Recenzje
Ekopsychiatria. Jak bliskość natury wspiera naszą psychikę
Katarzyna Simonienko, Sławomir Murawiec, Piotr Tryjanowski "Ekopsychiatria. Jak bliskość natury wspiera nasza psychikę." Termin "ekopsychiatria" odnosi się do dziedziny wiedzy, która bada wpływ środowiska naturalnego na nasze zdrowie psychiczne, zarówno w procesie jego kształtowania, jak i w codziennym funkcjonowaniu. Pierwsze badania nad wpływem pór roku na depresję sięgają lat 80. XX wieku. Choć zainteresowanie tą tematyką wzrosło w latach 90., to dopiero ostatnio ekopsychiatria zyskała szersze uznanie w środowisku naukowym. Badania wskazują, że to właśnie najuboższe grupy społeczne są najbardziej narażone na zaburzenia psychiczne związane ze środowiskiem, a jednocześnie to właśnie dla nich kontakt z naturą jest najskuteczniejszą formą profilaktyki 💆♀️ Coraz częściej doświadczamy lęku ekologicznego związanego ze zmianami klimatu i degradacją środowiska. Te obawy mają realny wpływ na nasze samopoczucie. Książka, otwiera nam oczy na tę ważną dziedzinę wiedzy. W obliczu zmian zachodzących w naszym otoczeniu, takich jak ograniczenie dostępu do wody czy żywności, ekstremalne temperatury i ryzyko blackoutów, zrozumienie związku między naturą a zdrowiem psychicznym jest niezwykle istotne. Autorzy podkreślają, że niewystarczający kontakt z naturą to poważny czynnik ryzyka rozwoju chorób psychicznych. Choć książka jest bogata w wiedzę naukową, to jej treść jest przystępna również dla osób nie związanych z psychologią. Dla mnie, jako laika, była to niezwykle ciekawa lektura, która uświadomiła mi, jak ważne są codzienne spacery, obserwowanie otoczenia i osiąganie wewnętrznego spokoju. Potrzebujemy oderwania od cyfrowego świata a przyroda daje nam pełen wachlarz możliwości, korzystajmy, jesień tego roku jest przepiękna 🍁🍂🦔
Czysty kod. Receptury. Przepisy na poprawienie struktury i jakości Twojego kodu
Oprogramowanie otacza nas z każdej strony. To ono rządzi światem. Żeby urządzenia działały wydajnie kod musi być czysty, przejrzysty i jak najbardziej optymalny. Problem dotyczący czystości kodu nie dotyczy tylko programistów, sięga o wiele, wiele dalej do fazy projektowania, zasad tworzenia i zarządzania projektem aż po testy. "Czysty kod receptury. Przepisy na poprawienie struktury i jakości Twojego kodu" to zbiór tematycznie zorganizowanych receptur razem z narzędziami i radami dotyczącymi zmian w kodzie. Oprócz receptur znajdziemy tu różne zasady i reguły oprogramowania. Dołączone przykłady są napisane w różnych językach, ponieważ opisane zasady nie odnoszą się tylko do jednego języka, a ogólnie do programowania. Bardzo podobał mi się ten poradnik. Autor używa prostego, ale technicznego języka. Wszystkie pojęcia są szczegółowo wytłumaczone. Pomimo tego, że czytałam "Czysty kod" to znalazło tu się kilka reguł, których nie znałam, a inne sobie odświeżyłam. Wszystkim mającym styczność z kodowaniem polecam!
