Rozdział z książki "Sieci komputerowe - księga eksperta". © 1999 Wydawnictwo Helion

Rozdział 13.
Sieci WAN

Mark A. Sportack

W sieciach rozległych (WAN) wykorzystywane są routery, protokoły routingu i urządzenia transmisji. Odpowiednio skonstruowane sieci WAN umożliwiają połączenie sieci lokalnych, bez względu na dzielące je odległości. Kluczowym zagadnieniem jest tu "odpowiednie skonstruowanie". Projektowanie, budowanie i administrowanie sieciami WAN wymaga opanowania zupełnie innych umiejętności niż w przypadku administrowania aplikacjami typu klient-serwer i sieciami lokalnymi. W niniejszym rozdziale opisane są różne składniki sieci rozległych, względy decydujące o kosztach, a także korzyści płynące ze stosowania każdego z tych składników.

Funkcjonowanie technologii WAN

Technologie sieci rozległych (WAN) oraz ich składników nieustannie zyskują na ważności. Zaledwie kilka lat temu jedynym wymaganiem stawianym sieci WAN było połączenie sieciowe dwóch lub więcej lokalizacji. Choć obecnie nadal jest to ważna funkcja sieci WAN, szybko pojawiają się nowe możliwości zastosowań. Na przykład – firma, w której praca odbywa się tylko w jednej lokalizacji, może potrzebować niezawodnego połączenia z siecią Internet, wykorzystywanego do marketingu, obsługi klienta i wielu innych funkcji. Innym przykładem może być rozproszenie pewnych operacji lub funkcji bądĽ współpraca pomiędzy firmami, powodująca konieczność połączenia ze sobą prywatnych sieci lokalnych.

Niestety, sieci rozległe znacząco różnią się od sieci lokalnych. Większość technologii sieci LAN jest ściśle powiązanych ze standardami przemysłowymi. Sieci WAN są natomiast strukturami wieloskładnikowymi, zbudowanymi przy wykorzystaniu różnorodnych technologii – zarówno standardowych, jak i bardzo specyficznych. Ponadto wiele konkurencyjnych technologii różni się znacznie funkcjami, wydajnością i kosztami. Najtrudniejszym etapem budowania sieci WAN jest dopasowanie odpowiednich technologii w sposób umożliwiający spełnienie zasadniczych wymagań użytkownika. Wymaga to głębokiego zrozumienia każdego aspektu zastosowania poszczególnych składników sieci WAN.

Do bazy technologicznej sieci rozległych należą:

Dla każdej z powyższych kategorii można wybierać z zaskakująco szerokiej gamy dostępnych technologii. Ponadto, każda technologia istnieje w kilku odmianach zależnych od producentów, modeli i konfiguracji. Przed wybraniem producentów i określonych produktów każda technologia powinna zostać sprawdzona pod kątem możliwych do osiągnięcia wydajności względem stawianych wymagań i spodziewanego obciążenia sieci WAN. Choć szczegółowe badanie ofert wszystkich producentów wykracza poza zakres niniejszej książki, opis każdej technologii stanowić będzie punkt odniesienia, umożliwiający ocenę istniejących produktów.

Korzystanie z urządzeń transmisji

Najbogatszą gamę rozwiązań dostępnych dla projektanta sieci WAN stanowią urządzenia transmisji. Istniejące urządzenia mają różne przepustowości, występują w wielu odmianach, a także różnią się kosztami. Na przykład przepustowość (szerokość pasma) urządzeń transmisji może wahać się od 9,6 kilobita na sekundę (Kbps) do ponad 44,736 megabitów na sekundę (Mbps). Owe urządzenia transmisji obsługują strumień cyfrowych informacji, płynący ze stałą i z góry określoną szybkością transmisji. Urządzenia te mogą korzystać z różnorodnych nośników fizycznych, takich jak skrętka dwużyłowa czy kable światłowodowe, a także obsługują wiele formatów ramek.

Specyfikacja DS-3 odnosi się do szybkości transmisji 44,736 Mbps, którą to wartość w niniejszej książce zaokrąglamy (dla wygody) do 45 Mbps.

Również sposób realizowania połączeń jest różny, zależnie od danego urządzenia. Istnieją dwa podstawowe typy urządzeń: urządzenia komutowania obwodów oraz komutowania pakietów. Wymienione typy obejmują wszystkie wersje urządzeń, choć innowacje technologiczne mogą w pewien sposób zacierać granicę podziału. Technologie te są pokrótce opisane w niniejszym rozdziale, co może ułatwić wybranie odpowiedniego typu sieci WAN. Bardziej szczegółowe informacje na temat urządzeń transmisji stosowanych w łączach dzierżawionych można znaleĽć w rozdziale 14 pt. "Linie dzierżawione".

Urządzenia komutowania obwodów

Komutowanie obwodów jest metodą komunikacji, w której tworzone jest przełączane, dedykowane połączenie między dwiema stacjami końcowymi. Dobrym przykładem sieci z komutowaniem obwodów jest system telefoniczny. Aparat telefoniczny jest na stałe połączony z centralą telefoniczną, należącą do lokalnego operatora usług telekomunikacyjnych. Istnieje wielu operatorów i jeszcze więcej central telefonicznych, więc połączenie między dwoma dowolnymi aparatami telefonicznymi tworzone jest z serii pośrednich połączeń między centralami telefonicznymi. Połączenie to jest fizycznym obwodem, dedykowanym danemu połączeniu na czas trwania sesji komunikacyjnej. Po zakończeniu sesji fizyczne połączenie między centralami przestaje istnieć, a zasoby sieci są zwalniane dla następnej rozmowy telefonicznej.

Zestawianie dedykowanych obwodów fizycznych między centralami jest istotą komutowania obwodów. Każda jednostka transmisji, niezależnie od tego, czy jest to komórka, ramka, czy dowolna inna konstrukcja, przebywa w infrastrukturze sieci tę samą fizyczną drogę. Opisywana koncepcja może być realizowana na kilka różnych sposobów. W kolejnych podrozdziałach przedstawione są trzy przykłady urządzeń komutowania obwodów: linie dzierżawione, ISDN i Switched 56.

Linie dzierżawione

Linie dzierżawione należą do najbardziej niezawodnych i elastycznych urządzeń komutowania obwodów. Obwody te noszą nazwę "linii dzierżawionych", ponieważ są one wynajmowane od operatora telekomunikacyjnego za miesięczną opłatę.

W Ameryce Północnej podstawową usługą cyfrowych linii dzierżawionych jest system T-Carrier. System ten udostępnia pasmo o przepustowości 1,544 Mbps, które można podzielić na 24 niezależne kanały, przesyłane przez dwie pary przewodów. Każdy kanał ma przepustowość 64 Kbps i może być dzielony na jeszcze mniejsze, np. o szybkości transmisji 9,6 Kbps. Linia o przepustowości 1,544 Mbps jest nazywana linią T-1. W systemie T-Carrier dostępne są również szybsze połączenia. Na przykład linia T-3 ma przepustowość 44,736 Mbps.

Łącza dzierżawione są często nazywane łączami stałymi lub "prywatnymi", ponieważ ich całe pasmo przenoszenia jest zarezerwowane dla podmiotu wynajmującego linię.

Dodatkowe informacje na temat linii dzierżawionych i systemu T-Carrier można znaleĽć w rozdziale 14.

Cyfrowa sieć usług zintegrowanych (ISDN)

ISDN jest formą cyfrowej technologii komutacji obwodów, która umożliwia jednoczesne przesyłanie głosu i danych przez jedno fizyczne łącze, w której połączenie jest nawiązywane zależnie od potrzeb. Potrzeby te można realizować przy użyciu złączy ISDN stopnia podstawowego (BRI) lub głównego (PRI).

Złącze BRI pracuje z przepustowością 144 Kbps, w formacie znanym jako "2B+D". "2B" odnosi się do dwóch kanałów B o przepustowości 64 Kbps, które można wykorzystać jako jedno połączenie logiczne o szybkości 128 Kbps. Kanał D ma przepustowość 16 Kbps i pełni funkcje kontrolne, wykorzystywane np. przy nawiązywaniu i przerywaniu połączenia.

