ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Opinie czytelników - W obronie wolności (26)

5

2003-11-21
Marek Stępień
Świetna książka o fantastycznym człowieku, który zrewolucjonizował myślenie o oprogramowaniu. Polecam.
Techniczną (aczkolwiek niewielką) wadą polskiego wydania są literówki i umieszczenie przypisów na końcu rozdziałów, a nie u dołu odpowiednich stron. Mam nadzieję, że zostanie to poprawione w kolejnych wydaniach.
2017-02-07
Anonymous , b.d.
Polecam wszystkim zainteresowanym historią "wolnego oprogramowania" ale przede wszystkim programistom tudzież "hakerom". Osobiście przypadła mi do gustu. Sam także chcę się podzielić wiedzą ze wszystkimi: http://pastebin.com/kebjjRuu Nie bójmy się wiedzieć więcej !
2003-12-30
Władysław Majewski
Mam drobną uwagę do przekładu: w pierwszym przypisie do wstępu tłumacz sumituje się (aby nie rzec: tłumacz się tłumaczy...), że zdecydował się używać w książce poprawnego terminu "wolne oprogramowanie" zamiast zalecanego przez "Słownik Terminów Komputerowych" wydawnictwa Prószyński i Spółka określenia "Bezpłatne Oprogramowanie".
Obawiam się, że większość czytelników nie zrozumienie ironii tego przypisu. Warto wyjaśnić, że wspomniany "Słownik” w intencji samego wydawnictwa jest groteską dla odbiorców gustujących w dowcipach językowych. Jest to adaptacja zabawnej amerykańskiej parodii słownika, w którym nie mających pojęcia o rzeczy autorzy wyśmiewają żargon komputerowy. Polski wydawca wymyślił absurdalne odpowiedniki amerykańskich terminów i starał się spolszczyć ich bełkotliwe objaśnienia.
Sądzę, że to wyjaśnienie jest konieczne, aby przypadkiem nikt nie potraktował "Słownika Terminów Komputerowych" na serio.
2006-09-20
bez podpisu
Kupiłem tę książkę głównie dlatego, że mogłem ją mieć legalnie ;) za darmo, więc dlatego wydałem kasę. ;) Książkę tę polecam wszystkim, dla których oprogramowanie to coś więcej niż tylko narzędzie, jak i wszystkim, którzy nie są tylko zwykłymi "konsumentami". Książka opowiada o Wielkim Człowieku, który stworzył Coś Wielkiego. Gorąco polecam.
2007-01-02
Mateusz Pawełczuk
Książka ta pokazuje całe piękno i zawiłość Hakera hakerów, jakim jest Richard Matthew Stallman.
2017-02-12
bez podpisu
Książka przedstawia historię projektu GNU i FSF - czyli jak to wszystko się zaczęło. Można się dowiedzieć m.in. jak powstał Emacs i jego klony. Nie brakuje także historii powstania GNU/Linuxa. Książka to można by rzec "biblia" dla każdego h4x0ra ;)
2004-02-03
Paweł Wilk
Książka dobrze oddaje to czym jest społeczność skupiona wokół oprogramowania wolono-dostępnego i dobrze umiejscawia rolę FSF, projektu GNU i samego Stallmana w ewolucji społeczeństwa informacyjnego, z którą mamy do czynienia. Społeczny i osobisty kontekst zapewnia niezbędne tło moralne, które zdaje się potwierdzać niezwykłość osoby jaką jest RMS i jego szczere oddanie nie tyle idealistycznym mrzonkom, co rdzennie naturalnym mechanizmom, które pragnie implementować w uszkodzonej codzienności.
Polecam szczególnie tym, którzy czczą amerykański kapitalizm. ;]
2009-06-08
Jakub
Czytałem tą książkę w każdej wolnej chwili, niestety pomimo upływu ponad pół roku czasu nie mogę kupić wersji papierowej, a bardzo bym chciał. Polecam tą pozycję każdemu, aby ją zrozumieć nie trzeba być informatykiem, wystarczy otwartość umysłu.
2003-12-04
Leszek Rybicki
Zgadzam się z przedmówcą co do wad technicznych, które nieco utrudniają czytanie. Mimo to, sama historia dokonań Stallmana jest fascynująca, miejscami zabawna, miejscami skłania do zadumy i uświadamia wiele na temat konfliktów między światem komercyjnym, a środowiskiem wolnego oprogramowania, a także wewnątrz tego drugiego. Gorąco polecam, nie tylko miłośnikom wolności.
2003-12-11
Wojciech Pięcek
Witam,
Kolega z pracy nabył tę pozycję i muszę przyznać, że pokazuje ona z nieznanego dotąd punktu widzenia ścieżki jakimi podążał RMS. Książka ta jest warta polecenia, zwłaszcza w jakże silnym obecnie skomercjalizowanym i nastawionym wyłącznie na zarobek świecie.

