Recenzje
Ciocia od Klocków i Brodaty Geek. Cegiełka po cegiełce. Zbuduj świat z LEGO®
Ta zabawka, pochodząca z Dani łączy pokolenia. Mali i durzy lubią łączyć ze sobą poszczególne elementy. Dzięki książce nauczymy się tworzyć nowe światy i je eksplorować. Na początku poznamy nazewnictwo klocków, które jest bardzo ważne, ponieważ będziemy je szukać w Internecie. Dowiemy się również co to jest SNOT. W dalszej części książki znajdziemy propozycje tego co można złożyć z klocków LEGO. Są to wazony, kwiaty, dekoracje na Halloween lub na święta, a nawet elementy do gier planszowych. Jednak to są tylko luźne propozycje co można wybudować z klocków. Nie mu tu instrukcji jak to zrobić krok po kroku. A szkoda. Książka nie jest gruba i składa się właściwie z samych rysunków. U dołu na stronie są pytania dzieci oraz odpowiedzi na nie Joanny Krysztoforskiej i Pawła Dudy. Niektóre potrafią rozbawić. Komu polecam „Ciocia od klocków i brodaty Geek? Każdemu fanowi klocków LEGO. Autorzy książki juror i uczestniczka pierwszej edycji programu Lego Master. Od tego programu zaczęła się ich wspólna pasja do klocków, którą dzielą się zarówno w intrenecie jak i osobiście.
Prawa UX. Jak psychologia pomaga w projektowaniu lepszych produktów i usług. Wydanie II
„Psychologia nadal dostarcza wielu cennych wskazówek, jak projektować systemy zgodne z ludzką naturą, zamiast zmuszać człowieka, by dostosował się do systemu. Ponieważ technologia wciąż się rozwija, a wraz z nią sposób, w jaki z nią współpracujemy, psychologia oferuje klucz do rozszyfrowania sposobu postrzegania świata. Projektanci mający tę wiedzę mogą tworzyć bardziej intuicyjne, zorientowane na użytkownika produkty. Dzięki temu to produkt dostosowuje się do człowieka, a nie na odwrót.” ~ "Prawa UX", Jon Yablonski, Helion, 2024, s. XV. W "Prawach UX" Jon Yablonski wyjaśnia, w jaki sposób ustalenia z zakresu psychologii mogą pomóc przy projektowaniu pozytywnych doświadczeń użytkownika. Autor na przestrzeni 11 rozdziałów omówił takie zagadnienia jak: prawo Jakoba, prawo Fittsa, prawo Millera, prawo Hicka, prawo Postela, zasada szczytu i końca, efekt estetyki-użyteczności, efekt von Restorff, prawo Teslera i próg Doherty’ego. Pomimo sporej ilości informacji zawartych w "Prawach UX", Yablonski przedstawił je w sposób skompresowany, podkreślając istotę omawianych zagadnień. Każdy rozdział rozpoczyna się od streszczenia, czym dane prawo jest, następnie Autor nakreśla jego ogólny zarys [wraz z genezą jego odkrycia], by ostatecznie przejść do przykładów: zastosowania konkretnego prawa w praktyce. Stąd dowiemy się m.in., co stoi za sukcesem interfejsów stosowanych w urządzeniach Apple’a, czy choćby tego, w jaki sposób Netflix skrócił średni czas potrzebny użytkownikom na wybór konkretnego tytułu do oglądania [który wcześniej wynosił - uwaga - 18 minut!]. Ale to nie wszystko: ostatnie dwa rozdziały książki Yablonski poświęcił na równie istotne zagadnienia: radzi jak sprawić, by łatwiej zapamiętać opisane w książce prawa rządzące UXem, a także podkreślił znaczenie etyki w podejściu projektowym [przy okazji udowodniając, jak niektóre firmy wykorzystują wiedzę psychologiczną, by manipulować swoimi użytkownikami]. Jeśli szukacie konkretów z zakresu user experience - lektura obowiązkowa. 👍
Ciocia od Klocków i Brodaty Geek. Cegiełka po cegiełce. Zbuduj świat z LEGO®
Lego to niewątpliwie marka kultowa i mimo tego, że na rynku dostępne są różnorodne klocki, to właśnie modele tego producenta biją rekordy sprzedaży. W naszym domu legomania trwa nie od dziś, bo mój mąż jako AFOL-a (adult fan of Lego) nie mógł nie przekazać swojej pasji Alkowi. Kojarzycie program telewizyjny "Lego Masters"? To właśnie na jego planie poznali się autorzy książki - Paweł Duda, czyli @brodatygeek i Joanna Krysztoforska, znana jako @ciocia_od_klockow. Pasja, która ich połączyła, zaowocowała już kilkoma wspólnymi projektami, mi.in książką. "Cegiełka po cegiełce. Zbuduj świat z LEGO", będzie idealna dla pasjonatów i wszystkich, którzy od podstaw chcą poznać świat klocków Lego. Jeśli w Waszych domach znajdują się pudła z różnorakimi klockami Lego i brak Wam wyobraźni, co z nich zbudować, ta książka podsunie Wam sporo pomysłów. Jeśli tak jak ja, nie potraficie budować bez instrukcji, być może ta książka uwolni Waszą wyobraźnię i stworzy z Was mistrzów układania. Zawarto tu niemal wszystko, czego potrzebujecie, by usystematyzować swoją wiedzę i mnóstwo inspiracji do tworzenia własnych projektów. Zanim zaczniecie tworzyć, zerknijcie do pierwszej część książki, która odkryje przed Wami sekrety języka budowniczych Lego. Czy wiecie co to jest stud? To wypustki, które znajdują się na każdym elemencie Lego - dotąd nazywane przeze mnie "oczkami". Właśnie w tym rozdziale znajdziecie słowniczek, podział na różne typy klocków, ich wymiary i przeznaczenie. Od teorii płynnie przejdziecie do praktyki, w której autorzy zdradzą tajniki różnych kombinacji i triki pozwalające stworzyć absolutnie wszystko. Będą konstrukcje tematyczne, ozdoby, modulary, a nawet pomysły na zbudowanie gier planszowych. Tej pozycji nie mogło u nas zabraknąć, bo Alek to zapalony miłośnik Lego. Świetnie radzi sobie ze skomplikowanymi zestawami, a jego wyobraźnia pozwala tworzyć mu fantastyczne samodzielne konstrukcje. Z obserwacji widzę, że książkę mogę polecić dzieciom od 6 roku życia jak i całym rodzinom. Bawcie się dobrze!
