Święta Bożego Narodzenia tuż-tuż! To czas radości, wielkich uczt (mmm karp, barszcz z uszkami!) oraz spotkań z bliskimi, rozmów o kodzie, bugach, testowaniu, cyberbezpieczeństwie i nie tylko. To także dobra okazja, by zaskoczyć kogoś świątecznym upominkiem. Ok, tylko nie wiesz jaki podarunek sprawić programiście?

 

Książka, to zawsze dobry pomysł na prezent!

 

Lektura pełna informatycznej wiedzy, która wprowadzi obdarowanego Czytelnika (tego Małego, jak i Dużego) w świat programowania, albo która rozwinie już posiadane umiejętności kodowania w Pythonie, Javie czy C#. Publikacja wypełniona po brzegi wskazówkami na temat konfigurowania sieci i dbania o jej bezpieczeństwo czy wreszcie książka na temat tworzenia baz danych z SQL, albo aplikacji webowych. Tak, to jest to! 

 

Tym bardziej, że branża IT ciągle się rozwija, przez co daje ogromne możliwości zatrudnienia. A im większa wiedza i znajomość technicznych zagadnień, tym większa szansa na jeszcze lepsze zarobki oraz pracę przy najciekawszych projektach.

 

OK, najpierw jednak zastanów się, który tytuł będzie odpowiedni dla obdarowywanej osoby. Jaką wiedzę już posiada? Czy dopiero zaczyna swą przygodę z programowaniem? Czy miał bądź miała już styczność z danym językiem, np. z JavaScriptem? A może na początek wolałby sięgnąć po coś łatwiejszego? 

 

Na start, świetnie nada się łatwy w obsłudze Python. Warto go poznać, a w tym pomoże właśnie odpowiedni poradnik. Być może czyjąś pasją jest fotografia albo obróbka grafiki? Uwielbia grać i sam lub sama ma pomysł na własną grę, tylko nie wie jak wprowadzić ją w życie? W Helion.pl znajdziesz tysiące książek z takich dziedzin związanych z informatyką jak programowanie, testowanie oprogramowania, technologie webowe, grafika komputerowa, gry, hacking, aplikacje biurowe, biznes IT i wiele więcej!

 

Ok, ale pozostaje jeszcze jedno pytanie: Z jakiego formatu książki najbardziej ucieszy się obdarowana osoba? Czy tradycyjnie z drukowanej książki, a może to nowoczesna osoba, która nie rozstaje się ze swym czytnikiem i smartfonem? Ok, w takim razie podaruj bliskiej Ci osobie ebooka lub audiobooka!

 

Jak podarować ebooka lub audiobooka na prezent?

 

Wybierz interesujący Cię tytuł, w menu po prawej stronie kliknij „Kup na prezent”, a następnie przejdź do kolejnego etapu składania zamówienia. Gdy dana książka trafi do Twojej biblioteki kliknij „Wyślij na prezent” wskaż adres mailowy obdarowywanej osoby, zaznacz, w którym dniu prezent ma do niej dotrzeć i napisz własne życzenia. I już!

 

W wybranym terminie Twój bliski otrzyma maila z prezentem oraz z instrukcją jak go pobrać. Więcej szczegółów TUTAJ >>

 

PS. Takie rozwiązanie to idealna opcja dla nieco spóźnialskich – ebookowy czy audiobookowy prezent LAST MINUTE dotrze do adresata już w kilka chwil!

 

 

Jakie książki polecilibyśmy na prezent?

 

Pasja testowania. Wydanie II rozszerzone

 

Pasja testowania. Wydanie II rozszerzone Krzysztof Jadczyk - okładka książkiOto książka przeznaczona dla kogoś, kto stawia pierwsze kroki w branży IT i rozważa, czy nieźle płatna praca testera, jest dla niego. Na czym polegają zadania testera? Jakie umiejętności powinien mieć? Znajomość których narzędzi jest wymagana? Skąd czerpać o tym wszystkim wiedzę? I najważniejsze: jak sprawdzić, czy będzie się dobrym testerem?

 


Na te i wiele innych pytań odpowiada Pasja testowania. Dzięki lekturze Czytelnik pozna teoretyczne podstawy pracy testera, zrozumie, na czym polega jego warsztat i dowie się też, jak zabrać się do pracy testerskiej. Autor, praktyk z kilkunastoletnim stażem, wprowadzi Czytelnika w te zagadnienia krok po kroku. Co więcej, obali najpowszechniejsze mity krążące w światku testerów i zwróci uwagę na klienta, czyli prawdziwego odbiorcę efektów testerskiej pracy. Na deser zaś książka pozwala samemu się przetestować - jest tu szereg ćwiczeń, dzięki którym można zostać prawdziwym mistrzem testowania!

