Nauka programowania to nie tylko rozwijające hobby – umiejętność kodowania otwiera przed Tobą wiele drzwi w nowoczesnym świecie technologii. A kiedy technologia informatyczna przenika niemal każdy aspekt życia codziennego i zawodowego, znajomość programowania staje się jednym z najcenniejszych atutów na rynku pracy.

Posiadanie umiejętności programistycznych umożliwia rozwój kariery na specjalistycznych stanowiskach w różnych branżach, nie tylko tych związanych z IT. Zawody te mogą obejmować rozwój oprogramowania, analizę danych, a nawet zarządzanie projektami technologicznymi. Dzięki możliwości pracy zdalnej, zdobyte umiejętności pozwalają także na globalne poszukiwanie zatrudnienia, co jest dużym atutem w dzisiejszej mobilnej rzeczywistości.

 

Dodatkowo, umiejętność kodowania pozwala lepiej zrozumieć technologie, które otaczają nas każdego dnia, co jest nieocenione zarówno w pracy, jak i w codziennym życiu. Programowanie rozwija kreatywne myślenie i zdolności rozwiązywania problemów, to z kolei może się przydać w wielu życiowych sytuacjach. Ciągłe wyzwania i satysfakcja z tworzenia własnych projektów, od aplikacji po gry, daje nie tylko zawodowe, ale i osobiste zadowolenie. Przekonaj się sam/a!

 

Jak zacząć swoją przygodę z programowaniem?

 

Rozpoczynając naukę programowania, pierwszym i fundamentalnym krokiem jest wybór odpowiedniego języka programowania, który najlepiej odpowiada Twoim celom zawodowym oraz osobistym zainteresowaniom. Python, ze względu na swoją czytelność i wszechstronność, jest często rekomendowany jako doskonały punkt startowy dla początkujących. Jego składnia jest intuicyjna, a możliwości zastosowania — od stron internetowych, przez aplikacje naukowe, po automatyzację (również AI!) — są niemal nieograniczone.

 

Naukę najlepiej zacząć od zrozumienia podstawowych konceptów, takich jak zmienne, pętle, warunki czy funkcje, które są wspólne dla wielu języków programowania. Kolejnym etapem jest nauka bardziej zaawansowanych tematów, takich jak struktury danych, algorytmy oraz programowanie obiektowe, które pozwolą na pisanie bardziej skomplikowanych i efektywnych programów. Nie zapominaj także o znaczeniu praktyki — regularne pisanie własnych programów i projektów jest kluczowe dla utrwalenia wiedzy i rozwijania umiejętności.

 

Tego wszystkiego nauczysz się dzięki poniższym lekturom - starannie dobranej kolekcji książek, które każdy początkujący programista powinien mieć na swojej półce.

 

TOP10 Książek dla początkujących programistów

 

Programista samouk. Profesjonalny przewodnik do samodzielnej nauki kodowania

 

Okładka - Programista samouk. Profesjonalny przewodnik do samodzielnej nauki kodowania - Cory Althoff

(druk)

36.58 zł 59.00 zł (-38%)

(35,40 zł najniższa cena z 30 dni)

Dziś aby zostać programistą nie wystarczy już tylko opanowanie jednego języka programowania. Na początek dobrze zacząć od zrozumienia szerokiego wachlarza koncepcji i paradygmatów programistycznych, a także zaznajomić się z algorytmami. Konieczne jest również śledzenie najnowszych technologii i narzędzi, a także przyjęcie i stosowanie najlepszych praktyk branżowych. Przyda się także umiejętności pracy w zespole. Najważniejsze jednak jest ciągłe praktykowanie, które jest kluczowe, jako że wielu programistów wciąż zmaga się z pisaniem skutecznego kodu. Jeśli jesteś zdeterminowany, by stać się profesjonalistą i zdecydowałeś się na naukę wszystkich niezbędnych umiejętności, ta książka okaże się nieocenionym źródłem wiedzy. Oferuje ona znacznie więcej niż podstawy wybranego języka programowania. Znajdziesz tu opisy najistotniejszych technologii, elementów kodu i zasad ich efektywnego stosowania, a także obszerny materiał na temat programowania obiektowego. Podczas lektury poznasz także kluczowe narzędzia programistyczne i nauczysz się dobrych praktyk branżowych. Dzięki tej książce szybko wytyczysz sobie drogę do zostania prawdziwym profesjonalistą w dziedzinie programowania!

