(¦wiat -- kryszta³owa kula...)
<
>.
¦wiat -- kryszta³owa kula, gdzie ogromne raki poruszaj± w±sami zwiêkszone przez szk³o, gdzie burze naprê¿one twarde runo tr± o mleczne bramy, a gwiazdy jak ptaki spadaj±, zanim spojrzysz, ju¿ dotknê³y czasu i d¼wiêcz±c przygniataj± ramiona atlasów. A te barw kawalkady jak palety morza rozwieraj±ce obraz -- li¶cie wieków wstecz, a ten anio³ o ¶wicie, który k³adzie miecz, co siê widz±cym zdaje jako po¿ar i co o¶lepia czasem, a czasem gna w ogieñ tabuny dusz rozgrzanych, nim siê stan± Bogiem. A te lwy niewidoczne, o ¶lepiach jak waga, które unosz± czyny pomieszane snem i z rzek cz³owieczych -- czarno gorej±c± krê, a¿ oczyszczony p³omieñ staje siê i naga prawda jak s³up do góry uderza i ³amie skamienia³e niebiosa na ¶wiat³o i kamieñ i po nocach ogniska, co z wysoka s± jak anielskie pochody wskazuj±cych r±k, a z bliska trzaskiem polan i chlebem cz³owieczym lub przeciw szukaj±cym jak strzeg±ce miecze ma³ej sprawy i ma³ych, pokurczonych oblicz, które woko³o stoj± tym ogniom podobne.
A ty gdzie stoisz? Czy ciê w skos ukropów wrz±cych w kadziach sklepienia z³ote grzywy nios±, czy w dole zapl±tany w motowiska w³osów, czy ¶liskich wodorostów dudni±cych potopów? [...] Krzysztof Kamil BaczyñskiUr. 22 stycznia 1921 r. w Warszawie Zm. 4 sierpnia 1944 r. w Warszawie Najwa¿niejsze dzie³a: Pokolenie, Historia, Bez imienia, Dwie mi³o¶ci, Z g³ow± na karabinie Poeta, rysownik. Twórczo¶æ poetyck± rozpocz±³ ju¿ jako uczeñ gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie, gdzie w 1939 r. zda³ maturê. Zwi±zany ze ¶rodowiskiem m³odzie¿y lewicowej, m.in. z organizacj± Spartakus dzia³aj±c± pó³legalnie w szko³ach ¶rednich. W czasie okupacji niemieckiej zbli¿y³ siê do ugrupowañ socjalistycznych, wydaj±cych podziemne pisma ?P³omienie? i ?Droga?. Od 1943 r. uczestniczy³ w tajnych kompletach polonistycznych, w tym¿e roku wst±pi³ do Harcerskich Grup Szturmowych, które sta³y siê zal±¿kiem batalionu AK ?Zo¶ka? oraz ukoñczy³ konspiracyjn± szko³ê podchor±¿ych rezerwy. Uczestnik powstania warszawskiego; poleg³ w walce przy Placu Teatralnym (Pa³ac Blanka); w parê tygodni pó¼niej zginê³a w powstaniu ¿ona poety Barbara, któr± po¶lubi³ w 1942 r. Nie licz±c dwóch zbiorków odbitych na hektografie w 7 egzemplarzach w 1940 r. i kilku wierszy w antologiach Pie¶ñ niepodleg³a i S³owo prawdziwe, zd±¿y³ og³osiæ, pod pseudonimem Jan Bugaj, dwa konspiracyjne zbiory: Wiersze wybrane (1942) i Arkusz poetycki (1944) wydane nak³adem ?Drogi?.
Kupuj±c ksi±¿kê wspierasz fundacjê Nowoczesna Polska, która propaguje ideê wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje siê kilka tysiêcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do u¿ytku przez MEN, które trafi³y ju¿ do domeny publicznej. Wszystkie dzie³a s± odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.
Oceny i opinie klientów (0)