Robienie zdjęć współcześnie jest bardzo powszechne. Można rzec, że smartfony są przedłużeniem naszej ręki, a aparaty w nich coraz lepsze, co mocno ułatwia dokumentowanie naszych wspomnień. Chyba nikt nie wyobraża sobie przyjechać z podróży bez pamiątki w postaci zdjęć. Bywa tak, że czasem warto zamienić ciężką lustrzankę na aparat w telefonie.

Poniżej kilka sytuacji, w których warto użyć aparatu w smartfonie:

- kiedy potrzebujesz w prosty i szybki sposób stworzyć film poklatkowy,

- przy tworzeniu zdjęć panoramicznych,

- żeby fotografować bardzo szerokim kątem,

- do nagrywania filmów,

- gdy musisz fotografować po cichu,

- żeby w łatwy sposób sfotografować np. danie w restauracji, z góry,

- kiedy robienie zdjęć aparatem jest zabronione,

- żeby zrobić sobie selfie.

 

Smartfony nie tylko przydają się do fotografowania, ale i szybkiej, łatwej obróbki zdjęć, bez potrzeby noszenia komputera. Ogrom dostępnych aplikacji do edycji zdjęć pozwala wybrać coś dla siebie. Dzięki temu, możemy szybko podzielić się z rodziną i znajomymi swoimi fotografiami. Darmowe aplikacje pozwalają też na synchronizowanie z aparatem oraz wyzwalanie migawki za ich pomocą. Kilka takich aplikacji w artykule tutaj: Fotografia podróżnicza. Jak nie utonąć w tysiącu niepotrzebnych zdjęć.

 

 

 

Jeśli chodzi o inne sprzęty i akcesoria do fotografii podróżniczej to pamiętaj, że mniej znaczy więcej. Duża ilość sprzętu nie gwarantuje lepszych zdjęć. Za to może sprawić, że wyjazd będzie trudny. Mniej akcesoriów to mniej noszenia i zmartwień o ich bezpieczeństwo. Zadbaj o wygodę i komfort w noszeniu, a jednocześnie łatwy dostęp do sprzętu.

 

Kiedy potrzebujesz stabilnego ustawienia aparatu często przydaje się statyw, niestety coraz więcej miejsc zakazuje stosowania go (zwłaszcza we wnętrzach). I tu z pomocą przychodzi Platypod Ultra czyli rodzaj statywu bez nóg, wyposażonego w solidną podstawkę, dzięki której aparat jest bardzo stabilny i można nim robić zdjęcia z długimi czasami naświetlania. Platypod jest wyposażony w metalowe kolce, ułatwiające stabilne ustawienie go na kamieniach czy innej nierównej powierzchni, możesz też przymocować go paskiem do poręczy albo słupa.

 

 

Pamiętaj o zabraniu dodatkowego dysku zewnętrznego i dbaj o kopie zapasowe. Zapisuj pliki na nim, żeby w razie awarii karty lub kradzieży aparatu nie stracić cennych ujęć.

 

Warto spakować do torby polaryzator, nawet jeśli nie zamierzasz fotografować krajobrazów. Fotografom-podróżnikom polaryzator służy do eliminowania odblasków. Sprawdza się pod tym względem znakomicie: usuwa odblaski na szybach (witrynach sklepów, oknach restauracji oraz szybach samochodów i autobusów), na wodzie i metalu oraz wszystkim, co odbija promienie słońca. Dzięki temu przydaje się w bardzo wielu sytuacjach. 

 

Może Ci się jeszcze przydać:

- filtr szary

- zapasowe akumulatory

- karty pamięci

- wężyk spustowy.

 

Po więcej podpowiedzi jak fotografować telefonem i inspiracji na wyjątkowe kadry z podróży zapraszamy do najnowszej książki Scotta Kelby'ego - "Fotografia podróżnicza. Tajemnice zawodowców wyjaśnione krok po kroku", w której ceniony fotograf i wielokrotnie nagradzany autor książek fotograficznych, dzieli się swoją wiedzą w temacie. Dowiesz się co fotografować, a na co nie poświęcać swojej energii. Jak edytować i prezentować efekt końcowy swoich zdjęć. Poznasz kruczki i sztuczki w fotografii podróżniczej, dzięki którym będziesz działać mądrzej, szybciej i lepiej. A co wyjątkowo cenne zdobędziesz przepisy na dobre zdjęcia.

 

Spraw, żeby Twoje wspomnienia ubrać w piękne kadry i zachwycać nimi innych!