Recenzje
MySQL i mSQL
Ostatnio trafiła w moje ręce pozycja MySQL i mSQL wydawnictwa Helion, będąca tłumaczeniem MySQL & mSQL wydanej w 2000 roku nakładem O'Reilly. Książka jest pewnego rodzaju przeglądem motorów MySQL i mSQL, opisem ich możliwości, poziomu zgodności ze standardami, oraz sposobem komunikacji poprzez różne języki programowania.
W pierwszym rozdziale dowiadujemy się w ogóle czym jest baza danych i co znaczy słowo relacyjna. Następnie poznajemy podstawy bardzo szerokiego zagadnienia, jakim jest teoria projektowania baz danych. Poznajemy rodzaje relacji w bazie, uczymy się modelować bazę do pierwszej drugiej i trzeciej postaci normalnej. Wszystko to jest opisane na przykładzie biblioteki płyt CD. Rozważania teoretyczne ilustrują obrazki, które pomagają zrozumieć zależności pomiędzy poszczególnymi encjami.
W dalszej części książki dowiadujemy się jak zainstalować poszczególne bazy MySQL i mSQL. Później następuje opis konfiguracji serwerów, opis narzędzi administracyjnych i uwagi na temat wydajności poszczególnych motorów.
Dalej poznajemy różnice w implementacji standardów SQL w MySQL i mSQL. Poznajemy również rozszerzoną funkcjonalność MySQL, który posiada funkcje nie uwzględnione w standardzie SQL2.
Ponieważ MySQL i mSQL nie są jedynymi bazami klasy średniej w rozdziale 7 mamy opis innych motorów bazodanowych, między innymi dość popularnego PostgreSQL. Całość jest poprzedzona rozważaniami na temat aspektów bezpłatności w świecie baz danych.
Druga część książki nosi tytuł Programowanie baz danych. Opisuje sposób projektowania aplikacji bazodanowych. Poznajemy model architektury klient-serwer oraz architektury trójwarstwowej. Następnie dowiadujemy się czym jest CGI, poznajemy przykłady programowania CGI w Perlu. Autorzy poruszają ważne kwestie przy programowaniu aplikacji internetowych, mianowicie bezpieczeństwo i obsługa sesji. W następnych rozdziałach dość szczegółowo jest omawiany dostęp do baz MySQL oraz mSQL z poszczególnych języków programowania wraz w wieloma przykładami. Znajdziemy opisy interfejsów Perla, Pythona, PHP, C, C++, Javy i JDBC. Na tym kończy się część druga.
Część trzecia jest zbiorem opisów deklaracji. Mamy tutaj opis poleceń SQL, wyjaśnienie składni wraz z przykładami. Dalej następuje opis zmiennych systemowych MySQL i mSQL, opis składni poleceń i parametrów dodatkowych narzędzi MySQL i mSQL i dalej opisy API dostępu w poszczególnych językach: PHP i Lite, C Python, Perl i JDBC. Opisy deklaracji są bardzo przydatne np. kiedy potrzebujemy w danej chwili pewnej funkcji, a zapomnieliśmy składnie. Zgrupowanie wszystkich funkcji jest dobrym pomysłem.
Ogólnie można powiedzieć, że książka jest bardzo dobra. Przyda się na pewno każdemu, kto używa lub zamierza używać MySQL lub mSQL. Wzrastająca popularność MySQL i nieco mniejsza mSQL (ale za to nadrabia szybkością) sprawia, że książka nie straci na pewno na aktualności, a forma przeglądowa spowoduje, że będziemy do niej często sięgać, gdy tylko uleci nam z głowy jakiś ważny szczegół. Mimo częstego sięgania, będzie nam służyć długo, ponieważ jest solidnie wydana i nie rozlatuje się w wyniku intensywnego korzystania w różnych warunkach. Na ostatniej stronie dowiemy się więcej o zimorodkach, przedstawionych na okładce. Książka ma 446 stron.
