Wielkie umysły programowania. Jak myślą i pracują twórcy najważniejszych języków (ebook)(audiobook)(audiobook)
- Autorzy:
- Federico Biancuzzi, Shane Warden
- Promocja Przejdź
- Wydawnictwo:
- Helion
- Wydawnictwo:
- Helion
- Ocena:
- 3.8/6 Opinie: 6
- Stron:
- 584
- Druk:
- oprawa miękka
- 3w1 w pakiecie:
-
PDFePubMobi
Opis książki
Czytaj fragment
Poznaj z bliska największe autorytety świata informatyki!
- Jak powstają języki programowania?
- Jaka jest ich przyszłość?
- Jak szybko nauczyć się takiego języka?
Droga od pomysłu do gotowej aplikacji jest długa i kręta. Najprawdopodobniej jednym z najdłuższych jej odcinków jest ten poświęcony na programowanie. Sztab ludzi, wiele języków programowania, technologii i narzędzi. Dzięki świetnej znajomości tych narzędzi powstają coraz nowsze, bardziej niezawodne aplikacje. Ale skąd biorą się języki programowania? Jak powstają i kto za tym stoi?
Na półce księgarni znajdziesz tysiące książek poświęconych językom programowania - i tylko tą jedną, która odpowiada na pytanie, co było na początku. Książka stanowi zbiór wywiadów z twórcami najbardziej znanych i najpopularniejszych języków. W trakcie pasjonującej lektury dowiesz się, co kierowało ludźmi, którzy postanowili stworzyć nowy język programowania, jakie mieli problemy, jak oceniają swoje dzieła z perspektywy czasu i jaką wróżą im przyszłość. Lektura tego tomu to niezwykła podróż przez historię informatyki w niesamowitym wydaniu.
W książce znajdziesz wywiady z autorami takich języków, jak:
- C++
- Python
- APL
- Forth
- BASIC
- AWK
- Lua
- Haskell
- ML
- SQL
- Java
- C#
- Perl
Inspirująca i pouczająca podróż przez historię informatyki!
Podobne produkty
-
C++. Podróż po języku dla zaawansowanych. Wydan... C++. Podróż po języku dla zaawansowanych. Wydanie II
Bjarne Stroustrup
-
Czysta architektura. Struktura i design oprogra... Czysta architektura. Struktura i design oprogramowania. Przewodnik dla profesjonalistów
Robert C. Martin
-
Refaktoryzacja. Ulepszanie struktury istniejące... Refaktoryzacja. Ulepszanie struktury istniejącego kodu. Wydanie II
Martin Fowler
-
Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty
Robert C. Martin
-
Algorytmy. Ilustrowany przewodnik Algorytmy. Ilustrowany przewodnik
Aditya Bhargava
-
Algorytmy Data Science. Siedmiodniowy przewodni... Algorytmy Data Science. Siedmiodniowy przewodnik. Wydanie II
David Natingga
Ebooka przeczytasz na:
-
czytnikach Inkbook, Kindle, Pocketbook i innych
-
systemach Windows, MacOS i innych
-
systemach Windows, Android, iOS, HarmonyOS
-
na dowolnych urządzeniach i aplikacjach obsługujących formaty: PDF, EPub, Mobi
Masz pytania? Zajrzyj do zakładki Pomoc »
Audiobooka posłuchasz:
-
w aplikacji Ebookpoint na Android, iOS, HarmonyOs
-
na systemach Windows, MacOS i innych
-
na dowolonych urządzeniach i aplikacjach obsługujących format MP3 (pliki spakowane w ZIP)
Masz pytania? Zajrzyj do zakładki Pomoc »
Kurs Video zobaczysz:
-
w aplikacji Ebookpoint na Android, iOS, HarmonyOs
-
na systemach Windows, MacOS i innych
-
na dowolonych urządzeniach i aplikacjach obsługujących format MP4 (pliki spakowane w ZIP)
Recenzje książki: Wielkie umysły programowania. Jak myślą i pracują twórcy najważniejszych języków (2)
-
Programista Magazyn Rafał Kocisz; 2016-05-25
Dziś na tych łamach chciałbym przedstawić trochę nietypowy tytuł, reprezentujący kategorię, którą nazywam programistyczną beletrystyką. Książki z tego gatunku charakteryzują się zazwyczaj nieco luźniejszą formą w zestawieniu z twardą literaturą branżową, aczkolwiek ich treść w taki czy inny sposób nawiązuje do tematyki związanej z programowaniem. Przykłady takich książek? Proszę bardzo: Hackers & Painters, If Hemingway Wrote JavaScript, Beautiful Code, Coders at Work czy Masterminds ofProgram-ming. Ostatnia z wymienionych pozycji, której polski tytuł brzmi Wielkie umysły programowania: jak myślą i pracują twórcy najważniejszych języków, jest właśnie bohaterką niniejszego odcinka cyklu Klub Dobrej Książki.