101 technik copywritingu sprzedażowego. Zachęcaj. Zachwycaj. Zarabiaj
Kiedy dowiedziałam się, że autorka pisze drugą książkę, wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Od początku byłam przekonana, iż będzie to wartościowa pozycja i po przeczytaniu jej mogę powiedzieć, że nie zawiodłam się na niej. Od kilku lat otrzymuje newsletter od Pani Ewy, więc już nieco znałam styl autorki, w jakim piszę ona swoje treści, a także jaką wartość daje odbiorcom. Uznałam, że muszę przeczytać tę książkę, bo wiedza w niej zawarta może pomóc mi tworzyć lepsze teksty. W książce znajdziecie wiele badań z zakresu psychologii i marketingu przeprowadzonych przez znanych badaczy i copywriterów. Autorka wielokrotnie wspomina legendy tej branży między innymi: Claude Hopkinsa, Eugene Schwartza, Roberta Colliera czy Davida Ogilvy. Pojawiają się również wspomnienia o światowej klasy współczesnych copywriterach takich, chociażby jak Jim Edwards. Na kartach tej książki wielokrotnie został wspomniany Robert Cialdini i jego książka o wywieraniu wpływu na ludzi. Pani Ewa pokazuje przykłady reklam, które zostały stworzone wiele lat temu, jak i kilka, które powstały całkiem niedawno. Wspominając o nich, autorka zwraca uwagę na to, co zadziałało w tych reklamach, a co nie i dlaczego dana reklama osiągnęła sukces albo odniosła porażkę. Dzięki tej książce stały się dla mnie bardziej jasne sposoby prezentowania ceny i dobór pakietów produktów internetowych. Mam tutaj na myśli w szczególności ceny kursów i e-booków oraz przedstawienie ich wartości, oraz bonusów dołączonych do nich. Informacje zawarte w tej książce były mi znane z innych publikacji w jakichś 15%, natomiast zdecydowana większość to była dla mnie nowa wiedza. Uważam, że już przeczytanie połowy tej książki dostarczy wielu przydatnych trików copywriterskich. Po przeczytaniu całości mogę śmiało stwierdzić, że na ponad 300 stronach znajduje się ogrom wiedzy, do której na pewno będę wielokrotnie wracać. Jednorazowe przeczytanie tej książki przynajmniej mi nie wystarczy, bo mam nieco mętlik w głowie od ilości nowych informacji. Żeby zastosować wiedzę w praktyce, warto wrócić do książki i czytać ją przynajmniej we fragmentach. Wtedy możemy skupić się na tym, co jest nam w danym momencie potrzebne. Uważam, że z pomocą tej książki będzie mi łatwiej pisać różne teksty sprzedażowe, bo już wiem, między innymi, w jaki sposób zbić obiekcje klienta i sprawić, że cena produktu odejdzie na dalszy plan. Pisanie to eksperymentowanie z formą i treścią, nie u każdego sprawdzi się to samo. Wszystko zależy od produktu, jaki chcemy sprzedać i do kogo go kierujemy. Ważne, aby znać swoją grupę docelową i określić personę, dzięki temu możemy dotrzeć do właściwego klienta, posługując się jego językiem. Podsumowując, książka jest bardzo ciekawa i cieszę się, że mogłam ją przeczytać, z chęcią sięgnę również po pierwszą książkę autorki - „Sztuka projektowania tekstów...".
Ciocia od Klocków i Brodaty Geek. Cegiełka po cegiełce. Zbuduj świat z LEGO®
Budowanie z klocków LEGO to nie tylko dobra zabawa. To także realizacja wymyślonych budynków, postaci, rzeczy. To rozbudzanie kreatywności i wyobraźni. O niezwykłej pasji, jaką jest tworzenie z klocków LEGO godzinami mogliby opowiadać autorzy książki. Teraz co nieco przekażą innym fanom. Nie znajdziecie tutaj szczegółowych instrukcji, a mnóstwo inspiracji na to, jak budować coś zupełnie innego, ciekawego, coś swojego. Czeka na was prawdziwa uczta. Zanim zatracicie się w tym niezwykłym świecie klocków poznajcie sekretny język budowniczych LEGO i historię klocków. Gdy już wszystkiego się dowiecie, pora zacząć budować. Ciocia od Klocków i Brodaty Geek pokażą na co zwracać uwagę, jak wykorzystać klocki, jak bawić się formą. Udowodnią, że wyobraźnia i kreatywność są nieograniczone. W książce znajdziecie mnóstwo inspiracji na zbudowanie serca, bukietu kwiatów, wielkanocnego kurczaczka, czy dyni na Halloween. Autorzy podsuną wam pomysł na wakacyjny obraz, świąteczny jarmark i miasteczko w mikroskali. A może będziecie mieli ochotę zbudować samego siebie? Nic nie stoi na przeszkodzie. Bawcie się, twórzcie i odkrywajcie nieskończone możliwości LEGO.