Dzień Testera Oprogramowania, obchodzony 9 września, to szczególny dzień, w którym społeczność testerów oprogramowania na całym świecie świętuje swoje osiągnięcia i sukcesy. To okazja dla profesjonalistów zajmujących się testowaniem oprogramowania, aby docenić swoją rolę i wkład w rozwój technologii. 

Jest to również doskonały czas, aby poszerzyć wiedzę i umiejętności, a jednym z najlepszych sposobów na to jest czytanie książek poświęconych tematyce testowania oprogramowania.

 

Jeśli więc jesteś testerem oprogramowania i chcesz pogłębić swoją wiedzę na ten temat, to zapraszamy do przeczytania tego artykułu. Przedstawiamy w nim najlepsze książki (a także kursy) na temat testowania oprogramowania, przydatne każdemu testerowi. A może dopiero myślisz o wejściu do branży IT? Lektura przyda Ci tym bardziej. Bowiem, jeśli dopiero planujesz karierę w branży IT, to dobrym startem w tym kierunku jest właśnie kariera testera. Najważniejsze jest to, że by zostać testerem oprogramowania nie musisz posiadać umiejętności kodowania. Za to nadal możesz liczyć na ciekawą pracę, projekty oraz wynagrodzenie. Średnie zarobki testera manualnego wynoszą 5528 zł netto na umowie o pracę i ok 11 877 zł na B2B. W przypadku testera automatyzującego to nawet 8454 zł UoP i aż 21 185 zł na B2B*. Warto więc spróbować swych sił tym obszarze branży IT.

 

Jesteś gotów? Sprawdź nasze zestawienie najważniejszych książek, a także kursów video na temat testowania oprogramowania, które pomogą ci poszerzyć horyzonty i doskonalić swoje umiejętności. Wybraliśmy zarówno klasyki, które uznawane są za biblię w świecie testowania, jak i nowsze pozycje, które dostarczają świeżych perspektyw i nowoczesnych narzędzi. Oto lista najlepszych książek oraz kursów, które każdy tester oprogramowania powinien przeczytać, aby poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności:

 

Książki dla testera oprogramowania

 

Certyfikowany tester ISTQB. Poziom podstawowy

 

Okładka - Certyfikowany tester ISTQB. Poziom podstawowy - Adam Roman, Lucjan Stapp

(druk)

57.84 zł 89.00 zł (-35%)

(53,40 zł najniższa cena z 30 dni)

Obecnie, jednym z podstawowych wymogów dla początkujących testerów jest posiadanie certyfikatu ISTQB. W internecie znajdziesz nieco informacji na temat egzaminu umożliwiającego zdobycie tego certyfikatu, jednak materiały te mogą być niepełne lub nieaktualne. Aby więc uniknąć niepotrzebnej straty czasu i nerwów, warto sięgnąć po rzetelne źródło wiedzy. Książka ta pozwoli Ci w krótkim czasie opanować materiał wystarczający, aby bez stresu poradzić sobie z procesem certyfikacji. W publikacji znajdziesz również zestawy przykładowych pytań, które pomogą Ci sprawdzić swoje kompetencje i utrwalić zdobytą wiedzę.

 

Pasja testowania. Wydanie II rozszerzone

 

Okładka - Pasja testowania. Wydanie II rozszerzone - Krzysztof Jadczyk

(druk)

31.85 zł 49.00 zł (-35%)

(29,40 zł najniższa cena z 30 dni)

Dzięki lekturze tej książki poznasz podstawy testowania oprogramowania i dowiesz się na czym polega warsztat testera. Autor, krok po kroku pokaże Ci jak zostać testerem oprogramowania i zwróci uwagę na klienta, czyli prawdziwego odbiorcę efektów Twojej pracy. Na deser przetestujesz się sam - w książce znjaduje się bowiem szereg ćwiczeń, dzięki którym zostaniesz prawdziwym specjalistą testowania.

 

Jakość projektów informatycznych. Rozwój i testowanie oprogramowania

 

Autorka zebrała w swej książce najistotniejsze koncepcje z dziedziny zarządzania jakością oprogramowania i uzupełniła je o własne doświadczenia. W książce znajdziesz omówienie podstaw testowania oraz pomoc w organizacji i planowaniu pracy. Dzięki lekturze nauczysz się tworzyć jakość, a nie tylko ją sprawdzać. Poznasz przydatne metody weryfikacji i walidacji, podstawy tworzenia dokumentacji wyników i narzędzia Lean Software Development. Dzięki zawartym w książce wskazówkom udoskonalisz swoje produkty i powiększysz grono zachwyconych klientów.