Ocena: 9/10
php.pl Krzysztof Walkowicz
Flash ActionScript f/x
Flash -- MacGyver
Pojawienie się na rynku piątej wersji Flasha przyniosło m.in. znacznie rozbudowane w stosunku do poprzedniej edycji programu środowisko do tworzenia skryptów. ActionScript, w swej strukturze podobny do JScriptu, jest teraz zorientowanym obiektowo językiem o ogromnych możliwościach. Efektywne wykorzystanie jego mocy wymaga jednak dużej wiedzy. Spora jej część znalazła się w omawianej książce.
Zawartość tego wydawnictwa to nie tylko wyczerpujący opis środowiska projektowego i składni języka, ale również liczne przykłady zastosowań skryptów Flasha. W książce znajdziemy wiele przydatnych informacji na temat obsługi zdarzeń występujących w trakcie animacji, jej modelu obiektowego czy zautomatyzowanego komponowania klipów filmowych. Do podręcznika dołączono płytę CD ze skryptami i animacjami omawianymi w książce oraz testowymi wersjami narzędzi potrzebnych do ich realizacji. Przydatne podczas codziennej pracy przykłady oraz wysoki poziom edytorski książki zachęcają do częstego do niej zaglądania. Ze względu na przystępną, acz konkretną formę podania interesujących treści opisywaną pozycję warto polecić każdemu początkującemu i średnio zaawansowanemu użytkownikowi Flasha.
CHIP gd, 8/2000
Flash ActionScript f/x
Każdy, kto próbował swoich sił w tworzeniu animacji Flash z pewnością doszedł do momentu, kiedy nie mógł wykonać pewnych trików bo po prostu nie znał się na programowaniu, a w szczególności na języku programowania Action Script używanym w programie Flash. Ta książka jest unikalną pozycją na rynku bo dokładnie i na wielu przykładach omawia od podstaw używanie Action Script w programie Flash 5, a więc w najnowszej jego wersji. Jest poświęcona wyłączenie temu zagadnieniu.
Książki nie da się czytać, jak klasycznego podręcznika -- co nie jest oczywiście wadą, dla mnie to duża zaleta i ogromny plus. Pełno w niej funkcji, poleceń i kodów. Nie ma miejsca na lanie wody i teoretyzowanie. Od początku do końca autor operuje na przykładach i zapewniam, że jeżeli ktoś nie wie czym jest Flash i nie miał z nim do czynienia, z książki nie zrozumie dosłownie nic. Tak więc jeżeli zaczynasz dopiero przygodę z Flashem lepiej nie czytaj tej pozycji, bo możesz się wystraszyć. Po książkę na pewno będziesz chciał sięgnąć gdy zaczniesz tworzyć bardziej zaawansowane animacje niż rysowanie klatka po klatce.
Gdy zaczynałem przygodę z Flashem nie było żadnych pozycji książkowych na temat pisania skryptów w tym programie. Do wszystkiego musiałem dochodzić drogą prób i błędów co było dosyć czasochłonne. Ta książka pozwoli zaoszczędzić czas i szybko posiąść sporą dawkę wiedzy. Dołączone na CD-ROMie przykłady z pewnością pomogą przy testowaniu procedur, bo na papierze nie dą się pokazać wszystkiego.
Książka podzielona jest na rozdziały opisujące podstawy, zmienne i typy danych, proste akcje, wyrażenia warunkowe i operatory, pętle, detektory zdarzeń, właściwości i funkcje, obiekty specjalizowane, kopiowanie klipów filmowych i konstruowanie ścieżek. To niezbędnik na półce każdego, kto chce nauczyć się pisać programy w Action Scripcie. Jedyną rzeczą, którą można próbować krytykować jest mały chaos informacyjny, bo nie zawsze wiadomo gdzie szukać odpowiedzi na nasze wątpliwości (ale można być pewnym, że odpowiedź w książce się znajduje).
WebReporter Dariusz Majgier - Cobretti, nr 07 - 2001.07.15
sendmail. Leksykon kieszonkowy
Mała, cieniutka książeczka, w której można znaleźć wszystkie parametry i ustawienia oraz możliwości konfiguracyjne programu pocztowego sendmail. To, że książka jest mała nie znaczy, że nie jest przydatna. Jeżeli ktoś wcześniej konfigurował sendmaila i zetknął się z makrami m4 oraz miał do czynienian z plikiem konfiguracyjnym tego programu, z pewnością wie, jak bardzo skomplikowane są to polecenia i jak łatwo o błąd przy pisaniu ich z głowy. Książka opisuje sendmaila w wersji 8.8.5.
