Zen To Done. Proste sposoby na zwiększenie efektywności
- Autor:
- Leo Babauta



- Wydawnictwo:
- Sensus
- Wydawnictwo:
- Sensus
- Ocena:
- 4.4/6 Opinie: 5
- Stron:
- 96
- Czas nagrania:
- 1 godz. 59 min.
- Druk:
- oprawa miękka
- Dostępne formaty:
-
PDFePubMobi
- Audiobook w mp3
Opis książki: Zen To Done. Proste sposoby na zwiększenie efektywności
Koniec syzyfowych prac
Czym jest Zen To Done (ZTD)? Odpowiemy na to pytanie nieco przewrotnie, nie tłumacząc bezpośrednio, lecz podając tylko jeden przykład: gdyby Syzyf zastosował ZTD, wtoczyłby na górę ten przeklęty kamień i ruszył do innych zaległych zadań.
Autor tej książki był kiedyś osobą niezwykle nieuporządkowaną. Na jego biurku zalegały stosy papierów, jego skrzynkę e-mailową zalewały setki wiadomości, na które nie był w stanie odpowiedzieć (czasem nawet nie wiedział, że je otrzymał!), zaś lista zadań "na dziś" nie miała końca. Był zły, zestresowany i brakowało mu poczucia mocy. Sfrustrowany, odkrył wreszcie Davida Allena z jego systemem Getting Things Done i... uprościł system. Tak powstał najprostszy sposób porządkowania spraw do załatwienia, który Leo Babauta nazwał Zen To Done. Poznaj go (poświęć mu chwilę, ta książka jest naprawdę krótka), zmień nawyki i ciesz się - Twoje życie stanie się o wiele prostsze!
Muszę dodać, że zmiana nawyków jest możliwa. Za pomocą technik opisanych tu i na mojej stronie - ZenHabits.net) - sam zmieniłem swoje nawyki: rzuciłem palenie, zacząłem biegać, zacząłem się zdrowiej odżywiać, przebiegłem maraton, podwoiłem swoje zarobki, uporządkowałem finanse, zostałem weganinem, niemal w zupełności pozbyłem się długów, ukończyłem triatlon, zrzuciłem ponad 10 kilo i założyłem popularny blog. Jak więc widać, zdecydowanie można zmienić swoje nawyki. Wystarczy zacząć skromnie, znaleźć odpowiednią motywację i zachować koncentrację.
(Leo Babauta, wstęp do książki)
O autorze książki
1 Leo BabautaLeo Babauta jest amerykańskim autorem książek, blogerem i dziennikarzem. Obecnie wraz z żoną i sześciorgiem dzieci mieszka w Davis w stanie Kalifornia. Swoją wewnętrzną przemianę rozpoczął w 2005 roku od rzucenia palenia papierosów. Zaczął biegać, zrzucił nadwagę, podwoił swoje dochody i zainspirował tysiące osób pochwałą minimalizmu, prostoty i maksymalnej jakości. Dziś żyje pełnią życia i dzieli się swoimi bezcennymi doświadczeniami z innymi ludźmi.
Ebooka przeczytasz na:
-
czytnikach Inkbook, Kindle, Pocketbook, Onyx Boox i innych
-
systemach Windows, MacOS i innych
-
systemach Windows, Android, iOS, HarmonyOS
-
na dowolnych urządzeniach i aplikacjach obsługujących formaty: PDF, EPub, Mobi
Masz pytania? Zajrzyj do zakładki Pomoc »
Audiobooka posłuchasz:
-
w aplikacji Ebookpoint na Android, iOS, HarmonyOs
-
na systemach Windows, MacOS i innych
-
na dowolonych urządzeniach i aplikacjach obsługujących format MP3 (pliki spakowane w ZIP)
Masz pytania? Zajrzyj do zakładki Pomoc »
Kurs Video zobaczysz:
-
w aplikacji Ebookpoint na Android, iOS, HarmonyOs
-
na systemach Windows, MacOS i innych
-
na dowolonych urządzeniach i aplikacjach obsługujących format MP4 (pliki spakowane w ZIP)
Recenzje książki: Zen To Done. Proste sposoby na zwiększenie efektywności (8)
Poniższe recenzje mogły powstać po przekazaniu recenzentowi darmowego egzemplarza poszczególnych utworów bądź innej zachęty do jej napisania np. zapłaty.
-
Znajdź książkę dla siebie... Monika M Zielińska; 2016-04-14
"Zen to done" nie jest książką, która wnosi do życia czytelnika jakąś nową jakość. Autor podaje przykłady różnych sposobów zapanowania nad codziennym bałaganem. Leo Babauta formułuje swoje myśli odnosząc się do buddyzmu zen, do minimalizmu, zwiększania świadomości codziennych przeżyć i doświadczeń, większej swobody ducha, którą można uzyskać poprzez zmienianie rzeczywistości znajdującej się na zewnątrz (chodzi o to, aby nie otaczać się zbyt wieloma przedmiotami, które są niepotrzebne i rozpraszają uwagę) itd.Wydaje mi się, że system produktywności Zen to done (ZTD) nie jest specjalnie odkrywczy. Mam wrażenie, że jest to raczej zbiór oczywistości, do których każda refleksyjna istota może dojść samodzielnie. Niewątpliwie książka jest opcją "dla leniwych". Szczególnie dla tych, którzy chcą wdrożyć w swoje życie pewną serię zasad, niekoniecznie wiele się przy tym zastanawiając.Babauta do swojej książki podchodzi raczej z dystansem. Sam też chyba jest świadomy tego, że serwuje czytelnikowi pewien zbiór oczywistości. Właśnie dlatego uważam, że jest to przede wszystkim książka dla tych, którzy albo nie mają czasu żeby samodzielnie zastanowić się nad sposobem zwiększenia swojej efektywności, albo zwyczajnie nie chce im się tego robić i wolą posłużyć się takim "gotowcem".Czytałam już wcześniej książki tego autora, raczej mi się one podobały, ale w "Zen to done" nie znajduję niczego porywającego, ani wyjątkowo inspirującego... -
posukcesnaszpilkach.pl Katarzyna Głąb
JAK ZWIĘKSZYĆ SWOJĄ EFEKTYWNOŚĆ, CZYLI RECENZJA KSIĄŻKI ZEN TO DONE
Jak do tej pory nie recenzowałam na swoim blogu żadnych publikacji, ale myślę, że powinnam od czasu do czasu podzielić się z Wami wartościowymi pozycjami. Możecie się tu spodziewać książek z zakresu biznesu, sukcesu, produktywności, zarządzania czasem i różnymi projektami. Nowy rok to chyba dobry moment żeby zmobilizować się do nadrobienia książkowych zaległości. Zapraszam więc do zapoznania się z jedną moich propozycji.
