Recenzje
Multimedia w Linuksie. Praktyczne rozwiązania
Jej zawartość podzielono na pięć części (grafika, audio, wideo, multimedia w Sieci oraz strony WWW). W każdej z nich znajdziesz masę wskazówek dotyczących np. konwersji na różne formaty graficzne i dźwiękowe, nagrywania płyty CD z wiersza poleceń, kopiowania filmu z płyty DVD, oglądania telewizji na komputerze czy nawet korzystania z komunikatora Skype. W Linuksie nie obejdzie się bez korzystania ze wspomnianego wiersza poleceń. Większość opisanych funkcji opiera się na używaniu właśnie tej metody. Listingi są jednak dobrze oznaczone i nie będziesz miał problemu z ich zrozumieniem. Książkę polecamy tym którzy mieli już do czynienia z jakąkolwiek dystrybucją Linuksa.
GIMP. Praktyczne projekty
Każdy z rozdziałów kończy się podsumowaniem, które pomaga utrwalić zdobytą wiedzę Zakres poruszanych tematów jest bardzo szeroki, począwszy od prostej korekty zdjęć, przez omówienie warstw ścieżek, zaznaczeń masek, dostosowywania kolorystyki, skończywszy na bardziej zaawansowanym retuszu cyfrowych fotografii. Dołączona do książki płyta CD zawiera pliki instalacyjne edytora oraz opisane projekty. Co ciekawe w każdym z nich znajduje się plik w pierwotnym formacie XCF z gotowym rozwiązaniem danego zagadnienia.
Jedyna wada to brak kolorowych ilustracji o odpowiedniej jakości -- niektóre z nich są mało czytelne. Mimo to książka jest godna polecenia i stanowi dobre źródło wiedzy o programie.
PHP i MySQL. Tworzenie stron WWW. Vademecum profesjonalisty. Wydanie trzecie
Przyznam, że swoją przygodę z PHP rozpocząłem właśnie od przypadkowego trafienia na opisywaną książkę "PHP i MySQL" autorstwa L.Welling i L.Thomsom. Było to kilka lat temu i PHP dopiero zaczynał swoje triumfy. Wtedy niewiele wiedziałem o PHP, a że wiele dobrego o nim słyszałem, z tym większym zaciekawieniem czytałem tę książkę. Nie wiem czy temat czy sposób pisania książki spowodowało, że przeczytałem ją w dwa wieczory i byłem zachwycony możliwościami języka PHP. Bo z jednej strony mamy składnię podobną do C/C++, z drugiej wyrażenia regularne i formularze, mechanizm sesji jako lek na bezstanowość HTTP, ale najważniejsza była łatwość w generowaniu HTML.
A teraz w moje ręce trafiła książka już w trzecim wydaniu i która jest bestsellerem. Wcale się temu nie dziwię: napisana jest prostym językiem (bez zbędnych definicji i w oparciu o przykłady), z głową (kolejność rozdziałów niemalże prowadzi czytelnika za rękę po meandrach programowania w PHP) i dużym naciskiem na praktykę (rozdziały od 24 do 31 to przykłady projektów). Efektem jest dobre wprowadzenie do praktycznego zastosowania PHP, bez zbędnych formalizmów i definicji. Książka jest podzielona na 5 części: (1) wprowadzenie do PHP, (2) używanie MySQL, (3) bezpieczeństwo w PHP i MySQL (uwierzytelnienie, transakcje) (4) zaawansowane techniki PHP (sesje, cookie) (5) praktyczne projekty tworzone przy pomocy PHP i MySQL. Każda z tych części może być czytana oddzielnie, jednak polecam sugerowaną kolejność.
Będę jednak drobiazgowy, bo książka ma również swoje wady. Bardzo słabo i chyba naprędce napisany jest rozdział o obiektowości i tu niestety znajdziemy poważne błędy merytoryczne, np.: interfejs zasadniczo różni się od klasy abstrakcyjnej (dla autorów to niemal to samo, str.203), a w PHP (nawet w wersji 5.0) nie możemy przeciążać konstruktorów klas. Także nie polecam opisu zaawansowanych mechanizmów bazodanowych w MySQL (transakcje i procedury przechowywane): jeśli ktoś nie wie o co chodzi, z tej książki tego się nie dowie. W książce możemy znaleźć, na szczęście sporadycznie, błędy w składni prezentowanych programów.
Nie będę już wspominał o niezręcznościach czy błędach językowych, nic więc nie napisze o "kapsułkowaniu" (str. 178, ang. enacapulation zwykle w literaturze tłumaczona jest kalką językową jako enakapsulacja lub hermetyzacją), "inicjacji" tablicy (str. 105), "ezemplarzowaniu" klasy (str. 203) czy o "funkcji konstrukcyjnej" (str. 762).
Książkę tę, pomimo wad redakcyjnych i niestety, niekiedy merytorycznych, polecam osobom które chciałyby poznać język PHP4.0 (i wybrane nowości z PHP5.0). Polecam szczególnie tym, którzy chcą się nauczyć PHP sami i nie bardzo wiedzą od czego zacząć. Książka jest wspaniałym wprowadzeniem do PHP, nie jest specjalnie przegadana i bardzo praktyczna. I, szczerze powiedziawszy (obecnie), na polskim rynku nie znam lepszej książki traktującej PHP od podstaw.
SAP R/3. Podręcznik użytkownika
Książka przeznaczona jest dla tych użytkowników systemu SAP R/3, którzy nie zamierzają zbyt dogłębnie wnikać w szczegóły techniczne, a na co dzień pracują z prezentowaną platformą. Po krótkim wprowadzeniu do architektury i funkcjonalności systemu, autorzy rozpoczynają praktyczne szkolenie. Obejmuje ono logowanie, zmianę haseł, dopasowywanie i nawigację w systemie. Następnie można dowiedzieć się, jak szybciej pracować, wykorzystując różnego rodzaju sztuczki, czy dopasowywać raporty do swoich potrzeb.
Po lekturze kolejnych rozdziałów staje się jasne, jak system SAP współpracuje z Wordem czy Excelem oraz jak dzielić się efektami pracy przy pomocy poczty elektronicznej. Nie brakło też informacji na temat podstawowych typów transakcji.
Jeśli ktoś chce rozpocząć pracę w systemie SAP R/3, ta książka pozwoli mu bezboleśnie przebrnąć przez podstawy.
Jak założyć skuteczny i dochodowy sklep internetowy
Źle dobrana oferta. Brak promocji. To tylko niektóre powody. Zakładając sklep internetowy można popełnić sporo błędów i tym samym zaprzepaścić szansę na odniesienie sukcesu. Zawarte w książce informacje podpowiedzą, jak uniknąć tych błędów, i jak czerpać zyski z handlu elektronicznego. Znajdują się tu też wskazówki dotyczące doboru oprogramowania, organizacji sklepu i promowania przedsięwzięcia. Czytelnik poznaje zasady funkcjonowania programów partnerskich, ustalania strategu cenowych i rozwiązywania problemów logistycznych. Uczy się korzystać z najtańszych i wyjątkowo skutecznych form reklamy online, a także jak promować sklep i pozycjonować go w wyszukiwarkach internetowych.