 

Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty

 

Okładka - Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty - Robert C. Martin

(druk)

48.98 zł 79.00 zł (-38%)

(47,40 zł najniższa cena z 30 dni)

Każdy programista zdaje sobie sprawę z problemów, które może sprawić źle napisany kod. Jednak nie wszyscy wiedzą, jak stworzyć doskonały, "czysty" kod, który spełnia wszystkie standardy jakości. Co więcej - jak rozpoznać, co odróżnia dobry kod od tego mniej udanego? Odpowiedzi na te pytania oraz metody pisania klarownego i przejrzystego kodu znajdziesz w tej książce. To niezbędna lektura dla każdego, kto chce zgłębić metody skutecznego i rzetelnego kodowania. Publikacja dogłębnie analizuje zasady, wzorce i metody pisania czystego kodu. Zawiera również szereg analiz przypadków o rosnącej złożoności, które stanowią doskonałą praktykę w czyszczeniu zaniedbanego lub nieefektywnego kodu. Z tej książki dowiesz się, jak efektywnie tworzyć nazwy, obiekty i funkcje, jak realizować testy jednostkowe oraz jak stosować techniki programowania sterowanego testami. Nauczysz się przekształcać problematyczny kod w taki, który jest nie tylko solidny, ale również wydajny.

 

Algorytmy. Ilustrowany przewodnik

 

Okładka - Algorytmy. Ilustrowany przewodnik - Aditya Bhargava

(druk)

41.54 zł 67.00 zł (-38%)

(40,20 zł najniższa cena z 30 dni)

Znajomość języków programowania i narzędzi deweloperskich to dopiero początek drogi do tworzenia aplikacji. Kluczowe jest także umiejętne wykorzystanie algorytmów, które pozwalają efektywnie rozwiązywać problemy programistyczne. Wielu z tych algorytmów zostało już dokładnie zbadanych i opisanych w literaturze naukowej, jednak często w sposób niezrozumiały i zbyt akademicki, pełen skomplikowanych schematów i dowodów z dziedziny matematyki czy statystyki. Jeżeli szukasz sposobu, by z łatwością zrozumieć, jak działają algorytmy, bez potrzeby przekopywania się przez setki stron zawiłych tekstów, ta książka jest dla Ciebie. Ten przystępny i interesujący przewodnik szybko wprowadzi Cię w najważniejsze koncepcje algorytmów, pokazując zarówno ich mocne, jak i słabe strony. Znajdziesz tu także praktyczne schematy i fragmenty kodu w Pythonie, które pomogą w praktycznym zastosowaniu algorytmów. To idealne źródło wiedzy dla programistów samouków, inżynierów oraz wszystkich, którzy pragną zgłębić tajniki algorytmów.

 

Python. Wprowadzenie. Wydanie V

 

Okładka - Python. Wprowadzenie. Wydanie V - Mark Lutz

(druk)

125.37 zł 199.00 zł (-37%)

(119,40 zł najniższa cena z 30 dni)

Python to wieloparadygmatowy język programowania, który wyróżnia się efektywnością, czytelnością kodu oraz wysoką jakością oprogramowania. Jego rosnąca popularność jest wynikiem bogatej różnorodności zastosowań, bezpłatności, łatwości nauki oraz przyjemności płynącej z tworzenia kodu. Te cechy sprawiają, że Python jest atrakcyjny zarówno dla dużych, jak i małych projektów programistycznych. Aby w pełni wykorzystać potencjał Pythona, niezbędne jest nabycie mocnych podstaw oraz gruntowne zrozumienie zaawansowanych aspektów tego języka, co umożliwi efektywne tworzenie własnego kodu. Ta książka to wszechstronny przewodnik do nauki Pythona, którego piąte wydanie zostało dogłębnie zaktualizowane i wzbogacone o dodatkowe materiały. Omówiono w nim najnowsze wydania Pythona, zarówno wersje 3.X jak i 2.X, włączając w to Python 3.3 i 2.7. Znajdziesz tu szczegółowe opisy nowych i rozszerzonych funkcji, w tym obsługę formatu JSON, moduł timeit, pakiet PyPy, metody takie jak os.popen, generatory, rekurencje, słabe referencje, atrybuty i metaklasy, deskryptory oraz funkcję random, pakiet Sphinx i wiele więcej. Książka zawiera również liczne ćwiczenia, quizy, ilustracje i przykładowe kody, co czyni ją nieocenionym źródłem wiedzy dla każdego, kto chce szybko rozpocząć programowanie w Pythonie i tworzyć wydajne, wysokiej jakości oprogramowanie.