Jakiś rok temu czytałam popularną książkę Davida Allena Getting Things Done, czyli sztuka bezstresowej efektywności. Przed zakupem znalazłam sporo pozytywnych opinii, więc postanowiłam się skusić. Choć cały system przedstawiony przez autora jest logiczny, to jak dla mnie zbyt mało intuicyjny i nieco oderwany od polskiej rzeczywistości. Poza tym ma być pomocny głównie ludziom pracującym w korporacjach, którzy na co dzień zarządzają zespołem. To trochę trochę utrudniało mi odniesienie przedstawionych tam metod do swojego życia. Chciałam czegoś, co bez problemu można zastosować przy realizacji codziennych zadań (nawet tych związanych z obowiązkami domowymi), a w dodatku jest proste i nie wymaga tworzenia skomplikowanych systemów.
Zen To DoneKilka dni temu znalazłam coś, co spełniło moje oczekiwania! Mowa o książce Leo Babauty Zen To Done. Proste sposoby na zwiększenie efektywności. Propozycja Leo to w dużej mierze uproszczona metoda GTD, która nie do końca spełniła jego oczekiwania. Sam tytuł także brzmi podobnie. Autor skupił się na opisaniu 10 nawyków wzmagających efektywność. Jak sam przyznaje wyrobienie ich pozwoliło mu zmienić się z nieuporządkowanej i zestresowanej osoby w swego rodzaju mistrza produktywności. Warto wiedzieć, że Leo Babauta prowadzi jednego z najpopularniejszych blogów na temat rozwoju osobistego i produktywności – Zen Habits. Opisuje tam jak za pomocą stosowanych technik udało mu się zrewolucjonizować swoje życie. Obecnie w pełni wykorzystuje swój czas i realizuje się w różnych dziedzinach. Biega maratony, jest weganinem, uporał się z długami, podwoił swoje zarobki i wprowadził inne bardzo istotne zmiany. Jak podkreśla kluczowa okazała się odpowiednia motywacja i koncentracja na celach. Do zastosowania opisanej w książce metody wystarczy jedynie notatnik i długopis, nie potrzebujemy żadnych skomplikowanych narzędzi.
JAK ZWIĘKSZYĆ SWOJĄ EFEKTYWNOŚĆ?
Jak wspominałam autor namawia do przyjęcia 10 dość prostych nawyków wspomagających naszą pracę. Każdemu z nich poświęca osobny rozdział i przedstawia kroki, które pomogą czytelnikowi w drożeniu ich w życie. Przedstawione przez niego punkty zbliżone są do tych prezentowanych w Getting Things Done, ale mam wrażenie, że dużo prościej je przyswoić. Lista 10 nawyków, które według autora powinna wprowadzić każda osoba chcąca zwiększyć swoją efektywność przedstawia się następująco:
Nawyk nr. 1: Kolekcjonowanie
Nawyk nr. 2: Przetwarzanie
Nawyk nr. 3: Planowanie
Nawyk nr. 4: Działanie
Nawyk nr. 5: Prosty, zaufany system
Nawyk nr. 6: Organizuj
Nawyk nr. 7: Przeglądaj
Nawyk nr. 8: Upraszczaj
Nawyk nr. 9: Rytuały
Nawyk nr. 10: Odkryj swoją pasję
Jak widać powyższe punkty nie są skomplikowane. Cały system przedstawiony przez autora jest prosty. Opiera się na spisaniu w jednym miejscu wszystkich pomysłów, zadań i projektów, które przyjdą nam do głowy. Kolejny krok polega na przetworzeniu zebranych informacji. Każdą ze spraw powinnyśmy rozpatrzeć wybierając, którąś z czterech opcji: załatwienie jej od razu, pozbycie się jej, oddelegowanie lub wpisanie na listę zadań na konkretny dzień.
Żeby nasze dni były w pełni produktywne warto określić od 1 do 3 Najważniejszych Zadań na każdy z nich, tak aby w ciągu tygodnia uporać się z co najmniej trzema Dużymi Kamykami, czyli sprawami o szczególnym priorytecie. Ważne żeby na każdej rzeczy do zrobienia skupić się maksymalnie, wykonać ją do samego końca i dopiero przejść do następnej. Realizację poszczególnych zadań ułatwi nam sporządzanie prostych list, które Babauta uważa za kluczowy sposób na zarządzanie swoimi sprawami z różnych dziedzin życia. Chodzi o ogólne listy, gdzie będą spisane wszystkie nieprzyporządkowane do dat sprawy, którymi chciałybyśmy zająć się w najbliższej przyszłości. Możemy stworzyć ich kilka, osobną dla zadań związanych z domem, osobną dla pracy, czy załatwień związanych z wyjściem na miasto. Jeśli jednak zależy nam na prostocie możemy zostać przy jednej liście, która zbierze wszystkie planowane przez nas działania.