Idea stojąca za książką Wielkie umysły programowania jest bardzo prosta: jej autorzy (Federico Biancuzzi oraz Shane Warden) postanowili przeprowadzić serię wywiadów z twórcami kluczowych języków programowania w celu znalezienia odpowiedzi na kilka fundamentalnych pytań:
dlaczego dany język został stworzony?
w jaki sposób został on zrealizowany/zaimplementowany?
jak wygląda proces jego nauki (zarówno z perspektywy nauczyciela, jak i osoby uczącej się)?
jak dany język ewoluował w czasie?
W efekcie pracy obydwu panów powstało opracowanie zawierające 17 obszernych wywiadów z następującymi osobami: Bjarne Stroustrup (C++), Guido van Rossum (Python), Adin D. Falkoff (APL), Charles H. Moore (Forth), Thomas E. Kurtz (BASIC), Alfred Aho, Peter Weinberger, Brian Kernighan (AWK), Luiz Henrigue de Figueiredo i Roberto lerusalimschy (Lua), Simon Peyton Jones, Paul Hudak, Philip Wadler i John Hughes (Haskell), Robin Milner (ML), Don Chamberlin (SQL), James Gosling (Java), Anders Hejlsberg (C), lvar Jacobson, James Rumbaugh i Grady Booch (UML), Larry Wall (Perl), Charles Geschke i John Warnock (Postscript), Bertrand Meyer (Eiffel).
Jak widać na przedstawionej wyżej liście, autorzy postawili na różnorodność, zarówno w zakresie rozpiętości czasowej (stąd na liście obok nowoczesnych języków znajdują się również te, które odchodzą już do lamusa), jak i w kwestii poziomu modelowania abstrakcji (stąd na liście języki bardzo wyspecjalizowane obok rozwiązań ogólnego zastosowania).
Po lekturze Wielkich umysłów programowania nasunęło mi się kilka spostrzeżeń. Na początek kwestia grupy czytelników docelowych. W mojej opinii opracowanie panów Biancuzzi i Warden'a adresowane jest mimo wszystko do bardziej zaawansowanych odbiorców: doświadczonych programistów oraz architektów systemów informatycznych. Dla tych osób książka ta rzeczywiście będzie miała charakter dobrej beletrystyki zawodowej, zawierającej sporo cennej wiedzy z pierwszej ręki. Z kolei dla początkujących programistów lektura może być miejscami nudna, przede wszystkim ze względu na brak wiedzy kontekstowej (to trochę tak, jakby czytać komentarze do jakiejś skomplikowanej monografii, której się na oczy nie widziało).
Po drugie: z racji przyjętej formy pozycja ta siłą rzeczy zawiera dużą liczbę opinii natury osobistej, co po pierwsze: pokazuje, że twórcy popularnych języków programowania są ludźmi z krwi i kości, a po drugie: stawia przed czytelnikiem wymaganie, aby do lektury Wielkich umysłów podejść z dużym dystansem (opinie tam przedstawione mogą diametralnie różnić się od twoich, więc jeśli potraktujesz to wszystko zbyt poważnie, to lektura książki może skończyć się ogólną frustracją).
