Recenzje
Apache. Leksykon kieszonkowy
Apache. Leksykon kieszonkowy jest zwięzłym i wyczerpującym kompendium wiedzy o konfiguracji serwera Apache, dyrektywach i opcjach sterujących jego działaniem, modułach oraz dodatkowych programach narzędziowych.
Debian Linux. Księga eksperta
Autorzy pozycji Debian Linux dzielą się swoimi wieloletnimi doświadczeniami w pracy z tą dystrybucją. Książka zawiera dokładne opisy najważniejszych właściwości i możliwości dystrybucji Debian GNU/Linux 2.1, takich jak:
- instalacja, konfiguracja i użytkowanie Debilna.
- administracja systemem przy użyciu narzędzi dostępnych właściwości dystrybucji.
- konfiguracja sieci i administrowanie nią.
- Konfiguracja i kompilacja jądra systemu Linux.
- firewall, serwer proxy.
Kaskadowe arkusze stylów. Ćwiczenia praktyczne
W pierwszym rozdziale książki autor przedstawił podstawowe informacje o stylach, uwzględniając m.in. metody umieszczania ich w dokumencie, rozdział drugi stanowi źródło informacji na temat budowy stylów. Czytelnik poznaje w nim m.in. selektory proste i uniwersalne, jak również metody ich grupowania. Kolejnym etapem ćwiczeń są zadania związane z operacjami na tekście. Obejmują one m.in. zmiany odstępów między literami, wyrazami i wierszami oraz wcięcia tekstów. Kontynuując lekturę zapoznajemy się z właściwościami czcionek, możliwościami osadzania czcionek na stronie WWW, właściwościami list oraz sposobami modyfikacji koloru i tła poszczególnych elementów.
Elementów kilku kolejnych rozdziałach znajdziemy informacje na temat marginesów, obramowania poszczególnych elementów, tabel oraz pozycjonowania elementów. Warto również zapoznać się z rozdziałem poświęconym dodatkowym stylom dla przeglądarki Internet Explorer. Ostatni rozdział traktuje natomiast o graficznym edytorze CSS, jakim jest program TopStyle Pro.
W dodatkach autor zamieścił kilka gotowych do wykorzystania arkuszy, wskazówki na temat dołączania arkuszy do dokumentów w kilku popularnych edytorach HTML, a także zestaw przydatnych adresów internetowych i zestawienie stylów dla różnych przeglądarek. Kaskadowe arkusze stylów są wykorzystywane w procesie tworzenia stron WWW do formatowania i pozycjonowania poszczególnych elementów strony, dlatego też znajomość zdecydowanie zwiększa możliwości i komfort pracy twórcy stron. Tym samym warto sięgnąć po prezentowaną publikację, zważywszy na fakt, że jest ona bardzo przystępnym i godnym polecenia źródłem informacji na ten temat.
Okablowanie sieciowe w praktyce. Księga eksperta
Na wstępie autorzy przedstawiają rolę okablowania w planowaniu sieci oraz ukazują uwarunkowania techniczne i ekonomiczne decydujące o wyborze konkretnego rodzaju okablowania. W rozdziale drugim prezentowane są różne typy okablowania począwszy od kabla koncentrycznego, a kończąc na światłowodzie. Następnie przechodzimy do rozdziału poświęconego standardom okablowania, po czym mamy okazję zapoznać się ze połączeniami w sieciach lokalnych. Rozdział piąty przybliża zagadnienia związane z koncentratorami, natomiast począwszy od rozdziału szóstego prezentowane są porady związane z podłączaniem okablowania. Autorzy skupiają się na strukturalnym systemie okablowania, poruszają problematykę związaną z zasilaniem oraz prawidłowością połączeń.
Warto też zapoznać się z rozdziałem dziewiątym, w którym omówione zostały praktyczne aspekty związane z okablowaniem w domu i w małym biurze.
W dalszej części książki znajdziemy informacje na temat kabli światłowodowych oraz procedur testowania i sprawdzania kabli. Interesującym fragmentom książki, zwłaszcza w konfrontacji z jej tytułem, jest ostatni rozdział, w którym omówiono sieci bezprzewodowe, a więc nie wymagające tytułowego okablowania.
Uwzględniając fakt rosnącej popularności wszelkiego rodzaju sieci, a w szczególności sieci instalowanych w domach i małych firmach, należy stwierdzić, że prezentowana publikacja stanowi wartościowe źródło informacji ułatwiające podejmowanie właściwych decyzji zarówno na etapie planowania, jak i tworzenia sieci.
Tcl/Tk. Leksykon kieszonkowy
Specyfika konwencji, w jakiej ukazała się ta książka (leksykon) wywarła piętno na jej zawartości polegające na znacznym ograniczeniu informacji podstawowych, co mniej wprawnym użytkownikom komputerów może uniemożliwić wykorzystanie informacji zawartych w książce. Może ona natomiast spełniać rolę zwartego, podręcznego słownika-przewodnika po słowach kluczowych języka Tcl i elementach interfejsu graficznego Tk. Taki był zresztą zamiar wydawcy, należy tylko żałować, że nie są dostępne książki nieco rozjaśniające tajniki Tcl/Tk - jak twierdzą znawcy -- interfejsu przyszłości.