- Autorzy:
- Długość
- liczba lekcji: 20, czas trwania: 03:15:02
- Ocena
Kurs video
Dostępność cyfrowa. Kurs video. Dobre praktyki tworzenia dostępnych stron i poprawne stosowanie atrybutów ARIA Tomasz Pluta, Michał Wiktor Żmijewski
- Autorzy:
- Tomasz Pluta, Michał Wiktor Żmijewski
- Wydawnictwo:
- Videopoint
- Wersja:
- Online
- Czas trwania:
- 3 godz. 15 min.
- Technologia:
- HTML5, ARIA
- Ocena:
Spis lekcji kursu video
Opis
kursu video
:
Dostępność cyfrowa. Kurs video. Dobre praktyki tworzenia dostępnych stron i poprawne stosowanie atrybutów ARIA
Obierz kurs na dostępność cyfrową
Dostępność cyfrowa w swoim założeniu stawia na eliminację cyfrowych barier, dzięki czemu zapewnia możliwość korzystania z zasobów Internetu jak najszerszemu gronu użytkowników. To, jak dokładnie powinien wyglądać dostępny cyfrowo serwis internetowy, zdefiniowała grupa W3C w dokumentacji WAI-ARIA. Jeśli ta nazwa jest Ci obca, wiedz, że WAI-ARIA to połączenie dwóch rzeczy: inicjatywy WAI (Web Accessibility Initiative) i specyfikacji ARIA (Accessible Rich Internet Applications). ARIA stanowi dodatkową warstwę atrybutów do znaczników HTML i umożliwia technologiom asystującym interpretację roli, właściwości lub stanu wybranego elementu. Co to oznacza w praktyce? W ujęciu cyfrowym technologie asystujące wspierają osoby niepełnosprawne w codziennych czynnościach, zapewniając im większą niezależność. W tej klasie technologii znajdziemy takie oprogramowanie jak czytniki ekranu, syntezatory mowy, programy głosowe współpracujące z przeglądarkami graficznymi, a także sprzęt: alternatywne klawiatury i urządzenia wskazujące. Atrybuty ARIA przekazują do aplikacji asystującej informacje o roli, stanie lub właściwości danego elementu. Zestaw atrybutów ARIA połączony z kodem HTML wspiera narzędzia pomocnicze w rozumieniu zawartości strony i odgrywa ważną rolę w dążeniu do zapewnienia dostępności cyfrowej w sieci. Nie czekaj, poznaj dobre praktyki WAI-ARIA i twórz aplikacje przeznaczone dla każdego!
W trakcie naszego profesjonalnego szkolenia:
- Poznasz zasady tworzenia wygodnej i zrozumiałej dla użytkowników nawigacji
- Nauczysz się tworzenia stron o poprawnej logicznie strukturze
- Dowiesz się, jak stosować atrybuty WAI-ARIA
- Nauczysz się zarządzać dynamicznymi regionami na stronie
- Zweryfikujesz dostępność cyfrową strony internetowej
- Nabędziesz umiejętność weryfikowania poprawności struktury HTML
- Nauczysz się przeprowadzać testy manualne strony internetowej
- Dowiesz się, jak napisać poprawny semantycznie kod HTML
- Nauczysz się stosować semantyczne znaczniki HTML
- Zdobędziesz wiedzę na temat zastosowania ról, właściwości i stanów WAI-ARIA
Dostępność cyfrowa. Kurs video. Dobre praktyki tworzenia dostępnych stron i poprawne stosowanie atrybutów ARIA jest przewidziany dla osób zajmujących się tworzeniem stron internetowych i wymaga podstawowej znajomości HTML. Szkolenie będzie stanowić dobre uzupełnienie wiedzy zarówno dla osób z dużym doświadczeniem, jak i tych stawiających pierwsze kroki w obszarze tworzenia stron internetowych. Nauczysz się tworzyć poprawny semantycznie kod HTML i prawidłowo opisywać elementy strony. Dowiesz się, jak zarządzać dynamicznymi regionami na stronie, i poznasz trzy główne komponenty ARIA: role, stany i właściwości. Dzięki zdobytej wiedzy ocenisz dostępność istniejących stron internetowych i będziesz wiedzieć, jak samodzielnie stworzyć dostępną stronę WWW w odniesieniu do zasad WAI-ARIA. Zgodnie z ustawą z 4 kwietnia 2019 roku od 2020 roku wszystkie portale, strony i aplikacje internetowe podmiotów publicznych muszą spełniać wymogi dostępności cyfrowej. Zatem znajomość dostępności cyfrowej jest bardzo pożądana na rynku pracy i każdy projektant UI i programista powinien znać wytyczne dotyczące dostępności oprogramowania użytkownika: przeglądarek, aplikacji i urządzeń służących do odczytywania treści cyfrowych. Ustawy, wytyczne i rynek pracy to jedno, ale pamiętajmy, że stosowanie zasad dostępności cyfrowej uczy przede wszystkim empatii i daje szansę osobom z niepełnosprawnościami na bardziej samodzielne i niezależne życie.
Zachęcamy także do zapoznania się z pozostałymi szkoleniami z serii o dostępności cyfrowej:
- Dostępność cyfrowa. Kurs video. Wprowadzenie do tematyki i wytycznych WCAG 2.1
- Dostępność cyfrowa. Kurs video. Narzędzie walidacyjne i tworzenie dostępnych treści
Wybrane bestsellery
Videopoint - inne kursy
Dzięki opcji "Druk na żądanie" do sprzedaży wracają tytuły Grupy Helion, które cieszyły sie dużym zainteresowaniem, a których nakład został wyprzedany.
Dla naszych Czytelników wydrukowaliśmy dodatkową pulę egzemplarzy w technice druku cyfrowego.
Co powinieneś wiedzieć o usłudze "Druk na żądanie":
- usługa obejmuje tylko widoczną poniżej listę tytułów, którą na bieżąco aktualizujemy;
- cena książki może być wyższa od początkowej ceny detalicznej, co jest spowodowane kosztami druku cyfrowego (wyższymi niż koszty tradycyjnego druku offsetowego). Obowiązująca cena jest zawsze podawana na stronie WWW książki;
- zawartość książki wraz z dodatkami (płyta CD, DVD) odpowiada jej pierwotnemu wydaniu i jest w pełni komplementarna;
- usługa nie obejmuje książek w kolorze.
Masz pytanie o konkretny tytuł? Napisz do nas: sklep@helion.pl
Książka drukowana
Oceny i opinie klientów: Dostępność cyfrowa. Kurs video. Dobre praktyki tworzenia dostępnych stron i poprawne stosowanie atrybutów ARIA Tomasz Pluta, Michał Wiktor Żmijewski (2) Weryfikacja opinii następuję na podstawie historii zamówień na koncie Użytkownika umieszczającego opinię.
(2)
(0)
(0)
(0)
(0)
(0)
więcej opinii
ukryj opinie