ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Za żelazną kurtyną (ebook)(audiobook)(audiobook)

Autor:
Anne Applebaum
Okładka książki/ebooka Za żelazną kurtyną

Okładka książki Za żelazną kurtyną

Okładka książki Za żelazną kurtyną

Okładka książki Za żelazną kurtyną

Wydawnictwo:
Świat Książki
Ocena:
Bądź pierwszym, który oceni tę książkę
Stron:
624
2w1 w pakiecie:
     ePub
     Mobi

Za żelazną kurtyną to wyjątkowo ważna książka, która skutecznie podważa wiele mitów na temat początków zimnej wojny. Jest mądra, przenikliwa, niezwykle obiektywna i znakomicie udokumentowana.

 ANTONY BEEVOR

Pod koniec II wojny światowej ogromne obszary Europy Wschodniej niespodziewanie znalazły się pod kontrolą Związku Sowieckiego. Anne Applebaum opisuje, jak komunistyczne reżimy Europy Wschodniej powstały i jak się w nich żyło na co dzień, gdy transformacja już się dokonała.

Autorka szczegółowo opisuje, w jaki sposób szybko ubezwłasnowolniono instytucje społeczeństwa obywatelskiego na różnych szczeblach: partie polityczne, kościół, media czy organizacje młodzieżowe. Wyjaśnia, jak organizowano służbę bezpieczeństwa, jak komuniści zdominowali media i jak wszelkie formy opozycji zostały osłabione i rozbite. Czerpiąc obficie z nowych materiałów archiwalnych , ukazuje życie jednostek, by pokazać wybory, jakich musieli dokonywać ludzie: walczyć, uciekać czy współpracować.

Gdy skończyła się wojna, w ciągu niezwykle krótkiego czasu Europa Wschodnia uległa bezwzględnej stalinizacji. Żelazna kurtyna to nie tylko znakomicie  opowiedziana historia  - to także wyjątkowy moralny rozrachunek i dręczące przypomnienie, jak krucha może okazać się wolność społeczeństw.

0 Anne Applebaum

Zamknij

Wybierz metodę płatności