Aby wszystko przebiegało zgodnie z planem należy zadbać o odpowiednią organizację. W tym celu warto stworzyć tak zwaną skrzynkę odbiorczą, czyli miejsce gdzie będzie trafiać wszystko to, co się pojawia i wymaga od nas jakiegoś działania. Będą to na przykład bieżące rachunki, dokumenty do podpisania, numery telefonów pod które mamy zadzwonić, czy też nowa korespondencja. Oprócz tego naszą skrzynką odbiorczą stanie się poczta mailowa, Facebook, a także lista pojawiających się spraw do załatwienia. Tworząc taką skrzynkę sprawiamy, że wszystko trafia w jedno miejsce, a my nie musimy szukać co chwilę potrzebnych dokumentów, czy zapisków. Naszą efektywność zdecydowanie może wspomóc cotygodniowy przegląd naszego systemu, czyli wszystkich celów i spraw jakie chcemy załatwić. Warto się wtedy zastanowić co w ciągu minionych siedmiu dni przybliżyło nas do realizacji naszego głównego celu (na przykład takiego, który ustaliłyśmy sobie na najbliższy rok). Świetnym rozwiązaniem są także przeglądy miesięczne. To zdecydowanie pomaga skupić się na tym, co dla nas naprawdę istotne. Daje to również wyobrażenie na temat tego, czy rzeczywiście zmierzamy w planowanym kierunku, nie marnując czasu na nieistotne rzeczy. Wszystko to ma doprowadzić nas do ograniczenia swoich zadań i celów do tego co faktycznie niezbędne.
Uzupełnieniem naszego systemu efektywnej pracy może być ustalenie porannych i wieczornych rytuałów, czyli prostych zadań powtarzanych każdego dnia. Rytuałem może być sporządzenie listy zadań na kolejny dzień, sprawdzanie skrzynki mailowej o ustalonej porze, czy też zrobienie czegokolwiek co jest nam potrzebne, aby wykonać obowiązki domowe, zawodowe, rodzicielskie itp.
Poza wspomnianymi nawykami w książce znajdziecie również rozdział zatytułowany Jeden dzień z Zen To Done, gdzie autor przedstawia hipotetyczną historię opartą na zastosowaniu ZTD. W poradniku zawarte zostały również odpowiedzi na najpopularniejsze pytania zadawane przez czytelników Babauty. Są całkiem ciekawe i rzeczywiście pomagają rozwiać niektóre z wątpliwości, które mogą się nasunąć podczas lektury. Ostatnią część stanowią materiały, czyli spis narzędzi, anglojęzycznych artykułów i formularzy, które mogą być przydatne w poszerzaniu wiedzy i praktycznym jej wykorzystaniu.
KOŃCOWA OPINIA O KSIĄŻCE
Zen To Done to pozycja dużo krótsza od wspomnianego na początku poradnika Allena. Choć niestety nie obyło się bez nielubianych przeze mnie powtórzeń treści, to i tak wiedza jest tu dużo bardziej skondensowana niż w przypadku starszej „siostry”. Jeśli, któraś z Was była lekko rozczarowana systemem GTD to zachęcam do zapoznania się z uproszczoną wersją Babauty. Sprawdzi się ona szczególnie u osób, które chcą podnieć swoją efektywność w każdej dziedzinie życia, nie tylko w sferze zawodowej. Jeśli natomiast książka Davida Allena jest Ci obca, a interesuje Cię temat zwiększania swojej produktywności to moim zdaniem śmiało możesz zacząć od Zen To Done. Zdecydowana zaleta tej książki to prostota. Łatwo się ją czyta i bez problemu przyswaja podaną wiedzę. Lektura jest krótka i nie zawiera długich, nużących opisów. Szczególnie ciekawy (choć krótki) jest opis dnia, w którym zastosowano omawianą metodę. Doskonale widać jak ZTD może sprawdzić się codziennym życiu.
Podsumowując polecam tę pozycję tym z Was, które chcą efektywnie wykorzystywać swoje dni, ale nie lubią skomplikowanych systemów i długich przygotowań. Metoda Leo Babauty opiera się przede wszystkim na działaniu, a niekończącym się planowaniu i rozpisywaniu tego co jest do zrobienia. -
posukcesnaszpilkach.pl Katarzyna Głąb
JAK ZWIĘKSZYĆ SWOJĄ EFEKTYWNOŚĆ, CZYLI RECENZJA KSIĄŻKI ZEN TO DONE
Jak do tej pory nie recenzowałam na swoim blogu żadnych publikacji, ale myślę, że powinnam od czasu do czasu podzielić się z Wami wartościowymi pozycjami. Możecie się tu spodziewać książek z zakresu biznesu, sukcesu, produktywności, zarządzania czasem i różnymi projektami. Nowy rok to chyba dobry moment żeby zmobilizować się do nadrobienia książkowych zaległości. Zapraszam więc do zapoznania się z jedną moich propozycji.
Jakiś rok temu czytałam popularną książkę Davida Allena Getting Things Done, czyli sztuka bezstresowej efektywności. Przed zakupem znalazłam sporo pozytywnych opinii, więc postanowiłam się skusić. Choć cały system przedstawiony przez autora jest logiczny, to jak dla mnie zbyt mało intuicyjny i nieco oderwany od polskiej rzeczywistości. Poza tym ma być pomocny głównie ludziom pracującym w korporacjach, którzy na co dzień zarządzają zespołem. To trochę trochę utrudniało mi odniesienie przedstawionych tam metod do swojego życia. Chciałam czegoś, co bez problemu można zastosować przy realizacji codziennych zadań (nawet tych związanych z obowiązkami domowymi), a w dodatku jest proste i nie wymaga tworzenia skomplikowanych systemów.
Zen To DoneKilka dni temu znalazłam coś, co spełniło moje oczekiwania! Mowa o książce Leo Babauty Zen To Done. Proste sposoby na zwiększenie efektywności. Propozycja Leo to w dużej mierze uproszczona metoda GTD, która nie do końca spełniła jego oczekiwania. Sam tytuł także brzmi podobnie. Autor skupił się na opisaniu 10 nawyków wzmagających efektywność. Jak sam przyznaje wyrobienie ich pozwoliło mu zmienić się z nieuporządkowanej i zestresowanej osoby w swego rodzaju mistrza produktywności. Warto wiedzieć, że Leo Babauta prowadzi jednego z najpopularniejszych blogów na temat rozwoju osobistego i produktywności – Zen Habits. Opisuje tam jak za pomocą stosowanych technik udało mu się zrewolucjonizować swoje życie. Obecnie w pełni wykorzystuje swój czas i realizuje się w różnych dziedzinach. Biega maratony, jest weganinem, uporał się z długami, podwoił swoje zarobki i wprowadził inne bardzo istotne zmiany. Jak podkreśla kluczowa okazała się odpowiednia motywacja i koncentracja na celach. Do zastosowania opisanej w książce metody wystarczy jedynie notatnik i długopis, nie potrzebujemy żadnych skomplikowanych narzędzi.