Złącze PRI jest zwykle udostępniane poprzez linie T-1 przy szybkości transmisji 1,544 Mbps. Przepustowość ta jest najczęściej dzielona na 23 kanały B o szerokości 64 Kbps i 1 kanał D o szerokości 16 Kbps. Zamiast kanałów B i D (albo łącznie z nimi) można stosować szybsze kanały H o szerokości 384, 1 536 lub 1 920 Kbps.

Kanał H3 o przepustowości 1 920 Kbps można stosować jedynie w Europie, gdzie satndardową szybkością transmisji jest 2,048 Mbps (zamiast stosowaniej w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Japonii szybkości 1,544 Mbps). Próby wykorzystania kanału H3 przy dostępie do łącza o przepustowości 1,544 Mbps prowadzą do powstania nieużytecznych kanałów.

Choć z technicznego punktu widzenia ISDN jest systemem komutowania obwodów, może obsługiwać ponadto komutowanie pakietów, a częściowo nawet i łącza stałe.

Switched 56

Kolejną odmianą systemu komutowania obwodów, tworzącego połączenie zależnie od potrzeb, jest Switched 56. System ten udostępnia szybkość transmisji 56 Kbps między dwoma dowolnymi punktami korzystającymi z tej usługi. Podobnie jak w przypadku pozostałych systemów telefonicznych, przed nawiązaniem połączenia nie istnieje żaden obwód łączący owe punkty. Obwód taki jest zestawiany w chwili nawiązania połączenia między punktem Ľródłowym i docelowym. Użytkownicy nie znają rzeczywistych ścieżek połączenia w infrastrukturze telekomunikacyjnej, a informacje na ten temat nie mają dla nich znaczenia. Opisywany obwód przestaje istnieć po zakończeniu połączenia.

Ponieważ system Switched 56 nie ma charakteru łącz dedykowanych, jest on przystępną alternatywą dla linii dzierżawionych. Użytkownik płaci proporcjonalnie do korzystania z usługi, a nie za luksus posiadania całego pasma zarezerwowanego dla własnych potrzeb, niezależnie od stopnia jego wykorzystania. Wadą tego systemu jest jego mała wydajność. Obwody w systemie Switched 56 muszą być zestawiane w chwili żądania połączenia, co zajmuje określony czas. Dlatego połączenie przez dzierżawioną linię 56 Kbps może być nawiązane o wiele szybciej niż przy wykorzystaniu systemu Switched 56. Po nawiązaniu połączenia wydajność obu typów łączy powinna być zbliżona.

Switched 56 jest już technologią dojrzałą, powoli wychodzącą z użycia. Początkowo oferowała ona wysoko wydajne połączenia, przewyższające jakością możliwości modemów i tradycyjnych linii telefonicznych – przy stosunkowo małych kosztach, niższych w porównaniu z liniami dzierżawionymi. Obecnie postępy w technologiach sygnałowych umożliwiły modemom zmniejszenie tych różnic; co prawda Switched 56 wciąż ma większą wydajność od tak zwanych modemów 56 Kbps (pomimo swojej nazwy nie potrafią one osiągnąć i utrzymać takiej szybkości transmisji), ale nie jest to znacząca różnica. Obecnie system Switched 56 jest chyba najlepszym rozwiązaniem stosowanym awaryjnie zamiast linii dzierżawionych.

Urządzenia komutowania pakietów

W urządzeniach komutowania pakietów jest stosowany wewnętrzny format pakietów, wykorzystywany do opakowywania transportowanych danych. W odróżnieniu od urządzeń komutowania obwodów, urządzenia komutowania pakietów nie zestawiają dedykowanego połączenia pomiędzy dwiema lokalizacjami. Zamiast tego urządzenia dostępu klienta zapewniają połączenie z infrastrukturą operatora telekomunikacyjnego. Pakiety są przesyłane niezależnie od rodzaju połączenia przy wykorzystaniu istniejącej komercyjnej sieci komutowania pakietów (PSN). W następnych podrozdziałach omówione są dwa przykłady sieci komutowania pakietów: stary i dobrze znany standard X.25 i jego młodszy krewny, Frame Relay.

X.25

X.25 jest bardzo starym protokołem komunikacyjnym dla sieci WAN, opracowanym przez organizację CCIT (znaną obecnie jako ITU – Międzynarodowa Unia Telekomunikacyjna). Operatorzy telekomunikacyjni po raz pierwszy udostępnili go jako komercyjną usługę we wczesnych latach 70.

Specyfikacje ITU oznaczane są niekiedy prefiksem ITU-T. Przyrostek T określa specyfikację jako należącą do standardów telekomunikacyjnych organizacji ITU.

Protokół X.25 można stosować zarówno w komutowanych, jak i w stałych obwodach wirtualnych. Komutowane obwody wirtualne (SVC) są zestawiane zależnie od potrzeb, a ich dekompozycja następuje natychmiast po zakończeniu sesji komunikacyjnej. Stałe kanały wirtualne (PVC) są z góry określonymi połączeniami logicznymi, łączącymi dwa punkty za pomocą sieci komutowanej. Zaletą obwodów SVC jest ich elastyczność i możliwość połączenia na żądanie dwóch dowolnych punktów sieci X.25. Ich ograniczeniem jest czas nawiązywania połączenia, jaki trzeba odczekać przed rozpoczęciem wymiany danych z innym urządzeniem w sieci.

Kanały PVC nie są tak elastyczne i konieczne jest ich uprzednie zdefiniowanie. Ich podstawową zaletą jest brak okresu nawiązywania połączenia. Dlatego też kanały PVC są zwykle wykorzystywane do obsługi komunikacji między urządzeniami, które wymieniają dane regularnie lub w sposób ciągły; obwody SVC wykorzystuje się do sporadycznej komunikacji.

Protokół X.25 zaopatrzono w skuteczne mechanizmy wykrywania i korekcji błędów, zapewniające wysoką niezawodność przy przesyłaniu za pośrednictwem elektromechanicznych urządzeń komutacyjnych infrastruktury telekomunikacyjnej. W protokole X.25 wydajność została poświęcona na rzecz niezawodności. Obecnie, w epoce komunikacji cyfrowej i optycznej, mechanizmy wykrywania i korekcji błędów protokołu X.25 nie mają już tak wielkiego znaczenia, stanowiąc raczej pewnien zbędny narzut. Funkcje te aktualnie przejęły urządzenia komunikacyjne, więc nie ma konieczności ich pełnienia przez każde urządzenie w sieci. Aplikacje, które wciąż wymagają korzystania z protokołu X.25, mogą osiągnąć lepszą wydajność przy emulacji protokołu przez różne urządzenia transmisyjne.

Frame Relay

Frame Relay jest szybszą odmianą komutowania pakietów X.25, obsługującą krótsze pakiety i mniej mechanizmów sprawdzania błędów. Obecnie Frame Relay obsługuje przesyłanie pakietów wyłącznie przez stałe kanały wirtualne (PVC) pomiędzy końcowymi routerami sieci. Planowana jest również obsługa przez ten protokół obwodów SVC, choć żaden dostawca usług nie określił jeszcze czasu realizacji tej zapowiedzi.

Punkty końcowe kanałów PVC są określane przez identyfikatory DLCI (Data Link Connection Identifiers) i mają przypisany umowny wskaĽnik szybkości przesyłania informacji (CIR) przez sieć Frame Relay. Pary DLCI mają również przypisaną minimalną dostępną szerokość pasma, z możliwością czasowego przekroczenia tej granicy po spełnieniu określonych warunków. Korzystanie z identyfikatorów DLCI w sieciach Frame Relay ilustruje rysunek 13.1.

Rysunek 13.1.

Pary logiczne połączeń Frame Relay.

Sieci rozległe Frame Relay są budowane przez zapewnienie stałego połączenia między punktem roboczym a najbliższą centralą oferującą tę usługę. W centrali dzierżawiona linia kończy się na przełączniku Frame Relay, który połączony jest w częściowe lub pełne oczka sieci z pozostałymi przełącznikami tego typu, tworzącymi komercyjną infrastrukturę Frame Relay danego operatora. Podobnie jak przełączniki głosowe centrali telefonicznej tworzące publiczną sieć telefoniczną (PSTN), przełączniki Frame Relay są niewidoczne dla użytkowników oraz wykorzystywanych aplikacji.

