Recenzje
CSS według Erica Meyera. Sztuka projektowania stron WWW
Autor podzielił zgromadzony materiał na trzynaście praktycznych projektów, wiodących przez meandry standardu CSS. Pierwszy z nich jest związany z procesem przekształcania klasycznej strony przygotowanej w języku HTML na projekt wykorzystujący kaskadowe arkusze stylów. Następnie omawiane są style wykorzystywane do formatowania kalendarza wydarzeń, ożywiania odnośników i opracowywania artykułów prasowych. Kolejne kroki prowadzą czytelników przez zagadnienia związane z doskonaleniem menu, formatowaniem wydruków oraz modyfikowaniem formularzy. Godne odnotowania są projekty poświęcone technikom pozycjonowania oraz metodom stylizacji dokumentów. W ostatnim projekcie autor podejmuje natomiast próbę możliwie wiernego odtworzenia wyglądu książki za pomocą języka HTML i kaskadowych arkuszy stylów.
Eric A. Meyer to znana postać w świecie twórców stron WWW. W swej książce przybliża czytelnikom korzyści płynące ze stosowania kaskadowych arkuszy stylów. Należy zauważyć, że nie jest to podręcznik dla początkujących webmasterów. Autor kieruje publikację do osób biegle posługujących się językiem HTML, znających podstawy standardu CSS i zainteresowanych opanowaniem tajników kaskadowych arkuszy stylów. Dla tej grupy czytelników jest to wysoce użyteczna pozycja.
PHP. Programowanie. Wydanie III
Pierwsza część jest niezbędnikiem początkujących programistów gdzie nabędą solidne podstawy. Poznamy w nim historię PHP, zmienne, instrukcje sterujące, funkcje, tablice i chyba najtrudniejsze do zrozumienia klasy i obiekty. Ci którzy znają ten język mogą go pominąć.
Druga część to przedstawienie dużej ilości funkcji jakie daje nam PHP. Jest to rozdział o tyle przydatny bo kto z nas zapamiętał by taką mnogość funkcji. Są one pogrupowane w kategorie (matematyczne, graficzne). Pozwala to na szybkie odnalezienie odpowiedniej funkcji. Ta część w dużej mierze przypomina manual PHP tyle że mamy całość po polsku.
Najciekawsze (dla bardziej zaawansowanych) są części trzecia i czwarta. Przedstawiając powszechnie stosowane algorytmy oraz ich praktyczne zastosowanie. Autor z własnych doświadczeń przedstawia optymalne rozwiązania. Dzięki nim dowiemy się jak można na wiele sposobów rozwiązywać różnego typy zagadnienia. I wybrać te, które spełnią nasze oczekiwania. Według mnie są to najciekawsze części, na które natkniemy się pod koniec książki mającej ponad 800 stron.
Podsumowując jest to interesująca pozycja dla zainteresowanych językiem PHP. Będą oni mogli pogłębić swoją wiedzę. Na pewno nie jest to książka dla tych, którzy chcą skorzystać z gotowych skryptów, ponieważ ich tu nie znajdą. Powinni oni raczej sięgnąć po książki z serii "PHP. 101 praktycznych skryptów". Jedynym minusem tej książki i każdej o tak dużej liczbie stron jest niezbyt wygodne jej czytanie, ale to nie powinno przeszkodzić chcącym ją przeczytać.
Wirusy. Jak z nimi walczyć? Ćwiczenia praktyczne
Na wstępie czytelnicy mają okazję zapoznać się z rodzajem zagrożeń wynikających z korzystania z internetu. Autor przystępuje następnie do omówienia zagadnień związanych z pobieraniem i instalowaniem poprawek zwiększających stabilność i poziom bezpieczeństwa systemu operacyjnego. Kolejnym etapem jest instalowanie programu antywirusowego (Norton AntiVirus), aplikacji ułatwiającej wyszukiwanie i usuwanie oprogramowania szpiegowskiego (Ad-Aware) oraz zapory ogniowej (ZoneAlarm).
Znajdziemy tu również ćwiczenia związane z funkcją Auto-Protect, dostępną w programie Norton AntiVirus, materiały przybliżające zasady korzystania ze skanera funkcjonującego w trybie online oraz treści poświęcone procesowi konfiguracji programów Norton AntiVirus i Ad-Aware. Całość uzupełniają odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z wirusami.
Prezentowana publikacja przedstawia podstawowe czynności, które należy podjąć w celu zabezpieczenia komputera przed atakami wirusów. Zasługuje ona na uwagę początkujących użytkowników, zwłaszcza w sytuacji, gdy ignorowali oni dotychczas tego typu zagrożenia lub też nie byli świadomi ich skali i konsekwencji.
Fotografia cyfrowa. 100 najlepszych sztuczek i trików
To - dosłownie - barwny kurs dla tych, którzy chcą się nauczyć robić dobre zdjęcia. I to od ręki, by nie siedzieć później kilka godzin przy komputerze, dokonując ich mozolnej obróbki. Krótko mówiąc, dobry poradnik dla tych, którzy polubili cyfrową fotografię i mają ochotę na coś więcej niż tylko wołanie: "ptaszek!" i naciskanie migawki.
Wyjątkowy język C++. 40 nowych łamigłówek, zadań programistycznych i rozwiązań
Poszczególne rozdziały dotyczą kilku kluczowych zagadnień programistycznych - od podstaw, przez bezpieczeństwo, optymalizację, zarządzanie zasobami, po funkcje swobodne i makrodefinicje. Łatwo przyswajamy sobie techniki programistyczne, ucząc się patrzeć z nieco innej niż dotychczas strony na problemy napotykane podczas pisania kodu.

