ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Paryże Innej Europy (ebook)(audiobook)(audiobook)

Autor:
Błażej Brzostek
Wydawnictwo:
WAB
Ocena:
Bądź pierwszym, który oceni tę książkę
Stron:
495
2w1 w pakiecie:
     ePub
     Mobi

Bukareszt to wino i skrzypce orkiestry cygańskiej, to ruszt, na który rzucono mititei, kiełbaski z mielonego mięsa, znane na całym obszarze dawnych wpływów otomańskich. Warszawa to kotlety z patelni, to wódka i piwo, śledzie i kiszone ogórki. Bukareszt to cujka, oliwki, ser owczy. [...] Warszawa to herbata, wieczorne rozmowy w kuchniach, kałuże na pustych chodnikach.

Warszawa i Bukareszt. Miasta na rozdrożu. Położone w Innej Europie, czyli w niedookreślonej przestrzeni pomiędzy Wschodem a Zachodem. Oba miasta obdarzano mianem "małego Paryża", lecz oba również umieszczano w "Azji". Pisano o "skrzyżowaniu Siczy kozackiej z bulwarem Saint-Germain", o "ostatniej placówce Zachodu, pierwszym porcie Orientu".

Błażej Brzostek, przytaczając liczne, nieraz zaskakujące narracje przyjezdnych i mieszkańców, opowiada o dwóch stuleciach historii Bukaresztu i Warszawy. Pisze o miastach, które zatracały swój charakter na rzecz obcych wzorców, by potem znów poszukiwać własnej tożsamości. O dziwnych Paryżach Innej Europy, posądzanych o nijakość, ulegających wpływom, broniących swej oryginalności.

Błażej Brzostek (1977), historyk specjalizujący się w dziejach społecznych, pracuje w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Członek redakcji czasopisma "Mówią Wieki". Autor książek Robotnicy Warszawy. Konflikty codzienne (1950-1954) (2002), Za progiem. Codzienność w przestrzeni publicznej Warszawy 1955-1970 (2007), za którą otrzymał nagrodę KLIO oraz Nagrodę Historyczną "Polityki", oraz PRL na widelcu (2010).

0 Błażej Brzostek

Zamknij

Wybierz metodę płatności