Istnieje wiele ksążek o Uniksie i systemach uniksopodobnych. Dlaczego te, zebrane w dziale "Linux i UNIX" mają być najlepsze? Ponieważ wiemy, że administrowanie systemem jest trudne, a możliwości systemów UNIX są olbrzymie. Ta złożoność problemów powoduje, że staramy się dobierać książki pisane przez specjalistów, administratorów, którzy zajmują się prawdziwymi systemami z dużą liczbą użytkowników. Dla znawców tematu to prawdziwa gwarancja jakości. Dla początkujących użytkowników i amatorów jest to zapowiedź naprawdę okropnego świata okropnych systemów, które można nie tylko polubić, można je nawet zrozumieć.
Wspólny dział dla Uniksa i Linuksa nie jest przypadkiem. Nie wynika li tylko z porównywalnej funkcjonalności. Po prostu Linux zdobył już poczytne miejsce wśród systemów operacyjnych dla korporacji i przedsiębiorstw, a przed jego twórcami stanęło kolejne wyzwanie -- przekonać użytkowników indywidualnych do tego, by używali go na domowych komputerach. Wspieramy zatem ich starania i dzięki naszym książkom popularyzujemy idee oprogramowania rozpowszechnianego na licencji GNU. Należy przyznać, że nie tylko cena jest główną przyczyną popularności "Linuksów" (system jest praktycznie darmowy); do głównych atutów należą niesłychane możliwości różnych zastosowań: sprawdza się doskonale jako serwer, można na nim opierać klastry korporacyjne, a dzięki środowisku graficznemu i niezliczonym aplikacjom (np. funkcjonalnemu odpowiednikowi Photoshopa, z tym że darmowemu) może być także podstawą komputera pracującego w studiu graficznym, biurze, małej firmie.
Książki z działu "Linux i UNIX" pomogą Ci zainstalować, skonfigurować, administrować i obsługiwać system. Zapoznają z dostępnymi aplikacjami i pokazują, jak efektywnie wykorzystać ich możliwości. Uczą także programowania w wielu dostępnych językach programowania.