Recenzje
Internet
Po przeczytaniu pierwszej części, wyjaśniającej w skrócie co to jest Internet i jak się do niego dobrać, dalszą część książki można już czytać w dowolnej kolejności.
Amatorzy penetrowania baz danych na wszystkie możliwe tematy zapewne zapoznają się w pierwszej kolejności z takimi narzędziami jak ftp, telnet, gopher czy WWW. Zdobyciu praktycznych umiejętności w posługiwaniu się tymi aplikacjami mają służyć towarzyszące opisom ćwiczenia - uczą one jak zdobyć np. informacje o liczbie mieszkańców miasta Amboy, czy o podejmowanych w przeszłości próbach zmuszenia budynków do lewitacji.
Autor zadbał o to, by książka nie była przeładowana technicznymi szczegółami. Zapewne też dla zrelaksowania czytelnika umieścił przed rozdziałami krótkie historyjki, opowiadające o perypetiach osobników, których z rozmaitych opresji wybawia dostęp do Internetu.
Jak składać tekst. PC nie jest maszyną do pisania
W księgarniach można znaleźć sporo książek opisujących programy do łamania tekstu. Jednak w większości nie zawierają tak wielu przydatnych informacji jak niepozorna książeczka zatytułowana "Jak składać tekst - PC nie jest maszyną do pisania".
Książka w zamyśle przeznaczona jest dla osób, które posługiwały się do tej pory maszyną do pisania i zaczynają wykorzystywać do tego celu komputer. Przyda się zapewne wielu bardziej zaawansowanym użytkownikom edytorów tekstów.
Jestem przekonany, że powinny ją przeczytać także osoby, które rozpoczęły łamanie tekstów dopiero w momencie pojawienia się odpowiednich programów DTP i które do tej pory w swojej pracy kierują się raczej intuicją niż ściślejszymi zasadami.
Można dowiedzieć się z niej między innymi, co oznaczają określenia wdowa i bękart, dlaczego w dłuższych tekstach należy używać pisma szeryfowego, dlaczego teksty pisane wielkimi literami są trudniejsze w czytaniu, jak korzystać z punktów tabulacji i wcięć, co to jest kerning, kiedy nie należy stosować justowania.
Niektóre z tematów mają mniejsze znaczenie dla polskiego użytkownika (np. omówienie zasad stosowania apostrofów), lecz nie umniejsza to naprawdę dużej wartości książki.