 

 

Nie każ mi myśleć! O życiowym podejściu do funkcjonalności stron internetowych. Wydanie III

 

Nie każ mi myśleć! O życiowym podejściu do funkcjonalności stron internetowych. Wydanie III Steve Krug - okładka książkiDroga do sukcesu projektanta UX prowadzi przez miłe doznania, jakie wywoła u osób, które będą korzystać ze strony WWW czy aplikacji. W żadnym wypadku więc nie można lekceważyć zagadnień projektowania doświadczenia użytkownika!


Dlatego warto sięgnąć po ten tytuł, który pozwoli Czytelnikowi prześledzić krok po kroku proces projektowania mający na celu stworzenie rozwiązań przyjaznych użytkownikom. Oprócz podstawowych pojęć, zasad i koncepcjami można znaleźć w nim informacje, które docenią także bardziej zaawansowani projektanci. Książka stanowi bardziej przegląd niż wyczerpującą analizę tematu projektowania, jednak zawiera naprawdę sporo przydatnych i cennych informacji.

 


W 100 krótkich lekcjach przedstawiono wiele praktycznych wskazówek w kolejności odpowiadającej rzeczywistemu wdrożeniu. Podręcznik został napisany lekkim językiem - dla kandydata na projektanta UX, ta lektura to absolutny "must have"!

 

 

English 4 IT. Praktyczny kurs języka angielskiego dla specjalistów IT i nie tylko

 

English 4 IT. Praktyczny kurs języka angielskiego dla specjalistów IT i nie tylko Beata Błaszczyk - okładka książkiJęzyk angielski to nieodłączny element świata IT. Ogromna część twórców oprogramowania i metodyk czy standardów w branży IT udostępnia materiały właśnie w tym języku. W dodatku sporo projektów informatycznych jest realizowanych we współpracy z ekspertami pochodzącymi z całego świata. Wówczas przecież komunikacja odbywa się tylko w języku angielskim. 

 

 

Czytelnik znajdzie w książce profesjonalne angielskie teksty dotyczące różnych obszarów IT: baz danych, big data, sieci komputerowych, metod wytwarzania oprogramowania i wielu innych. Każdy z nich został opatrzony słowniczkiem zawierającym tłumaczenia na język polski zarówno terminów specjalistycznych, jak i tych z języka ogólnego. Ponadto w każdym rozdziale omówione zostały różne zagadnienia gramatyczne wraz z przykładami ich zastosowania w języku informatyki. Na końcu każdego rozdziału znajdują się ćwiczenia, które pomogą utrwalić poznane słownictwo i reguły gramatyczne

 

 

Informatyk samouk. Przewodnik po strukturach danych i algorytmach dla początkujących

 

Informatyk samouk. Przewodnik po strukturach danych i algorytmach dla początkujących Cory Althoff - okładka książki

W dzisiejszych czasach każdy informatyk lub programista, który chce sobie zagwarantować dobrą pracę, musi trzymać się zasady: "ciągle się uczę". Jeśli ktoś bardzo chce pracować jako inżynier oprogramowania, musi poznać podstawy informatyki, jakimi są struktury danych i algorytmika. Znajomość tych zagadnień jest bowiem potrzebna każdemu programiście!

 

 

Ta książka jest kontynuacją bestsellera Programista samouk. Lektura pozwoli zrozumieć najważniejsze koncepcje związane z różnymi algorytmami i strukturami danych, co z kolei pozwoli na profesjonalne podejście do tworzenia kodu. Przystępnie opisano tu różne algorytmy, w tym wyszukiwania liniowego i binarnego, a także służące do pracy na ciągach znaków i do wykonywania obliczeń. Zaprezentowano również najważniejsze struktury danych, w tym tablice, listy połączone czy tablice mieszające. Poszczególne zagadnienia zostały pokazane od strony praktycznej, co sprawi, że bez trudu i od razu można zastosować zdobyte informacje w codziennej pracy. W efekcie lektury Czytelnik przygotuje się do kariery skutecznego programisty... i nie musi posiadać do tego dyplomu inżyniera!

