ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Powstanie Warszawskie 1944 (ebook)(audiobook)(audiobook)

Autor:
Hanns von Krannhals
Okładka książki/ebooka Powstanie Warszawskie 1944

Okładka książki Powstanie Warszawskie 1944

Okładka książki Powstanie Warszawskie 1944

Okładka książki Powstanie Warszawskie 1944

Wydawnictwo:
Bellona
Ocena:
Bądź pierwszym, który oceni tę książkę
Stron:
608
2w1 w pakiecie:
     ePub
     Mobi

Po raz pierwszy Powstanie Warszawskie widziane z niemieckiej perspektywy

5 sierpnia 1944 roku SS-Gruppenführer Heinz Reinefarth, rzeźnik Woli, zadzwonił do sztabu 9. Armii z dramatycznym meldunkiem, że kończy mu się amunicja. Tego dnia rozstrzelał już 10 000 warszawiaków. Te i inne szokujące kulisy masakry ludności cywilnej zostały ujawnione dzięki Hannsowi von Krannhalsowi, który dotarł do liczących 7000 stron dzienników wojennych jednostek niemieckich tłumiących Powstanie Warszawskie.

Są tu nieludzkie zbrodnie SS i kolaborantów ze wschodu, kulisy decyzji Hitlera o zrównaniu Warszawy z ziemią, cyniczna sowiecka zdrada walczących Polaków, ale też krytyka dowódców Powstania za polityczną naiwność i katastrofalne braki w strategii i taktyce wojskowej.

To doskonale napisane i świetnie udokumentowane dzieło wywołało swego czasu w Niemczech prawdziwą sensację. Był to czas, kiedy dawni naziści zajmowali wysokie stanowiska w Republice Federalnej, szacunkiem cieszył się wspomniany Reinefarth, burmistrz miasteczka Westerland na wyspie Sylt. Dlatego praca von Krannhalsa, obnażającego przynajmniej zbrodnie SS, zadziałała jak przysłowiowy kij włożony w mrowisko. W PRL nie została wydana ze względów cenzuralnych.

Dziś tę wyjątkową i bardzo ważną książkę oddajemy w ręce polskiego czytelnika, z przeświadczeniem, że zapełniamy bardzo ważną lukę nie tylko wśród pozycji poświęconych Powstaniu Warszawskiemu, ale też w historii Polski.

0 Hanns von Krannhals

Zamknij

Wybierz metodę płatności