ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Księga herbaty (ebook)(audiobook)(audiobook)

Autor:
Kakuzo Okakura
Okładka książki/ebooka Księga herbaty

Okładka książki Księga herbaty

Okładka książki Księga herbaty

Okładka książki Księga herbaty

Wydawnictwo:
Karakter
Ocena:
Bądź pierwszym, który oceni tę książkę
Druk:
oprawa miękka

Napisana w 1906 roku niewielka książka była pomyślana jako wprowadzenie do japońskiej estetyki i sztuki życia dla zachodnich czytelników.

Japoński autor opowiada o historii i znaczeniu picia herbaty w społeczeństwach Wschodu, rozwijając przy tym wątki dotyczące filozofii, religii i estetyki. Szczególne miejsce poświęca japońskiej ceremonii herbaty, podkreślając jej wpływ na tamtejsze architekturę, sztukę i życie codzienne. Wyrafinowany styl i prostota tej książki zdają się wprost nawiązywać do estetyki, o której opowiada Okakura.

Filozofia herbaty nie jest estetyzmem w zwykłym znaczeniu tego słowa, wspólnie bowiem z etyką i religią wyraża cały nasz sposób widzenia człowieka i natury. Jest higieną, gdyż zmusza nas do czystości; ekonomią, bo uczy, że w prostocie, a nie w złożoności i przepychu, znaleźć można wygodę; moralną geometrią, ponieważ określa nasze poczucie proporcji w stosunku do wszechświata. Wyraża prawdziwego ducha demokracji Wschodu, czyniąc wszystkich swych wyznawców arystokratami smaku.

autor

 

0 Kakuzo Okakura

Zamknij

Wybierz metodę płatności