Recenzje
Ekopsychiatria. Jak bliskość natury wspiera naszą psychikę
Polecam Wam tutaj zazwyczaj książki dla dzieci. 📚📚Ale jeśli natrafię na ciekawą książkę dla dorosłych, która zawiera praktyczne wskazówki dotyczące naszego zdrowia, szczególnie zdrowia naszych dzieci, to nie mogę jej Wam tu nie polecić 🙂 „Ekopaychatria. Jak bliskość natury wspiera naszą psychikę” @wydawnictwo_sensus @wydawnictwohelion to wspaniała książka, która pokazuje, jak natura wpływa na nasz organizm i dlaczego przebywanie na łonie natury, jest dla nas tak ważne.🌲🌳 Jesteśmy stworzeni do bycia w naturze, a przez rozwój cywilizacyjny, niektórzy z nas zupełnie o tym zapomnieli.🏞️🏞️ Znajdziecie tu wiele ciekawych informacji o kąpielach leśnych, szkołach leśnych, ptakoterapii, światłoterapii czy wykorzystaniu natury w szpitalach. Bardzo polecam tę książkę!
Inżynieria wymagań oprogramowania
„Inżynieria wymagań oprogramowania” to kompendium wiedzy, które oferuje pełne wprowadzenie do dziedziny inżynierii wymagań, będąc nieocenionym źródłem wiedzy dla osób zaangażowanych w procesy analityczne, projektowe, jak i dla testerów oprogramowania. Książka systematycznie prowadzi czytelnika przez kolejne etapy definiowania, klasyfikacji oraz specyfikacji wymagań - fundamentów, na których buduje się sukces każdego projektu IT. Układ książki jest logiczny i przemyślany, co pozwala na łatwe odnalezienie kluczowych informacji, zarówno przez nowicjuszy, jak i doświadczonych specjalistów. Każdy rozdział kończy się praktycznymi zadaniami, które pomagają w przyswojeniu omawianych koncepcji, a także sekcjami „Słownik pojęć” oraz „Co trzeba zapamiętać”, które podsumowują i porządkują treść. Dla najpilniejszych zdobywców wiedzy czekają również zadania do wykonania. Przeczytałam ja z dużym zaciekawieniem dowiadując się wiele o sposobach organizacji wymagań jak i o samej jakości wymagań. Najwięcej czasu spędziłam na rozdziałach poświęconych wymaganiom użytkownika oraz zasadom projektowania interfejsów użytkownika - te zagadnienia ciekawią mnie najbardziej. Polecam Wam do niej zajrzeć a następnie skonfrontować książkową teorię i best practices z realiami Waszych organizacji. Wnioski mogą być niezwykle ciekawe!
Python. Zbiór zadań z rozwiązaniami
Do języków obcych, które znam zaliczam języki programowania. Przecież język to język 😜 znam ich kilka a ten, którego używam w pracy to Python. Dzis przychodzę do was z ostatnią (obiecuje!) informatyczną recenzją. Od jutra wracamy do książek rozrywkowych. Python jest obecnie jednym z najpopularniejszych języków programowania. Posiada bardzo czytelną składnię podobną do składni języka naturalnego. Dzięki temu jest bardzo prosty do opanowania także dla osób początkujących. Można go używać w wielu dziedzinach takich jak analiza danych sztuczna inteligencja tworzenie stron automatyzacja pisanie aplikacji mobilnych i wiele wiele innych. Jak się go nauczyć? Najlepiej oczywiście w praktyce. I tu wchodzi on cały prawie na biało no żartowałam na czarno-żółto-niebiesko zbiór zadań z rozwiązaniami Python autorstwa Tomasza Jaśniewskiego. W tym zbiorze znajdziemy zadania wraz z rozwiązaniami. Każde z nich ma określony poziom trudności oraz taki dotyczące zagadnień zawartych w danym zadaniu. Dzięki temu ten zbiór będzie dobry zarówno dla początkujących, średniozaawansowanych jak i zaawansowanych. Po przerobieniu kilku ćwiczeń mogę stwierdzić że ten zbiór jest naprawdę fajnym kompendium zadań do nauki Pythona. Kiedy uczyłam się tego języka brakowało mi takich zadań. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, niezależnie od poziomu znajomości Pythona. 🌟 Moja ocena : 7/10
