Recenzje
Kaskadowe arkusze stylów. Ćwiczenia praktyczne
Początkujący z pewnością przeczytają książkę od deski do deski - jest po prostu ciekawa. Zaawansowani będą mogli do niej zerkać gdy zapomną składni lub będą chcieli przypomnieć sobie, jak wykonać jakiś efekt. Autor opisuje różnice w interpretacji komend przez różne przeglądarki, sugeruje też co zrobić aby niektóre efekty wyglądały identycznie pod każdą z przeglądarek.
Książka pisana jest po kątem praktyków - nie ma w niej miejsca na "lanie wody" czy szerokie omówienia jednego zagadnienia. Dobrze pogrupowana tematyka każdego rozdziału sprawia, że poruszanie się po książce nie stanowi żadnego problemu. 13 rozdziałów opisuje wstęp do CSS, selektory, właściwości tekstu, czcionki, kolory i tła, marginesy, obramowania, tabele, edytory CSS, pozycjonowanie i dodatkowe elementy dostępne tylko dla użytkowników Internet Explorera. Trzeba mieć (i korzystać).
Sieci komputerowe w domu i w biurze. Biblia
Niezależnie od tego, czy łączysz dwa komputery w domu, czy dziesięć w małym biurze, książka ta dostarczy Ci wszystkich informacji na temat sprzętu i oprogramowania. Dzięki niej będziesz mógł stworzyć swoją sieć peer-to-peer lub klient-serwer i zarządzać nią.
Ekspert i konsultant Sue Plumley w prostych słowach wyjaśni Ci podstawy działania sieci. Następnie pokaże Ci, w jaki sposób optymalizować jej wydajność, współużytkować pliki, zarządzać kolejką wydruków, wykonywać kopie zapasowe. Książka ta zawiera informacje potrzebne do skonfigurowania sieci i utrzymywania jej w ruchu.
- Poznaj sprzęt i oprogramowanie używane w sieciach.
- Poznaj okablowanie i połączenia sieciowe, włącznie z rozwiązaniami wykorzystującymi istniejące linie telefoniczne.
- Zaplanuj i skonfiguruj strukturę usług katalogowych i opracuj zasady nazewnictwa w swojej sieci.
- Zainstaluj drukarki sieciowe, skanery, napędy CD-ROM, napędy Zip i inne urządzenia.
- Współużytkuj pliki, dyski, drukarki.
- Połącz z Internetem wielu użytkowników, używając jednego konta internetowego.
- Wysyłaj pocztę elektroniczną poprzez swoją sieć lub Internet.
- Dodaj komputer Macintosh do sieci składającej się z komputerów PC.
- Pokaż innym użytkownikom, w jaki sposób korzystać z sieci.
- Zadbaj o szybkie i bezpieczne przesyłanie danych.
- Rozwiązuj problemy związane z hasłami i identyfikatorami użytkowników.
Red Hat Linux 6. Księga Eksperta
Książka jest ciężką, grubą i niezbyt poręczną "cegłą", ale zastępuje kilka innych podręczników. Autorzy opisują w niej dosyć dokładnie bardzo wiele zagadnień. Pierwsza cześć książki poświęcona jest instalacji Red Hata, konfigurowaniu środowiska graficznego (X Windows), managerom okien i wielu innym podstawowym funkcjom.
Druga część to omówienie usług i ich konfiguracji: SMTP i Sendmail, POP, IMAP, FTP, Apache, Usenet, DNS, NIS, NFS i Samba. Każda z tych usług opisana jest dosyć obszernie. Kolejna cześć książki to administracja i zarządzanie systemem. Mamy tu omówiony system plików, urządzenia zewnętrzne, napędy, zagadnienia związane z drukowaniem, zarządzaniem sieciami TCP/IP, opisane jest również połączenie z Internetem i graficzne narzędzia do administrowania Linuksem. Trochę mało miejsca autorzy poświęcili bezpieczeństwu systemu.
