Cyberbezpieczeństwo, kiedyś temat ograniczony do wąskiego grona specjalistów IT, dziś stało się sprawą każdego z nas. W dobie wszechobecnych cyberataków, kiedy każde kliknięcie i każda linia kodu mogą być potencjalnym polem bitwy, dlatego ochrona danych osobowych i firmowych jest więc kluczowa. Wrażliwość na zagrożenia sieciowe i umiejętność ich rozpoznawania to umiejętności, które stają się równie ważne co umiejętność obsługi komputera.

Znaczenie cyberbezpieczeństwa

 

Nie ulega wątpliwości, że cyberbezpieczeństwo jest jednym z najważniejszych wyzwań naszych czasów. Ataki hakerskie, wycieki danych, a nawet cyberwojny są codziennością. Dlatego tak ważne jest, aby zarówno profesjonaliści IT, jak i zwykli użytkownicy, posiadali solidną wiedzę w tej dziedzinie.

 

W odpowiedzi na te wyzwania, obserwujemy rosnące zainteresowanie literaturą na temat cyberbezpieczeństwa. Książki te nie tylko dostarczają cennej wiedzy technicznej, ale również uczą jak myśleć krytycznie oraz zrozumieć mechanizmy działania cyfrowego świata. Na przestrzeni ostatnich lat, coraz więcej osób sięga po literaturę specjalistyczną, szukając porad, jak chronić swoje cyfrowe życie. To trend, który pokazuje, że świadomość znaczenia bezpieczeństwa w sieci rośnie, a wiedza na ten temat staje się coraz bardziej poszukiwana i ceniona.

 

Cyber Monday to idealna okazja, aby zainwestować w tę ważną dziedzinę wiedzy. Dziś, bardziej niż kiedykolwiek, potrzebujemy narzędzi, które pomogą nam zrozumieć i chronić nasz cyfrowy świat. Dlatego zapraszamy Cię do odkrycia naszej specjalnej selekcji książek o cyberbezpieczeństwie - pozycji, które otworzą przed Tobą drzwi do lepszego zrozumienia i zabezpieczenia Twojej obecności online.

 

 

Top 10 Książek o Cyberbezpieczeństwie na Helion.pl

 

Cybersecurity w pytaniach i odpowiedziach

 

Okładka - Cybersecurity w pytaniach i odpowiedziach - Wojciech Ciemski

(druk)
Lektura powstała po to, byś zdążył wyprzedzić zagrożenie! Książka jest wprowadzeniem do zagadnienia cyberbezpieczeństwa. Podzielona ją na kilka kluczowych części (systemy operacyjne, sieci komputerowe, aplikacje webowe, kryptografia, wreszcie cyberbezpieczeństwo jako takie). Dzięki niej zapoznasz się z najważniejszymi zagrożeniami i ze sposobami zabezpieczeń. Książka przybliży Ci także terminologię związaną z tematem i ułatwi Ci dalsze zgłębiania jego wybranych aspektów.

 

Cyberbezpieczeństwo dla bystrzaków. Wydanie II

 

Okładka - Cyberbezpieczeństwo dla bystrzaków. Wydanie II - Joseph Steinberg

(druk)

44.85 zł 69.00 zł (-35%)

(41,40 zł najniższa cena z 30 dni)

Oto zaktualizowane wydanie książki, która pomoże Ci chronić osobiste informacje i zabezpieczyć dane biznesowe. Dowiesz się z niej, co się dzieje z plikami, które przechowujesz online. Publikacja pomoże Ci także pracować bezpiecznie w domu, unikać dezinformacji i upewnić się, że Twoje zdjęcia, hasła i inne ważne dane są chronione przed hakerami. Uwaga! lektura wyjaśnia, jak zidentyfikować problem i jak go rozwiązać. Pozwól, by ta książka stała się Twoim cyfrowym obrońcą.
              