 

Java. Przewodnik dla początkujących. Wydanie IX

 

Okładka - Java. Przewodnik dla początkujących. Wydanie IX - Herbert Schildt

(druk)

85.14 zł 129.00 zł (-34%)

(77,40 zł najniższa cena z 30 dni)

Java nieustannie się rozwija i z każdą kolejną wersją wprowadza innowacje. Jako wszechstronny język programowania, Java umożliwia tworzenie stron internetowych, aplikacji webowych, mobilnych oraz zaawansowanego oprogramowania dla różnych urządzeń technologicznych. Bogactwo bibliotek i narzędzi wspierających programowanie sprawia, że Java, mimo upływu lat, wciąż jest aktualna i często wybierana przez profesjonalistów. Niniejsze dziewiąte wydanie popularnego przewodnika dla początkujących zostało dokładnie zaktualizowane, w tym o najnowsze informacje dotyczące Java Platform, Standard Edition 17. Książka zaczyna od podstaw, takich jak kompilacja i uruchamianie programów w Javie. Stopniowo wprowadza czytelnika w bardziej zaawansowane tematy, takie jak obiektowość, dziedziczenie, wyjątki, a także współbieżność, typy sparametryzowane, wyrażenia lambda i moduły. Każdy rozdział zawiera liczne przykłady kodu, praktyczne ćwiczenia, testy sprawdzające, wskazówki oraz dodatkowe informacje, co czyni materiał przystępnym i łatwym do przyswojenia. Przejrzysta struktura podręcznika i jasny język dodatkowo ułatwiają naukę programowania w Javie.

 

C#. Rusz głową! Wydanie IV

 

Okładka - C#. Rusz głową! Wydanie IV - Andrew Stellman, Jennifer Greene

(druk)

108.16 zł 169.00 zł (-36%)

(101,40 zł najniższa cena z 30 dni)

C# jest obecnie uznawany za jeden z kluczowych języków programowania. Charakteryzuje się nowoczesnością, wszechstronnością, dojrzałością i jest ciągle rozwijany, co przekłada się na efektywne tworzenie kodu o wysokiej jakości. Profesjonalni programiści, zwłaszcza ci z doświadczeniem w C++ lub Javie, często wybierają C# jako narzędzie pracy. Jest to także idealny wybór dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z programowaniem i chcą połączyć naukę z zabawą. Podobnie jak inne książki z serii "Rusz głową!", niniejsza publikacja opiera się na najnowszych badaniach w dziedzinie nauk poznawczych, teorii uczenia się i neurofizjologii. Dzięki temu zaangażujesz różne zmysły i w sposób intuicyjny opanujesz C# 8.0 oraz środowisko Visual Studio 2019. Twoja przygoda z programowaniem zacznie się od stworzenia działającej gry, co jest ekscytującym sposobem na naukę. Następnie przejdziesz do tematów takich jak używanie klas, programowanie obiektowe, tworzenie gier trójwymiarowych w Unity, a także korzystanie z technologii LINQ. Proces nauki urozmaicą łamigłówki, praktyczne ćwiczenia i tworzenie aplikacji, które szybko przekształcą Cię w doświadczonego programistę C#, gotowego na kolejne programistyczne wyzwania.