Żeby jednak nie było tak kolorowo, to mam dwie bardzo poważne wątpliwości:
1. jak ma się umieszczony na 2 stronie tekst (po angielsku) n/t praw do redystrybucji tej książki (dla jasności - można to robić prawie bez ograniczeń) do dopisku Heliona, że jakiekolwiek kopiowanie jest zabronione? Wydaje mi się, że ktoś poszedł tutaj strasznie na łatwiznę, co dziwi, biorąc pod uwagę głównego bohatera tej książki. Mam nadzieję, że to tylko wpadka korektora albo miał zły dzień, a że nie było to planowane łamanie licencji na książkę.
2. kto i dlaczego umieścił przypisy do tekstu na końcu rozdziału? Czy osoba ta czyta w ogóle jakiekolwiek książki? Przecież użyteczność tak umieszczonych odnośników jest (mówiąc delikatnie) sporna, a przypisy te często zawierają informacje które _muszą_ być czytane niejako w kontekście, nie zaś jako 'lektura dodatkowa'.

Ciekawi mnie też kto z Szanownego Grona składaczy miał włączony korektor i musiał IGNUcego przerobić na Ignacego (ostatnia strona okładki). Proszę o więcej uwagi na przyszłość.

2003-12-30
Paweł Kołodziejski
Przeczytałem tę książkę w oryginalnej wersji językowej, angielskiej. Przyznam, że obawiałem się pewnych przekłamań tłumacza, który niekoniecznie musi do końca rozumieć tą tematykę. No ale wracając do książki, nie jest ona wybitna, aczkolwiek opowiada o walce z czymś, o czym niektórzy nie mają do dnia dzisiejszego pojęcia - walce o wolne oprogramowanie. W tym momencie ktoś obrzuci mnie wyzwiskami, że nic nie napiszę o stylu tej książki... Nie mogę napisać, bo skupiłem się na treści (przyp.: j. angielski).
Jednak odwracając kota ogonem, to ja będę miał zarzuty do składających księgę do druku. Celem autora było nadanie treści walorów wolnego oprogramowania (licencja GNU) co oznacza, że można ją dowolnie rozpowszechniać. Rozumiem, że ktoś włożył olbrzymia ilość pracy w tłumaczenia, składanie, drukowanie, co nie zmienia faktu, że nie powinien zostać umieszczony tekst zabraniający kopiowania tej książki!!! Panowie i panie, gdzie jak gdzie ale właśnie na tej książce zobaczyć tak ironiczny napis...
Mimo wszystko ocena bardzo dobra. Polecam przeczytać w dowolnie wybranym języku.
2003-12-15
Anna Chodacka
Nie jestem fanką książek o tematyce komputerowej, z prostej przyczyny, bo się na tym nie znam.
"W obronie wolności" była pierwszą pozycją, którą przeczytałam z tego gatunku książek i... jestem zachwycona:) Do tej pory nie miałam pojęcia, że istnieje coś takiego jak idea wolnego oprogramowania a ta książka owa idee mi przybliżyła i skłoniła do jej akceptacji. "W obronie wolności" jest nie tylko nośnikiem szlachetnej idei ale także fascynująca opowieścią o człowieku, który tę ideę wymyślił i rozpowszechnił. Pozycja ta przybliża nam postać niezwykle charyzmatycznego człowieka - Richarda Stallmana, pokazuje jego drogę do obecnej pozycji, jego talent i charakter. Silne osobowości i genialne umysły zawsze mnie fascynowały a po przeczytaniu "W obronie wolności" w ich poczet zaliczam Richarda Stallmana.
Ta książka, pomimo ze fragmentami dla mnie niezrozumiała a momentami nawet grafomańska (porównanie Stallamana do jakiegoś plemienia?) warta jest paru godzin uwagi nawet, jeśli nie jest się wytrawnym znawca tematyki komputerowej -tak jak ja:)
2004-01-19
bez podpisu
Książkę czyta się świetnie, ale wielkie uznanie należy się tłumaczowi tej książki, bez którego nie byłaby ona tak dobra.
2003-12-18
Marcin Sochacki
Jeśli chodzi o przypisy na końcu rozdziałów, o czym pisał Wojtek Pięcek w innej opinii -- tak samo było w wersji amerykańskiej (jedyna istotna rzecz, która mnie w tej książce denerwowała).
2005-03-07
Nexers
Ja napisze tylko tyle, że książka ta jest godna uwagi. Można się z niej dowiedzieć dużo fajnych/historycznych zagadek. Teraz wiem kto stworzył licencje GNU oraz wiele innych pomysłów. Osoba Sallmana jest tu ciekawie przedstawiona. POLECAM LEKTURĘ. Czytałem ja 3 dni z przerwami w pracy :)
2004-01-20
Paweł Wimmer