 

Bezpieczeństwo sieci firmowej. Kontrola ruchu wychodzącego

 

Okładka - Bezpieczeństwo sieci firmowej. Kontrola ruchu wychodzącego - Marek Serafin

(druk)

34.50 zł 69.00 zł (-50%)

(41,40 zł najniższa cena z 30 dni)

Książka omawia różne koncepcje blokady połączeń i filtracji stron WWW z wykorzystaniem dostępnych na rynku rozwiązań. Przedstawia zarówno darmowe narzędzia open source, na przykład Squid, E2guardian, OPNsense, jak i produkty komercyjne - Fortigate UTM czy Web Safety. Ta książka to propozycja dla administratorów sieci w małych i średnich firmach, jak również w instytucjach, urzędach, szkołach i na uczelniach. Marek Serafin od wielu lat zajmuje się administrowaniem sieciami i systemami komputerowymi, jego wcześniejsza pozycja, Sieci VPN. Zdalna praca i bezpieczeństwo danych, uzyskała status bestsellera.

 

Jak nie dać się złapać na wędkę. O bezpieczeństwie urządzeń mobilnych

 

Okładka - Jak nie dać się złapać na wędkę. O bezpieczeństwie urządzeń mobilnych - Aleksandra Boniewicz

(druk)

38.35 zł 59.00 zł (-35%)

(35,40 zł najniższa cena z 30 dni)

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak bezpiecznie korzystać ze swojego smartfona czy tabletu, ta książka jest dla Ciebie. Dzięki lekturze: poznasz rodzaje ataków przeprowadzanych przez cyberprzestępców na urządzenia mobilne, podstawowe metody zabezpieczania urządzeń oferowane przez dostawców mobilnych systemów operacyjnych, użyteczne rozwiązania mające na celu ochronę instalowanych i używanych aplikacji, zaawansowane rozwiązania zabezpieczające oraz dobre praktyki związane z kupnem i ze sprzedażą urządzenia mobilnego. Sprawdź koniecznie.

 

Go H*ck Yourself. Proste wprowadzenie do obrony przed cyberatakami

 

Okładka - Go H*ck Yourself. Proste wprowadzenie do obrony przed cyberatakami - Bryson Payne

(druk)

32.43 zł 49.90 zł (-35%)

(29,94 zł najniższa cena z 30 dni)

Dzięki tej książce przekonasz się, jak łatwo wykonać ataki hakerskie. Najpierw przygotujesz własne laboratorium, w którym bezpiecznie wypróbujesz różnego rodzaju techniki, nie narażając przy tym nikogo na ryzyko. Następnie krok po kroku będziesz się uczyć przeprowadzać najważniejsze rodzaje ataku, w tym włamania z dostępem fizycznym, Google hacking, ataki phishingowe, socjotechniczne oraz za pomocą złośliwego oprogramowania i wiele więcej. Dowiesz się również, jak prowadzić rekonesans, do tego pzyjrzysz się cyberatakom z punktu widzenia zarówno napastnika, jak i ofiary. Wszystkie techniki zostały przedstawione na bazie rzeczywistych przykładów i opatrzone praktycznymi wskazówkami przez co nie tylko zrozumiesz zasady ataku, ale także poznasz sposoby, jak się ustrzec przed hakerami.

 

Socjotechniki w praktyce. Podręcznik etycznego hakera

 

Okładka - Socjotechniki w praktyce. Podręcznik etycznego hakera - Joe Gray

(druk)

44.85 zł 69.00 zł (-35%)

(41,40 zł najniższa cena z 30 dni)

W tej książce zaprezentowano narzędzie ułatwiające korzystanie z technik inżynierii społecznej w atakach socjotechnicznych. Czytając ją poznasz wszystkie etapy złożonego ataku phishingowego, który może prowadzić do kradzieży danych uwierzytelniających użytkowników. W ksiązce nie zabrakło opisów sztuczek stosowanych w celu oszukania użytkowników i obrońców. Znajdziesz w niej ponadto liczne techniki proaktywnej ochrony zespołu przed atakami socjotechnicznymi, a także strategie szybkiego odtwarzania systemu po udanych atakach. To nie wszystko! lektrua wskaże Ci sposoby kontroli poczty elektronicznej i narzędzia do analizy potencjalnie podejrzanych wiadomości.