Podstawową zaletą protokołu Frame Relay jest redukcja kosztów połączenia sieciowego lokacji rozproszonych geograficznie przez zminimalizowanie długości własnych połączeń, wymaganych do uzyskania dostępu. Dostępne komercyjnie łącza mają przepustowość 1,544 Mbps, ze wskaĽnikami CIR wykorzystywanymi do tworzenia logicznych połączeń z wieloma lokalizacjami, mających mniejszą szybkość transmisji.

Ceną za minimalizację kosztów urządzeń dostępu do linii dzierżawionych jest spadek wydajności. Protokół Frame Relay charakteryzuje się znacznym narzutem informacji "administracyjnych" (dotyczących ramek i protokołu), sumującym się z narzutami związanymi z liniami dzierżawionymi. Standardowym założeniem przy ustalaniu parametrów DLCI i CIR dla połączenia Frame Relay jest subskrypcja maksymalnie 1,024 Mbps z 1,544 Mbps dostępnego pasma. Gwarantuje to, że każdy identyfikator DLCI będzie miał przydzieloną stosowną szybkość przesyłania danych oraz że dostępna będzie rezerwa pasma na chwilowe przekroczenie tej szybkości.

Subskrypcja pasma polega na przydzieleniu pasma kanałom wydzielonym z większego pasma transmisyjnego. W przypadku protokołu Frame Relay każdy identyfikator DLCI ma przypisaną własną subskrypcję pasma. Subskrypcja ta nosi nazwę wskażnika CIR.

Możliwe jest zdefiniowanie szeregu identyfikatorów DLCI z sumarycznym wskaĽnikiem CIR, większym od dostepnej szerokości pasma transmisyjnego. Kontynuując przykład Frame Relay przesyłanego przez linię T-1, można by skonfigurować wskaĽniki CIR na sumaryczzną przepustowość 2,048 Mbps przy dostępnej szerokości pasma 1,544 Mbps. Praktyka nosi nazwę nadmiernej subskrypcji, a jej stosowanie nie jest wskazane. U jej podstaw leży założenie, że w dowolnym momencie nie wszystkie identyfikatory DLCI są aktywne, dzięki czemu nie jest wykorzystana cała przepustowość określona wskaĽnikami CIR. Założenie to nie jest zupełnie bezpodstawne, lecz stosowanie nadmiernej subskrypcji może sporadycznie wywołać obniżenie wydajności usług w momencie szczytowego obciążenia sieci. O ile jest to możliwe, należy unikać operatorów telekomunikacyjnych, którzy nagminnie stosują nadmierną subskrypcję obwodów.

Urządzenia komutowania komórek

Technologią blisko spokrewnioną z komutowaniem pakietów jest komutowanie komórek. Komórka różni się od pakietu długością struktury. Pakiet jest strukturą danych o zmiennej długości, podczas gdy komórka jest strukturą danych o stałej długości. Najbardziej znaną technologią komutowania komórek jest tryb transferu asynchronicznego (ATM). Choć technicznie ATM jest obecnie technologią komutowania obwodów, najlepiej jest umieścić ją w oddzielnej kategorii.

Technologię ATM zaprojektowano z myślą o wykorzystaniu szybszych urządzeń transmisyjnych, takich jak architektury T-3 lub SONET.

Tryb transferu asynchronicznego (ATM)

Pierwotnie technologia ATM była projektowana jako mechanizm transportu asynchronicznego dla szerokopasmowego ISDN. Projektanci kierowali się założeniem, że krótkie czasy oczekiwania i duża szybkość transmisji spowodują, iż technologia ta równie dobrze sprawdzi się w sieciach lokalnych. PóĽniejsze trendy rynkowe niemal całkowicie ugruntowały jej reputację jako technologii sieci LAN, doprowadzając nawet do zanegowania możliwości zastosowań tej technologii w sieciach WAN.

Jako technologia komutowania komórek sieci rozległych, ATM jest dostępna komercyjnie po postacią łącz o szybkości 1,544 Mbps (DS-1) lub 44,736 Mbps (DS-3), choć dostęp do tych łącz nie jest taki sam we wszystkich obszarach geograficznych. Początkowo technologia ATM sieci rozległych była dostępna wyłącznie przez stałe obwody wirtualne, podobnie jak DLCI lub Frame Relay. Ostatecznie jednak stanie się ona technologią komutowania, umożliwiającą przesyłanie pojedynczych komórek bez narzutu wymaganego do zestawienia stałego obwodu wirtualnego lub rezerwowania szerokości pasma.

Wybór sprzętu komunikacyjnego

Sprzęt komunikacyjny potrzebny do zbudowania sieci WAN można podzielić na trzy podstawowe kategorie: sprzęt dostarczony przez klienta (CPE), urządzenia pośredniczące (ang. premises edge vehicles) oraz urządzenia przesyłania danych (DCE). W podanym kontekście DCE odnosi się do sprzętu operatora telekomunikacyjnego. W takiej sytuacji użytkownik nie ma zbyt dużego wpływu na wybór sprzętu DCE, dlatego też nie jest on opisany w tym podrozdziale.

CPE odnosi się do fizycznych mechanizmów komunikacyjnych łączących sprzęt: routery, sieci LAN, komutatory i inne urządzenia z komercyjną siecią telekomunikacyjną operatora.

Urządzenia pośredniczące są mechanizmami łączącymi sieci LAN z CPE. Pracują one na warstwach Layer 2 i 3 modelu referencyjnego OSI i są odpowiedzialne za przesyłanie i odbieranie pakietów, bazując na adresach międzysieciowych. Pełnią one w telekomunikacji rolę mechanizmów oddzielających sieci LAN od sieci WAN. Zarówno CPE, jak i urządzenia pośrednie dostarczane są przez klienta.

Operatorzy telekomunikacyjni dostarczają, rzecz jasna, znaczną ilość sprzętu obsługującego komunikację z użytkownikami. Sprzęt ten pozostaje niewidoczny dla użytkowników i  administratorów sieci lokalnych i jako taki nie jest omawiany w niniejszej książce.

Akronim CPE może być odczytany jako "Customer-Provided Equipment" (Sprzęt dostarczony przez klienta) lub "Customer Premises Equipment" (Sprzęt w siedzibie klienta). Obie wersje można przyjąć za poprawne, gdyż mają takie samo znaczenie.

Sprzęt własny klienta (CPE)

CPE jest sprzętem pracującym na warstwie fizycznej, kodującym sygnały i przesyłającym je do urządzeń transmisyjnych. Sprzęt ten najczęściej jest dostarczany przez użytkowników i instalowany w należących do nich pomieszczeniach, po ich stronie linii demarkacyjnej. Linia ta, nazywana w skrócie "demarc", jest oficjalną granicą między instalacją operatora telekomunikacyjnego a instalacją użytkownika przyłączonego do infrastruktury operatora.

"Demarc" jest zwykle modułową skrzynką połączeń, oznaczoną numerami identyfikacyjnymi obwodów. Właścicielem skrzynki i wszystkich znajdujących się w niej elementów jest operator telekomunikacyjny. Użytkownik jest odpowiedzialny za całe wyposażenie podłączone do modułowego gniazda skrzynki – właśnie ów dostarczony przez użytkownika sprzęt określany jest akronimem CPE.

Typ sprzętu CPE zależy od technologii transmisji. Dwie najczęściej spotykane formy CPE to jednostki CSU/DSU oraz interfejs PAD.

Jednostka obsługi kanału / jednostka obsługi danych (CSU/DSU)

Typowa sieć WAN zbudowana jest na bazie linii dzierżawionych, czyli transmisyjnych urządzeń komutowania obwodów. Dlatego też typowy sprzęt dostarczony przez klienta znany jest jako CSU/DSU (jednostka obsługi kanału / jednostka obsługi danych). W odniesieniu do sprzętu tego typu przyjęto założenie, że urządzenie transmisyjne jest linią dzierżawioną –nie jest możliwe uzyskanie połączenia poprzez wybranie numeru telefonu.

Urządzenia CSU/DSU to sprzęt komunikacyjny znajdujący się na końcu kanałowych i  cyfrowych urządzeń transmisyjnych. Zakończenie linii najczęściej ma postać modułowego gniazda. Sprzęt CSU/DSU umożliwia również połączenie szeregowe z routerem, znajdującym się w siedzibie użytkownika, co pokazane jest na rysunku 13.2.

Rysunek 13.2.

Jednostka CSU/DSU łącząca router z urządzeniem transmisyjnym.

