Sztuczna inteligencja (AI) to niesłychanie dynamicznie rozwijająca się galęź informatyki, która coraz bardziej wpływa na nasze codzienne życie. 

Od systemów rozpoznających ludzką mowę czy przetwarzających obrazy, przez narzędzia pomocne w medycynie, biznesie czy marketingu (wystarczy wspomnieć choćby o ogromnie popularnym ostatnio ChatGPT), po samochody autonomiczne - dziedzina ta zyskuje coraz większe znaczenie i otwiera przed nami nowe możliwości. Jednak błyskawiczny rozwój sztucznej inteligencji budzi niepokój, co często bywa powodem burzliwych dyskusji. Bo czym tak naprawdę jest AI? Dokąd zmierza? Jakie niesie zagrożenia? I jakie są jej ograniczenia?

 

Aby wkroczyć w świat sztucznej inteligencji, zrozumieć jej złożoność oraz potencjał i dowiedzieć się, co można dzięki niej zyskać, nie jest Ci potrzebna wybitna znajomość informatyki czy matematyki. Warto pogłębić swoją wiedzę na ten temat, a jednym z najlepszych sposobów na to są książki.

 

Poniżej przedstawiamy listę najlepszych książek o sztucznej inteligencji, które zapewnią Ci solidne podstawy, a także pogłębioną wiedzę na temat AI. Niezależnie od poziomu Twojego zaawansowania, publikacje te zapewnią inspirującą lekturę. Sprawdź:

 

 

Jak sztuczna inteligencja zmieni twoje życie

 

Okładka - Jak sztuczna inteligencja zmieni twoje życie - Marek Tłuczek

(druk)

44.85 zł 69.00 zł (-35%)

(41,40 zł najniższa cena z 30 dni)

Może najlepiej zostać specjalistą od sztucznej inteligencji? Na pewno dzięki lekturze mojej książki zrobisz pierwszy krok w tym kierunku. Jeżeli natomiast AI nie jest Ci obca, to także poznasz jej ciekawe zastosowania w życiu i biznesie, którymi warto się zainteresować. Napisałem tę książkę z myślą o dotarciu do niemalże każdej osoby, na której życie może mieć wpływ sztuczna inteligencja. Okazuje się, że właściwie dotyczy to wszystkich, ponieważ dzielimy się na tych, co są świadomi takich zmian, i na tych, którzy w błogiej nieświadomości korzystają z technicznych atrakcji oferowanych przez gigantów w rodzaju Google, Apple czy Facebooka, kompletnie nie zdając sobie sprawy z tego, jak dalece zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji oddziałują na wiele aspektów ich codziennego życia. Warto być wśród tych pierwszych i wiedzieć, z czym mamy do czynienia i czego się spodziewać w bliższej i dalszej przyszłości oraz jak się na to przygotować - Marek Tłuczek, Autor książki

 

Sztuczna inteligencja. Nowe spojrzenie. Wydanie IV. Tom 1

 

Okładka - Sztuczna inteligencja. Nowe spojrzenie. Wydanie IV. Tom 1 - Stuart Russell, Peter Norvig

(druk)

109.85 zł 169.00 zł (-35%)

(101,40 zł najniższa cena z 30 dni)

Poznaj pierwszy tom dzieła o AI. Ta książka to inspirujące spojrzenie na sztuczną inteligencję. Do zrozumienia tematu nie musisz posiadać wybitnej znajomości informatyki. Lektura jest fantastycznym zbiorem wczesnych i późniejszych koncepcji AI, a także technik, metod oraz technologii. Publikacja pełna jest konkretnej wiedzy, w dodatku przekazanej w przystępny sposób. Opisy, formuły matematyczne czy algorytmy, pokazane są w formie czytelnego i przejrzystego pseudokodu. W książce zaprezentowano wszystkie najważniejsze idee sztucznej inteligencji, zgodnie z najnowszymi trendami i osiągnięciami.

 

Sztuczna inteligencja. Nowe spojrzenie. Wydanie IV. Tom 2

 

Okładka - Sztuczna inteligencja. Nowe spojrzenie. Wydanie IV. Tom 2 - Stuart Russell, Peter Norvig

(druk)

83.85 zł 129.00 zł (-35%)

(77,40 zł najniższa cena z 30 dni)

Sięgnij także po drugi tom klasycznego podręcznika o sztucznej inteligencji. Tutaj także nie potrzebujesz wybitnej znajomości tematu. Dzięki przejrzystości tekstu w łatwy sposób zrozumiesz kluczowe idee i koncepcje nauki o AI. Najnowsze technologiczne osiągnięcia zostały tu ukazane na tle rozwijającej się wiedzy, także z innych dziedzin inżynierii. Sporo miejsca poświęcono tu również zagadnieniom, które budzą wątpliwości i niepokój. Wystarczy wspomnieć m.in.o: skomplikowanych technikach uczenia maszynowego, modelach językowych czy widzeniu komputerowym, jak również o sprawach, które już dziś wymagają najwyższej troski: etyczne aspekty sztucznej inteligencji, bezpieczeństwo związane z AI i jej perspektywy.