 

Algorytmy kryptograficzne. Przewodnik po algorytmach w blockchain, kryptografii kwantowej, protokołach o wiedzy zerowej oraz szyfrowaniu homomorficznym

 

Okładka - Algorytmy kryptograficzne. Przewodnik po algorytmach w blockchain, kryptografii kwantowej, protokołach o wiedzy zerowej oraz szyfrowaniu homomorficznym - Massimo Bertaccini

(druk)

51.35 zł 79.00 zł (-35%)

(47,40 zł najniższa cena z 30 dni)

Ta książka ułatwia zrozumienie zasad działania algorytmów kryptograficznych następnej generacji. Przedstawiono w niej koncepcje algorytmów symetrycznych i asymetrycznych, jak również omówiono wszystkie nowoczesne techniki uwierzytelniania, przekazywania danych i wyszukiwania danych szyfrowanych. Dzięki lekturze poznasz techniki ochrony przed szpiegowaniem i hakerami. Zaprezentowano w niej informacje o algorytmach Evolute o wiedzy zerowej, konsensusie w technologii blockchain, krzywych eliptycznych, kryptografii kwantowej i wyszukiwaniu homomorficznym. Uff.

 

Hakowanie interfejsów API. Łamanie interfejsów programowania aplikacji internetowych

 

Okładka - Hakowanie interfejsów API. Łamanie interfejsów programowania aplikacji internetowych - Corey J. Ball

(druk)

57.84 zł 89.00 zł (-35%)

(53,40 zł najniższa cena z 30 dni)

Oto przyspieszony kurs testowania bezpieczeństwa interfejsów API aplikacji internetowych! Dzięki książce przygotujesz się do testowania, wyszukiwania błędów i zwiększania bezpieczeństwa własnoręcznie napisanych interfejsów. Dowiesz się, jak interfejsy REST API działają w środowisku produkcyjnym i jakie problemy wiążą się z ich bezpieczeństwem. Do tego od poczatku zbudujesz nowoczesne środowisko testowe złożone z programów: Burp Suite, Postman, Kiterunner i OWASP Amass, przydatnych do rekonesansu, analizy punktów końcowych i zakłócania interfejsów. Nauczysz się rownież przeprowadzać ataki na procesy uwierzytelniania, luki w procedurach biznesowych czy typowe słabe punkty interfejsów.

 

Cyberbezpieczeństwo dla zaawansowanych. Skuteczne zabezpieczenia systemu Windows, Linux, IoT i infrastruktury w chmurze

 

Okładka - Cyberbezpieczeństwo dla zaawansowanych. Skuteczne zabezpieczenia systemu Windows, Linux, IoT i infrastruktury w chmurze - Cesar Bravo

(druk)

70.85 zł 109.00 zł (-35%)

(65,40 zł najniższa cena z 30 dni)

To książka przeznaczona dla specjalisty, który chce poszerzyć swoja dotychczasową wiedzę na temat cyberbezpieczeństwa. W książce opisano aktualne koncepcje związane z podatnościami i zagrożeniami bezpieczeństwa, w tym model dojrzałości cybernetycznej. Zaprezentowano narzędzia takie jak Wireshark, DVWA, Burp Suite i nie tylko. Poruszono również tematykę zaawansowanych aspektów bezpieczeństwa, obejmującą ochronę fizyczną infrastruktury IT, zabezpieczanie urządzeń wchodzących w skład Internetu Rzeczy (IoT), aplikacji webowych oraz systemów działających w chmurze. Autor dokładnie analizuje tematy takie jak badanie złośliwego oprogramowania, przeprowadzanie testów penetracyjnych, stosowanie metod informatyki śledczej oraz wykorzystanie automatyzacji w celu zwiększenia bezpieczeństwa w IT.

 

Informatyka śledcza. Gromadzenie, analiza i zabezpieczanie dowodów elektronicznych dla początkujących. Wydanie II

 

Okładka - Informatyka śledcza. Gromadzenie, analiza i zabezpieczanie dowodów elektronicznych dla początkujących. Wydanie II - William Oettinger

(druk)

51.35 zł 79.00 zł (-35%)

(47,40 zł najniższa cena z 30 dni)

Jest to najnowsza edycja cenionego podręcznika dla osób zajmujących się śledztwami. Ksiązka zapewnia efektywne przygotowanie do korzystania z narzędzi kryminalistycznych i umożliwia zapoznanie się z metodami stosowanymi w informatyce śledczej. Lektura umożliwi Ci naukę gromadzenia informacji o osobach podejrzanych oraz zabezpieczania danych w sieci, które mogą okazać się kluczowe w procesie wyjaśniania sprawy. Pozwoli Ci również zgłębić wiedzę na temat struktur sieciowych, urządzeń oraz niektórych protokołów sieciowych. Istotnym elementem książki jest rozdział poświęcony zasadom sporządzania raportów kryminalistycznych. Przewodnik ten dostarcza cennych wskazówek, które będą pomocne w prowadzeniu dochodzeń korporacyjnych czy w sprawach karnych.