Po trzecie: przy spełnieniu warunków opisanych powyżej lektura Wielkich umysłów programowania jest bardzo przyjemnym i pouczającym doświadczeniem. Szczególnie cenna jest wiedza retrospektywna wypływająca z analizy błędów popełnionych w trakcie wszystkich faz tworzenia i utrzymywania omawianych języków programowania przez ich twórców. Ciekawe jest też zestawienie sprzecznych często opinii wypowiadających się osób, co pozwala spojrzeć z szerszej perspektywy zarówno na przeszłość, jak i teraźniejszość, a także wyciągnąć pewne wnioski odnośnie przyszłych kierunków rozwoju języków programowania wyższego rzędu. Ta synergia wynikająca z zestawienia w jednym miejscu olbrzymiej liczby powiązanych faktów i opinii wydaje się być największą wartością opracowania, co zdaje się było jednym z głównych założeń jego autorów. -
Web Audit - Robert Drózd Robert Drózd, 2014-03-04
Autorzy tej pozycji mogą śmiało startować w konkursie na najbardziej adekwatny tykuł książki. W środku znajdziemy dokładnie to, co zapowiada okładka: 17 wywiadów z twórcami najróżniejszych języków (nie tylko programowania, możemy przeczytać m. in. rozmowę z twórcą SQL-a, czy UML-a). Wśród rozmówców znaleźli się tak zasłużeni dla rozwoju informatyki ludzie jak Brian W. Kernighan, Bjarne Stroustrup, Larry Wall, czy James Gosling. Nie zabrakło również autora Pythona – Guido van Rossuma.
Spektrum omawianych języków jest bardzo szerokie, od prawdziwych zabytków informatyki, jak na przykład APL, po masowo dziś wykorzystywane „technologie”: Java, C#, SQL.
Tematyka wywiadów obejmuje nie tylko zagadnienia związane z procesem projektowania samych języków programowania. Dotyka również innych problemów napotykanych przez zespoły projektowe, takie jak standaryzacja, problem współpracy w organizacjach. Część rozmówców dzieli się swoim doświadczeniem związanym z nauczaniem programowania jako takiego, bądź organizacją szkoleń dla programistów w korporacjach. Niejako przy okazji poznajemy różne anegdotki z historii informatyki, a także osobiste sympatie i antypatie rozmówców (dla przykładu Tom Love, współtwórca Objective C, zdaje się nie lubić C++) .
Książkę mogę polecić jako ciekawy przerywnik między kolejnymi stricte technicznymi publikacjami.
Szczegóły książki
- Tytuł oryginału:
- Masterminds of Programming: Conversations with the Creators of Major Programming Languages
- Tłumaczenie:
- Radosław Meryk
- ISBN Książki drukowanej:
- 978-83-246-2537-6, 9788324625376
- Data wydania książki drukowanej:
- 2010-05-31
- ISBN Ebooka:
- 978-83-246-5867-1, 9788324658671
- Data wydania ebooka:
-
2012-07-13
Data wydania ebooka często jest dniem wprowadzenia tytułu do sprzedaży i może nie być równoznaczna z datą wydania książki papierowej. Dodatkowe informacje możesz znaleźć w darmowym fragmencie. Jeśli masz wątpliwości skontaktuj się z nami sklep@helion.pl.
- Format:
- 168x237
- Numer z katalogu:
- 5510
- Rozmiar pliku Pdf:
- 4.6MB
- Rozmiar pliku ePub:
- 3.8MB
- Rozmiar pliku Mobi:
- 3.8MB
- Pobierz przykładowy rozdział PDF
Spis treści książki
- Decyzje projektowe (14)
- Używanie języka (19)
- Programowanie obiektowe i współbieżność (24)
- Przyszłość (29)
- Edukacja (33)
- Pythonowy styl (38)
- Dobry programista (47)
- Wiele wersji Pythona (53)
- Rozwiązania praktyczne i doświadczenie (59)
- Papier i ołówek (66)
- Podstawowe zasady (69)
- Współbieżność (76)
- Klasyka (80)
- Język Forth a projektowanie języków (86)
- Sprzęt (95)