Kolejny potężny rozdział to wszelkie zagadnienia związane z programowaniem w Linuksie. Opisany jest więc język programowania powłoki, gawk, C, C++, Perl, tcl, tk, motif, Python i Java. Mamy więc solidny przewodnik po językach programowania. Omówione jest programowanie sieciowe, automatyzacja pracy i kompilacja jądra. Jako dodatek dostępny jest krótki opis wszystkich komend systemowych.
Wiedza zebrana w książce jest nieoceniona -- w jednym podręczniku znajdziemy większość odpowiedzi na nasze pytania. I to nie tylko tych dotyczących Red Hata, ale również innych dystrybucji Linuksa. Dokładne opisy poszczególnych narzędzi pozwolą lepiej zrozumieć ich funkcjonowanie i zdiagnozować przyczynę problemów.
Kontrowersyjną sprawą jest jednak wielkość książki - tak duża i ciężka pozycja nie nadaje się do szybkiego wertowania czy trzymania jej na kolanach. Książka jest szyta i solidnie złożona, ale po jakimś czasie użytkowania pęka jej grzbiet. Nie mniej jednak powinna znaleźć się na półce każdego użytkownika Linuksa (byle na niskiej, bo gdy spadnie komuś na nogę...).
Na CD-ROM-ach znajduje się Linux Red Hat.
Flash 5 ActionScript. Podstawy
Mimo niesamowitego rozwoju nowoczesnych technologii internetowych, wciąż w sieci królują statystyczne strony pisane w mniej lub bardziej czystym html-u. Polskich projektantów stron www najbardziej w tej materii krępuje jakość łączy -- budując serwis muszą mieć na uwadze nie tyle jego estetykę, co…cierpliwość "zwykłych" modemowców.
Tak jest u nas -- światowe trendy wyznacza dzisiaj Flash 5. Polska słynie z wyjątkowych fachowców pracujących w tej technologii (niezorientowanym polecam moją ulubioną stronę "fleszkową" -- www.mondo.com.pl). zajmując się projektowaniem stron internetowych warto więc pójść krok dalej i poznać możliwości, które daje Flash 5.
Dla początkujących (choć nie tylko) świetną lekturą może być "Flash 5 ActionScript. Podstawy" Shama Bhangala. W tej książce znajdziemy przegląd możliwości języka Action Script z perspektywy projektanta stron www i prezentacji multimedialnych. Autor przekonuje, że tworzenie skryptów wcale nie jest umiejętnością przerastającą przeciętnych projektantów stron internetowych.
UNIX - Internet. Księga eksperta
Uważam, że zbyt wiele miejsca poświęcono podstawowym informacjom, które można znaleźć w innych książkach. Pisząc uniwersalnie nie można skupić się na różnicach wynikających ze specyfiki każdego z systemów operacyjnych, a więc informacje są raczej ogólnikowe. Zgodnie z założeniem autorów, czyli wszystko w jednym, jest to podejście dobre, ale użytkownik musi się potem przebijać przez setki stron zbędnego tekstu jeżeli szuka rozwiązania swojego problemu. Wolałbym dostać książkę o połowę cieńszą, ale opisującą zagadnienia w sposób bardziej zaawansowany. Inne, specjalistyczne i cieńsze książki często są lepszym rozwiązaniem, bo dokładniej opisują wybrane zagadnienia.
Czytelnik musi wybrać -- albo chce mieć przegląd wielu informacji w jednej, grubej książce, albo kilka cieńszych, eksperckich. Nie do końca też da się sprecyzować poziom książki -- skłaniałbym się ku początkującym, choć wiele zagadnień adresowanych jest również dla średnio zaawansowanych. Duża część tekstów to tylko wskazanie tematu bez żadnego rozwinięcia - tak jest np. w przypadku programu "finger" -- pisze, że może zagrozić bezpieczeństwu systemu - ale jak i dlaczego już nie wyjaśniono.
Na całość składa się opis interfejsów graficznych, programowanie w językach avk, Perl, C, C++, edycja i zaawansowane formatowanie tekstów, zagadnienia bezpieczeństwa, CGI i zestaw odpowiedzi na różne pytania dotyczące poszczególnych systemów operacyjnych.
Książkę warto przeglądnąć. Ale czy warto mieć pod ręką musi zdecydować sam odbiorca. Dobra pozycja dla początkujących uniksowców.