 

Zawód tester. Od decyzji do zdobycia doświadczenia

 

Okładka - Zawód tester. Od decyzji do zdobycia doświadczenia - Radosław Smilgin

(ebook)

51.20 zł 64.00 zł (-20%)

(39,32 zł najniższa cena z 30 dni)

To kompletna publikacja, która opisuje wszystkie aspekty zawodu testera oprogramowania, odpowiedzialności testerskiej oraz wymagane kompetencje miękkie i twarde. Lektura dzieli się na dwie części: w pierwszej autor obszernie omawia podstawy zawodu testera, a w drugiej ukazuje praktyczne przykłady i gotowe narzędzia do użycia w pracy. Konstrukcja rozdziałów otworzy przed Tobą kolejne obszary testowania i zapewnienia jakości tak, by na końcu dać Ci możliwość świadomego wyboru zawodu i kierunków dalszego rozwoju. To wydanie zostało rozszerzone o aspekt radzenia sobie na rynku pracy.

 

Kursy dla testera oprogramowania

 

Tester manualny. Kurs video. Rozpocznij karierę w IT

 

Okładka - Tester manualny. Kurs video. Rozpocznij karierę w IT - Paweł Rachwał

(kurs video)

74.50 zł 149.00 zł (-50%)

(69,32 zł najniższa cena z 30 dni)

Ten kurs video nauczy Cię samodzielnego projektowania przypadków testowych i wykonywania testów funkcjonalnych. Dzięki szkoleniu poznasz podstawowe zagadnienia teorii testowania i rozwiążesz zadania, które wprowadzą Cię w świat testowania manualnego. Zaznajomisz się z testowaniem w oparciu o przypadki użycia i testowaniem przejść pomiędzy stanami. Dowiesz się również, jak stworzyć tablicę decyzyjną. Na zakończenie przećwiczysz klasy równoważności i analizę wartości brzegowych.

 

Tester manualny. Kurs video. Testowanie wspierane narzędziami

 

Okładka - Tester manualny. Kurs video. Testowanie wspierane narzędziami - Paweł Rachwał

(kurs video)

67.05 zł 149.00 zł (-55%)

(69,32 zł najniższa cena z 30 dni)

To kurs zdecydowanie dla majsterkowicza, dzięki któremu poznasz narzędzia używane w codziennej pracy testera manualnego. By móc zacząć sprawnie testować, zaznajomisz się z celami i definicjami testowania. Dowiesz się, dlaczego potrzebne jest testowanie i skąd wiadomo, że w oprogramowaniu są błędy. Po teorii przyjdzie czas na zagadnienia praktyczne. Napiszesz plan testów do dokumentacji. Utworzysz scenariusz testowy i przypadki testowe dla podanych wymagań, a na zakończenie utworzysz raport z testów.

 

Tester manualny. Kurs video. Zarządzanie i kompetencje test managera

 

Okładka - Tester manualny. Kurs video. Zarządzanie i kompetencje test managera - Paweł Rachwał

(kurs video)

76.05 zł 169.00 zł (-55%)

(69,32 zł najniższa cena z 30 dni)

Tutaj przyda Ci się podstawowa znajomość tematu testowania, nabyta z poradników lub w ramach pracy zawodowej czy certyfikacji ISTQB. Wiedzę z kursu możesz zastosować w praktyce, zwłaszcza jeśli pracujesz już jako tester oprogramowania i chcesz zoptymalizować proces testowania lub kształcić się z myślą o stanowisku test leadera. Dzięki szkoleniu poznasz wszystkie kluczowe elementy zarządzania testami i nauczysz się szacować potrzebny do ich wykonania nakład pracy. Ponadto dowiesz się, jak podejść do rekrutacji i przewodzenia zespołowi testerów, a także jak dbać o samorozwój na polu zawodowym.

 

Oczywiście powyższa lista, to tylko kilka z wielu wspaniałych książek czy kursów dostępnych dla testerów oprogramowania. Czytanie jest jednym z najlepszych sposobów na naukę i rozwój, dlatego zachęcamy wszystkich testerów oprogramowania, zarówno początkujących, jak i doświadczonych, do inwestowania czasu w czytanie tych wartościowych pozycji.

 

Dzień Testera Oprogramowania to doskonała okazja, aby zacząć - więc dlaczego by nie uczcić tego dnia, zaczynając nową książkę z naszej listy?

 

 

_________________________________

*Źródło: Bulldogjob — Raport IT 2023