- Projektowanie aplikacji (100)
- Cele języka BASIC (110)
- Projektowanie kompilatorów (118)
- Język i praktyki programistyczne (122)
- Projekt języka (124)
- Cele pracy (130)
- Życie algorytmów (136)
- Projekt języka (138)
- Unix i jego kultura (142)
- Rola dokumentacji (147)
- Informatyka (152)
- Hodowla niewielkich języków (154)
- Projektowanie nowego języka (160)
- Kultura tradycji (170)
- Technologie transformacji (174)
- Rzeczy, które zmieniły wszechświat (179)
- Teoria i praktyka (187)
- Oczekiwanie na przełom (195)
- Programowanie przez przykład (201)
- Siła skryptów (208)
- Doświadczenie (212)
- Projekt języka (217)
- Zespół języka funkcyjnego (228)
- Trajektoria programowania funkcyjnego (231)
- Język Haskell (239)
- Nauczanie programowania (funkcyjnego) (247)
- Formalizm i ewolucja (249)
- Dowodzenie twierdzeń (258)
- Teoria znaczenia (268)
- Wykraczając poza informatykę (275)
- Ważny dokument (284)
- Język (287)
- Uwagi i ewolucja języka (292)
- XQuery i XML (299)
- Inżynieria języka Objective-C (304)
- Rozwój języka (307)
- Edukacja i szkolenie (312)
- Zarządzanie projektem i oprogramowanie odziedziczone (315)
- Język Objective-C i inne języki (323)
- Składniki, piasek i cegły (329)
- Jakość jako zjawisko ekonomiczne (337)
- Edukacja (340)
- Siła prostoty (346)
- Rzecz gustu (350)
- Współbieżność (354)
- Projektowanie języka (356)
- Pętla sprzężenia zwrotnego (362)
- Język i jego projekt (366)
- Rozwój języka (373)
- C# (378)
- Przyszłość informatyki (385)
- Uczenie się i nauczanie (392)
- Czynnik ludzki (399)
- UML (403)
- Wiedza (408)
- Przygotuj się na zmiany (411)
- Korzystanie z UML (417)
- Warstwy i języki (423)
- Trochę o wielokrotnym wykorzystywaniu (428)
- Relacje symetryczne (434)
- UML (438)
- Projekt języka (442)
- Szkolenie programistów (449)
- Kreatywność, udoskonalanie i wzorce (451)
- Język rewolucji (462)
- Język (467)
- Społeczność (474)
- Ewolucja i rewolucja (478)
- Zaprojektowany po to, żeby istnieć (486)
- Badania i edukacja (497)
- Interfejsy do długowieczności (502)
- Standardowe życzenia (507)
- Owocne popołudnie (512)
- Wielokrotne wykorzystywanie kodu i generyczność (521)
- Szlifowanie języków (526)
- Zarządzanie wzrostem i ewolucją (534)
Słowo wstępne (7)
Przedmowa (9)
1. C++ (13)
Bjarne Stroustrup
2. Python (37)
Guido van Rossum
3. APL (65)
Adin D. Falkoff
4. Forth (85)
Charles H. Moore
5. BASIC (109)
Thomas E. Kurtz
6. AWK (135)
Alfred V. Aho, Peter Weinberger i Brian Kernighan
7. Lua (207)
Luiz Henrique de Figueiredo i Roberto Ierusalimschy
8. Haskell (227)
Simon Peyton Jones, Paul Hudak, Philip Wadler i John Hughes
9. ML (257)
Robin Milner
10. SQL (283)
Don Chamberlin
11. Objective-C (303)
Brad Cox i Tom Love
12. Java (345)
James Gosling
13. C# (365)
Anders Hejlsberg
14. UML (391)
Ivar Jacobson, James Rumbaugh i Grady Booch
15. Perl (461)
Larry Wall
16. PostScript (485)
Charles Geschke, John E. Warnock
17. EIFFEL (511)
Bertrand Meyer
Posłowie (541)
Współtwórcy (543)
Skorowidz (561)
Oceny i opinie klientów: Wielkie umysły programowania. Jak myślą i pracują twórcy najważniejszych języków Federico Biancuzzi, Shane Warden (6)
(0)
(1)
(4)
(0)
(1)
(0)
5 oceniona przez: Michał Widera, Inżynier Oprogramowania 2015-02-09
4 oceniona przez: 2021-05-06
4 oceniona przez: pmc, 2015-11-25
4 oceniona przez: informatyk 2015-02-19
4 oceniona przez: 2014-11-30
2 oceniona przez: Mirosław Mularczyk, geodeta, kartograf, ekonomista 2017-07-25
więcej opinii