Recenzje
Flash ActionScript f/x
Książka naprawdę godna polecenia entuzjastom programu Macromedia Flash. Zaczyna się dokładnie w tym miejscu, w którym zwykle kończą się wszystkie inne, poświęcone temu pakietowi pozycje.
Lektura dla początkujących twórców skryptów i dla doświadczonych programistów. Rozważania teoretyczne zostały wzbogacone przykładami ponad 50 filmów (FLA i SWF - zamieszczone na dołączonej płycie CD).
Jednak sama książka stanowi przede wszystkim opis zasad programowania, używania obiektów, detektorów zdarzeń, właściwości i funkcji. Trochę brak bardziej rozbudowanych przykładów, które byłyby szczegółowo opisane w tekście.
Software 2.0 7/2001
Fireworks 3. Biblia
Podobnie jak inne sygnowane dopiskiem Biblia pozycje wydawnictwa Helion, również ta książka jest bardzo obszernym zbiorem wiedzy na podany w tytule temat. Skierowana jest w zasadzie do wszystkich osób zainteresowanych tworzeniem grafiki na potrzeby witryn sieci Internet.
Książka podzielona jest na siedem części, które kolejno wprowadzają Czytelnika w coraz bardziej zaawansowane zastosowania pakietu Fireworks. Lekturę rozpocząć możemy od wprowadzenia, tłumaczącego podstawowe definicje i techniki. Ta część zapoznaje nas też z interfejsem programu, szczegółowo tłumacząc dostępne komendy (ze wskazaniem na różnice między wersją dla MacOS i Windows).
Praktyka zaczyna się od części drugiej, która opisuje efektywne techniki tworzenia i przekształcania obiektów, pracę z grafiką bitmapową i tekstem, zarządzanie kolorem.
W kolejnym kroku wchodzimy w świat efektów i filtrów. Część czwarta jest bardzo ważna i bardzo nudna -- opisuje zasady importu, eksportu i optymalizacji grafiki, wskazuje na najlepsze zasady związane z organizacją pracy w Fireworks. Część piąta to głównie opis zastosowania map i plastrów, oraz integracji z programem Dreamweaver. Część szósta, szkoda, że tak krótka, prezentuje techniki animacyjne. A w siódmej: programowanie -- znajdziemy tu szczegółowy opis Fireworks API, które umożliwia sterowanie Fireworks z poziomu JavaScript.
Do książki dołączono płytę CD, zawierającą m.in. wersje trial Fireworks 3,Dreamweaver 4, Flash 4 i FreeHand 9. Znajdziemy na niej też filtry i plug-iny, oraz bibliotekę grafik, obrysów i wypełnień.
Pozycja potężna. Można trochę poczytać, a później korzystać jak z encyklopedii.
Software 2.0 7/2001
Flash ActionScript f/x
Książki wchodzące w skład serii wydawniczej F/x napisane są przez ekspertów w dziedzinie grafiki komputerowej i zawierają liczne efektowne przykłady pokazujące zaawansowane metody pracy i tak zwane "sztuczki", które czytelnik może zastosować w swoich projektach. Omawiana pozycja przeznaczona jest zarówno dla początkujących i zaawansowanych twórców skryptów zarządzających wykonywaniem multimedialnych prezentacji opracowanych w programie Flash. Opisany w niej został szczegółowo (ale również przystępnie) język ActionScript w wersji zaimplementowanej w najnowszym (5) wydaniu Flasha. Oprócz rozważań teoretycznych w ponad 50 filmach Flasha (zawartych na dołączonym CD-ROM-ie) pokazano, jak w praktyce używać nowego języka skryptowego. Poszczególne partie materiału wzbogacone są praktycznymi przykładami i licznymi instrukcjami "krok po kroku". Dowiesz się z nich między innymi: jak dynamicznie zmieniać kolory, wymiary, widzialność, kształt i położenie obiektów, jak tworzyć obiekty i suwaki przeciągane za pomocą myszy, jak wykrywać kolizje obiektów w grach i reklamach elektronicznych, jak przewijać tekst w dynamicznych polach tekstowych, jak tworzyć funkcje użytkownika sterujące obiektami za pomocą zmiennych, jak sterować dźwiękiem za pomocą nowych obiektów dźwiękowych języka ActionScript, jak przesyłać dane pomiędzy Flashem i innymi aplikacjami, jak redukować czas przesyłania danych poprzez doczytywanie zewnętrznych filmów.
netmag.com.pl 07/2001
Linux Internet Server. Czarna księga
Seria wydawnicza "Czarna księga" adresowana jest do średnio zaawansowanych użytkowników rozmaitych aplikacji i przedstawia w możliwie prostej formie najważniejsze zagadnienia z danego tematu. Jedną z najnowszych pozycji, jakie ukazały się w jej ramach, jest "Linux Internet Server" -- kompletna instrukcja umożliwiająca zbudowanie w oparciu o system operacyjny Linux (przykłady dotyczą dystrybucji Red Hat) w pełni funkcjonalnego serwera internetu oferującego takie usługi, jak DNS, WWW, e-mail, DHCP, proxy i wiele innych. Przy okazji czytelnik może zapoznać się z podstawami funkcjonowania sieci Internet i fundamentalnymi zasadami administrowania siecią lokalną i rozległą. Cechą charakterystyczną tej książki jest to, że znaczna część materiału przedstawiona jest w formie przejrzystych diagramów obrazujących kolejne kroki, jakie musisz wykonać, by uzyskać pożądany efekt. W ten sposób, na stosunkowo niewielkiej liczbie stron (wraz z indeksami i dodatkami 245), autor zdołał zawrzeć naprawdę dużo informacji i pomimo tego, że prezentowane zagadnienia nie należą do najłatwiejszych -- mogą z tego podręcznika korzystać nawet zupełnie początkujący administratorzy Linuxa (pewna wiedza o tym systemie jest jednak wymagana).
netmag.com.pl 07/2001
MySQL i mSQL
Książka opisuje dwa najpopularniejsze chyba (szczególnie w zastosowaniach "okołointernetowych") motory relacyjnych baz danych. W założeniu ma to być kompendium wiedzy o tych systemach, udostępniające całą wiedzę wymaganą do ich instalacji, konfiguracji, administrowania i programowania. Ze względu na przeglądowy charakter opracowania możesz jednak odnieść wrażenie, że niektóre zagadnienia zostały omówione pobieżnie, a innych w ogóle nie poruszono. Wydaje mi się, że jest to największa słabość tej książki -- autor próbował opowiedzieć o wszystkim i w efekcie nie powiedział zbyt wiele o niczym. Wydaje mi się, że najwartościowsze informacje zawarte są w środowiskowej (drugiej) części książki, poświęconej programowaniu dostępu do baz danych w popularnych językach programistycznych. Co prawda, omówienia poszczególnych języków są dość skrótowe (nie więcej niż kilkanaście stron na język), ale w większości składają się z praktycznych przykładów. Dosyć dobrze opracowano również część leksykonową zawierającą spisy funkcji i poleceń SQL-a oraz modułów związanych z obsługą baz MySQL i mSQL, języków PHP, C, Python, Perl i Java (JDBC).
netmag.com.pl 07/2001