Katalog książek

Wydawnictwo Helion

Helion SA
ul. Kościuszki 1c
44-100 Gliwice
tel. (32) 230-98-63
© Helion 1991-2014

Lauret zaufanych opinii

Wikipedia

Autor: 

Wikipedia
Ocena:
   5/6  Opinie  (0)
Ksiazka drukowana Druk (oprawa: miękka)


Oto i ona! Wolna i żywa... wciąż rośnie i rozwija się... ma miliony przyjaciół, a wierna jej globalna społeczność odwiedza ją każdego dnia i dba o to, by zawsze była na bieżąco. Przekazujemy ją teraz w Twoje ręce!

Wikipedia! Czy musimy Ci ją przedstawiać?

Nawet jeśli nie miałeś okazji odwiedzić Wikipedii w jej naturalnym środowisku, trzymając ją teraz w dłoniach już stałeś się częścią jej wielomilionowej społeczności, która pieczołowicie gromadzi w niej skarby wiedzy całej ludzkości.

Tak, miliony ochotników tworzyły ją właśnie dla Ciebie. Nie dla pieniędzy. Nie dla sławy. Po prostu z miłości... do ludzi i mądrości! Chcieliśmy utrwalić ich trud. Więc zamknęliśmy ją w tym pudełku tak jak przechowuje się skarby...

Ma przede wszystkim służyć Tobie. Zawsze wtedy, gdy poczujesz palący głód wiedzy, bez względu na dostęp do sieci!

Największa wolna encyklopedia internetowa
teraz dostępna na płycie DVD

Tradycyjne encyklopedie powstają przez wiele lat, a zatem w momencie wydania zawierają już wiele nieaktualnych informacji. Wikipedia, największa encyklopedia internetowa, funkcjonuje zupełnie inaczej. Przy realizacji tego projektu współpracują ochotnicy z całego świata, to oni na bieżąco dodają i aktualizują hasła zgodnie z podstawowymi wytycznymi, które określają, że informacje muszą być weryfikowalne, a sposób ich prezentacji -- obiektywny i neutralny. Misją wikipedystów jest opracowywanie i udostępnianie wolnej od licencyjnych ograniczeń wiedzy na jak najwyższym poziomie. Witryny Wikipedii, zawierające już ponad cztery i pół miliona haseł w kilkuset językach, to jedne z najczęściej odwiedzanych miejsc w internecie.

Dzięki płycie przygotowanej przez Wydawnictwo Helion i Stowarzyszenie Wikimedia Polska uzyskasz szybki dostęp do polskojęzycznych zasobów Wikipedii bez konieczności korzystania z internetu. Ta wersja encyklopedii zawiera 238 tysięcy haseł uporządkowanych według 11 tysięcy kategorii oraz 59 tysięcy zdjęć i grafik. Materiały te odzwierciedlają stan Wikipedii z czerwca 2006 i zostały przejrzane oraz poprawione przez grupę kilkudziesięciu redaktorów.

Wyszukiwanie informacji ułatwia specjalny program dołączony do płyty. Działa on w środowisku uruchomieniowym Java Runtime Environment 1.5, zatem możesz korzystać z zasobów płyty w dowolnym systemie operacyjnym z zainstalowaną przeglądarką internetową oraz platformą Java, między innymi w systemach Windows 98 SE lub nowszym, Linux, Solaris OS 8 lub nowszym, FreeBSD czy Mac OS X (pakiet instalacyjny Java Runtime Environment 1.5 dla trzech pierwszych systemów też jest dołączony do płyty).

  • Największa wolna encyklopedia
  • 238 tysięcy aktualnych haseł
  • 59 tysięcy zdjęć i grafik dostępnych na wolnych licencjach
  • Pakiet instalacyjny platformy Java Runtime Environment 1.5 dla systemów Windows, Linux i Solarisa

Korzystaj z ogromnych zasobów aktualnej wiedzy
dostępnych na wyciągnięcie ręki.

Teksty haseł Wikipedii objęte są licencją GNU FDL. Ilustracje udostępnione zostały na podstawie różnych wolnych licencji lub nie są chronione prawami autorskimi. Program do wyszukiwania informacji jest rozpowszechniany na licencji GNU GPL.

Filmy związane z prezentowaną książką
Niewielu jest internautów, którzy nie trafili w poszukiwaniu wiedzy na Wikipedię - największą wolną encyklopedię regularnie redagowaną przez setki tysięcy autorów na całym świecie. Co ciekawe, Polacy bardzo zaangażowali się w to niecodzienne dzieło informacyjne, tworząc w ciągu kilku lat jeden z największych tego typu zasobów na świecie. Z drugiej strony .chętnie korzystają z niego jako odbiorcy. Nic więc dziwnego, że największe polskie wydawnictwo informatyczne Helion w końcu zainteresowało się tym naturalnym tworem, przenosząc go na krążek DVD. Oczywiście, niebezkrytycznie... „Wikipedia. Wolna encyklopedia" wydana przez gliwicką firmę to największa polska encyklopedia w bardzo poręcznej formie, przeznaczona po pierwsze - do tych, którzy nie mają dostępu do internetu, dysponując czytnikiem DVD. Po drugie - nie chcą ryzykować tego, że ktoś popełnił błąd lub też wprowadził celowo błędne WIKIPEDIA Wolna encyklopedia dane. Bowiem podstawowa zaleta Wikipedii na DVD jest to, że wszystkie zamieszczone informacje zostały dokładnie przejrzane i zweryfikowane. Otrzymaliśmy „krążek" zawierający 238 tys. haseł, uporządkowanych według 11 tys. kategorii, wzbogaconych o 59 tys. zdjęć i grafik. Oczywiście wczoraj, a tym bardziej dziś niektóre mogłyby być jeszcze bardziej aktualne niż w chwili wydania DVD. Ale - coś za coś. Papierowa encyklopedia tym bardziej nie nadąża...

Dziennik Łódzki N, 02/2008

pokaż wszystkie