JAK ZWIĘKSZYĆ SWOJĄ EFEKTYWNOŚĆ?
Jak wspominałam autor namawia do przyjęcia 10 dość prostych nawyków wspomagających naszą pracę. Każdemu z nich poświęca osobny rozdział i przedstawia kroki, które pomogą czytelnikowi w drożeniu ich w życie. Przedstawione przez niego punkty zbliżone są do tych prezentowanych w Getting Things Done, ale mam wrażenie, że dużo prościej je przyswoić. Lista 10 nawyków, które według autora powinna wprowadzić każda osoba chcąca zwiększyć swoją efektywność przedstawia się następująco:
Nawyk nr. 1: Kolekcjonowanie
Nawyk nr. 2: Przetwarzanie
Nawyk nr. 3: Planowanie
Nawyk nr. 4: Działanie
Nawyk nr. 5: Prosty, zaufany system
Nawyk nr. 6: Organizuj
Nawyk nr. 7: Przeglądaj
Nawyk nr. 8: Upraszczaj
Nawyk nr. 9: Rytuały
Nawyk nr. 10: Odkryj swoją pasję
Jak widać powyższe punkty nie są skomplikowane. Cały system przedstawiony przez autora jest prosty. Opiera się na spisaniu w jednym miejscu wszystkich pomysłów, zadań i projektów, które przyjdą nam do głowy. Kolejny krok polega na przetworzeniu zebranych informacji. Każdą ze spraw powinnyśmy rozpatrzeć wybierając, którąś z czterech opcji: załatwienie jej od razu, pozbycie się jej, oddelegowanie lub wpisanie na listę zadań na konkretny dzień.
Żeby nasze dni były w pełni produktywne warto określić od 1 do 3 Najważniejszych Zadań na każdy z nich, tak aby w ciągu tygodnia uporać się z co najmniej trzema Dużymi Kamykami, czyli sprawami o szczególnym priorytecie. Ważne żeby na każdej rzeczy do zrobienia skupić się maksymalnie, wykonać ją do samego końca i dopiero przejść do następnej. Realizację poszczególnych zadań ułatwi nam sporządzanie prostych list, które Babauta uważa za kluczowy sposób na zarządzanie swoimi sprawami z różnych dziedzin życia. Chodzi o ogólne listy, gdzie będą spisane wszystkie nieprzyporządkowane do dat sprawy, którymi chciałybyśmy zająć się w najbliższej przyszłości. Możemy stworzyć ich kilka, osobną dla zadań związanych z domem, osobną dla pracy, czy załatwień związanych z wyjściem na miasto. Jeśli jednak zależy nam na prostocie możemy zostać przy jednej liście, która zbierze wszystkie planowane przez nas działania.
Aby wszystko przebiegało zgodnie z planem należy zadbać o odpowiednią organizację. W tym celu warto stworzyć tak zwaną skrzynkę odbiorczą, czyli miejsce gdzie będzie trafiać wszystko to, co się pojawia i wymaga od nas jakiegoś działania. Będą to na przykład bieżące rachunki, dokumenty do podpisania, numery telefonów pod które mamy zadzwonić, czy też nowa korespondencja. Oprócz tego naszą skrzynką odbiorczą stanie się poczta mailowa, Facebook, a także lista pojawiających się spraw do załatwienia. Tworząc taką skrzynkę sprawiamy, że wszystko trafia w jedno miejsce, a my nie musimy szukać co chwilę potrzebnych dokumentów, czy zapisków. Naszą efektywność zdecydowanie może wspomóc cotygodniowy przegląd naszego systemu, czyli wszystkich celów i spraw jakie chcemy załatwić. Warto się wtedy zastanowić co w ciągu minionych siedmiu dni przybliżyło nas do realizacji naszego głównego celu (na przykład takiego, który ustaliłyśmy sobie na najbliższy rok). Świetnym rozwiązaniem są także przeglądy miesięczne. To zdecydowanie pomaga skupić się na tym, co dla nas naprawdę istotne. Daje to również wyobrażenie na temat tego, czy rzeczywiście zmierzamy w planowanym kierunku, nie marnując czasu na nieistotne rzeczy. Wszystko to ma doprowadzić nas do ograniczenia swoich zadań i celów do tego co faktycznie niezbędne.
Uzupełnieniem naszego systemu efektywnej pracy może być ustalenie porannych i wieczornych rytuałów, czyli prostych zadań powtarzanych każdego dnia. Rytuałem może być sporządzenie listy zadań na kolejny dzień, sprawdzanie skrzynki mailowej o ustalonej porze, czy też zrobienie czegokolwiek co jest nam potrzebne, aby wykonać obowiązki domowe, zawodowe, rodzicielskie itp.
Poza wspomnianymi nawykami w książce znajdziecie również rozdział zatytułowany Jeden dzień z Zen To Done, gdzie autor przedstawia hipotetyczną historię opartą na zastosowaniu ZTD. W poradniku zawarte zostały również odpowiedzi na najpopularniejsze pytania zadawane przez czytelników Babauty. Są całkiem ciekawe i rzeczywiście pomagają rozwiać niektóre z wątpliwości, które mogą się nasunąć podczas lektury. Ostatnią część stanowią materiały, czyli spis narzędzi, anglojęzycznych artykułów i formularzy, które mogą być przydatne w poszerzaniu wiedzy i praktycznym jej wykorzystaniu.