Nierzadko zdarza się, że niektóre osoby zaliczają routery do kategorii sprzętu własnego klienta. Przyczyną owej pomyłki jest założenie, że router jest zasadniczym elementem umożliwiającym komunikację z zewnętrznymi ośrodkami i że musi on być dostarczony przez użytkownika. Założenia te są z reguły poprawne, ale router nie jest zaliczany do urządzeń telekomunikacyjnych. Dlatego też jest on zaliczany nie do sprzętu CPE, lecz do wyposażenia pośredniczącego (premises edge vehicle).

Jednostki CSU/DSU pełnią więcej funkcji niż tylko wysyłanie i odbieranie fizycznych sygnałów. Zależnie od marki i modelu, jednostki CSU/DSU mogą również wykonywać regulowanie łączy i odpowiadać na sygnały diagnostyczne z centrali. Jednostki te mają zasadnicze znaczenie we wszelkich obwodach dzierżawionych, obsługujących transmisję z szybkością 56 Kbps i większą.

Interfejs zestawiania i dekompozycji pakietów (PAD)

Sprzęt transmisyjny wykorzystujący komutowanie pakietów, do ich tworzenia i dekompozycji może wymagać dodatkowych urządzeń. Urządzenia te znane są jako PAD (akronim od angielskiego "Packet Assembler/Disassembler"). Dobrym przykładem technologii sieciowej, w której wykorzystywane są interfejsy PAD, jest sieć X.25. W sieci takiej do połączenia ośrodków użytkowników z infrastrukturą komutowanej sieci operatora telekomunikacyjnego najczęściej wykorzystuje się urządzenia transmitujące z szybkością 9,6 Kbps. Urządzeniami końcowymi w tych stosunkowo powolnych urządzeniach był y interfejsy PAD.

Obecne technologie komutowania pakietów z reguły korzystają z urządzeń transmisyjnych komutowania obwodów. Na przykład Frame Relay, choć jest bezpośrednim następcą protokołu X.25, nie wykorzystuje interfejsów PAD. Zamiast tego sieci LAN można połączyć poprzez Frame Relay, korzystając z logicznych podkanałów wydzielonych z linii T-1. Jeśli założyć, że linia T-1 zapewnia szerokość pasma 1,544 Mbps, należy ją zakończyć u klienta jednostką CSU/DSU, niezależnie od obsługiwanej technologii transmisji. Dlatego też sieci WAN zbudowane na podstawie Frame Relay mają routery i jednostki CSU/DSU w każdej lokacji. Jednostki te współpracują z urządzeniami T-1, łączącymi je za pośrednictwem sieci Frame Relay.

Urządzenia pośredniczące (Premises Edge Vehicles)

Wyposażenie premises edge vehicle służy do łączenia sieci lokalnej klienta z urządzeniami CPE. W środowisku typowej sieci LAN urządzeniem tym jest router. Routery pełnią funkcję granicy między siecią LAN i WAN. Dlatego ich podstawowym zadaniem jest komunikacja z innymi routerami o znanych adresach międzysieciowych. Adresy te są przechowywane w tablicach routingu, umożliwiających powiązanie adresów z fizycznym interfejsem routera, który należy wykorzystać w celu uzyskania połączenia ze wskazanym adresem.

Adresowanie międzysieciowe

W sieciach WAN istnieje stałe zapotrzebowanie na urządzenie adresujące, znajdujące się poza strukturą sieci LAN. Adresy międzysieciowe są elementami warstwy Layer 3, warstwy fizycznej modelu referencyjnego OSI. Adresy te są wykorzystywane w celu uzyskania dostępu i wymiany danych z hostami w innych podsieciach sieci WAN.

Architektura adresów jest określona przez trasowalny protokół wykorzystywany w sieci WAN. Spośród dostępnych możliwości można wymienić protokoły IPv4, IPv6, IPX czy AppleTalk. Każdy z nich ma unikatowy schemat adresowania. Dlatego też wybór protokołu decyduje o możliwej do zastosowania hierarchii adresów.

Zapewnianie adresowania unikatowego

Najważniejszym zagadnieniem adresowania międzysieciowego jest jego unikatowość. Poza jedynym wyjątkiem w postaci protokołu IPv6, każdy protokół sieciowy wymaga, aby w dowolnym momencie istniał tylko jeden punkt końcowy o danym adresie. Powtarzające się adresy międzysieciowe są przyczyną pojawiania się błędów routingu i naruszają spójność operacji sieciowych klienta.

Protokół IPv6 ma nową architekturę adresowania, znaną jako anycast. Adresy anycast mogą być łatwo utworzone (czasem nawet w niezamierzony sposób), jeśli ten sam adres jest przypisany do wielu urządzeń. Gdy do sieci dotrze pakiet z okreslonym adresem anycast, jest on po prostu przesyłany do najbliższego urządzenia o takim adresie. Dlatego też urządzenia o adresach anycast muszą być całkowicie wymienne, zarówno pod względem ich obsługi, jak i działania.

Teoretycznie, jeśli sieć WAN nie będzie połączona z Internetem lub innymi sieciami, to adresy międzysieciowe mogą być wybierane w dowolny sposób. Ogólnie rzecz ujmując, dowolność wybierania adresów międzysieciowych stanowi przejaw krótkowzroczności i poważnego zaniedbania obowiązków. Na poparcie tego stwierdzenia w maju 1993 roku został opublikowany dokument Request for Comment (RFC) numer 1597, w którym przedstawiony jest plan mający zapobiec takim praktykom. Zostały w nim określone i zarezerwowane wyłącznie dla wewnętrznych potrzeb sieci trzy obszary adresów. W obszarach tych znajdują się adresy klasy A, B i C protokołu IPv4. Omawiane obszary to:

  • 10.0.0.0 – 10.255.255.255,
  • 172.16.0.0 – 172.31.255.255,
  • 192.168.0.0 – 192.168.255.255.

Wymienione obszary zostały zarezerwowane przez organizację IANA (Internet Assigned Numbers Authority) do wykorzystania w sieciach prywatnych. W dokumencie RFC numer 1597 znajduje się zastrzeżenie, że wymienione adresy nie mogą być wykorzystywane podczas bezpośredniego dostępu do Internetu. Firmy wykorzystujące owe adresy, które chcą uzyskać dostęp do Internetu, mogą wykorzystać jako serwer pośredniczący serwer proxy o unikatowym i zarejestrowanym adresie IP. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie konwersji adresu sieciowego (NAT).

Podczas stosowania adresów zarezerwowanych w dokumencie RFC nr 1597 w dalszym ciągu konieczne jest zapewnienie każdemu urządzeniu unikatowego adresu z domeny prywatnej sieci. Adresy te nie muszą być unikatowe w skali globalnej, a jedynie lokalnie.

Współdziałanie międzysieciowe z wykorzystaniem różnych protokołów

Nie w każdej sieci WAN istnieje luksus korzystania z pojedynczego trasowanego protokołu. Sieci wieloprotokołowe stwarzają pewne zasadnicze trudności, zwłaszcza w przypadku połączeń poprzez protokoły o niwielkim podobieństwie; do rozwiązania owych trudności posłużyć się można tunelami i bramami.

Tunele

Tunele są stosunkowo prostymi konstrukcjami, które można wykorzystać do przesyłania danych między normalnie niekompatybilnymi obszarami sieci. Pakiety danych są opakowywane za pomocą ramek rozpoznawanych w sieci, przez którą są transportowane. Pierwotne ramki i formatowanie pozostaje bez zmian, lecz traktowane jest jako "dane".

Po dotarciu pakietu do celu host odbiorcy rozpakowuje go, ignorując "opakowanie". W ten sposób zostaje odtworzona pierwotna postać pakietu, wraz z oryginalnym adresowaniem międzysieciowym. Na rysunku 13.3 przedstawione jest tunelowanie pakietów protokołu IPv4 przesyłanych przez obszar sieci IPv6. Z powodu istniejących różnic w długości adresów protokoły te nie są bezpośrednio kompatybilne. Aby przezwyciężyć ten problem, pakiety protokołu IPv4 są opakowywane w protokół IPv6 przez router A, co umożliwia ich przesłanie przez sieć WAN opartą na protokole IPv6. Router B usuwa opakowanie IPv6 i przesyła odtworzony pakiet IPv4 do hosta docelowego w rozpoznawalnej przez niego formie.