 

 

 

Dlaczego warto czytać o Cyberbezpieczeństwie

 

Współczesny świat oferuje nam nieskończone możliwości dzięki technologii cyfrowej, ale równocześnie niesie ze sobą nowe, często niewidoczne zagrożenia. Właśnie dlatego posiadanie wiedzy o cyberbezpieczeństwie jest tak istotne. Nie chodzi tu tylko o zrozumienie skomplikowanych technicznych aspektów, ale przede wszystkim o umiejętność zabezpieczania własnych danych, rozpoznawania potencjalnych zagrożeń i odpowiedniego reagowania w przypadku cyberataku.

 

Korzyści płynące z poszerzania wiedzy w tej dziedzinie są wielorakie. Przede wszystkim, edukacja w zakresie cyberbezpieczeństwa pozwala nam na lepsze zabezpieczenie naszej cyfrowej obecności. Uczy nas, jak chronić nasze dane osobowe, jak bezpiecznie poruszać się w sieci i jak unikać potencjalnych pułapek, takich jak phishing czy malware.

 

Ponadto, wiedza ta ma praktyczne zastosowanie w wielu aspektach życia zawodowego. W erze cyfryzacji, umiejętności te są cenione w praktycznie każdej branży. Od specjalistów IT, przez menedżerów, po pracowników administracyjnych - każdy może skorzystać na zrozumieniu podstawowych zasad cyberbezpieczeństwa.

 

Książki o cyberbezpieczeństwie często zawierają praktyczne porady, jak na przykład tworzenie silnych haseł, zabezpieczanie sieci Wi-Fi, czy rozpoznawanie podejrzanych e-maili. Są to umiejętności, które każdy z nas może i powinien wykorzystywać na co dzień, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

 

Ponadto, dla osób zainteresowanych głębszym zanurzeniem się w tematykę, książki te mogą stanowić punkt wyjścia do bardziej zaawansowanych studiów lub nawet kariery w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Zrozumienie zagrożeń i technik obrony w cyberprzestrzeni jest nieocenioną umiejętnością, która otwiera przed nami nowe możliwości rozwoju zawodowego.

 

 

Podsumowanie

 

W dobie, kiedy cyberbezpieczeństwo staje się jednym z najważniejszych aspektów naszej codzienności, wybraliśmy dla Ciebie książki, które nie tylko edukują, ale również inspirują do głębszego zrozumienia i angażowania się w tematykę ochrony w świecie cyfrowym. Te pozycje literackie stanowią doskonałe połączenie teoretycznej wiedzy z praktycznymi poradami, odpowiednie zarówno dla profesjonalistów, jak i dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z cyberbezpieczeństwem.

 

W kontekście bieżących wydarzeń, gdzie każdego dnia słyszymy o nowych atakach hakerskich, wyciekach danych czy zagrożeniach związanych z prywatnością online, te książki stają się nie tylko źródłem wiedzy, ale także narzędziem niezbędnym do zrozumienia i radzenia sobie z wyzwaniami cyberświata. W obliczu tych wyzwań, wiedza zawarta w tych publikacjach staje się nieoceniona.

 

Cyber Monday na Helion.pl to doskonała okazja, aby zaopatrzyć się w literaturę, która nie tylko poszerzy Twoje horyzonty, ale także pomoże Ci bezpieczniej nawigować po cyfrowym świecie. Pamiętaj, że inwestycja w wiedzę zawsze się opłaca, a w dziedzinie cyberbezpieczeństwa jest to inwestycja w Twoją przyszłość oraz bezpieczeństwo.


➡️ Sprawdź także listę innych książek poniej lub zajrzyj do kategorii HACKING. Do 1.12.2023 zgarniasz drugi tytuł GRATIS! ⬅️