 

Człowiek na rozdrożu. Sztuczna inteligencja 25 punktów widzenia

 

Okładka - Człowiek na rozdrożu. Sztuczna inteligencja 25 punktów widzenia - John Brockman (Editor)

(druk)

31.85 zł 49.00 zł (-35%)

(29,40 zł najniższa cena z 30 dni)

Po ponad 60 latach od ukazania się słynnej Cybernetyki Norberta Wienera, 25 wyjątkowych umysłów naszych czasów ponownie przyjrzało się tematom zaproponowanym przez tego matematyka i filozofa. Efektem długich dyskusji na temat umysłu, myślenia, inteligencji i sensu człowieczeństwa jest właśnie ten zbiór 25 esejów. Tak książka to znakomite, wyjątkowo wszechstronne wprowadzenie w krajobraz kluczowych problemów związanych z AI. Publikacja to także zderzenie różnych poglądów i punktów widzenia: autorami esejów są wybitni informatycy, robotycy, fizycy, ale również osoby związane z kulturą, filozofią i psychologią. Lektura naprawdę zmusza do szerszego spojrzenia na jedno z najważniejszych wyzwań naszych czasów.

 

Sztuczna inteligencja od podstaw

 

Okładka - Sztuczna inteligencja od podstaw - Feliks Kurp

(druk)

31.85 zł 49.00 zł (-35%)

(29,40 zł najniższa cena z 30 dni)

To pozycja, która począwszy od opisu klasycznych metod AI, takich jak algorytm genetyczny, algorytm mrówkowy, systemy ekspertowe czy sztuczne życie, zapozna Cię z bardziej zaawansowanymi modelami opartymi na sztucznych sieciach neuronowych. Lektura szczegółowo objaśnia teamty dotyczące zarówno podstaw teoretycznych, jak i budowy i zastosowań takich systemów. Książka ta, to prawdziwe kompendium wiedzy na temat tej niesłychanie dynamicznie wkraczającej w nasze życie dziedziny. Jest przystępna dla osób posiadających podstawowe umiejętności matematyczne i może stanowić podręcznik dla studentów takich kierunków jak informatyka, mechatronika, a także automatyka i robotyka.

 

Sztuczna inteligencja. Błyskawiczne wprowadzenie do uczenia maszynowego, uczenia ze wzmocnieniem i uczenia głębokiego

 

Okładka - Sztuczna inteligencja. Błyskawiczne wprowadzenie do uczenia maszynowego, uczenia ze wzmocnieniem i uczenia głębokiego - Hadelin de Ponteves

(druk)

51.35 zł 79.00 zł (-35%)

(47,40 zł najniższa cena z 30 dni)

To kompletny, zwięzły i praktyczny przewodnik po świecie sztucznej inteligencji. Wyjaśniono w nim, jak najlepiej zabrać się do tworzenia własnych systemów AI wykorzystujących uczenie ze wzmacnianiem oraz głębokie uczenie. Krok po kroku zobaczysz, jak zrealizować pięć praktycznych projektów. Lektura idealna zarówno dla studentów, jak i naukowców, menedżerów czy przedsiębiorców. Dowiesz się z niej, jak zbudować inteligentne oprogramowanie przy użyciu najlepszych i najprostszych narzędzi do programowania AI. PS. Nie musiz posiadać umiejętności programowania!

 

Sztuczna inteligencja to dziedzina, która odmienia spojrzenie na technologię, otwiera nowe możliwości, a także daje mnóstwo ciekawych perspektyw na przyszłość (w końcu stale jest rozwijana!). Natomiast książki o AI to prawdziwa skarbnica wiedzy, która pozwoli Ci zrozumieć podstawy tej dziedziny, poznać jej najnowsze trendy i dowiedzieć się, jakie wyzwania i korzyści niesie ze sobą. Bez względu więc na to, czy jesteś zainteresowany praktycznymi zastosowaniami AI i poprowadzeniem swojej kariery w tym kierunku czy po prostu filozoficznymi aspektami jej rozwoju, powyższe lektury pomogą odpowiedzieć na Twoje pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości.
 

Nie ma bowiem wątpliwości, że sztuczna inteligencja w najbliższych dekadach zrewolucjonizuje świat.