 

 

Java. Podstawy. Wydanie XII

 

Java. Podstawy. Wydanie XII Cay Horstmann - okładka książki

Java to język dojrzały i elastyczny - służy do pisania dużych systemów, małych programów i aplikacji mobilnych. W dodatku w język ten wbudowano wysublimowane zabezpieczenia, a także pewne zaawansowane funkcje, które doceni każdy programista tworzący systemy o skomplikowanej architekturze.

 

 

Ta książka jest zaktualizowanym wydaniem kultowego podręcznika dla profesjonalnych programistów Javy. Opisano tu podstawy języka i najważniejsze zagadnienia związane z programowaniem interfejsu użytkownika, a także kolekcje, wyrażenia lambda, techniki programowania współbieżnego i funkcyjnego. W tym wydaniu poszczególne zagadnienia zoptymalizowano pod kątem Javy 17, opisano też takie nowości jak bloki tekstu, rozszerzenia konstrukcji switch, rekordy, dopasowywanie wzorców operatora instanceof, klasy zapieczętowane i wiele więcej. Podręcznik zawiera mnóstwo przykładów kodu, obrazujących zasady działania niemal każdej opisywanej funkcji czy biblioteki. 

 

 

Git i GitHub. Kontrola wersji, zarządzanie projektami i zasady pracy zespołowej

 

Git i GitHub. Kontrola wersji, zarządzanie projektami i zasady pracy zespołowej Mariot Tsitoara - okładka książkiDuże, rozbudowane projekty wymagają przede wszystkim zaangażowania zespołu programistów. Natomiast by ich współpraca była efektywna, niezbędny jest system kontroli wersji, taki jak Git. System ten umożliwia tworzenie historii projektu, zarządzanie jego wersjami, przeglądanie wszystkich zmian, a także przywracanie pliku do dowolnej wcześniejszej wersji. 

 

 

Ta publiakcja przeznaczona jest dla programistów, którzy chcą zacząć pracę z Gitem i GitHubem. W każdym rozdziale zawarto same przydatne informacje - uzupełnione licznymi ćwiczeniami. Dzięki temu równocześnie można uczyć się Gita i nabierać sprawności w posługiwaniu się tym systemem. Przewodnik podzielono na trzy części tematyczne dotyczące kontroli wersji, zarządzania projektami i pracy zespołowej. Takie rozwiązanie bardzo ułatwia wdrożenie się do rzeczywistej pracy oraz rozwiązywanie problemów. Lektura pozwala poznać zasady planowania i realizacji projektów z GitHubem, a także sposoby rozstrzygania konfliktów scalania. To sprawia, że można poczuć się pewniej w pracy zespołowej w profesjonalnym środowisku.

 

 

C# 10 i .NET 6 dla programistów aplikacji wieloplatformowych. Twórz aplikacje, witryny WWW oraz serwisy sieciowe za pomocą ASP.NET Core 6, Blazor i EF Core 6 w Visual Studio 2022 i Visual Studio Code. Wydanie VI

 

C# 10 i .NET 6 dla programistów aplikacji wieloplatformowych. Twórz aplikacje, witryny WWW oraz serwisy sieciowe za pomocą ASP.NET Core 6, Blazor i EF Core 6 w Visual Studio 2022 i Visual Studio Code. Wydanie VI  Mark J. Price - okładka książki

Mówią, że używanie C# jest przyjemne i satysfakcjonujące, a każda kolejna wersja przynosi liczne udogodnienia i nowe funkcjonalności. Aktualne wersje C# 10 i .NET 6 pozwalają w łatwy sposób tworzyć rozbudowane serwisy internetowe czy wieloplatformowe aplikacje mobilne.

 

Ten tytuł to gruntownie przebudowane wydanie cenionego podręcznika dla programistów #C. Dzięki książce Czytelnik nauczy się najważniejszych zasad korzystania z tego języka. Jest tu drobiazgowe omówienie API środowiska .NET, jak również techniki pracy z systemem plików, asynchronicznymi strumieniami, serializacją i szyfrowaniem.

Poszczególne zagadnienia zostały zilustrowane dokładnie wyjaśnionymi przykładami kodu, a dodatkowe ćwiczenia pozwalają na utrwalenie zdobytych umiejętności.

 

 

 

Coś dla Młodszego Czytelnika!