 

C++ Zbiór zadań z rozwiązaniami

 

 

Okładka - C++  Zbiór zadań z rozwiązaniami - Tomasz Jaśniewski

(druk)

24.05 zł 37.00 zł (-35%)

(22,20 zł najniższa cena z 30 dni)

Autor tego zbioru zadań, będący zarówno programistą jak i nauczycielem, jest prawdziwym entuzjastą programowania, szczególnie w języku C++. Traktuje programowanie jako naturalne rozszerzenie ludzkiego języka, argumentując, że wiele aspektów naszego życia można opisać poprzez funkcje i algorytmy wyrażane słowami. Zauważa on interesujące powiązania między podejściem humanistycznym a informatycznym, podkreślając, że nauka programowania nie jest zarezerwowana wyłącznie dla specjalistów, lecz jest systematyzacją wiedzy, którą już posiadamy. Często nauka programowania w szkołach ogranicza się do przekazywania podstawowych informacji, co sprawia, że uczniowie zadają sobie pytanie, co dalej zrobić z tą wiedzą. W odpowiedzi na te wątpliwości powstał ten zbiór zadań, który ma na celu kierowanie, organizowanie i wzbogacanie doświadczeń uczących się od ich pierwszych kroków w C++ po tworzenie własnych aplikacji, czy to samodzielnie, czy w zespole. Książka ta jest zaproszeniem do radosnego procesu nauki, gdzie jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia czytelnika.

 

HTML i CSS. Przewodnik dla początkujących. Solidne podstawy kodowania i projektowania responsywnych stron internetowych

 

Okładka - HTML i CSS. Przewodnik dla początkujących. Solidne podstawy kodowania i projektowania responsywnych stron internetowych - David DuRocher

(druk)

44.85 zł 69.00 zł (-35%)

(41,40 zł najniższa cena z 30 dni)

HTML i CSS są fundamentami do budowy stron internetowych, interfejsów dla telewizorów czy gier na konsole. Nauka pisania kodu w HTNL i CSS to nie tylko klucz do tworzenia aplikacji webowych, ale także doskonałe wprowadzenie do świata programowania. Biegłość w HTML i CSS przydaje się również każdemu, kto zawodowo korzysta z internetu i technologii. Aby zacząć, wystarczy proste narzędzie do edycji tekstu, przeglądarka internetowa i ten podręcznik. Książka ta jest idealnym wyborem dla osób rozpoczynających naukę kodowania. Przedstawia podstawy HTML i CSS w sposób przystępny i zaangażowany, unikając zawiłej teorii. Dzięki ilustracjom i praktycznym przykładom łatwiej zrozumiesz znaczenie omawianych koncepcji. Poznasz kroki niezbędne do rozpoczęcia projektu i wskazówki, na co zwracać uwagę podczas tworzenia strony. Zawarte w książce ćwiczenia prowadzą przez kompletny proces budowania witryny internetowej. Odkryjesz, że stworzenie funkcjonalnej i estetycznej strony internetowej jest nie tylko proste, ale i może przynieść dużo radości oraz satysfakcji.

 

JavaScript od pierwszej linii kodu. Błyskawiczna nauka pisania gier, stron WWW i aplikacji internetowych

 

Okładka - JavaScript od pierwszej linii kodu. Błyskawiczna nauka pisania gier, stron WWW i aplikacji internetowych - Laurence Lars Svekis, Maaike van Putten, Rob Percival

(druk)

64.35 zł 99.00 zł (-35%)

(59,40 zł najniższa cena z 30 dni)

JavaScript to kompaktowy język skryptowy, który oferuje szerokie możliwości tworzenia różnego rodzaju oprogramowania. Jest idealny do projektowania dynamicznych stron internetowych, rozwijania aplikacji webowych oraz kreowania gier. Pomimo swojej długiej historii, JavaScript wciąż cieszy się dużą popularnością, a prace w nim ułatwiają liczne frameworki, narzędzia i biblioteki. Dla osób aspirujących do zostania profesjonalistami w dziedzinie programowania, kluczowe jest rozpoczęcie nauki od samodzielnego kodowania, nawet jeśli początki mogą wydawać się wyzwaniem. Ten przystępny przewodnik wprowadzi Cię w kluczowe koncepcje programowania oraz techniki manipulacji obiektowym modelem dokumentu. Nauczysz się również tworzyć kod działający asynchronicznie i obsługiwać operacje współbieżne. Poszczególne tematy są zilustrowane przykładami kodu i prostymi projektami, co umożliwi Ci natychmiastowe testowanie i zrozumienie działania pisanych programów, które mogą później stać się częścią większych aplikacji. Książka zawiera także wprowadzenie do HTML i CSS, co jest niezbędne do pełnego zrozumienia mechanizmów działania nowoczesnych aplikacji internetowych. Przygotujesz się również do pracy z popularnymi bibliotekami i frameworkami takimi jak React, Angular czy Node.js.

