Recenzje
Na skrzydłach wyobraźni. Walka człowieka i ewolucji z grawitacją
• Do czego zwierzętom przydają się skrzydła 🪽 i dlaczego nie wszystkie latają 🐦? • Dlaczego w ogóle warto latać? ✈️ ___ W książce "Na skrzydłach wyobraźni" znajdziecie opisy wielu sposobów pokonania grawitacji, odkrytych przez ludzi i zwierzęta 🦇. Dowiecie się także dlaczego niektóre zwierzęta utraciły skrzydła oraz co sprawia, że latanie jest łatwe jeśli jest się małym ☝️. Autor porusza także kwestię nieważkości w kosmosie 🚀 Dodatkowym atutem są piękne ilustracje zawarte we wszystkich rozdziałach tego tytułu.
Prompt engineering i ChatGPT. Poradnik skutecznej komunikacji ze sztuczną inteligencją
W dzisiejszych czasach technologia nabiera coraz większego znaczenia, a sztuczna inteligencja zaczyna towarzyszyć nam prawie na każdym kroku. Przykładem sztucznej inteligencji z której tak myślę, że większość z was czasami korzysta jest czat GPT, który potrafi rozmawiać z nami tworząc spójne odpowiedzi czy odpowiadać na skomplikowane pytania. Aby swobodnie rozmawiać z czatem lub inną sztuczną inteligencją (np. Copilot, Gemini ) należy używać jasnych instrukcji, w sposób bardzo precyzyjny. To właśnie jest prompt Engineering którego można się nauczyć aby lepiej wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji. "Prompt engineering i ChatGpt" to praktyczny poradnik, który jest przewodnikiem w relacjach pomiędzy człowiekiem, a sztuczną inteligencją. Znajdziemy w nim praktyczne porady na temat efektywnej komunikacji ze sztuczną inteligencją. Autor kładzie w nim duży nacisk na działanie i znaczenie promptów oraz ich praktycznego wykorzystania. Sztuczną inteligencją interesuje się bardziej mój mąż niż ja, ale ja też od lat siedzę w świecie IT i od niedawna coraz bardziej interesuje się AI,tym bardziej że nie raz sztuczna inteligencja pomogła mi w programowaniu. Dlatego z wielką chęcią sięgnęłam po "Prompt engineering i ChatGpt" mając nadzieję że jeszcze więcej się dowiem i nauczę. Nie myliłam się, na początku autor tłumaczy co to jest sztuczna inteligencja i jakie jest jej zastosowanie. Następnie mamy wprowadzenie do promptów, porady w zależności ich zastosowania i przykłady. Chciałabym powiedzieć, że ten poradnik jest dla każdego, ale nie do końca. Jest on napisany bardzo przystępnym ale nadal technicznym językiem i wiem że nie każdemu może przypaść do do gustu. Ja wyniosłam bardzo dużo z lektury i na pewno będę stosować to czego się nauczyłam podczas korzystania ze Sztucznej Inteligencji (choćby informacje na temat generowania obrazów, z którego często korzystam robiąc grafiki na temat przeczytanych książek na stories). Jesli interesujecie się AI, spróbujecie po nią sięgnąć!
Programowanie w języku Rust. Oficjalny podręcznik. Wydanie II
TL;DR Jeśli chcecie zacząć naukę Rust’a i wolicie książki, to warto wybrać tę pozycję. Rust robi się coraz popularniejszy w świecie JS’a. Coraz więcej narzędzi jest przepisywanych na Rust, by zyskać na wydajności. Nowe narzędzia też są już oparte na Rust. No i oczywiście WebAssembly, które wspiera. Rust jest ciekawą opcją na dodatkowy język dla programisty JavaScript. Książka jest napisana bardzo przyjemnie i czyta się ją łatwo. Czuć, że autorzy pracowali nad tym językiem i go rozumieją. Tłumaczenie jest ok, czasem trafiają się dziwne słowa lub sformułowania, ale warto pochwalić za wrzucanie oryginalnych nazw. Książka jest zbudowana tak, by krok po kroku wprowadzać w coraz bardziej zaawansowane tematy. Wszystkie tłumaczenia są oparte o kodzie i są prosto opisane na przykładach (w końcu zrozumiałem mechanizm pożyczania). Na plus projekty w książce, szczególnie ten na początku, gdzie nie znając mechanizmów, książka krok po kroku tłumaczy jak napisać mini grę. Z minusów to na pewno niemożliwość aktualizacji książki, która będzie się starzeć z każdą kolejną wersją. Już teraz jest kilka wersji do tyłu, ale nie będzie to przeszkadzać w nauce podstaw. Ale z czasem będzie gorzej. Więc jeśli czytać to teraz. Dla kogo ta książka? Na pewno dla każdego, kto chce się nauczyć Rust’a oraz dla tych, co się kiedyś coś uczyli, ale niewiele i potrzebują poukładania informacji.
Ekopsychiatria. Jak bliskość natury wspiera naszą psychikę
Przez ostatnie kilka dni na moim instagramie często pojawia się grafika ukazująca wyniki badań dwóch mózgów: jeden po 20 minutach w pomieszczeniu, drugi - po 20 minutach spaceru na świeżym powietrzu. Pewnie to nikogo nie zaskoczy, że ten drugi był o wiele bardziej kolorowy…😉 O tym, że natura działa kojąco na układ nerwowy, trąbię często. Sama, gdy tylko mogę chodzę na długie spacery do lasu - staram się robić to nawet 5-6 w tygodniu! I właśnie o tym jest „Ekopsychiatria” - o tym, jak kontakt z naturą może wspomóc proces terapii różnych zaburzeń i chorób psychicznych. Żyjemy w świecie, w którym coraz więcej jest betonozy, a coraz mniej środowiska naturalnego - nic dziwnego, że ogólna kondycja psychiczna naszego społeczeństwa z roku na rok się pogarsza. Książka @wydawnictwo_sensus łączy w sobie głęboką wiedzę naukową z praktycznymi wskazówkami, jak zadbać o psychikę poprzez bliskość natury. Zwraca również uwagę na potrzebę integracji działań ekologicznych i psychologicznych, aby lepiej rozumieć i skuteczniej leczyć choroby psychiczne. Lektura zachęca do refleksji nad własnym stylem życia i poszukiwaniem równowagi między rozwojem osobistym, a troską o planetę. Znajdujemy w niej również mnóstwo praktycznych porad i badań, które znacząco ułatwiają zrozumienie prezentowanych tez. Ta książka jest dla wszystkich, którzy pragną lepiej zrozumieć wpływ środowiska na życie; dla wszystkich chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat współczesnych wyzwań zdrowotnych i ekologicznych; dla wszystkich, którzy chcą odnaleźć w swoim życiu więcej spokoju i harmonii - więc chyba po prostu jest DLA WSZYSTKICH 😉