Na skrzydłach wyobraźni. Walka człowieka i ewolucji z grawitacją
"Na skrzydłach wyobraźni. Walka człowieka i ewolucji z grawitacją" Richarda Dawkinsa to książka, która ukazuje nam ewolucyjny i technologiczny wyścig człowieka oraz zwierząt w zmaganiach z siłą, jaką jest grawitacja. Dawkins, znany popularyzator nauki, łączy swoją wiedzę biologiczną z fascynacją lotem, co sprawia, że książka zyskuje unikalny charakter - zarówno lekki, jak i naukowy. Dawkins wprowadza nas w świat marzeń o lataniu, sięgając do czasów Leonarda da Vinci, a następnie ukazuje, jak ewolucja w naturalny sposób doprowadziła do rozwoju zdolności latania wśród zwierząt. Opisując ewolucję skrzydeł i technologiczne wynalazki ludzkości, autor doskonale balansuje między biologią, fizyką, a inżynierią. Szczególnie ciekawe są analizy Dawkinsa na temat tego, jak różne gatunki wykształciły zdolności do pokonania grawitacji, by zyskać przewagę w walce o przetrwanie. Książka jest nie tylko esejem na temat ewolucji i nauki, ale również refleksją nad ludzką kreatywnością i niezaspokojoną potrzebą przekraczania granic. Wydawnictwo podkreśla, że dzieło to stanowi swoisty hołd dla wynalazców i badaczy, którzy starali się wzbić w powietrze, niezależnie od porażek. Warto zwrócić uwagę na przystępny język Dawkinsa, który sprawia, że nawet skomplikowane pojęcia biologiczne są zrozumiałe dla laików. Podsumowując, "Na skrzydłach wyobraźni" to fascynująca podróż przez ewolucję i technologię, która inspiruje zarówno do myślenia o lotnictwie, jak i o samym życiu.
Prawo w IT. Praktycznie i po ludzku
Branża IT coraz częściej przyciąga uwagę prawników. Słyszałam o osobach, które porzucały karierę adwokacką na rzecz działalności w IT. A gdyby tak to połączyć? Przecież w tym świecie pełnym informatyki i sztucznej inteligencji też potrzeba prawników. Na studiach prawniczych o IT nie mówi się wcale, dlatego z chęcią sięgnęłam po powyższą książkę. Ciągle szukam ,,swojej" dziedziny prawa i moją uwagę przyciąga wszystko, co potencjalnie mogłoby nią być. W powyższej publikacji znajdziemy wyjaśnienie pojęć i zwrotów charakterystycznych dla różnych technologii informacyjnych, omówienie umów wdrożeniowych, licencyjnych, hostingu itp. Spodziewałam się, że zrozumiem większość informacji, ale... niestety nie. Dla mnie jako studenta IV roku prawa ta książka zdecydowanie nie była napisana ,,po ludzku". Ściana tekstu, brak przykładów (najlepsza byłaby forma kazusów) i zbyt fachowe słownictwo. W każdej książce znajduję coś pozytywnego dla siebie. Tutaj to porządnie wytłumaczony wątek regulacji IT i świetna tabelka ukazująca, jak ta gałąź prawa wygląda pod kątem przepisów i ustaw. Prawo w IT jednak nie jest dziedziną, która mnie interesuje. Cieszę się, że dzięki tej książce mogłam zaspokoić ciekawość 💙
Inżynieria obserwowalności. Doskonalenie produkcyjnych systemów oprogramowania
Jeśli pracujesz w firmie produktowej i nie macie wdrożonej obserwowalności, to przeczytaj książkę i zastanów się nad wdrożeniem. Obserwowalność to nie jest monitorowanie. Na początku było mi to trudno zrozumieć, ale książka jasno to wytłumaczyła. Obserwowalność pomaga nam powiedzieć, co się dzieje w aplikacji na bazie samych logów. Książka jest mocno techniczna i to jest zaleta. To nie jest ogólna opowieść do łóżka, ale solidna dawka wiedzy na temat obserwowalności. Na plus są rozdziały poruszające konkretne wyzwania obserwowalności w konkretnych firmach. Najbardziej podobały mi się wyzwania z komunikatora Slack, z którego korzystam codziennie. Cenne są również rozdziały miękkie dotyczące wprowadzania narzędzi tego typu czy odwiecznego konfliktu kupować, czy budować. Z minusów to na pewno nie jest dla każdego. Zwykły deweloper nic z tego nie wyciągnie i będzie mieć znikomy wpływ na rozwój. Tutaj lepiej poczytać jakieś posty na blogach. Skorzystają z niej architekci, devops oraz osoby odpowiedzialne za rozwój firmy. Szczególnie przydatne będzie dla firm produktowych, które chcą wiedzieć, co się dzieje w ich systemie. Na początku książka wydaje się dosyć skomplikowana i niejasna, ale warto dać szansę, bo z czasem wszystko się wyjaśnia.