Rysunek 13.3.

Tunelowanie pakietów IPv4 przez obszar sieci IPv6.

Dodatkowe informacje na temat adresowania internetowego trasowanych protokołów można znaleĽć w rozdziale 12, zatytułowanym "Protokoły sieciowe".

Bramy

Jeśli sieć WAN wymaga połączenia podsieci o różnych trasowanych protokołach, to na granicach jej poszczególnych obszarów sieci należy umieścić bramy. Brama (ang. gateway) jest urządzeniem zdolnym do tłumaczenia struktur adresowania między dwoma różnymi protokołami. Rolę bramy mogą pełnić routery lub hosty. Jedynym kryterium wyboru jest możliwość tłumaczenia przez urządzenie architektur adresów między dwoma protokołami.

Routery mogą wykonywać omawianą konwersję na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest korzystanie z dwóch różnych protokołów trasowania. Wymaga to, aby router obliczał trasy i przesyłał informacje o nich, a następnie przesyłał pakiety obu protokołów. Routery są projektowane do pracy w środowiskach wieloprotokołowych, więc wykonywanie opisywanego zadania nie powinno sprawiać żadnych kłopotów.

Inny sposób to obsługa przez router zintegrowanego protokołu, zdolnego do jednoczesnego trasowania dwóch różnych protokołów i adresów. Przykładem tej postaci protokołu routingu są pojawiające się serie protokołów typu "ng", zaprojektowane do obsługi przenoszenia danych między protokołem IPv4 i IPv6, np. OSPFng i RIPng.

Korzystanie z protokołów trasowania

Protokoły trasowania dynamicznego są wykorzystywane przez routery do pełnienia trzech podstawowych funkcji:

  • wyszukiwanie nowych tras,
  • przekazywanie do innych routerów informacji o znalezionych trasach,
  • przesyłanie pakietów za pomocą owych routerów.

Protokoły trasowania dynamicznego podzielone są na trzy obszerne kategorie: protokoły wektora odległości, protokoły zależne od stanu złącza oraz protokoły hybrydowe. Każda z tych kategorii jest omówiona w następnych podrozdziałach. Podstawową różnicą między nimi jest sposób pełnienia dwóch pierwszych spośród trzech wspomnianych funkcji. Jedyną alternatywą trasowania dynamicznego jest trasowanie statyczne, opisane w jednym z następnych podrozdziałów.

Trasowanie na podstawie wektora odległości

Trasowanie może być oparte na algorytmach wektora odległości (nazywanych również algorytmami Bellmana-Forda), wymagających okresowego przesyłania przez routery kopii tablic trasowania do najbliższych sąsiadów w sieci. Każdy odbiorca tablicy dodaje do niej wektor odległości (własną "wartość" odległości) i przesyła ją do najbliższych sąsiadów. Proces ten przebiega we wszystkich kierunkach jednocześnie między bezpośrednio sąsiadującymi routerami.

Ten wieloetapowy proces umożliwia każdemu routerowi poznanie innych routerów oraz stworzenie sumarycznego obrazu "odległości" w sieci. Na przykład, jednym z pierwszych protokołów opartych na wektorze odległości jest RIP (Routing Information Protocol). Protokół ten do określenia następnej najlepszej ścieżki dla dowolnego pakietu wykorzystuje dwie metryki odległości. Wartości tych metryk zależą od czasu, ponieważ mierzone są znakami kontrolnymi (ang. "ticks") i liczbą skoków (ang. "hop count").

Do określenia optymalnych tras między dowolną parą punktu żródłowego i docelowego routery mogą korzystać z zaskakującej różnorodności mertyk. "Odległość" mierzona daną metryką może nie mieć nic wspólnego z odległością w sensie geometrycznym - może na przykład odnosić się do czasu, liczby skoków routera lub podobnych paramertów.

Następnie uzyskana sumaryczna tablica odległości wykorzystywana jest do uaktualnienia tablic trasowania każdego routera. Po zakończeniu opisywanego procesu routery uzyskują informacje na temat odległości do zasobów sieciowych. Informacje te nie zawierają żadnych konkretnych danych na temat pozostałych routerów czy rzeczywistej topologii sieci.

Takie podejście może w określonych warunkach spowodować pojawienie się problemów z protokołami opartymi na wektorach odległości. Przykładowo, po awarii łączy routery potrzebują pewnej ilości czasu na poznanie nowej topologii sieci. W czasie trwania tego procesu sieć może być podatna na niespójne trasowanie, a nawet nieskończone pętle.

Pewne zabezpieczenia mogą ograniczyć owe zagrożenia, lecz nie zmienia to faktu, że w  trakcie "dostrajania się" sieci wydajność przesyłania danych jest niestabilna. Dlatego też starsze protokoły, które powoli dostosowują się do zmian w sieci, mogą nie być odpowiednie dla dużych i skomplikowanych sieci WAN.

Trasowanie na podstawie stanu łącza

Algorytmy trasowania na podstawie stanu łącza, ogólnie określane jako protokoły "najpierw najkrótsza ścieżka" (ang. SPF –shortest path first), utrzymują złożoną bazę danych opisującą topologię sieci. W odróżnieniu od protokołów wektora odległości, protokoły stanu łącza zbierają i przechowują pełną informację na temat routerów sieci, a także o  sposobie ich połączenia.

Uzyskanie tych informacji jest możliwe dzięki wymianie pakietów LSP (ang. Link-State Packet) z innymi bezpośrednio połączonymi routerami. Każdy router, który wymienił pakiety LSP buduje na ich podstawie topologiczną bazę danych. Następnie wykorzystywany jest algorytm SPF w celu obliczenia dostępności punktów docelowych sieci. Informacja ta jest wykorzystywana do uaktualnienia tablicy trasowania. Opisywany proces umożliwia wykrywanie zmian w topologii sieci, które mogły powstać w wyniku awarii składników sieci lub jej rozbudowy. W rzeczywistości wymiana pakietów LSP nie jest przeprowadzana okresowo, lecz dopiero po wystąpieniu w sieci okreslonego zdarzenia.

Trasowanie w oparciu o stan łącza ma dwie cechy, które mogą stwarzać zagrożenia. Po pierwsze, w trakcie początkowego procesu poznawania sieci trasowanie to może przeciążyć łącza transmisyjne, znacznie obniżając możliwości sieci w zakresie transportowania danych. Wspomniane obniżenie wydajności ma charakter przejściowy, ale jest niestety mocno odczuwalne.

Inny problem polega na tym, że omawiana metoda trasowania wymaga dużej pamięci i szybkiego procesora. Z tego powodu routery skonfigurowane do obsługi trasowania na postawie stanu łącza są stosunkowo drogie.

Trasowanie hybrydowe

Ostatnią formą trasowania dynamicznego jest praca hybrydowa. Choć istnieją "otwarte" zrównoważone protokoły hybrydowe, ta forma trasowania jest niemal całkowicie związana z zastrzeżonym produktem jednej firmy – Cisco Systems, Inc. Protokół o nazwie EIGRP (ang. Enhanced Interior Gateway Routing Protocol) został zaprojektowany z zamiarem połączenia najlepszych cech protokołów opartych na wektorze odległości i stanie łącza, przy jednoczesnym ominięciu ich ograniczeń wydajności i innych wad.

Protokoły hybrydowe korzystają z metryk wektorów odległości, lecz szczególny nacisk jest w nich położony na metryki dokładniejsze niż w konwencjonalnych protokołach opartych na wektorach odległości. Również szybsze jest dostosowywanie się do zmian w sieci, przy ominięciu narzutów spotykanych przy uaktualnieniu stanów łączy. Zrównoważone protokoły hybrydowe nie pracują okresowo, lecz w przypadku wystąpienia określonych zdarzeń w sieci, co oszczędza szerokość pasma dla użytecznych aplikacji.

Trasowanie statyczne

Router zaprogramowany do trasowania statycznego przesyła pakiety przez z góry określone porty. Po skonfigurowaniu routerów statycznych nie jest konieczne poznawanie tras ani przesyłanie jakichkolwiek informacji na ich temat. Rola tych urządzeń została ograniczona wyłącznie do przesyłania pakietów.

