Recenzje:
Wpis ten jest poświęcony recenzji kolejnej książki, którą bardzo polecam każdemu programiście zainteresowanemu nauką języka PHP - zwłaszcza dla tych, którzy interesują się tym tematem na poważnie. Mowa tutaj o książce PHP5. Zaawansowane programowanie, której autorami są Edward Lecky-Thompson, Heow Eide-Goodman, Steven D. Nowicki oraz Alec Cove. Jest to moim zdaniem najlepsza pozycja dotycząca języka PHP na polskim rynku. Dla kogo jest ta książka? Zostało wydanych naprawdę wiele książek o programowaniu w PHP. Niektóre z nich są lepsze, inne gorsze, a większość po prostu słaba i wałkująca wciąż te same tematy :-) Na szczęście od czasu do czasu trafia się taka książka, której czytanie jest czystą przyjemnością, z której możemy nauczyć się wielu nowych rzeczy, która rzuci światło na przeróżne tematy. Książka, w której zostanie opisany cały proces budowania profesjonalnych i komercyjnych aplikacji z wykorzystaniem PHP. I taka jest właśnie książka “PHP5. Zaawansowane programowanie”. Odpowiadając na pytanie w nagłówku, książka ta jest dla osób mających już podstawową znajomość PHP - na pewno nie jest to lektura “na pierwszy raz”. Jest tutaj poruszonych także wiele tematów, nad którymi będą się głowić nawet średnio-zaawansowani programiści. Poruszane tematy i ważniejsze rozdziały PHP5. Zaawansowane programowanie * Wprowadzenie do programowania obiektowego
* Unified Modeling Language (UML)
* Obiekty zaczynają działać
* Wzorce projektowe
* Klasa Collection
* Klasa CollectionIterator
* Klasa GenericObject
* Warstwa abstrakcji dla bazy danych
* Interfejs fabryki
* Programowanie oparte na zdarzeniach
* Pliki dziennika i debugowanie
* SOAP
* Model, widok, kontroler (MVC)
* Komunikacja z użytkownikami
* Sesje i uwierzytelnianie
* Szkielet do testowania modułów
* Automat skończony i modyfikowalne pliki konfiguracyjne
* Studium przypadku - automatyzacja działu sprzedaży Jak więc widać, książka porusza mnóstwo ciekawych tematów, opisując budowanie aplikacji od samego początku (tworzenie diagramów UML), przez dobór odpowiednich narzędzi (wybór frameworka, systemu CMS czy dobór odpowiednich klas z PEAR/PECL), na testach jednostkowych kończąc. Poczytamy tutaj ponadto o popularnych wzorcach projektowych (MVC, Fabryka abstrakcyjna, Obserwator, Dekorator, Fasada, etc), metodykach programowania (Agile, XP), debugowaniu i testowaniu aplikacji, usługach sieciowych (SOAP), refaktoryzacji kodu czy protokole HTTP. Jakby tego było mało, znajdziemy tutaj mnóstwo praktycznych przykładów (które niestety zawierają sporo błędów, choć zazwyczaj są one łatwe do wychwycenia). Na sam koniec przez prawie 200 stron jest opisywany przykład z prawdziwego wydarzenia - stadium przypadku systemu automatyzującego sprzedaż produktów on-line. Niestety dział ten kompletnie nie przypadł mi do gustu :-). Kilka słów podsumowania Jest to wyjątkowa książka zawierająca multum wiedzy z zakresu PHP OOP. Polecam ją jedynie osobom znających się już trochę na rzeczy oraz tym, którzy mają za sobą sporo praktycznej wiedzy, a ich celem jest uporządkowanie wiedzy teoretycznej. Mimo iż w książce można natrafić na sporo błędów i trafiają się działy, które są słabe i niedopracowane, to książka jest bardzo dobra. Ośmielę się nawet stwierdzić, że jest to najlepsza książka w języku polskim o PHP, jaką dane było mi przeczytać. Z wypowiedzi na forum.php.pl można wywnioskować, że jest jeszcze lepsza książka o PHP w naszym ojczystym języku: PHP5. Obiekty, wzorce, narzędzia. Niestety od dłuższego czasu książka jest niedostępna, jak uprzejmie informuje Helion. Czy ma ktoś może tą książkę na sprzedaż? Chętnie odkupiłbym, nawiasem mówiąc :) Wracając jednak do “PHP5. Zaawansowane programowanie” - jest to w moim odczuciu najlepsza książka w języku polskim o profesjonalnym programowaniu w PHP. Polecam kupić i przeczytać co najmniej raz :-)