 

Flutter. Podstawy

 

Okładka - Flutter. Podstawy - Krzysztof Baranowski

(druk)

44.85 zł 69.00 zł (-35%)

(41,40 zł najniższa cena z 30 dni)

Jeśli jesteś na początku swojej drogi programistycznej i rozważasz specjalizację w aplikacjach mobilnych, ta książka jest idealna dla Ciebie. Jest ona skierowana do osób, które mają już pewne podstawy w programowaniu oraz wstępne doświadczenie z platformami Android lub iOS. Dzięki temu przewodnikowi będziesz mógł nie tylko stworzyć własną aplikację, ale również opublikować ją w Google Play czy App Store. Co więcej, poświęcając trochę więcej czasu, nauczysz się także tworzyć aplikacje webowe, korzystając z tej samej bazy kodu. Zapoznaj się z Flutterem – narzędziem umożliwiającym tworzenie natywnych aplikacji na różne platformy, zarówno mobilne, jak i desktopowe. Przez pracę z tym przewodnikiem opanujesz podstawy języka Dart, na którym opiera się Flutter. Otrzymasz solidne podstawy teoretyczne, które pozwolą Ci przejść do części praktycznej. Przygotujesz cztery aplikacje o zróżnicowanym stopniu trudności, od prostego demo po zaawansowaną aplikację do monitorowania czasu pracy nad zadaniem. Dzięki temu zgłębisz możliwości oferowane przez framework i zrozumiesz kluczowe aspekty pracy z wzorcem projektowym MVVM oraz logiką aplikacji. Nauczysz się także dobrych praktyk związanych z interfejsem użytkownika Fluttera i architekturą oprogramowania. Cała ta wiedza przygotuje Cię do stworzenia aplikacji, która może zdobyć popularność wśród użytkowników na całym świecie.

 

Dodatkowe zasoby i narzędzia do nauki programowania

 

Kursy Online

 

Nie samymi książkami żyje człowiek. Spróbuj rownież kursów online, które mogą uzupełnić Twoją wiedzę zdobytą z lektur. Bez względu na to, czy interesuje Cię front-end, back-end, czy nawet analiza danych, poniżej znajdziesz szkolenia dostosowane do różnych poziomów zaawansowania. Kursy te, prowadzone przez doświadczonych praktyków, są także świetnym sposobem na szybkie przyswojenie praktycznych umiejętności.

 

 

Aplikacje do nauki kodowania

 

Jeśli cenisz sobie wygodę podczas nauki, pobierz darmową aplikację Helion i zyskaj dostęp do swojej biblioteczki (również offline!). Dzięki apce możesz uczyć się z każdego urządzenia, niezależnie od tego, czy preferujesz naukę przy biurku z laptopem, czy z telefonem lub tabletem w dłoni. To wszystko sprawia, że możesz uczyć się programowania na własnych zasadach, niezależnie od miejsca i czasu - czy to w domu, w drodze do pracy czy podczas krótkiej przerwy. Jest to niezwykle komfortowy sposób na zdobywanie wiedzy, co może Ci pomóc osiągnąć Twoje cele zawodowe czy pasje.

 

Podsumowanie

 

Powyższa lista publikacji to tylko początek. Zachęcamy Cię do głębszego zanurzenia się w świat programowania. Dobór odpowiednich materiałów edukacyjnych jest niezmiernie istotny w procesie nauki programowania. Solidne podstawy, które zapewniają książki, połączone z możliwościami praktycznego rozwijania umiejętności, jakie oferują kursy online, stanowią fundament dla każdego, kto chce się rozwijać w tej dynamicznie zmieniającej się branży.

 

PS. Podziel się z nami swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami oraz osiągnięciami w nauce kodowania. Twoje opinie są dla nas bezcenne i pomagają nam w pracy nad książkami, aby jeszcze lepiej odpowiadały one na potrzeby zarówno początkujących, jak i bardziej zaawansowanych programistów. Które z lektur okazały się dla Ciebie najbardziej pomocne? Jakie nowe umiejętności udało Ci się zdobyć? Podziel się swoją historią i zainspiruj innych swoim postępem 😊