Czy wiesz, że aż 25% osób czytających e-booki i audiobooki przyznaje się do pobierania ich z nielegalnych źródeł? Wynika to z badań internautów prowadzonych przez Polską Izbę Książki oraz serwis Lubimyczytać.pl. Jeżeli dodamy do tego drugie tyle, które się do tego nie przyznaje, to mamy pokaźną grupę korzystającą z nielegalnych źródeł dystrybucji plików elektronicznych. A piszemy tu o znaczących dobrach kultury – książkach.


Mariusz Szczygieł, Elżbieta Cherezińska, Vincent Serverski, Krzysztof Gosztyła, Paulina Jurga, Magdalena Witkiewicz, Tomek Michniewicz i inni pisarze oraz artyści włączyli się w kampanię społeczną: Czytaj i Słuchaj Legalnie.

 

 

JEST TEMAT, O KTÓRYM SIĘ NIE MÓWI…

 

– zwraca się nagle do bohatera spotu Vincent Severski. Wtórują mu Mariusz Szczygieł i inni znani polscy autorzy. A ten bohater, niejaki Paweł, chciał tylko spokojnie spędzić wieczór czytając e-booka. Tylko czy Paweł jest świadomy, jak i gdzie można legalnie nabyć książki elektroniczne?

 

Czy zadaje sobie pytanie o źródło pochodzenia plików w internecie? Piractwo książek elektronicznych to drażliwy temat – w najróżniejszych dyskusjach ludzie stosują mnóstwo wymówek, aby usprawiedliwiać „niską szkodliwość” kradzieży plików z internetu, udostępniania e-książek, a często podkreślają brak świadomości naruszeń. Twórcy spotu oddali głos autorom i odsyłają do strony czytamisluchamlegalnie.pl, na której można znaleźć odpowiedzi na wiele nurtujących internautów pytań.

 

 

Edukacja jest jednym z podstawowych działań naszego stowarzyszenia. Bardzo często w sieci spotykamy pytania o możliwości pobierania i udostępniania plików elektronicznych. Dla wielu czytelników nie jest jasne czym jest np. prawnie określony „dowolny użytek” lub czy dozwolona jest możliwość nagrywania czytanej książki i udostępniania jest w social mediach. W FAQ na naszej stronie zebraliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, na które odpowiedzi szukają czytelnicy. Jeżeli ktoś ma wątpliwości dotyczące działań jakiejś platformy czy osób, zawsze może do nas napisać, a my odpowiemy na każde zagadnienie dotyczące kwestii książek elektronicznych – mówi Adam Nowicki, prezes Stowarzyszenia Czytam i Słucham Legalnie.

JAK POWSTAŁO I KTO TWORZY STOWARZYSZENIE?

 

Stowarzyszenie Czytam i Słucham Legalnie zostało założone w 7 grudnia 2021 roku. Podstawowym celem stowarzyszenia walka z nielegalną produkcją i dystrybucją treści podlegających ochronie prawnoautorskiej, interwencje prawne oraz promocja dobrych praktyk. Stowarzyszenie służy też informacją i zapleczem prawnym, a teraz również edukuje, prowadząc akcje społeczne.

Tworzą je następujące podmioty związane z branżą książki: Nasza Księgarnia, Warbook, Elibri, Audioteka, Wydawnictwo Literackie, Platforma Dystrybucyjna Wydawnictw, Agora, Publio, Woblink, Legimi, Wydawnictwo Media Rodzina, Prószyński Media, serwis Lubimyczytać, Dom Wydawniczy Rebis, Wydawnictwo Czarna Owca, Wydawnictwo Helion, Wydawnictwo Publicat, Wydawnictwo Zysk i S-ka oraz mecenas Michał Kubanek.

 


DOŁĄCZ DO FANÓW STOWARZYSZENIA W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH I CZYTAJ LEGALNIE!

Facebook: https://www.facebook.com/cslegalnie

Instagram: https://www.instagram.com/cs_legalnie/

Youtube: https://www.youtube.com/@CzytamISuchamLegalnie