Recenzje:

Niedawno, jak każdej jesieni już od co najmniej kilku lat, ukazała się nowa książka Andrzeja Pikonia poświęcona kolejnej wersji środowiska AutoCAD. Tym razem, podobnie jak dwa lata temu, a w przeciwieństwie do roku ubiegłego, wydawca postanowił połączyć w jednej pozycji wiadomości dotyczące dwóch najpopularniejszych w Polsce wersji językowych programu, a więc „standardowej” edycji angielskiej oraz edycji spolonizowanej.

Książka AutoCAD 2008 i 2008 PL nie powinna być dla nikogo specjalnym zaskoczeniem, bowiem zarówno styl, jak i poziom informacji przekazywanych przez autora, są niezmiennie na tym samym, wysokim poziomie, co w latach minionych. Nie dziwi zatem szczególnie ani przejrzystość wypowiedzi, ani też kompetencja, z jaką opisuje różne aspekty używania programu. Czegóż się jednak można spodziewać po tak doświadczonym wykładowcy?

Publikacja ma prosty i sensowny układ, dzięki czemu bardzo łatwo się z niej korzysta. Łatwo też wyszukuje się niezbędne w danej chwili wiadomości, zwłaszcza że pomyślano o wygodnym w użyciu indeksie haseł. W nauce programu bardzo pomagają liczne rysunki, wśród których znajdują się zarówno klasyczne „zrzuty ekranowe”, jak i szereg dokładnych szkiców przedstawiających opisywane zagadnienia. Wyraźnie widać dbałość wydawcy o ilość zużytego papieru — tekst wydrukowany jest czytelną, lecz niewielką czcionką, a na stronach brak niezadrukowanej powierzchni.

Treść książki w wyczerpujący sposób obejmuje niemal wszelkie klasyczne zastosowania środowiska AutoCAD. Omówiono w niej zarówno interfejs użytkownika programu, sposoby korzystania z najważniejszych narzędzi i funkcji, metody tworzenia „płaskiej” i trójwymiarowej dokumentacji technicznej, jak i zagadnienia związane z przeglądaniem i wydrukiem efektów pracy oraz naprawą uszkodzonych plików. Nie brakuje tu też oczywiście informacji o możliwościach aplikacji wprowadzonych w wersji 2008. Nic dodać, nic ująć, a jak na zaledwie 500-stronicową publikację po prostu świetnie.

Pozycja może przydać się i tym najbardziej doświadczonym użytkownikom AutoCAD-a, i osobom rozpoczynającym dopiero korzystanie z programu. Ci pierwsi szczególnie mocno skorzystają z książki w momencie przesiadania się na wersję 2008 z którejś ze starszych edycji aplikacji. A tym ostatnim polecałbym najpierw dokładniejsze zapoznanie się z podstawami rysunku technicznego i podstawowymi informacjami na temat środowiska, które z pewnością lepiej wyłożone zostały w podręcznikach z serii „Pierwsze kroki”. Choć i oni nie powinni się książką rozczarować.

cad.pl Łukasz Suma


Stworzony w 1982 roku przez Autodesk program AutoCAD zrewolucjonizował sposób pracy projektantów. Każdego, kto staje przed koniecznością zapoznania się z tym programem i wykonania w nim projektu, przytłacza liczba narzędzi i poleceń. Najnowsza edycja podręcznika do nauki AutoCAD-a autorstwa Andrzeja Pikonia umożliwia zarówno szybkie poznanie najważniejszych poleceń, jak i rozpoczęcie samodzielnego projektowania. Książka stanowi leksykon, po który sięgamy, by znaleźć instrukcję korzystania z konkretnego narzędzia. Polecenia zostały starannie omówione i zilustrowane, co ułatwia ich natychmiastowe zastosowanie. Książka omawia zarówno polską, jak i angielską wersję językową programu.

CHIP


AutoCAD jest zaawansowanym programem do wspomagania dwuwymiarowego i trójwymiarowego projektowania.
Stosują go mechanicy, architekci i inżynierowie innych specjalności, którzy potrzebują narzędzi do tworzenia różnego typu konstrukcji czy planów. Niestety, jak większość specjalistycznych aplikacji, AutoCAD nie jest intuicyjny - wymaga wiedzy o poszczególnych narzędziach, technikach ich używania itp. Książka Andrzeja Pikonia, autora wielu publikacji o tym programie, ułatwi czytelnikowi poznanie interfejsu - od menu oraz pasków narzędzi po zaawansowane techniki projektowania. Na 528 stronach znajdziesz opisy wielu kluczowych kwestii w posługiwaniu się AutoCAD-em 2008 - autor omawia pracę nad dokumentami, układami współrzędnych, tworzenie podstawowych obiektów, tabel, napisów, rysowanie precyzyjne, rysunek aksonome-tryczny, kreskowanie, naprawianie uszkodzonych rysunków, techniki wymiarowania, a także modelowanie 3D i bryły ACIS. W książce podano wiele przykładów opatrzonych ilustracjami, niestety-jedynie czarno-białymi. Publikację tę można polecić każdemu, niezależnie od zaawansowania w projektowaniu CAD-jest kompleksowym podręcznikiem, w prosty sposób przedstawiającym używanie AutoCAD-a 2008. Dzięki książce Andrzeja Pikonia poznasz nową wersję tego narzędzia, która używana jest przez wielu projektantów na całym świecie - to obowiązkowa pozycja dla zainteresowanych tematyką aplikacji CAD.

PC World Komputer 12/2008