Trasowanie statyczne sprawdza się jedynie w przypadku bardzo małych sieci, w których przesyłanie danych do wszelkich punktów docelowych odbywa się po tej samej ścieżce. W takiej sytuacji trasowanie statyczne może być najlepszym rozwiązaniem, ponieważ nie wymaga ono dodatkowej szerokości pasma na poznawanie tras i komunikację z innymi routerami.

W miarę rozrastania się sieci i powstawania dodatkowych połączeń utrzymanie trasowania statycznego staje się coraz bardziej pracochłonne. Po każdej zmianie w dostępności routerów lub urządzeń transmisyjnych sieci WAN konieczne jest ich ręczne sprawdzenie i  zaprogramowanie. Sieci WAN o bardziej skomplikowanej topologii, gdzie możliwe jest korzystanie z wielu ścieżek, wymagają stosowania trasowania dynamicznego. Stosowanie trasowania statycznego w takich sieciach przeczyłoby w ogóle sensowi istnienia wielokrotnych ścieżek.

Wybór protokołu

Protokół trasowania powinien być wybrany w sposób uważny i z uwzględnieniem długoterminowych konsekwencji dokonanego wyboru. Wybranie protokołu bezpośrednio wpływa na rodzaj stosowanego routera oraz na wydajność działania sieci WAN. Znajdujące się w poprzednich podrozdziałach opisy trasowania statycznego oraz różnych klas protokołów powinny w pełni uświadomić następstwa wybrania każdego z tych rozwiązań. Dzięki temu możliwe jest zawężenie wyboru do jednej kategorii lub klasy protokołów.

Następnym krokiem jest określenie, czy w sieci WAN mają być wykorzystane routery jednego czy też kilku producentów. O ile jest to możliwe, zalecane jest korzystanie ze sprzętu jednego producenta. Przyczyna tego jest całkiem prosta: otwarte protokoły trasowania zostawiają producentom pewien margines na modyfikacje. Z tego powodu wersja protokołu trasowania danego producenta raczej nie będzie w 100% wymienna z protokołem innego producenta. Jednym z lepszych przykładów takiej sytuacji są szczegółowo udokumentowane różnice między protokołami OSPF (ang. Open Shortest Path First) firm Bay Networks i Cisco System.

Jeśli producent routera zostanie wybrany przed protokołem trasowania, należy uświadomić sobie wynikające z tego ograniczenia wyboru protokołów. Niektóre protokoły trasowania są produktami zastrzeżonymi, co oznacza, że można je uzyskać wyłącznie u jednego producenta.

Topologie WAN

Topologia sieci WAN opisuje organizację urządzeń transmisyjnych względem lokalizacji połączonych za ich pomocą. Istnieje wiele różnych topologii, z których każda charakteryzuje się innym wskaĽnikiem kosztów, wydajności i możliwości rozbudowy. Ponadto topologie bezpośrednio bazujące na urządzeniach transmisyjnych mogą charakteryzować się dodatkową specjalizacją funkcjonalną. Najbardziej rozpowszechnionymi topologiami stosowanymi w sieciach WAN są:

  • każdy-z-każdym,
  • pierścienia,
  • gwiazdy,
  • oczek pełnych,
  • oczek częściowych,
  • wielowarstwową, w tym dwu- i trójwarstwową,
  • hybrydową.

Choć niektóre z tych topologii kojarzone są raczej z sieciami LAN, to równie dobrze sprawdzają się w sieciach WAN. Wszystkie wymienione topologie są opisane i zilustrowane w dalszej części tego podrozdziału. Można tu również znaleĽć informacje na temat względnych kosztów, wydajności, możliwości rozbudowy oraz wymagań technologicznych każdej topologii.

Topologia każdy-z-każdym

Sieć rozległa o topologii "każdy-z-każdym" może być zbudowana na bazie linii dzierżawionych lub dowolnych innych urządzeń transmisyjnych. Omawiana topologia sieci WAN jest stosunkowo prostym sposobem połączenia niewielkiej liczby punktów. Sieci WAN, składające się tylko z dwóch lokacji, można połączyć wyłącznie w taki sposób. Na rysunku 13.4. jest przedstawiona niewielka sieć rozległa o topologii każdy-z-każdym.

Omawiana topologia jest najtańszym rozwiązaniem dla sieci WAN o niewielkiej liczbie połączonych lokalizacji. Ponieważ każda lokalizacja ma co najwyżej dwa połączenia z  resztą sieci, możliwe jest zastosowanie trasowania statycznego. Choć konfiguracja trasowania statycznego jest dosyć pracochłonna, pozwala jednak uniknąć narzutów charakterystycznych dla protokołów trasowania dynamicznego. Jeśli założyć, że w tak prostej topologii nie ma większej liczby dostępnych tras, korzyści płynące z zastosowania trasowania dynamicznego są raczej ograniczone.

Rysunek 13.4.

Sieć WAN o topologii każdy-z-każdym, zbudowana na podstawie linii dzierżawionych.

W trasowanej sieci WAN liczba routerów między danym punktem a lokalizacją docelową jest bezpośrednio związana z czasem, w ciągu którego pakiet znajduje się w drodze do celu. Dlatego możliwe jest opracowanie metryki odpowiadającej liczbie routerów znajdujących się na określonej ścieżce w sieci. Metryka ta nosi nazwę "liczby skoków". Przejście pakietu przez jeden router jest liczone jako jeden skok.

Niestety, sieci rozległe o topologii każdy-z-każdym mają dwa podstawowe ograniczenia. Po pierwsze, nie poddają się one zbyt dobrze rozbudowie. W miarę pojawiania się w sieci nowych lokalizacji liczba skoków między dowolną ich parą staje się bardzo niestała i ma tendencję rosnącą. Skutkiem tego są zmienne poziomy wydajności komunikacji między dowolną daną parą lokacji. Rzeczywisty stopień zmienności wydajności w znacznym stopniu zależy od szeregu czynników, do których należą m.in.:

  • rzeczywista odległość między lokacjami,
  • typ i szybkość urządzenia transmisyjnego,
  • stopień wykorzystania urządzenia transmisyjnego.

Drugim ograniczeniem tego rozwiązania jest podatność na awarie składników sieci. Między daną parą lokalizacji istnieje tylko jedna ścieżka przepływu informacji. Wskutek tego awaria sprzętu lub urządzenia transmisyjnego w dowolnym punkcie sieci typu każdy-z-każdym może doprowadzić do podzielenia sieci WAN. W zależności od przepływu informacji i stosowanego typu trasowania, taka awaria może poważnie zakłócić komunikację w całej sieci WAN.

Inną ważną konsekwencją braku dodatkowych tras w topologii każdy-z-każdym jest marnowanie czasu i pracy procesorów przez protokoły trasowania dynamicznego, obliczające trasy i przesyłające pakiety w sieci. Dzieje się tak dlatego, że obliczona trasa między danymi dwoma punktami nigdy nie ulega zmianie. Z tego powodu ręczne zdefiniowanie tras może – ujmując rzecz statystycznie – poprawić wydajność sieci.

Topologia pierścienia

Topologię pierścienia można w prosty sposób uzyskać z topologii każdy-z-każdym, dodając jedno urządzenie transmisyjne i po jednym porcie w dwóch routerach. To niewielkie zwiększenie kosztów pozwala uzyskać zwiększenie liczby tras w małych sieciach, dzięki czemu można w nich zastosować protokoły trasowania dynamicznego. Zakładając, że koszt większości urządzeń transmisyjnych zależy od odległości przesyłania danych, rozsądnie jest tak zaprojektować pierścień sieci, aby zminimalizować całkowitą długość łączy. Omawiana topologia sieci WAN zilustrowana jest na rysunku 13.5.

Rysunek 13.5.

Sieć WAN połączona w pierścień.

Sieć WAN o topologii pierścienia, zbudowaną z linii transmisyjnych łączących pary punktów, można wykorzystać do połączenia niewielkiej liczby lokalizacji, zapewniając jednocześnie zwiększenie liczby tras przy minimalnym wzroście kosztów. Istnienie w sieci wielu potencjalnych tras oznacza, że wykorzystanie protokołów trasowania dynamicznego zapewni elastyczność nieosiągalną przy trasowaniu statycznym. Protokoły trasowania dynamicznego potrafią automatycznie wykryć i dostosować się do niekorzystnych zmian w warunkach pracy sieci WAN, wyszukując trasy omijające uszkodzone połączenia.

