Recenzje
DNS i BIND
Książka przyda się przede wszystkim administratorom. Początkującym, jako podręcznik konfiguracji i diagnostyki DNS-u, zaawansowanym -- jako podręczne przypomnienie szczegółów i opcji. Osoby bez minimalnego przygotowania, niestety, nie znajdą w niej nic pożytecznego.
"Serwis nazw" to jedna z podstawowych usług internetowych, dość rzadko jednak zauważana, ponieważ jest "przeźroczysta" dla użytkownika. Ze względu na niełatwą konfigurację oprogramowania serwerowego (np. programu bind), w pełni rozumie ją niewielu poza ścisłym kręgiem administratorów. Książka przeznaczona jest dla dłubaczy -- eksperymentatorów i posiadaczy własnych serwerów nazw.
Magazyn WWW msz 10/2001
Java i XML
Książkę o języku XML napisano przede wszystkim dla programistów Javy. Przedstawiono w niej klasy i metody zawarte w interfejsach programistycznych do obsługi XML (SAX 2.0, DOM Level 2, JAXP 1.0 i JDOM 1.0), metody tworzenia, przekształcania i sprawdzania poprawności kodu XML, zawężania danych w XML, wykorzystywania struktur publikacji WWW (XSP, Apache Cocoon 2.0) i tworzenia za ich pomocą dynamicznych stron WWW. Sporo miejsca poświęcono praktycznemu zastosowaniu modelu żądań i odpowiedzi, czyli technikom zdalnego wywoływania procedur (XML-RPC) i metod(RMI). Opisano też stosunkowo świeże zagadnienie, czyli wykorzystanie schematów XML (XML Schema) w klasach i interfejsach Javy. Omówiono stabilność tej specyfikacji oraz zalety i wady jej stosowania w porównaniu z techniką definicji typów dokumentów (DTD).
Magazyn WWW msz 10/2001
Wyrażenia regularne
Wyrażenia regularne są nieodłączną częścią większości języków programowania, edytorów i narzędzi programistycznych. Stanowią wyjątkowo skuteczny mechanizm przetwarzania wszelkich danych, w tym tekstów, np. poczty elektronicznej i plików dziennika (tzw. Logów). Książka zawiera opis standardu POSIX, mechanizmów NFA i DFA oraz przegląd funkcji i odmian wyrażeń regularnych w różnych narzędziach, takich jak grep, awk, Python, Tcl, Java czy GNU Emacs. Dużo uwagi poświęcono językowi Perl, wyposażonemu w bogaty zestaw funkcji do obsługi wyrażeń regularnych. Pozycja przeznaczona dla wszystkich, którzy chcą zapanować nad dużą ilością danych.
Magazyn WWW msz 10/2001
AutoCAD 2002 PL. Pierwsze kroki
Książka "AutoCAD 2002. Pierwsze kroki" jest pierwszą publikacją książkową o najnowszej wersji AutoCAD-a i przeznaczona jest dla początkujących użytkowników programu. Zaczynając pracę ze "świeżutkim" AutoCAD-em, chcąc poznać jego tajniki i możliwości, zainteresowałem się tą pozycją. Książka oferuje bezproblemowe poznanie takich zagadnień, jak: praca z pierwszym rysunkiem – szkicowanie podstawowych elementów, ich modyfikacja oraz zarządzanie. Poznajemy tajniki wymiarowania oraz wszystkie zagadnienia związane z przygotowaniem rysunku do wydruku. Wszystkie zagadnienia omówione zostały zrozumiałym językiem, w sposób prosty i jasny, bez zagłębiania się w wyrafinowane niuanse. Książka posłużyła mi do samodzielnej nauki programu, lecz uważam, iż doskonale może sprawdzić się jako podręcznik na kursach AutoCAD-a.
cad.pl Michał Wojsław, 05/2001
AutoCAD 2000 PL. Ćwiczenia praktyczne
"AutoCAD 2000 PL. Ćwiczenia praktyczne" jest pozycją książkową zawierającą szereg ćwiczeń, które umożliwiły mi zdobycie podstawowej wiedzy potrzebnej do samodzielnej pracy z programem AutoCAD. !--START-->Zawarty zestaw ćwiczeń umożliwia użytkownikowi przejście od prostych szkiców rysunkowych, poprzez edycję tworzonego rysunku, do otrzymania gotowego, wydrukowanego projektu. Bardzo dokładnie, na podstawie wielu przykładów, zostały omówione zagadnienia związane z samym rysowaniem elementów w AutoCAD-zie, tak ażeby czytelnik po przestudiowaniu zestawu ćwiczeń mógł samodzielnie tworzyć dokumentację konstrukcyjną. Ćwiczenia usystematyzowane są według stopni skomplikowania wykonywanych operacji, pozwalając użytkownikowi na poznawanie kolejnych tajników AutoCAD-a wraz z kolejnymi rozdziałami. Książka warta jest polecenia dla początkujących adeptów sztuki związane z komputerowym wspomaganiem projektowania.
cad.pl Mieczysław Pająk