W przedmowie można przeczytać, że leksykon jest uzupełnieniem większego podręcznika i do niego odnoszą się wszystkie odwołania w leksykonie. Nie mniej jednak często potrzebna jest jedynie składnia i wartości parametrów, nie ma więc sensu używanie dużej książki, jeżeli znamy się z grubsza na konfiguracji programu.
Pozycja jest bardzo cenna dla wszystkich tych, którzy chcą mieć zgrubny opis i dokładną składnię poleceń programu sendmail. Myślę, że tego typu leksykony będą zdobywać dużą popularność, pomimo tego, że są tłumaczeniem angielskojęzycznych podręczników (many i helpy) dołączanych w plikach tekstowych do programu. Nic nie zastąpi informacji na papierze w pewnych sytuacjach.
W książce opisane są: uruchamianie i testowanie programu, szczegółowy opis pliku sendmail.cf, bazy danych reguł, użytkowników, pliki dodatkowe i konfiguracja za pomocą makr m4. Generalnie jest tam wszystko co niezbędne aby można było dowolnie skonfigurować program.
WebReporter Dariusz Majgier - Cobretti, nr 07 - 2001.07.15
Anatomia PC. Wydanie VI
Pisanie książek, które traktują o sprzęcie komputerowym, jest trudnym i niewdzięcznym zadaniem. Problem polega na tym, że w czasie cyklu wydawniczego mogą pojawić się zupełnie nowe technologie, które i tak są już przestarzałe w momencie pojawienia się na rynku. Kłopot z takimi książkami jest też po jakimś czasie, kiedy nagle się okazuje, że dana pozycja opisuje sprzęt już muzealny. Dlatego też ciekawy byłem, jak wygląda ta sprawa w książce " Anatomia PC" i... byłem bardzo pozytywnie zaskoczony. Duże brawa dla autora wydawnictwa.
Już sam wygląd książki budzi respekt -- 950 stron oraz płyta CD to bardzo dużo informacji. Na szczęście jest to informacja rzetelna, a co najważniejsze na czasie. Całość podzielona jest na 26 rozdziałów oraz pięć dodatków. Największe traktują o procesorach, kartach graficznych (także AGP), pamięciach, obsłudze dysków twardych (EIDE, SCSI). Są też informacje o zasobach komputera (przerwania i kanały DMA, magistrale PCI, ISA, AGP).
Omówione zostały rozkazy z rodziny MMX, 3Dnow! Oraz SSE. Znalazłem również informacje o UDMA 100, pamięciach DDR czy RDRAM. Autor nie omieszkał omówić chipsetów dla procesorów serii AMD K7 (slot-a, socket-a). I oczywiście to nie wszystkie zagadnienia. Zwróciłem na nie uwagę, aby udowodnić, na ile książka jest aktualna. Na razie brakuje informacji o najnowszym dziecku Intela, czyli Pentiumie 4, nie znajdziemy też wzmianki o Windows Me (jest Windows 2000), ale myślę, że w następnej edycji zostanie to poprawione.
Oprócz wiedzy drukowanej z kupnem książki zostaniemy posiadaczami płyty CD, na której znajduje się mnóstwo programów użytkowych oraz diagnostycznych (shareware oraz freeware), wygaszacz ekranu, magazyn 3D oraz informacje o wydawnictwie. Aplikacje te pracuję w jednym z systemów operacyjnych Microsoftu (DOS, Windows 95/98, Windows NT, Windows 2000).
Jedyna wada, którą zauważyłem, to cena tego opracowania. 99 zł to sporo pieniędzy, ale jeżeli uznamy, że wiedza jest bezcenna, to wtedy i ceną da się zaakceptować. Zaznaczam jednak, że nie jest to książka dla każdego. Moim zdaniem, będą z niej zadowolone osoby, które zajmują się sprzętem komputerowym przynajmniej półprofesjonalnie.
PC Format 7/2001, Przemysław Ostrowski