blog.kamilbrenk.pl Kamil Brenk, 2010-09-03


PHP 5 chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Ta nowa, całkowicie obiektowa wersja popularnego języka programowania bywa czasem małym utrapieniem dla programistów korzystających do tej pory z jej starych wersji, w których obiektowość nie była najważniejsza. PHP5. Zaawansowane programowanie. to książka przeznaczona właśnie dla tych deweloperów, którzy chcą ′′przestawić się′′ na programowanie obiektowe. Pozycja ta w przystępny i zrozumiały sposób przedstawia wszystkie zagadnienia związane z obiektowością i pozwala na szybkie i pełnie zrozumienie nowych zagadnień.
Książka podzielona jest na cztery logiczne części: Technologia obiektowa, która poświęcona jest niejako wprowadzeniu do programowania obiektowego - przedstawia wszystkie związanie z nim zagadnienia, rozwija wątpliwości na temat składni, a programistom ′′starego′′ PHP dostarcza kilku momentów zdziwienia. Część druga i trzecia: Tworzenie obiektowego zestawu narzędziowego. Proste klasy i interfejsy. i Tworzenie zestawu narzędzi do wielokrotnego wykorzystania. Narzędzia złożone (choć nieskomplikowane). przedstawiają się dokładnie swoimi tytułami. W częściach tych, czytelnik poznaje coraz bardziej zaawansowane i skomplikowane techniki programowania, a książka odkrywa przed nim coraz to nowe zagadnienia i funkcje języka. Część czwarta Studium przypadku - automatyzacja działu sprzedaży pozwala czytelników na całkowicie praktyczne wykorzystanie nabytych umiejętności i przeprowadza go przez kompletny proces tworzenia oprogramowania.
Całość napisana jest językiem zrozumiałym dla każdego programisty, szczególnie tych, którzy już wcześniej byli związani z PHP. Książka jest idealnym rozwiązaniem dla tych wszystkich, którzy ciągle nie mogą przekonać się do obiektowego programowania w PHP bądź po prostu do tej pory nie mogli go do końca ′′ogarnąć′′. Powinna się także znaleźć na półkach wszystkich programistów, którzy na co dzień dobrze rozumieją się z PHP 5 -- idealnie nadaje się do uzupełnienia i uporządkowania posiadanej wiedzy, a potem może być wykorzystywana jako punkt odniesienia w rozwiązywaniu konkretnych problemów.
Mówiąc krótko: PHP5. Zaawansowane programowanie. jest pozycją, która przyda się każdemu, kto chce się związać z PHP 5 - niezależnie od tego czy robi to zawodowo czy hobbistycznie.

Dragonia Magazine Paulina Budzoń


Książkę "PHP5 Zaawansowane programowanie" rozpoczyna rozdział wprowadzający czytelnika w świat programowania obiektowego. Krok po kroku poznajemy jego tajniki, bez znajomości którego ciężko będzie nam śledzić dalszą część publikacji.

Po zapoznaniu się z podstawowymi pojęciami OOP (ang. object-oriented programming) nauczymy się opisywać "świat obiektów" za pomocą języka UML (ang. Unified Modeling Languag). Język ten jest nieodzowną częścią każdego większego projektu, co czyni go bardzo własnym elementem wiedzy programisty.

W dalszej części książki pogłębiamy znajomość OOP budując aplikacje technikami obiektowymi i poznając dziedziczenie, hermetyzacje i abstrakcje (podstawowe założenia paradygmatu obiektowego) od strony praktycznej. Dowiemy się także czym są wzorce projektowe.

Kolejne rozdziały to bardzo dokładna analiza klas, które możemy wielokrotnie wykorzystywać podczas pracy nad aplikacjami. Zapoznamy się m.in. z takimi pojęciami jak "warstwa abstrakcji dla baz danych" czy "interfejs fabryki".

Warto również wspomnieć o rozdziale poświęconym SOAP (ang. Simple Object Access Protocol - protokole wymiany danych niezależnym od platformy) czy MVC (ang. Model- View-Controller - wzorcu projektowym model-widok-kontroler).

To tylko część zagadnień poruszanych w książce, która pomoże przyswoić Ci zaawansowane techniki programowania w PHP5. Niemniej jednak publikacja przeznaczona jest dla osób, które mają już doświadczenie związane z programowaniem w PHP.

webmade.org Mateusz Bogolubow; 03/06


Piąta wersja języka PHP w istotnym stopniu zwiększa możliwości oferowane przez tę platformę programistyczną. Twórcy aplikacji internetowych mogą dzięki niej korzystać z zalet programowania obiektowego oraz stosować protokół SOAP w procesie tworzenia usług sieciowych. W efektywnym wykorzystaniu nowych możliwości oferowanych przez PHP5 pomocna jest książka "PHP5. Zaawansowane programowanie".

Autorzy rozpoczynają swe rozważania od wprowadzenia do programowania obiektowego. Przybliżają podstawowe pojęcia z tej dziedziny, a także zwracają uwagę na znaczenie diagramów UML, wykorzystywanych w procesie dokumentowania projektów programistycznych. Podkreślają ponadto rolę wzorców projektowych, dzięki którym możliwe jest wielokrotne wykorzystywanie kodu.

Kolejnym etapem nauki jest opracowanie obiektowego zestawu narzędziowego za pomocą prostych klas i interfejsów. Czytelnicy mają okazję zapoznać się z abstrakcjami wysokopoziomowymi i przykładami ich zastosowania. Zdobywają ponadto wiedzę na temat protokołu SOAP.

Trzecia część książki została poświęcona tworzeniu złożonych narzędzi do wielokrotnego wykorzystania. Programiści znajdą w niej m.in. materiały przybliżające proces komunikacji z użytkownikami, zagadnienia związane z sesjami i uwierzytelnianiem, a także szkielet do testowania modułów. Na szczególne uznanie zasługuje rozbudowane studium przypadku, ilustrujące proces automatyzacji działu sprzedaży. Na jego przykładzie prezentowane są m.in. metody zarządzania projektami oraz planowania systemu i jego architektury.

Prezentowana publikacja w istotnym stopniu wspomaga programistów w procesie wydajnego stosowania mechanizmów obiektowych, oferowanych przez nową odsłonę języka PHP. Dostarcza także cenne wskazówki związane z prowadzeniem rozbudowanych projektów informatycznych w oparciu o narzędzia wielokrotnego użytku. Z pewnością zasługuje na uwagę programistów zainteresowanych wzbogaceniem wiedzy o zaawansowanych technikach tworzenia aplikacji internetowych.

Magazyn Internet KK; 12/08/05