KOŃCOWA OPINIA O KSIĄŻCE
Zen To Done to pozycja dużo krótsza od wspomnianego na początku poradnika Allena. Choć niestety nie obyło się bez nielubianych przeze mnie powtórzeń treści, to i tak wiedza jest tu dużo bardziej skondensowana niż w przypadku starszej „siostry”. Jeśli, któraś z Was była lekko rozczarowana systemem GTD to zachęcam do zapoznania się z uproszczoną wersją Babauty. Sprawdzi się ona szczególnie u osób, które chcą podnieć swoją efektywność w każdej dziedzinie życia, nie tylko w sferze zawodowej. Jeśli natomiast książka Davida Allena jest Ci obca, a interesuje Cię temat zwiększania swojej produktywności to moim zdaniem śmiało możesz zacząć od Zen To Done. Zdecydowana zaleta tej książki to prostota. Łatwo się ją czyta i bez problemu przyswaja podaną wiedzę. Lektura jest krótka i nie zawiera długich, nużących opisów. Szczególnie ciekawy (choć krótki) jest opis dnia, w którym zastosowano omawianą metodę. Doskonale widać jak ZTD może sprawdzić się codziennym życiu.
Podsumowując polecam tę pozycję tym z Was, które chcą efektywnie wykorzystywać swoje dni, ale nie lubią skomplikowanych systemów i długich przygotowań. Metoda Leo Babauty opiera się przede wszystkim na działaniu, a niekończącym się planowaniu i rozpisywaniu tego co jest do zrobienia. -
niedzielnatworczosc.blogspot.com Joanna Niedziela
Wiele osób zapewne słyszało o książkach Getting Things Done Davida Allena czy 7 nawyków skutecznego działania Stephena Covey'a, które są poradnikami o zwiększeniu własnej efektywności. Leo Babauta znany z Książeczki minimalisty zaczerpnął z nich inspirację i uprościł je. W ten sposób powstał system ZTD opisany w książce Zen to done. Proste sposoby na zwiększenie efektywności.
Zen to done to krótki poradnik, jak planować i porządkować sprawy do załatwienia. Leo Babauta przedstawia i opisuje dziesięć nawyków, które warto nabyć, aby zmienić swój sposób działania. Zwraca jednak uwagę na to, aby nie wprowadzać je w życie za jednym razem, gdyż możemy szybko się poddać – wypracowanie każdego nawyku wymaga czasu. Autor proponuje także skróconą wersję ZTD i podaje opis przykładowego dnia z wykorzystaniem pełnego systemu. Przedostatni rozdział stanowią pytania, które często zadają czytelnicy i odpowiedzi Leo Babauty. Na końcu znajdują się dodatkowe materiały, jak formularze ZTD, lista narzędzi i artykułów, które można odnaleźć w Internecie.
Zen to done. Proste sposoby na zwiększenie efektywności to pozycja zawierająca ciekawe pomysły zebrane na niewielkiej ilości stron. Jednak podobnie jak w Książeczce minimalisty znaczenie ma tu wartość treści. Oczywiście samo jej przeczytanie nic w naszym życiu nie zmieni. To od nas zależy czy podejmiemy się zmiany. Leo Babauta podpowiada jak tego efektywnie dokonać. Polecam! -
VEGE 12/2014 01/2015
Leo Babauta udawadniał już w książkach, w internecie i licznych artykułach, że minimalizm to doskonała droga do szczęśliwsze-go, pełniejszego życia . Zasady minimalizmu, wzbogacone o kilka prostych, ale użytecznych nawyków, pozwolą nam także lepiej osiągać zamierzone cele.
Autor przedstawia 10 zasad, które powinniśmy wprowadzać stopniowo, by nagłe - nawet pozytywne -zmiany nas nie przytłoczyły, trudniej bowiem wytrwać wtedy w nowym postanowieniu. Gdy zaczniemy wprowadzać je świadomie i stopniowo, zakorzenią się w naszych codziennych czynnościach i nawet nie zauważymy tej płynnej przemiany. W poradniku nie sposób nie zauważyć wpływu innych znanych książek dotyczących produktywności, sam autor zresztą nie kryje, że inspirowały go m.in. bestesellerowe "Getting Things Done" czy "Siedem nawyków skutecznego działania". Podkreśla jednak, że myśli z tych książek zostały przez niego zarazem rozwinięte i uproszczone.
Oprócz tego dostajemy praktyczne narzędzia, wypunktowane listy, a na końcu książki kilka formularzy, z których możemy korzystać przy wyznaczaniu naszych jasnych mniejszych i większych celów lub, jak autor je nazywa, kamyków. Niektóre wątki z tego poręcznego poradnika zawarte już były w "Książeczce minimalisty", ale części zasad ukierunkowanych na osiąganie celów i realizację zamierzeń tam nie znajdziemy. Dlatego ten poradnik jest dobrym uzupełnieniem pierwszej książki, a jeśli czytamy go na początek, może posłużyć za wprowadzenie do minimalistycznego życia. -
baristaliteratury.blogspot.com K.
Po Getting Things Done Davida Allena przyszedł czas i na spin-off tej książki, która zawładnęła światem coachów, biznesmenów i wszystkich osób, które chciały nauczyć się efektywnych metod zarządzania swoim czasem. Szczerze powiedziawszy – oczekiwałam od GTD cudu. Z zasady jestem osobą zorganizowaną, choć marnuję dość sporo czasu na nieistotne rzeczy. Gdybym zebrała cały swój potencjał i zmaksymalizowała chęć działania, to rezultaty mogłyby wreszcie sprostać moim oczekiwaniom. Jednak tak się nie stał0. Prawdopodobnie głównym powodem była zawiłość systemu proponowanego przez Allena, a także niepotrzebne komplikacje; odrzucenie tradycyjnych kalendarzy, wprowadzanie pudełek… Słowem, by nauczyć się metody GTD, trzeba by było poświęcić temu tyle samo czasu, co marnuje się na lenistwo. Wdrażanie „nie było warte świeczki”.
