ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Lista nieobecności (ebook)(audiobook)(audiobook)

Autor:
Doda Około-Kułak
Wydawnictwo:
Poligraf
Ocena:
Bądź pierwszym, który oceni tę książkę
Stron:
181
2w1 w pakiecie:
     ePub
     Mobi

Lista nieobecności to wciągająca i bardzo dobrze napisana powieść obyczajowa z interesującym tłem historycznym. Akcja powieści jest osadzona w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych, z dodatkiem krótkiego epilogu z początku lat dziewięćdziesiątych. Jak można się łatwo domyślić po tych datach, bohaterowie są zamieszani w działalność opozycyjną i muszą zmagać się z codziennymi problemami życia w PRL-u.

W pierwszej części Tomasz, dwudziestokilkuletni doktorant historii, udaje się w podróż do Londynu, aby odwiedzić matkę i w drodze powrotnej przemycić zakazaną literaturę. Na miejscu nawiązuje romans z Julie, który szybko zostaje przerwany powrotem bohatera do kraju. W drugiej części Listy nieobecności zmienia się miejsce akcji i narrator towarzyszy innej osobie - Jadze, żonie leśnika, uczącej śpiewu w wiejskiej szkole. Ucieczka na wieś miała być romantyczną przygodą, niestety szybko mieszkanie w leśniczówce okazało się więzieniem. Niespodziewanie w życiu Jagi i jej męża pojawia się Cyryl, ukrywający się opozycjonista. Jaga i Cyryl mają czas na długie rozmowy, szybko rodzi się między nimi uczucie, a czytelnik oczywiście poznaje w Cyrylu Tomasza...

To oczywiście nie koniec doskonale przemyślanej i zaplanowanej powieści. Historia opisana w Liście nieobecności jest dużo bardziej rozbudowana. Opowiada o dobrych ludziach, którzy starają się zachować godność i przyzwoitość w trudnych czasach Wszystkie poruszone wątki, nawet najbardziej marginalne, znajdują uzasadnienie. Autorka Listy nieobecności opanowała tę sztukę do perfekcji. Panuje nad wszystkimi bohaterami, odpowiednio dla akcji zarysowuje ich historie, nie więcej niż jest to konieczne. Wprowadza w rozmowach drobne szczegóły, które następnie okazują się istotne. Dzięki temu udaje się ograniczyć rolę narratora, przez co powieść po prostu dobrze się czyta.

0 Doda Około-Kułak

Zamknij

Wybierz metodę płatności