Również topologia pierścienia ma pewne podstawowe ograniczenia. Zależnie od geograficznego rozmieszczenia lokacji, dodanie jeszcze jednego urządzenia transmisyjnego zamykającego pierścień może okazać się zbyt kosztowne. W takich sytuacjach alternatywą dedykowanych linii dzierżawionych może być technologia Frame Relay, pod warunkiem, że jej ograniczenia wydajności są możliwe do przyjęcia przy projektowanych obciążeniach sieci.

Drugim ograniczeniem topologii pierścienia jest mała możliwość rozbudowy sieci. Dodanie do sieci WAN nowych lokalizacji bezpośrednio zwiększa liczbę skoków wymaganych do uzyskania dostępu do innych punktów pierścienia. Przeprowadzenie takiego procesu dodawania może również wymagać zamówienia nowych obwodów. Na przykład, jeśli do sieci przedstawionej na rysunku 13.5. zostanie dodana lokalizacja X, znajdująca się w pobliżu lokalizacji C i D, konieczne staje się usunięcie obwodu od lokalizacji C do D. W celu zachowania integralności sieci należy zamówić dwa nowe połączenia: jedno łączące lokacje C i X oraz drugie, między lokalizacjami D i X.

Topologia pierścienia przy jej ograniczeniach lepiej się sprawdza przy łączeniu jedynie bardzo małej liczby lokacji. Jedyną cechą przemawiającą na jej korzyść względem topologii każdy-z-każdym jest zapewnienie dodatkowych tras do każdej lokacji w sieci.

Topologia gwiazdy

Odmianą topologii każdy-z-każdym jest topologia gwiazdy, nazwana tak od jej charakterystycznego kształtu. Gwiazda jest budowana przez połączenie wszystkich lokalizacji z jedną lokalizacją docelową. Można by się spierać, że w istocie jest to topologia dwuwarstwowa. Cechą odróżniającą topologię gwiazdy od dwuwarstwowej jest fakt, że centralny router topologii gwiazdy, oprócz obsługi sieci WAN, może być również wykorzystany do wzajemnego połączenia miejscowych sieci LAN.

W przypadku topologii dwuwarstwowej, opisanej w dalszej części niniejszego rozdziału, router drugiej warstwy powinien być wykorzystywany wyłącznie do połączenia urządzeń transmisyjnych z innych lokacji. Co ważniejsze, topologia dwuwarstwowa zapewnia wielość tras przez obsługę rozbudowy sieci z wieloma punktami koncentracji.

Sieć o topologii gwiazdy można zbudować, korzystając z niemal każdego dedykowanego urządzenia transmisyjnego, włączając w to Frame Relay i prywatne linie łączące dwa punkty. Sieć WAN o topologii gwiazdy jest przedstawiona na rysunku 13.6.

Sieci WAN o topologii gwiazdy i z urządzeniami transmisyjnymi łączącymi punkt z punktem są znacznie łatwiejsze w rozbudowie od sieci o topologii pierścienia lub każdy-z-każdym. Dodanie lokacji do gwiazdy nie wymaga przebudowy istniejących łączy transmisyjnych. Jedyne co trzeba zrobić, to zapewnić nowe połączenie między centralnym routerem sieci a routerem w nowej lokalizacji.

Rysunek 13.6.

Sieć WAN o topologii gwiazdy.

Topologia gwiazdy pozwala rozwiązać problemy rozbudowy obecne w sieciach każdy-z-każdym, wykorzystując router do wzajemnego połączenia, czyli skoncentrowania wszystkich routerów sieci. Rozbudowa ta odbywa się przy niewielkim wzroście liczby routerów, ich portów i urządzeń transmisyjnych, w porównaniu z topologią każdy-z-każdym podobnych rozmiarów. Topologię gwiazdy można zbudować przy wykorzystaniu nawet mniejszej liczby urządzeń niż w przypadku topologii pierścienia, co jest zilustrowane rysunkami 13.7. i 13.8.

Możliwość rozbudowy topologii gwiazdy jest ograniczona liczbą portów możliwych do obsłużenia przez router w centralnym punkcie gwiazdy. Przekroczenie tego ograniczenia wymaga albo przebudowania sieci w topologię dwuwarstwową, albo wymiany istniejącego routera na znacznie większy.

Inną zaletą topologii gwiazdy jest lepsza wydajność sieci. Teoretycznie topologia gwiazdy zawsze przewyższa wydajnością topologię pierścienia i każdy-z-każdym. Przyczyną tego jest fakt, iż wszystkie urządzenia w sieci są odległe od siebie tylko o trzy skoki: router w lokacji użytkownika, centralny router sieci i router lokacji docelowej. Ten poziom stałości jest charakterystyczny tylko dla topologii gwiazdy. Omawiana topologia ma dwie wady:

  • istnienie pojedynczego punktu awaryjnego: oznacza to, że w przypadku awarii centralnego routera sieci WAN cała komunikacja ulegnie zerwaniu;
  • brak dodatkowych tras: jeśli centralny router ulegnie awarii, komunikacja jest zerwana do chwili usunięcia problemu; protokoły trasowania dynamicznego nie są w stanie obliczyć nowych tras przez sieć, ponieważ trasy takie nie istnieją!

Topologia oczek pełnych

Maksymalną niezawodnością charakteryzuje się topologia oczek pełnych. Daje ona największą znaną niezawodność i odporność na uszkodzenia. W sieci takiej każdy węzeł jest bezpośrednio połączony z wszystkimi pozostałymi. Dzięki temu istnieje obfita liczba dodatkowych tras do każdej lokacji. Można się domyślić, że stosowanie w takiej sieci trasowania statycznego jest zupełnie nierealne. W sieci takiej praktycznie jest się zmuszonym do wybrania jednego z protokołów trasowania dynamicznego, umożliwiających obliczanie tras i przesyłania pakietów w sieci. Sieć WAN o topologii oczek pełnych jest przedstawiona na rysunku 13.7.

Rysunek 13.7.

Sieć rozległa o topologii oczek pełnych.

Topologia ta zapewnia zminimalizowanie liczby skoków między dowolnymi dwoma komputerami w sieci. Inną jej zaletą jest możliwość korzystania praktycznie z każdej technologii transmisyjnej.

Jednak nawet topologia oczek pełnych ma pewne praktyczne ograniczenia. Przykładowo, sieci WAN o takiej topologii są dosyć drogie w budowie. Każdy router musi być na tyle duży, aby miał liczbę portów i urządzeń transmisyjnych wystarczającą do połączenia z  każdym innym routerem w sieci WAN. Oprócz drogiej budowy, sieć taka charakteryzuje się również wysokimi opłatami miesięcznymi. Ponadto ma ona ograniczone (choć duże) możliwości rozbudowy. Routery mają ograniczoną liczbę portów, które mogą być obsługiwane. Dlatego też sieci o topologii oczek pełnych są rozwiązaniami raczej utopijnymi, o ograniczonej możliwości praktycznego wykorzystania.

Możliwym do zastosowania rozwiązaniem jest połączenie ograniczonej liczby routerów wymagających szybkiego dostępu do sieci. Inne potencjalne rozwiązanie to zastosowanie topologii oczek pełnych jedynie we fragmentach sieci WAN, takich jak centralne części sieci wielowarstwowych lub ściśle powiązane ośrodki robocze. Dokładniejsze informacje na ten temat znajdują się w podrozdziale zatytułowanym "Topologie hybrydowe".

Topologia oczek częściowych

Sieci WAN można również zbudować w "częściowej" topologii oczek. Oczka częściowe to bardzo elastyczne topologie, mogące przyjąć różnorodne formy. Topologie oczek częściowych najlepiej opisać jako sieci o routerach powiązanych ze sobą ściślej niż w przypadku jakiejkolwiek topologii podstawowej; w totpologii oczek częściowych nie wszystkie punkty sieci są bezpośrednio połączone, jak to było w przypadku oczek pełnych; przykład sieci w takiej topologii jest pokazany na rysunku 13.8.

Sieci WAN o topologii oczek częściowych można łatwo rozpoznać po często stosowanym połączeniu poszczególnych węzłów sieci ze wszystkimi pozostałymi węzłami. Sieci takie pozwalają zminimalizować liczbę skoków między użytkownikami bardzo rozbudowanych sieci WAN. W odróżnieniu od sieci oczek pełnych, oczka częściowe umożliwiają zredukowanie kosztów budowy i eksploatacji przez ograniczenie liczby połączeń z mniej obciążonymi segmentami sieci WAN. Dzięki temu topologia oczek częściowych lepiej nadaje się do rozbudowy i jest tańsza od topologii oczek pełnych.

