Najprościej rzecz ujmując, programowanie to instruowanie komputera, co ma robić. Komputery to z natury niezbyt mądre urządzenia. Nie mają zielonego po

Najprościej rzecz ujmując, programowanie to instruowanie komputera, co ma robić. Komputery to z natury niezbyt mądre urządzenia. Nie mają zielonego pojęcia, jak wykonać jakiekolwiek zadanie. Musisz im wszystko wytłumaczyć, i to ze szczegółami.   Jeśli jednak wydasz im odpowiednie instrukcje, potrafi dokonać wielu wspaniałych i zadziwiających rzeczy. Program komputerowy składa się z wielu instrukcji. Wszystkie cudowne rzeczy wykonywane obecnie przez komputery zawdzięczamy mądrym programistom, którzy napisali oprogramowanie; dzięki niemu komputery wiedzą, co mają robić. Oprogramowanie (ang. software) to program lub grupa programów uruchamianych na Twoim komputerze bądź na innym komputerze, z którym się łączysz, jak np. serwer WWW.

Python — wspólny język programisty i komputera

Komputery wykorzystują system binarny. Większość ludzi jednak nie ma pojęcia, jak posługiwać się systemem binarnym. Musi być więc jakiś prostszy sposób, aby przekazać komputerowi, co mamy zamiar zrobić. W tym celu ludzie stworzyli języki programowania. Pozwalają one zapisywać rzeczy, które my, ludzie, potrafiły zrozumieć, a następnie tłumaczą je na język binarny, który potraf zrozumieć komputer. Istnieje wiele języków programowania. Niniejsza książka nauczy Cię jednego z nich — Pythona. Dzięki niemu będziesz mógł przekazać komputerowi informacje dotyczące tego, co ma robić. Zachęcam Cię, abyś skorzystał z instalatora Hello World. Dzięki niemu zainstalujesz na komputerze odpowiednią wersję Pythona. Znajdziesz go w archiwum zip, które możesz pobrać ze strony wydawnictwa Helion.  

Dlaczego warto nauczyć się programowania?

Nawet jeśli nie zostaniesz zawodowym programistą (większość ludzi nie zostaje), za nauką programowania przemawia wiele rzeczy:

  • Najważniejsza jest chęć nauki! Programowanie może być bardzo interesujące — zarówno jako hobby, jak i zajęcie zawodowe.
  • Jeśli interesujesz się komputerami i chcesz dowiedzieć się więcej na temat ich działania oraz możliwości wykorzystania ich do swoich celów, jest to dobry powód do tego, aby nauczyć się programowania.
  • A może chcesz stworzyć swoją własną grę lub nie możesz znaleźć programu, który spełniałby Twoje oczekiwania, i chcesz napisać go sobie sam?
  • Obecnie możesz natknąć się na komputery w każdym miejscu. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że będziesz ich używał w pracy, szkole lub w domu — zazwyczaj we wszystkich tych miejscach. Nauka programowania pozwoli Ci lepiej zrozumieć komputery.

 

Dlaczego Python?

Dlaczego spośród tylu języków programowania (których jest bardzo wiele) do nauki programowania dla dzieci został wybrany właśnie Python? Istnieje kilka przyczyn tej decyzji:

  • Python został stworzony jako język bardzo łatwy w nauce. Programy napisane w Pythonie należą do najprostszych pod względem zapisu, czytania i zrozumienia.
  • Python jest darmowy. Możesz pobrać Pythona, a także bardzo wiele fajnych i przydatnych programów, zupełnie za darmo.
  • Python jest oprogramowaniem otwartym. Oznacza to, że każdy z użytkowników Pythona może go w dowolny sposób rozszerzać (tak aby można było tworzyć za jego pomocą znacznie więcej rzeczy lub tworzyć te same rzeczy jeszcze prościej). Wielu użytkowników już skorzystało z tej możliwości, dzięki czemu dostępna jest ogromna ilość materiałów, które możesz pobrać.
  • Python nie jest zabawką. Mimo że idealnie sprawdza się jako język do nauki programowania, korzystają z niego także tysiące zawodowych programistów na całym świecie, włączając w to takie instytucje jak NASA czy Google. Tak więc gdy już poznasz Pythona, nie będziesz musiał „przesiadać się” na inny język programowania, żeby móc pisać „prawdziwe” programy. Możesz je tworzyć także w Pythonie.
  • Python działa na wielu rodzajach komputerów. Jest dostępny na systemy Windows, Mac i Linux. Dzięki temu program, który napiszesz na swoim domowym komputerze wyposażonym w system Windows, będzie działał również na macu w Twojej szkole.
  • Ja bardzo lubię Pythona. Lubię zgłębiać jego tajniki i z niego korzystać — mam nadzieję, że spodoba się on także Tobie.

   

Zabawa

Wypada wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy. Szczególnie w przypadku dzieciaków najatrakcyjniejszym sposobem wykorzystania komputera jest granie w gry — z grafią i dźwiękami. Z tej książki dowiesz się, w jaki sposób możesz tworzyć swoje własne gry, a także jak posługiwać się grafią i dźwiękami. Oto kilka rysunków przedstawiających gry, które będziemy tworzyć.                      


Tekst pochodzi z książki "Hello World! Przygoda z programowaniem dla dzieci i absolutnie początkujących" (Warren Sande, Carter Sande) - Wyd. Helion 2017.Sprawdź książkę >>Sprawdź eBook >>