Ekopsychiatria. Jak bliskość natury wspiera naszą psychikę
Katarzyna Simonienko, Sławomir Murawiec, Piotr Tryjanowski "Ekopsychiatria. Jak bliskość natury wspiera nasza psychikę." Termin "ekopsychiatria" odnosi się do dziedziny wiedzy, która bada wpływ środowiska naturalnego na nasze zdrowie psychiczne, zarówno w procesie jego kształtowania, jak i w codziennym funkcjonowaniu. Pierwsze badania nad wpływem pór roku na depresję sięgają lat 80. XX wieku. Choć zainteresowanie tą tematyką wzrosło w latach 90., to dopiero ostatnio ekopsychiatria zyskała szersze uznanie w środowisku naukowym. Badania wskazują, że to właśnie najuboższe grupy społeczne są najbardziej narażone na zaburzenia psychiczne związane ze środowiskiem, a jednocześnie to właśnie dla nich kontakt z naturą jest najskuteczniejszą formą profilaktyki 💆♀️ Coraz częściej doświadczamy lęku ekologicznego związanego ze zmianami klimatu i degradacją środowiska. Te obawy mają realny wpływ na nasze samopoczucie. Książka, otwiera nam oczy na tę ważną dziedzinę wiedzy. W obliczu zmian zachodzących w naszym otoczeniu, takich jak ograniczenie dostępu do wody czy żywności, ekstremalne temperatury i ryzyko blackoutów, zrozumienie związku między naturą a zdrowiem psychicznym jest niezwykle istotne. Autorzy podkreślają, że niewystarczający kontakt z naturą to poważny czynnik ryzyka rozwoju chorób psychicznych. Choć książka jest bogata w wiedzę naukową, to jej treść jest przystępna również dla osób nie związanych z psychologią. Dla mnie, jako laika, była to niezwykle ciekawa lektura, która uświadomiła mi, jak ważne są codzienne spacery, obserwowanie otoczenia i osiąganie wewnętrznego spokoju. Potrzebujemy oderwania od cyfrowego świata a przyroda daje nam pełen wachlarz możliwości, korzystajmy, jesień tego roku jest przepiękna 🍁🍂🦔
Czysty kod. Receptury. Przepisy na poprawienie struktury i jakości Twojego kodu
Oprogramowanie otacza nas z każdej strony. To ono rządzi światem. Żeby urządzenia działały wydajnie kod musi być czysty, przejrzysty i jak najbardziej optymalny. Problem dotyczący czystości kodu nie dotyczy tylko programistów, sięga o wiele, wiele dalej do fazy projektowania, zasad tworzenia i zarządzania projektem aż po testy. "Czysty kod receptury. Przepisy na poprawienie struktury i jakości Twojego kodu" to zbiór tematycznie zorganizowanych receptur razem z narzędziami i radami dotyczącymi zmian w kodzie. Oprócz receptur znajdziemy tu różne zasady i reguły oprogramowania. Dołączone przykłady są napisane w różnych językach, ponieważ opisane zasady nie odnoszą się tylko do jednego języka, a ogólnie do programowania. Bardzo podobał mi się ten poradnik. Autor używa prostego, ale technicznego języka. Wszystkie pojęcia są szczegółowo wytłumaczone. Pomimo tego, że czytałam "Czysty kod" to znalazło tu się kilka reguł, których nie znałam, a inne sobie odświeżyłam. Wszystkim mającym styczność z kodowaniem polecam!