Fascynująca lektura z rodzaju "Żywoty świętych", koło której nie sposób przejść obojętnie, choć momentami razi nieco "zgrzytliwe" tłumaczenie pojedynczych pojęć. Przeczytałem w dwa wieczory, odkładając wszystko na bok :-)
2004-03-17
bez podpisu
Czyta się z przyjemnością. Jedna z pierwszych w Polsce - a może nawet pierwsza w ogóle - książka wydana na licencji GNU Free Documentation License, zezwalającej na swobodne kopiowanie, powielanie, a nawet zmieniane treści (!). Oczywiście, po porozumieniu się z autorem - Samem Williamsem (np. na www.faifzilla.org/). Formuła na tyle nowa, że na moim pierwszym, drukowanym egzemplarzu wydanym przez Heliona (istnieje też darmowa wersja elektroniczna - odsyłam np. do marcowego numeru Linux+) pod... notą po angielsku informującą o wolnej licencji znalazł się... zakaz kopiowania, powielania i zmieniania czegokolwiek pod rygorem poważnych sankcji karnych!:) Zabawne i straszne zarazem. Konsternacja czytelnika gwarantowana. Na szczęście w kolejnym wydaniu (dodruku?) ten lapsus został złagodzony i wspomniany zakaz czegokolwiek poza czytaniem jest przekreślony na czerwono. Dobre i to.
Za to treść będzie interesująca dla każdego, kto zetknął się z Linuksem, zna kogoś zakręconego na punkcie systemu Linux lub sam używa wolnego oprogramowania. W polskojęzycznej edycji dużo świetnych przypisów od zorientowanego w temacie tłumacza. Kopalnia wiedzy: od historii oprogramowania po współczesność. Na przykładzie jednego z oryginalniejszych twórców darmowego Uniksa - Richarda Stallmana (o Stallmanie słów kilka także w moim tekście na gościnnych stronach Giaura: http://www.giaur.qs.pl/ks/recenzja.php?id_recenzja=16 - zapraszam).
2004-10-22
Małgorzata Jaskólska
Być może nie bardzo się na tym znam, ale książka mi się bardzo podobała i sam Richard stał się dla mnie pewnym wzorem. Cenię takich ludzi nawet sama mu to napisałam. Wydaje mi się, że ta książka jest potrzebna, ale zbyt mało osób o niej wie.
2004-01-21
Bartosz Polednia
Niezła książka o guru ruchu wolnego oprogramowania. Godna polecenia wszystkim, którzy są 'za' a nawet 'przeciw'. Niech każdy sam osądzi 'dobro i zło'.
To co mnie zdziwiło to fakt, że książka o wolnym dostępie do myśli techniczno-artystycznej, w której cały jeden dodatek mówi o tym, że jest ona dostępna w oparciu o licencję 'GNU dla dokumentacji - GFDL' poprzedzona jest przez Wydawcę preambułą: "...(C) Helion ...zabrania się powielania, kopiowania ..." co moim zdanie stoi w sprzeczności z: "... do Dokumentu ma zastosowanie niniejsza Licencja, a także pod warunkiem nie umieszczania żadnych dodatkowych ograniczeń, które nie wynikają z Licencji. Licencjobiorca nie ma prawa używać żadnych technicznych metod pomiarowych utrudniających lub kontrolujących czytanie lub dalsze kopiowanie utworzonych i rozpowszechnianych przez siebie kopii. ...".
2003-12-30
Xiro
Jest to przepięknie napisana książka, mówiąca o prawdziwym znaczeniu "wolnego oprogramowania". Wersja drukowana jest duże czytelniejsza, ale również legalnie jest dostępna wersja elektroniczna - darmowa na zasadach Licencji GNU.
2003-12-17
Tomek Furtak
Cieszę się, że wydawnictwo Helion opublikowało też książkę w wersji elektronicznej. Spodziewałem się tego, ale i tak kupiłem wersję papierową. Książka podobała mi się, ale jest troszkę błędów (głównie literowych). Przed następnym wydrukiem ktoś powinien ją jeszcze raz dokładnie przejrzeć.
2004-11-19
Piotr Dembiński
Kiepskie tłumaczenie, oprócz błędów stylistycznych znalazłem kilka literówek. Poza tym można by się spodziewać, że książka rozprowadzana w wersji oryginalnej na licencji FDL powinna kosztować mniej nić 30 PLN.
2007-08-31
bez podpisu
Bardzo fajna książka, jednak kolejne wydania cały czas zawierają błędy (głównie literówki, choć nie tylko) - stąd niska ocena. A wystarczyłoby kilka godzin roboty... Mam nadzieję, że helion zmieni swoją politykę z "quantity, not quality" na "quality, not quantity".