Recenzje
C++ Builder 5. Vademecum profesjonalisty. Tom I
Opasły, bo liczący ponad 1000 stron pierwszy tom poradnika opisuje dosyć dokładnie szereg zagadnień, interesujących głównie dla początkujących programistów, Używających C++ Buildera. Warto jednak mieć tę książkę w swojej biblioteczce, gdyż może z powodzeniem posłużyć jako „ściągawka” w przypadku konieczności skorzystania z typowych technik programistycznych.
Twórcy Vademecum założyli, że osoba czytająca książkę zna podstawy C++. Nie znajdziemy więc w niej opisu składni języka, ani technik programowania obiektowego. Zamiast tego będziemy mogli szczegółowo zapoznać się z interfejsem środowiska RAD, jakim jest C++ Builder, a także skorzystać z cennych wskazówek dotyczących standardów tworzenia i dokumentowania kodu, jego optymalizacji oraz projektowania interfejsu użytkownika.
Dobór tematów, dokonany przez polskiego wydawcę książki, stawia na pierwszym miejscu zastosowania multimedialne oraz sieciowe opisanego narzędzia. W spisie treści Vademecum profesjonalisty znajdziemy m.in. rozdziały dotyczące programowania serwerów WWW, klientów i serwerów COM czy przetwarzania obrazy ( w tym korzystania z OpenGL i DirectX). Wszystko to zostało podane w przystępnej formie i poparte przykładami. Istotną zaletą omawianej pozycji jest też dobry poziom redakcyjny książki.
HTML 4. Biblia
HTML, podstawowy język używany do pisania stron internetowych, nie jest ani trudny, a wbrew pozorom daje olbrzymie możliwości. Do zdecydowanej większości projektów wcale nie potrzeba znajomości PHP bądź ASP – wystarczy stary, dobry HTLM.
Wydana przez HELION książka B. Pfaffenberga i B. Karowa "HTML 4 Biblia" jest bezapelacyjnie obowiązkową pozycją w biblioteczce każdego webmastera. Autorzy wychodzą z założenia, że "jeżeli można to zrobić w HTML-u 4, Ty też to możesz zrobić..." i trzeba przyznać, że robią to przekonywująco. Podręcznik zawiera nie tylko elementarne informacje o HTML-u, ale też porady eksperymentów dotyczące kaskadowych arkuszy stylów, projektowania stron WWW, zawartości multimedialnej, interaktywnych baz danych, dynamicznego HTML-a i JavaScriptu. Na ponad siedmiuset stronach autorzy zawarli także opis najpopularniejszych edytorów HTML-a, także WYSIWIG (graficznych, a nie tekstowych), szczegółowy opis atrybutów, oraz kody znaków i kolorów w HTML 4. Na dołączonym do książki krążku CD znajdziemy m.in. walidator kodu HTML Tidy, wersje czasowe Dreamweavera 3, Fireworks 3, Flasha 3, Fusion i Script Buildera oraz wersję próbną edytora HomeSite.
"HTML 4. Biblia" to nie jest zwykła książka. Trzeba ją traktować jako inwestycję – zapewniam, że zwróci się w postaci całkowitej kontroli nad kodem HTML-a i zwykłej przyjemności z tworzenia stron internetowych.
PHP 4. Tworzenie stron WWW. Ćwiczenia praktyczne
Autor książki "PHP 4. Tworzenie stron WWW. Ćwiczenia praktyczne" zakłada, że czytelnik zna język HTML i chcąc zwiększać możliwości swej witryny napotkał na problemy wykraczające poza obszar zastosowań języka HTML. Rozwiązaniem tych problemów jest zastosowanie technologii PHP funkcjonującej po stronie serwera, dzięki której witryny mogą zostać wzbogacone o szereg dynamicznych elementów.
Książka składa się z sześciu rozdziałów. W pierwszym autor prezentuje czytelnikowi podstawowe informacje na temat różnic w funkcjonalności oferowanej po stronie klienta i po stronie serwera, a ponadto przedstawia przykład witryny zrealizowanej z wykorzystaniem technologii PHP.
Rozdział drugi jest poświęcony w całości procesowi instalacji i konfiguracji oprogramowania niezbędnego do pracy z PHP. Wymagana jest przy tym instalacja serwera WWW Apache, obsługa PHP 4 w tym serwerze oraz baza danych MySQL. Na potrzeby książki na serwerze FTP Helionu udostępniany jest pakiet PHP Triad zapewniający wspomnianą funkcjonalność. Trzeci rozdział książki nosi tytuł "Podstawy PHP". Czytelnik znajdzie w nim przykład prostego skryptu oraz materiał poświęcony takim elementom języka PHP jak zmienne, stałe, operatory, instrukcje, funkcje i struktury danych.
Rozdział czwarty został poświęcony w całości danym. Autor przedstawia sposoby pobierania danych z formularzy, metody wykorzystania cookies, obsługi plików, jak również przybliża zagadnienia związane z sesjami i bazami danych. Kolejny rozdział traktuje o grafice w PHP. Znajdziemy w nim przede wszystkim informacje na temat dynamicznego tworzenia ilustracji przez skrypt pracujący po stronie serwera.
Ostatni rozdział nosi tytuł "Trudniejsze zadania webmasterskie" i w istocie poświęcony rozwiązywaniu problemów typowych dla webmasterów. Autor prezentuje w nim sposoby realizacji tak praktycznych elementów witryny jak licznik tekstowy, licznik graficzny, księga gości, newsy na stronie, ankieta, tablica dyskusyjna, galeria zdjęć itp.
Zapoznając się z prezentowaną książką szybko można zdać sobie sprawę z tego, że jest to bardzo dobry podręcznik dla początkujących użytkowników PHP. Pozwala on w łatwy sposób zapoznać się z podstawami tego języka, a jednocześnie dostarcza pokaźną ilość przykładowych i praktycznych zastosowań tej technologii. W sumie jest to kolejna wartościowa pozycja dostępna w ramach serii "Ćwiczenia praktyczne".
Diagnozowanie i utrzymanie sieci. Księga eksperta
Książka jest przeznaczona dla osób technicznych: menedżerów i inżynierów odpowiedzialnych za poprawne projektowanie i funkcjonowanie złożonych struktur sieciowych. Autor zakłada, że czytelnik posiada już pewną wiedzę o funkcjonowaniu sieci lokalnych. Po krótkim wprowadzeniu, opisującym warstwy modelu OSI i zasady pracy z analizatorem protokołów, przechodzimy do zagadnień szczegółowych. W kolejnych rozdziałach przedstawione są zasady diagnozowania problemów występujących w kolejnych warstwach sieciowych -- zaczynając od warstwy fizycznej, aż po warstwę aplikacji. Ostatni, ósmy rozdział przedstawia zagadnienia pomiarów przepustowości i opóźnienia, oraz analizy uzyskanych w ten sposób danych.
Załączona płyta CD zawiera m.in. zestaw dokumentów RFC, identyfikatory producentów kart sieciowych (OUI), kalkulator podsieci IP, a także zestaw różnego rodzaju narzędzi pomocniczych.
Pozycja godna polecenia każdemu, komu nie straszny świat pakietów, ramek i nagłówków. Obowiązkowa lektura administratora dużej sieci.
Po prostu Red Hat Linux 7.1