Recenzje
AutoCAD 2002. Pierwsze kroki
3DS MAX 4. Ćwiczenia praktyczne
Po prostu DHTML
"Po prostu DHTML" to kolejna pozycja ze znanej serii wydawnictwa Helion "Po prostu". Tym razem poznamy podstawy DHTML (CSS, techniki dynamiczne i JSS).
Prezentowana książka jest pozycją odpowiednią zarówno dla początkujących jaki i zaawansowanych. Wiem, że brzmi to jak niejedna reklama, ale sądzę, że o tej książce można to powiedzieć.
Początkujący znajdą "łopatologicznie" wręcz wytłumaczone zagadnienia dotyczące tematyki DHTML. Problematyka jest ujęta szczegółowo i bez pominięcia żadnych elementów. Najpierw opisane są podstawy CSS, następnie metody CSS i praktyczne przykłady. W dalszej części książki zaprezentowano techniki dynamiczne, JSS, warstwy w Netscape i DHTML w IE.
Webmasterzy znający już DHTML mogą korzystać z tej pozycji jak ze swoistego leksykonu. Wiadomo, że nie sposób zapamiętać wszystkiego i czasami trzeba poszukać rozwiązania w książkach. "Po prostu DHTML" doskonale sprawdza się w takich sytuacjach. Książka jest podzielona na rozdziały (Czcionki CSS, Kontrola tekstu w CSS itp.), a te na problemy. Teraz, gdy chcemy przypomnieć sobie jakąś metodę CSS, otwieramy spis treści i znajdujemy problem odpowiadający naszej potrzebie. Wszystkie problemy opisane są według schematu: problem, komentarz, krok po kroku wszystkie czynności, rada, przykład użycia w kodzie strony i zrzut ekranu z tym przykładem. Znalezienie wyczerpującej odpowiedzi na problem zajęło nam chwilę.
Do książki autor załączył trzy dodatki: A -- informator CSS -- tabele metod wraz z wartościami i zgodnością z różnymi przeglądarkami; B -- informator warstw -- tabele warstw Netscape-a, ich właściwości i funkcje; C -- zasoby -- strony z cennymi informacjami o DHTML.
Szczerze polecam tą pozycję osobom zainteresowanym CSS, zwłaszcza, że nie jest to duży wydatek.
TCP/IP. Księga eksperta
Książka składa się z czterdziestu rozdziałów w dziewięciu częściach oraz z trzech dodatków i (niezbędnego w takim tomie) skorowidza. Każdy rozdział rozpoczyna się od krótkiego wypunktowania zawartości, a kończy równie krótkim podsumowaniem.
Pierwsza część (Podstawy protokołu TCP/IP) stanowi wstęp do problematyki i jej krótki przegląd, w tym przegląd podstawowych usług i protokołów bazujących na TCP/IP.
W drugiej części (Nazewnictwo i adresowanie) autorzy zapoznają nas z usługami przypisywania i zamian nazw i adresów, w tym ARP, RARP, DNS, WINS, BOOTP oraz DHCP.
Część trzecia (Protokół IP i protokoły pokrewne), najkrótsza, skupia się na omówieniu rodziny protokołów IP, TCP oraz UDP i na krótkiej prezentacji protokołu IP w wersji 6.
W kolejnej, czwartej części (Korzystanie z protokołu IP w sieciach połączonych) możemy znaleźć obszerne informacje na temat rutingu. Możemy zapoznać się tu z działaniem protokołów RIP i OSPF oraz urządzeń takich, jak bramy, mosty, rutery itp.
Część piąta (Usługi sieciowe) poświecona jest takim zagadnieniom, jak drukowanie w Internecie (protokół IPP), usługi katalogowe (obszerny rozdział na temat protokołu LDAP), zdalny dostęp (RADIUS, SLIP, CSLIP, PPP, PPTP, L2TP), działanie zapór ogniowych i inne zabezpieczenia protokołu IP.
Część szósta (Stosowanie protokołu TCP/IP) jest najbardziej "konkretną" częścią książki. Omówione w niej są zagadnienia konfiguracji i utrzymywania protokołu TCP/IP pod konkretnymi systemami operacyjnymi (Windows 98, NT, Novell NetWare).
Kolejna, siódma już część tomu (Aplikacje wykorzystujące TCP/IP), to przegląd usług i protokołów wyższego poziomu takich, jak Whois oraz Finger, FTP i TFTP, Telnet, R-narzędzia, SSH, NFS.
W części ósmej (Korzystanie z aplikacji) omówione jest wykorzystanie protokołu TCP/IP do takich celów jak przesyłanie poczty (SMTP, NNTP) oraz plików (HTTP).
Ostatnia część (Administrowanie siecią TCP/IP) stanowi swego rodzaj podsumowanie książki. Znajdziemy tu omówienie procesów konfiguracji samego protokołu TCP/IP oraz usług pokrewnych (DNS, SNMP), zagadnienia związane z zarządzaniem, monitorowaniem, zabezpieczaniem i utrzymywaniem sieci oraz drogi usuwania problemów.
Dodatki zawierają omówienie standardu dokumentów RFC i systemu Linux.
Niewątpliwą zaletą tej książki jest szerokie potraktowanie tematu. Książka jest bardzo techniczna, często na wysokim poziomie szczegółowości, choć zdarzają się z rzadka jakieś zbyt ogólne punkty, po których może pozostać pewien niedosyt. Przydatne są wszelkie informacje dotyczące działanie i konfiguracji poszczególnych usług, bardzo pomocne są też ilustracje.
"TCP/IP. Księgę eksperta" można spokojnie polecić wszystkim, którzy stoją na początku (lub gdzieś po środku) drogi do stania się ekspertem TCP/IP: administratorom małych sieci lokalnych, tym, którzy planują zakładać sieć lokalną lub ją rozszerzać i wszystkim, którzy są zainteresowani "wewnętrznym" działaniem sieci opartych na protokole TCP/IP.
Allplan FT. Teoria i praktyka
Obok popularnego Auto-CAD-a, w pracowniach projektowych coraz częściej jest używany program niemieckiej firmy Nemetschek pn. Allplan FT. Warto sięgnąć po książkę Adama Gorczycy "Allplan FT. Teoria i praktyka", by sprawdzić możliwości tego narzędzia.
Allplan FT jest w Polsce dosyć znany -- chwalą go i wykorzystują w dużej mierze studenci. Autor książki wydanej przez Helion koncentruje się głównie na obliczeniach konstrukcyjnych, bądź modelowaniu terenu, do czego Allplan FT również znakomicie się nadaje. Zadaniem książki jest przedstawienie problemów, z jakimi można się zetknąć przy rozpoczynaniu pracy z programem oraz przy zagłębianiu się w jego tajniki. Jak pisze sam autor, "rozwiązania podane przeze mnie nie są oczywiście jedynie słuszne, ale za to sprawdzone w praktyce".
Książki wydawnictwa HELION można zamówić poprzez internetową księgarnie -- helion.pl.