Dlatego gdy tylko przeczytałam opis Zen To Done Leo Babauty, wiedziałam, że muszę ją mieć. Cieniutka, obiecywała prostotę i minimalizm czyli to, czego szukałam. Muszę przyznać, że nareszcie się nie przeliczyłam. Uporałam się z ZTD w dwa wieczory; każdego poświęciłam pół godziny, co było i tak znacznym nadmiarem czasu.
Babauta upraszcza wszystko to, co przekazuje w GTD Allen. Widocznie doszedł on do takiego samego wniosku jak ja – i setki innych osób. Jego książka odniosła sukces wśród ludzi szukających efektywności w swoich codziennych rutynach, a nie – wśród prezesów czy CEO firm. Dlatego polecam ją dosłownie każdemu.
Autor wyjaśnia, jak uelastycznić wskazówki Allena i dostosować je do siebie. Okazuje się, że mogą być wręcz szyte na miarę naszych ambicji i potrzeb. I, co najważniejsze – nie zabrania używania terminarzy czy notatników. Są dwie rzeczy, które radzi Zen To Done, a których brakuje w moich przyzwyczajeniach. Pierwszą z nich jest spisywanie wszelkich pomysłów i planów, na które nie ma teraz czasu czy środków w osobnym notatniku, aby można było do nich sięgnąć w przyszłości. Brakuje mi też samodyscypliny i umiejętności oderwania się od „rozpraszaczy”: mediów społecznościowych, osób które mnie o coś proszą, a ja pomagam, mimo iż nie powinnam…
Jednak prawda jest taka, że jeśli sami nie znajdziemy w sobie motywacji, to próżno jej szukać w jakiejkolwiek książce. -
Opętani Czytaniem Aleksandra Kosiarczyk
Do przeczytania Zen To Done zachęca wszystko. Podtytuł, który mówi o tym, że znajdziemy tam “proste sposoby na zwiększenie naszej efektywności”. Przejrzyście napisane rozdziały,w których krok po kroku jest nam tłumaczone jak tego dokonać. Objętość książki która wynosi zaledwie 90 stron, stanowi kolejny atut, szczególnie dla wiecznie zabieganych i zapracowanych osób.
Jednak tym co skłoniło mnie do przeczytania tej książki, było zapewnienie iż gdyby Syzyf stosował się do wszystkich wymienionych w niej nawyków “wtoczyłby na górę wreszcie ten przeklęty kamień i ruszył do innych zaległych zadań”. Czyżby zapowiadała się książka która sprawi, że moja doba będzie miała więcej godzin?
Autor już na początku wyjaśnia, że wzorował się na Getting Things Done Davida Allena jak i 7 nawyków skutecznego działania Stephena Coveya. Zaznacza jednak, że książka nie jest plagiatem ponieważ pomysły które Ci autorzy spisali były znane i wykorzystywane przez ludzi już dużo wcześniej. Dodatkowo podkreśla, że jego system jest znacznie uproszczony, dzięki czemu wprowadzenie wymienionych przez niego dziesięciu nawyków przyjdzie nam znacznie prościej i szybciej niż sugerują to wymienieni wyżej autorzy.
Podane przez Leo Babaute przykłady nawyków są bardzo proste. Jednocześnie tak oczywiste, że nie można pozbyć się wrażenia iż głównymi odbiorcami tej książki powinni być uczniowie szkoły podstawowej. Książka zdecydowanie nie warta swojej ceny. -
swiatairi.blogspot.com Marta Tomczak
"Zen to Done" to książka niewielkich rozmiarów. Swą wielkością przypomina zeszyt A5, do tego nie jest zbyt gruba. Papier dodatkowo napawa mnie swoistą nostalgią, może dlatego, że nie jest śnieżnobiały. Z okładki bije prostotą i trochę kojarzy mi się z książką dla dzieci (takie moje dziwne skojarzenie). Przyjemnie wygląda.
Na końcu pozycji znaleźć można kartki przeznaczone na Notatki, chyba stało to się już swoistą normą. No cóż, widocznie ktoś uznał, że takie wolne kartki na końcu książek są przydatne i potrzebne. Choć nieraz może to zastanawiać.
Niestety udało mi się również znaleźć mały błąd w druku, coś co można uznać za tak zwaną „literówkę”. Na szczęście nie jest to duży błąd i nie przeszkadza za bardzo w czytaniu.
Odnaleźć tu można również różne cytaty (w tym jeden się powtarza), które korespondują z treścią danego rozdziału, to chyba też już pewien standard. Do tego na początku każdego rozdziału znaleźć można pogrubioną treść. Na końcu książki zaś odnajdziemy, tuż przed podziękowaniami i kartkami na notatki wzory formularzy, na przykład Formularza Tygodniowego czy Formularza Dziennego.
Na stronicach książki znaleźć można dziesięć nawyków, m.in. kolekcjonowanie, działanie, organizuj, odkryj swoją pasję. W tym wypadku jednak nie trzeba wprowadzać ich wszystkich, tylko te, które odpowiadają naszemu systemowi pracy. Takie jest jedno z założeń omówionego w tej pozycji systemu Zen to Done, w skrócie ZTD.
Jedną z podstaw, inspiracji, źródeł tego systemu jest, wspominany w publikacji niejednokrotnie, GTD – czyli Getting Things Done, którego autorem jest David Allen.
Można tu też znaleźć wielokrotne odniesienie do strony zenhabits.net, co staje się jej swoistą reklamą. Taka książkowa reklama strony, ale również poniekąd może zachęcić do zapoznania się z GTD, z którymi ZTD ma zdaje się wiele wspólnego, czy raczej odczuwa się tu jego „piętno”, przynajmniej takie można odnieść wrażenie podczas lektury.
Kilka rzeczy zostało powtórzonych w Pytaniach i odpowiedziach z tego co wcześniej zostało wspomniane na stronicach innych rozdziałów. Co może dziwić, nie podobać się czy być obojętne dla odbiorcy, no cóż widocznie autor miał jakiś powód ku temu.