 

Python na start! Programowanie dla nastolatków

 

Python na start! Programowanie dla nastolatków Michał Wiszniewski - okładka książki

Hmm którego z języków programowania warto nauczyć swoje dziecko? Podpowiadamy: Pythona!

A to dlatego, że po pierwsze: jest znacznie łatwiejszy w nauce i bardziej intuicyjny niż np. C++, a po drugie: umożliwia tworzenie skryptów, czyli funkcjonalnych programów, przydających się na co dzień programistom. Ale to nie wszystko! Python to także fantastyczne narzędzie do tworzenia rozbudowanych projektów. 

 

Książka ta omawia wszystkie najważniejsze funkcje i możliwości Pythona. Ukazuje, jak pracować w środowisku tego języka, jak używać zmiennych, instrukcji warunkowych, funkcji i typów danych. Pokazuje także, do czego przydaje się programowanie strukturalne, a do czego obiektowe oraz jak łatwo połączyć je w Pythonie! Krótko mówiąc: lektura uczy samodzielnie pisać zaawansowane skrypty. Warto to sprawdzić, programować i bawić się przy tym dobrze!

 

 

 

 

Internet. Jak działa naprawdę? Ilustrowany przewodnik po protokołach, prywatności, cenzurze i zarządzaniu

 

Internet. Jak działa naprawdę? Ilustrowany przewodnik po protokołach, prywatności, cenzurze i zarządzaniu Article 19 (Author), Mallory Knodel (Contributor), Ulrike Uhlig i in. - okładka książkiZ internetu korzystamy codziennie do różnych celów. Musimy jednak pamiętać aby unikać zagrożeń i przestrzegać zasad cyberbezpieczeństwa. Jak więc działa internet? Kto nim zarządza? Kto go cenzuruje i w jaki sposób przepływają w nim informacje?  Wiedza o tych podstawach jest wyjątkowo ważna!

 

 

Ta mądra, zabawna książka zawiera wszystkie ważne informacje o funkcjonowaniu internetu. Przewodnikiem w książce jest Kocimiętka - kotka, która używając jasnego języka i świetnych ilustracji, opowiada o sekretach najbardziej skomplikowanej sieci komputerowej świata: o protokołach sieciowych, algorytmach i zarządzaniu infrastrukturą internetową. Dzięki publikacji Młody Czytelnik pozna różne aspekty funkcjonowania internetu, w tym tak ważne, jak anonimowość i zbieranie danych o użytkownikach. Dowie się również, w jaki sposób, jako użytkownik internetu, może wpływać na jego kształt i przyczyniać się do tego, aby internet sprzyjał sprawiedliwości społecznej i poszanowaniu praw człowieka.

 

 

Scratch 3 dla najmłodszych. Kodowanie jest jak granie!

 

Scratch 3 dla najmłodszych. Kodowanie jest jak granie! Max Wainewright - okładka książki

Scratch początkowo miał służyć młodym ludziom do nauki programowania. Szybko jednak zaczął pełnić również inne funkcje. To coś w rodzaju cyfrowej piaskownicy, w której każdy może nie tylko nauczyć się podstaw kodowania, ale także ćwiczyć kreatywność, umiejętność pracy w zespole i zdolność do wynajdywania nieszablonowych rozwiązań. I to na przykład podczas projektowania gier! 

 

Ta książka jest mega zabawnym przewodnikiem po programowaniu w Scratchu 3, przeznaczonym dla przyszłych inżynierów, programistów, naukowców i pasjonatów kodu. Dzięki niej Twoje dziecko szybko zacznie pisać klasyczne gry zręcznościowe i wzbogacać je w dźwięk i animacje. W książce pokazano również, czym są i do czego się przydają zmienne, pętle czy funkcje. Zaprezentowano także sposoby stosowania reguł matematycznych do stopniowego komplikowania gry. Poszczególne treści zostały bogato zilustrowane i uzupełnione przejrzystymi instrukcjami krok po kroku. W ten sposób, pisząc atrakcyjne gry, w mgnieniu oka przyswoi się nawet bardzo złożone zasady programowania!

 

Uff, powyższe propozycje to jednak zaledwie niewielka część książek, które mogą okazać się idealnym prezentem na święta. Zajrzyj na Helion.pl – czeka tam na Ciebie kilka tysięcy książek, ebooków i audiobooków w mega rabatach ;)

 


Zgarnij najfajniejszy gwiazdkowy podarunek na świecie!
Wesołych Świąt!