Recenzje:
Użytkownicy cyfrowych aparatów fotograficznych wykonują zwykle większe ilości zdjęć, aniżeli osoby posługujące się sprzętem analogowym. Nie są bowiem ograniczeni kosztami związanymi z zakupem filmów i ich wywoływaniem. Zjawisku temu sprzyja dodatkowo spadek cen kart pamięci oraz możliwość łatwego przenoszenia fotografii na dysk twardy komputera. Duża ilość zdjęć może być jednak przyczyną problemów związanych z ich wyszukiwaniem i zarządzaniem. O tym jak ich uniknąć możemy przekonać się sięgając po książkę Bartosza Danowskiego.

Autor zapewnia, że dobrą metodą na zachowanie porządku jest korzystanie z programów przeznaczonych do katalogowania zdjęć i tworzenia cyfrowych albumów fotograficznych. Ich możliwości omawia na przykładzie bezpłatnej aplikacji Google Picasa. Zwraca ponadto uwagę na znaczenie czynności, które należy wykonać już na etapie przenoszenia fotografii z pamięci aparatu na dysk komputera i opisuje ten proces w oparciu o narzędzia dostępne w systemie Windows XP. Godny odnotowania jest również materiał traktujący o tworzeniu cyfrowych albumów zdjęć na płytach CD i DVD z wykorzystaniem takich formatów jak Kodak PhotoCD, JPEG CD i DVD oraz VideoCD, Super Video CD i DVD-Video. Omówione zostały ponadto czynności związane z tworzeniem internetowych galerii zdjęć, zaś całość wieńczy rozdział przybliżający proces przygotowywania zdjęć do wydruku oraz zamawiania odbitek za pośrednictwem internetowego fotolabu.

Magazyn Internet KK; 09/2006


Wakacyjne wspomnienia najchętniej kolekcjonujemy w postaci zdjęć. Ponieważ obecnie cyfrowe aparaty fotograficzne skutecznie wyparły tradycyjne, zamiast klasycznych albumów potrzebujemy komputerowego odpowiednika. Najlepiej... za darmo. Gdzie go szukać? Podpowiedź znajdziemy w książce wydawnictwa Helion "Cyfrowe albumy fotograficzne. Ćwiczenia" Bartosza Danowskiego.

W czasie lektury czytelnik poznaje program Google Picasa, który pozwala na katalogowanie zdjęć. Autor opisał, jak uporządkować fotki za pomocą systemu Windows XP i wspomnianego programu -- łącznie z jego pobraniem i instalacją. Następnie pokazał, jak tworzyć albumy fotograficzne na płytach CD i DVD. Nauczymy się także publikowania zdjęć w internetowych galeriach oraz wywoływania ich w wirtualnych fotolabach. Im bliżej końca wakacji, tym zapewne bardziej zatęsknimy za taką książką...

Dziennik Łódzki pio; 12/07/06