Jeśli ktoś ma problemy z organizacją, chce być bardziej efektywny i do tego czuje, że jest w stanie nad pewnymi sprawami pracować krok po kroku myślę, że może spróbować nie tylko zajrzeć czy przeczytać tę książkę, ale również zastosować się do wszystkich bądź niektórych zawartych w niej uwag. Choć niektóre pomysły czy nazewnictwo mogą wydać się dziwne to jeśli w ogóle sami nie możemy sobie poradzić z organizacją i mamy bałagan na biurku i skrzynkach odbiorczych i ciągle się w tym wszystkim gubimy to zawsze można spróbować czegoś z zaproponowanych tu rzeczy.
Powodzenia
Szczegóły książki
- Tytuł oryginału:
- Zen To Done: The Ultimate Simple Productivity System
- Tłumaczenie:
- Maksymilian Gutowski
- ISBN Książki drukowanej:
- 978-83-246-8254-6, 9788324682546
- Data wydania książki drukowanej:
- 2014-09-24
- ISBN Ebooka:
- 978-83-246-8255-3, 9788324682553
- Data wydania ebooka:
-
2014-09-24
Data wydania ebooka często jest dniem wprowadzenia tytułu do sprzedaży i może nie być równoznaczna z datą wydania książki papierowej. Dodatkowe informacje możesz znaleźć w darmowym fragmencie. Jeśli masz wątpliwości skontaktuj się z nami sklep@helion.pl.
- ISBN Audiobooka:
- 978-83-283-7219-1, 9788328372191
- Data wydania audiobooka:
-
2020-08-10
Data wydania audiobooka często jest dniem wprowadzenia tytułu do sprzedaży i może nie być równoznaczna z datą wydania książki papierowej. Dodatkowe informacje możesz znaleźć w darmowym fragmencie. Jeśli masz wątpliwości skontaktuj się z nami sklep@helion.pl.
- Format:
- 140x208
- Numer z katalogu:
- 16307
- Rozmiar pliku Pdf:
- 1.3MB
- Rozmiar pliku ePub:
- 2.9MB
- Rozmiar pliku Mobi:
- 6.2MB
- Rozmiar pliku mp3:
- 95.6MB
- Pobierz przykładowy rozdział PDF
- Pobierz przykładowy rozdział EPUB
- Pobierz przykładowy rozdział MOBI
Spis treści książki
Wprowadzenie (7)
Rozdział 1. Dlaczego ZTD? (9)
Rozdział 2. Przegląd - na czym to polega? (13)
Rozdział 3. ZTD minimalny - prostsze rozwiązanie (19)
Rozdział 4. Kształtowanie dziesięciu nawyków (23)
Rozdział 5. Nawyk 1.: kolekcjonowanie (27)
Rozdział 6. Nawyk 2.: przetwarzanie (31)
Rozdział 7. Nawyk 3.: planowanie (35)
Rozdział 8. Nawyk 4.: działanie (39)
Rozdział 9. Nawyk 5.: prosty, zaufany system (43)
Rozdział 10. Nawyk 6.: organizuj (47)
Rozdział 11. Nawyk 7.: przeglądaj (51)
Rozdział 12. Nawyk 8.: upraszczaj (55)
Rozdział 13. Nawyk 9.: rytuały (59)
Rozdział 14. Nawyk 10.: odkryj swoją pasję (63)
Rozdział 15. Jeden dzień z Zen To Done (69)
Rozdział 16. Pytania i odpowiedzi (73)
Rozdział 17. Dodatkowe materiały (79)
Sensus - inne książki
-
Rozwiązaniem jest rutyna. Jak wykorzystać ją do utrzymania porządku w swojej skrzynce pocztowej, podpowie Ci ta książka. Sprawdzisz, czy ulegasz ograniczającym przekonaniom na temat poczty elektronicznej, i wdrożysz dziewięcioetapowy plan ogarnięcia panującego w niej bałaganu. Znajdziesz tu mnóst...
Zrób porządek z pocztą elektroniczną. 9 skutecznych sposobów ograniczających nadmiar maili Zrób porządek z pocztą elektroniczną. 9 skutecznych sposobów ograniczających nadmiar maili
(0,00 zł najniższa cena z 30 dni)8.90 zł
29.90 zł(-70%) -
Absolutnie nie! Dzięki tej książce nauczysz się metod pomocnych w opanowaniu dowolnego materiału. Techniki te opracowano na bazie osiągnięć neuronauki i psychologii kognitywnej, aby w maksymalny sposób wykorzystać cechy ludzkiego mózgu i jego naturalne możliwości. Poszczególne metody zostały doda...
Mistrzowski samouk. Jak łatwo i skutecznie doskonalić się w dowolnej dziedzinie Mistrzowski samouk. Jak łatwo i skutecznie doskonalić się w dowolnej dziedzinie
(0,00 zł najniższa cena z 30 dni)25.93 zł
39.90 zł(-35%) -
Witajcie! Pozwólcie, że przedstawimy wam bohaterów naszej Innobajki. Przed wami Móżdżynka, jej brat Móżdżek i ich najlepszy przyjaciel Kikki. Wszyscy troje uwielbiają zagadki, łamigłówki i gry umysłowe, a najbardziej ze wszystkich zabaw lubią tę w wymyślanie wynalazków. Jednak nie byle jakich, ty...(0,00 zł najniższa cena z 30 dni)
25.93 zł
39.90 zł(-35%) -
Życie jest nieustanną zmianą. Rodzimy się maleńcy i bezbronni, rośniemy, zdobywamy nowe umiejętności, dojrzewamy, podejmujemy poważne obowiązki, starzejemy się. Świat wokół nas też nie trwa nieruchomy. To naturalne ? w życiu nic nie jest stałe i nic nie jest wieczne. Niby to wiesz, ale czy czasem...
30 Dni do Zmian. Dokonaj życiowej metamorfozy w kilka tygodni. Wydanie II 30 Dni do Zmian. Dokonaj życiowej metamorfozy w kilka tygodni. Wydanie II
(0,00 zł najniższa cena z 30 dni)31.85 zł
49.00 zł(-35%) -
Nawyki mogą niepostrzeżenie ułatwić wszystko, co wymaga systematyczności: zdobycie pięknej sylwetki, zdrowe odżywianie się, nauczenie się nowego języka. Wystarczy tylko świadomie wybrać i wypracować mądre zachowania. Wymaga to włożenia pewnego wysiłku w wykształcenie nowego nawyku. Jest to dość p...
