Recenzje:
Jest to najlepsza książka o fotografii cyfrowej, z jaką mieliśmy okazję zapoznać się w redakcji ENTERA. Paradoksalnie, największą zaletą podręcznika jest to, że poświęca się w nim niewiele miejsca opisowi sprzętu fotograficznego. Sprzęt zmienia się tak szybko, że przeznaczenie miejsca w książce na opis modeli aparatów dostępnych na rynku nieuchronnie przekształci podręcznik w pracę historyczną. Zamiast tego autor koncentruje się na tym, co szybko się nie zdezaktualizuje, czyli na sztuce fotografowania "cyfrówką" oraz na czynnościach związanych z obróbką obrazów.

Początki książki to przewodnik po środkach technicznych i artystycznych, pozostających do dyspozycji fotografującego. Wprowadzenie jest wyraźnie napisane z myślą o osobach posiadających pewną wiedzę z dziedziny fotografii, więc początkujący przed lekturą zapoznać się z podstawami tworzenia cyfrowych obrazów. W dalszej części autor omawia sztukę utrwalania w ciekawym stylu różnego rodzaju motywów, ludzi, krajobrazu, zawodów sportowych, podróży. Prezentowane koncepcje omówione są w sposób bardzo praktyczny, więc wykorzystanie zamieszczonych w książce porad pozwoli szybko poprawić jakość wykonywanych zdjęć.

Dan Simon nie pomija innej ważnej dla fotografa kwestii -- organizacji cyfrowej ciemni. Na szczególną uwagę zasługuje część poświęcona etapom pracy nad fotografią, a także sprawom archiwizacji prac, szczególnie ważnej, biorąc pod uwagę ilość zdjęć, jaką produkują posiadacze "cyfrówek".
Ciekawostką "Fotografii cyfrowej" jest duży rozdział poświęcony wykorzystaniu aparatu w pracy profesjonalistów w innych dziedzinach: agentów pośrednictwa, likwidatorów szkód, specjalistów od komunikacji czy przez osoby prowadzące działalność naukową.

Największą wadą książki jest bez wątpienia czarno-biały druk. Szkoda, bo fotografie ilustrujące książki są naprawdę ciekawe. Dobrze przynajmniej, że wydawca dał nam możliwość pobrania ich z Internetu.

Enter Bartłomiej Mrożewski; 06/2005


Malejące ceny i rosnące możliwości „cyfrówek" skłaniają wielu użytkowników do porzucenia tradycyjnych aparatów i przejścia na nowe medium. Jeśli planujecie jego zakup lub chcecie lepiej wykorzystać już posiadany cyfrowy aparat, dobrze byłoby jeszcze wysupłać trochę grosza i dokupić profesjonalny podręcznik. Takim jest niewątpliwie książka „Fotografia cyfrowa. Biblia", której autorem jest Dan Simon.
Jest to kompletny przewodnik po świecie cyfrowej fotografii. Autor doradza, jaki aparat najlepiej mógłby spełniać nasze oczekiwania. Uczy, jak robić nim dobre ujęcia w różnych warunkach i sytuacjach, oraz pokazuje, co można zrobić ze zdjęciami za pomocą domowego komputera. Jednym słowem - kompletna biblia nowoczesnego fotografa - zarówno amatora, jak i zawodowca.

Dziennik Łódzki pio; 23 marca 2005