ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Dom i jego głowa (ebook)(audiobook)(audiobook)

Autor:
Ivy Compton-Burnett
Wydawnictwo:
WAB
Ocena:
Bądź pierwszym, który oceni tę książkę
Stron:
266
2w1 w pakiecie:
     ePub
     Mobi

Życie rodziny Edgeworthów toczy się zwykłym rytmem późnowiktoriańskiej prowincji. Wyjścia do kościoła, herbatki ze znajomymi. Każdy zna swoje miejsce: Duncan, despotyczny pan domu, Ellen, jego uległa, styranizowana żona, ich córki Nancy i Sybil oraz bratanek Grant - wszyscy odgrywają role, które narzuca im społeczeństwo. Nie różnią się w tym zbytnio od swoich sąsiadów. I o to chodzi.

Porządek zostaje jednak zakłócony, gdy umiera Ellen, a Duncan sprowadza do domu nową, młodą i piękną żonę. Od tego momentu w świecie Edgeworthów zaczynają zachodzić wstrząsające zmiany. Jednakże nawet straszliwe wypadki, które stają się ich udziałem, nie mogą zburzyć fasady spokoju i elegancji, którą prezentują podczas spotkań z sąsiadami. Konwenanse muszą zostać zachowane... mimo wszystko.

Dom i jego głowa to brutalna, pełna wisielczego humoru powieść, zbudowana z misternie skomponowanych dialogów rojących się od aluzji, półsłówek i brutalnie wypowiedzianych prawd. Każda plotka, każde zdanie użyte przez bohaterów tej książki jest orężem w bezwzględnej walce o pozycję w hierarchii niewielkiej społeczności późnowiktoriańskiej prowincji.

 

 

"Czytając przezabawne, okrutne dzieło Ivy Compton-Burnett, gotowi jesteśmy uwierzyć, że Darwin mógł sobie darować ekspedycję do Ziemi Ognistej i spokojnie pozostać w domu, aby obserwować prawdziwie zajadłą, bezwzględną walkę o dominację i przetrwanie, rozgrywaną co rano przy wiktoriańskim stole śniadaniowym".

z posłowia Francine Prose

 

"Compton-Burnett nie pisze o epoce wiktoriańskiej i edwardiańskiej jak ktoś do niej należący: patrzy na nią z dystansu, a choć nie wysuwa na plan pierwszy obiegowych teorii nauk społecznych, ujęcie tematu jej utworów zdradza głęboką i całkowicie nowoczesną wiedzę o człowieku i społeczeństwie".

Bronisława Bałutowa, Powieść angielska XX wieku, PWN, Warszawa 1983, s. 123.

 

"Żaden pisarz nie uczynił więcej, żeby ujawnić źródła ludzkiego okrucieństwa, cierpienia i odwagi".

Angus Wilson

 

"Radykalna myślicielka, jeden z nielicznych współczesnych heretyków".

Mary McCarthy

 

"Ivy Compton Burnett jest jedną z najbardziej oryginalnych, pomysłowych i eleganckich pisarek naszego stulecia".

Hilary Mantel

 

0 Ivy Compton-Burnett

Zamknij

Wybierz metodę płatności