Elastyczne nawyki. Jak kształtować dobre nawyki w życiu pełnym zmian Elastyczne nawyki. Jak kształtować dobre nawyki w życiu pełnym zmian
(0,00 zł najniższa cena z 30 dni)14.90 zł
49.90 zł(-70%) -
Dzięki tej książce wprowadzisz pisanie do swojej codzienności. Poznasz zasady rządzące nawykami i przydatne instrukcje, które sprawią, że proces twórczy stanie się rutyną. Dowiesz się także, jak utrwalić nawyk pisania i pokonać blokadę twórczą. Przekonasz się, że każdy odnoszący sukcesy autor opr...
Pisz jak mistrz. Poznaj nawyki codziennego pisania i uwolnij się od blokady twórczej Pisz jak mistrz. Poznaj nawyki codziennego pisania i uwolnij się od blokady twórczej
(0,00 zł najniższa cena z 30 dni)19.43 zł
29.90 zł(-35%) -
Ta książka jest swoistym przewodnikiem po meandrach natury człowieka. Zawiera zestaw kodów służących do rozszyfrowywania ludzkich zachowań w pełnej gamie ich odcieni — tych zwyczajnych, nietypowych, a nawet destrukcyjnych. Poszczególne rozdziały odnoszą się do konkretnych aspektów lub praw ...(0,00 zł najniższa cena z 30 dni)
50.05 zł
77.00 zł(-35%) -
W tej książce znajdziesz sprawdzone w praktyce nowe metody błyskawicznej nauki, dzięki którym osiągniesz wyższy poziom zdobywania wiedzy. Metody te oparto na wynikach najnowszych badań i starannie udokumentowano. Szybko się przekonasz, że nie są to magiczne sztuczki, lecz potężne narzędzia dostęp...
Zostań ultrasamoukiem. Jak mistrzowsko opanować twarde umiejętności w zadziwiająco krótkim czasie Zostań ultrasamoukiem. Jak mistrzowsko opanować twarde umiejętności w zadziwiająco krótkim czasie
(0,00 zł najniższa cena z 30 dni)29.18 zł
44.90 zł(-35%) -
O tym, jakich szkód może przysporzyć roztrzepanie i brak koncentracji nie trzeba chyba przekonywać - wie o tym każdy, komu zdarzyło się zapomnieć o odrobieniu zadania domowego czy nie przeczytać lektury. Albo jeszcze gorzej - odrobił zadanie źle, bo pracował nieuważnie i cały wysiłek poszedł na m...(0,00 zł najniższa cena z 30 dni)
24.05 zł
37.00 zł(-35%) -
Lean management tłumaczy się na język polski jako szczupłe zarządzanie. Ta koncepcja, która ma źródło w motoryzacji, bazuje na elastyczności i dążeniu do uzyskania najwyższej jakości „szczupłym” kosztem, czyli przy maksymalnej oszczędności sił i środków. Ten model działania doskonale ...(0,00 zł najniższa cena z 30 dni)
22.68 zł
34.90 zł(-35%)
Dzieki opcji "Druk na żądanie" do sprzedaży wracają tytuły Grupy Helion, które cieszyły sie dużym zainteresowaniem, a których nakład został wyprzedany.
Dla naszych Czytelników wydrukowaliśmy dodatkową pulę egzemplarzy w technice druku cyfrowego.
Co powinieneś wiedzieć o usłudze "Druk na żądanie":
- usługa obejmuje tylko widoczną poniżej listę tytułów, którą na bieżąco aktualizujemy;
- cena książki może być wyższa od początkowej ceny detalicznej, co jest spowodowane kosztami druku cyfrowego (wyższymi niż koszty tradycyjnego druku offsetowego). Obowiązująca cena jest zawsze podawana na stronie WWW książki;
- zawartość książki wraz z dodatkami (płyta CD, DVD) odpowiada jej pierwotnemu wydaniu i jest w pełni komplementarna;
- usługa nie obejmuje książek w kolorze.
W przypadku usługi "Druk na żądanie" termin dostarczenia przesyłki może obejmować także czas potrzebny na dodruk (do 10 dni roboczych)
Masz pytanie o konkretny tytuł? Napisz do nas: sklep[at]helion.pl.
Książka, którą chcesz zamówić pochodzi z końcówki nakładu. Oznacza to, że mogą się pojawić drobne defekty (otarcia, rysy, zagięcia).
Co powinieneś wiedzieć o usłudze "Końcówka nakładu":
- usługa obejmuje tylko książki oznaczone tagiem "Końcówka nakładu";
- wady o których mowa powyżej nie podlegają reklamacji;
Masz pytanie o konkretny tytuł? Napisz do nas: sklep[at]helion.pl.


Oceny i opinie klientów: Zen To Done. Proste sposoby na zwiększenie efektywności Leo Babauta (5)
Weryfikacja opinii następuję na podstawie historii zamówień na koncie Użytkownika umieszczającego opinię. Użytkownik mógł otrzymać punkty za opublikowanie opinii uprawniające do uzyskania rabatu w ramach Programu Punktowego.
(2)
(0)
(2)
(0)
(1)
(0)
Adam S, Freelancer
Data dodania: 2014-10-31 Ocena: 6 Opinia potwierdzona zakupem
TesTeq,
Data dodania: 2014-09-26 Ocena: 6 Opinia niepotwierdzona zakupem
Data dodania: 2016-05-23 Ocena: 4 Opinia potwierdzona zakupem
Marcin Wierzbicki,
Data dodania: 2016-04-15 Ocena: 4 Opinia potwierdzona zakupem
Maciej St. Zięba, mszieba@poczta.pl
Data dodania: 2016-01-29 Ocena: 2 Opinia niepotwierdzona zakupem
więcej opinii