COM. W dalszej części książki autorzy przybliżają zagadnienia związane z dokumentami Active, kontenerami Active oraz serwerami Active. Warto zapoznać się wnikliwie również z rozdziałem dziesiątym, który jest poświęcony kontrolkom ActiveX.
Kolejne rozdziały zawierają informacje na temat architektury ATL, tworzenia obiektów COM oraz kontrolek ActiveX z wykorzystaniem ATL oraz zastosowania ATL w procesie tworzenia komponentów MTS oraz COM+.
Całość uzupełnia dodatek w którym autorzy dokonują przeglądu zasobów poświęconych prezentowanej tematyce. Do książki dołączona jest płyta CD-ROM zawierająca kod źródłowy zawarty w książce, a także kilka użytecznych narzędzi.
JavaScript. Księga eksperta
Bez dobrej książki poznanie wszystkich tajników JavaScript jest szalenie trudne. Sama składnia również wymaga raczej surowych reguł i specyficznej logiki. Dzięki tej książce z pewnością unikniemy wielu wieczorów spędzonych na rozwiązywaniu tajemniczego problemu lub szukaniu błędu.
Książka od podstaw opisuje zastosowanie i sposób tworzenia skryptów. Dalej wprowadza nas do sposobów korzystania z programów, a także pokazuje, w jaki sposób pisać programy poprawnie oraz uczy reguł programowania. To bardzo ważne, bo jeżeli ktoś nigdy wcześniej nie pisał programów nie będzie miał pojęcia w jaki sposób korzystać z pętli czy warunków. Dalej szczegółowo opisane są obiekty, funkcje i składnia języka JavaScript, a w kolejnej części książki praktyczne przykłady wykorzystania języka. CD zawiera wszystkie listingi programów oraz dodatkowe aplikacje i dodatkowe programy w JavaScripcie.
Muszę jednak przyznać, że kłopotliwe jest wyszukiwanie czegokolwiek w tej książce z uwagi na jej objętość. Jednak na 98 proc. tego, czego szukamy, powinno być gdzieś opisane. Kwestia dobrego poznania książki, co umożliwi sprawne poruszanie się wśród setek stron. Indeks oczywiście pomaga, ale pewne pojęcia nie są w nim ujęte, a szkoda.
Wiele przykładów praktycznych, dobre opisy poleceń, wyraźnie zaznaczone, z którymi przeglądarkami można stosować dane polecenie - to niewątpliwe zalety tej książki. Warto ją mieć na półce nawet gdy obecnie nie zajmujemy się JavaScriptem. Nigdy nie wiadomo kiedy będzie akurat potrzebna pomoc z tego tematu...