Rysunek 13.8.

Topologia oczek częściowych.

Topologia dwuwarstwowa

Topologia dwuwarstwowa jest odmianą podstawowej topologii gwiazdy: miejsce pojedynczego routera centralnego zajmują tu (co najmniej) dwa routery. Eliminuje to podstawową wadę topologii gwiazdy (tj. zupełną katastrofę w przypadku awarii centralnego routera), zachowując jednocześnie możliwości rozbudowy i nie zmniejszając wydajności.

Na rysunku 13.9 jest przedstawiony schemat sieci WAN o typowej topologii dwuwarstwowej. Największa możliwa liczba skoków zwiększa się o jeden, jako efekt umieszczenia dodatkowego routera centralnego. Jednak w odróżnieniu od sieci każdy-z-każdym, przedstawionej na rysunku 13.4, parametr liczby skoków nie ulega pogorszeniu po dodaniu do sieci nowych lokalizacji.

Rysunek 13.9.

Topologia oczek częściowych.

Dwuwarstwowa sieć WAN zbudowana na podstawie dedykowanych łącz wykazuje lepszą odporność na uszkodzenia od sieci o topologii gwiazdy – przy równie dużych możliwościach jej rozbudowy. Omawiana topologia może być stosowana w wielu zbliżonych odmianach, różniących się przede wszystkim liczbą centralnych routerów oraz sposobem ich wzajemnego połączenia. Jeśli w sieci znajdują się więcej niż dwa routery centralne, projektant sieci powinien wybrać podtopologię warstwy routerów centralnych. Routery te mogą być połączone w topologii oczek pełnych, oczek częściowych lub każdy-z-każdym.

Niezależnie od wybranej podtopologii, hierarchiczne, wielowarstwowe topologie najlepiej sprawdzają się, jeśli spełnione są wymienione poniżej podstawowe warunki:

  • Warstwa routerów centralnych powinna być przeznaczona wyłącznie na potrzeby tych routerów; oznacza to, że nie może być ona wykorzystana do bezpośredniego łączenia ośrodków użytkowników.
  • Routery w ośrodkach użytkowników powinny być połączone wyłącznie z węzłami centralnymi, bez wzajemnych połączeń w konfiguracji każdy-z-każdym.
  • Routery użytkowników nie mogą być łączone z routerami centralnymi w sposób przypadkowy; ich położenie powinno być dobrane w sposób optymalny; zależnie od geograficznego rozmieszczenia użytkowników i wykorzystywanych urządzeń transmisyjnych, bezpieczniejsze może okazać się umieszczenie węzłów centralnych tak, aby zminimalizować odległości od lokalizacji użytkowników.

Ponieważ trasowanie w sieci skupia się na jednym lub więcej routerach, stosowanie tej topologii może być kosztownym przedsięwzięciem. Dlatego rozwiązanie to jest przede wszystkim wykorzystywane w większych firmach.

Topologia trójwarstwowa

Architektura dwuwarstwowa może okazać się nieodpowiednia dla tych sieci WAN, w których zachodzi potrzeba połączenia bardzo dużej liczby lokalizacji lub które są zbudowane na bazie mniejszych routerów, obsługujących jedynie kilka połączeń szeregowych. Aby zwiększyć możliwości rozbudowy sieci do wymaganego poziomu może więc okazać się konieczne dodanie trzeciej warstwy. Przykład sieci w topologii trójwarstwowej przedstawia rysunek 13.10.

Rysunek 13.10.

Sieć WAN o topologii trójwarstwowej.

Trójwarstwowe sieci WAN zbudowane na bazie dedykowanych urządzeń transmisyjnych są jeszcze bardziej odporne na awarie i mają większe możliwości rozbudowy niż sieci dwuwarstwowe. Sieci trójwarstwowe są jednak drogie w budowie, eksploatacji i utrzymaniu, powinny być więc wykorzystywane jedynie do łączenia bardzo dużej liczby lokalizacji. W takiej sytuacji nierozsądne wydaje się tworzenie bardzo dużej sieci WAN, w której najwyższa (szkieletowa) warstwa routerów ma topologię inną niż topologia oczek pełnych.

Topologie hybrydowe

Łączenie wielu topologii jest szczególnie przydatne w większych, bardziej złożonych sieciach. Pozwala to administratorom dostosować sieci WAN do istniejącego rozkładu obciążeń, zamiast wymuszać dopasowanie komunikacji do sztywnego modelu topologicznego. Innymi słowy, podstawowe topologie przedstawione w niniejszej części rozdziału są czymś więcej niż tylko szkolnymi modelami, mającymi na celu li tylko pobudzenie twórczego myślenia. Nie istnieją ograniczenia różnorodności topologii stosowanych w sieciach WAN. Skuteczność każdej topologii oraz póĽniejsze łączenie różnych technologii sieci WAN zależy bezpośrednio od danej sytuacji oraz wymagań dotyczących wydajności.

Tendencje do hybrydyzacji występują szczególnie w sieciach wielowarstwowych. Sieci WAN mogą być hybrydyzowane przez zastosowanie topologii oczek pełnych lub częściowych w warstwie routerów szkieletu, co jest opisane we wcześniejszej części rozdziału; w zasadzie trudno jest podać tę jedną "włąściwą" lub jakąś "niewłaściwą" metodę konstruowania topologii hybrydowej. Jeden z przykładów sieci w topologii hybrydowej przedstawiony jest na rysunku 13.11; z braku miejsca pominięte zostały ikony budynków w warstwie szkieletu.

Rysunek 13.11.

Topologia hybrydowa.

Wielowarstwowa sieć WAN może posłużyć do utworzenia wydajnej topologii hybrydowej przez zorganizowanie topologii oczek pełnych tylko na warstwie szkieletu. Dzięki temu szkielet sieci staje się odporny na awarie, zapewniając przy okazji częściową minimalizację liczby skoków w całej sieci znaną z sieci o topologii oczek pełnych i jednoczesne uniknięcie kosztów oraz ograniczeń jej rozbudowy.

Połączenie szkieletu wielowarstwowej sieci WAN w topologię oczek pełnych jest tylko jedną z odmian topologii hybrydowej. Również inne hybrydy mogą być wysoce skuteczne. Kluczowym zagadnieniem jest wyszukanie topologii oraz podtopologii, które można łącznie wykorzystać w celu zaspokojenia określonych wymagań dotyczących sieci.

Projektowanie własnych sieci WAN

Projektowanie sieci WAN wymaga pomyślnego połączenia w całość technicznych składników opisanych w niniejszym rozdziale. "Pomyślne" połączenie w całość oznacza, że wydajność gotowej sieci odpowiada założeniom projektowym i oczekiwaniom użytkowników albo je przekracza. Dlatego tak ważne jest określenie i ocena kryteriów wydajności przed rozpoczęciem projektowania sieci.

Kryteria oceny wydajności sieci WAN

Jakość sieci WAN można ocenić, stosując wiele różnych kryteriów (metryk). Wiele z nich można uznać za obiektywne, a ich uzyskanie polega na bezpośredniej analizie protokołów monitorowania sieci, wbudowanych praktycznie w każde urządzenie sieciowe. Inne metryki należy uznać za mniej obiektywne lub niemal niemożliwe do wcześniejszego oszacowania. Niektóre z bardziej rozpowszechnionych metryk to:

  • czas przydatności elementu,
  • natężenie ruchu,
  • opóĽnienia i czasy oczekiwania,
  • szybkości wykorzystania zasobów.

Każda z tych metryk jest szczegółowo omówiona w dalszej części rozdziału.

Czas przydatności elementu

Każdy fizyczny składnik sieci WAN może być monitorowany, a jego dostępność mierzona za pomocą metryki zwanej przydatnością elementu i odzwierciedlającą przeciwieństwo czasu przestoju. "Przydatność elementu" określa stosunek czasu, przez jaki urządzenie pracuje i jest sprawne, do czasu dostępności wymaganego przez użytkownika. Częstą praktyką jest podawanie czasu przydatności elementu przy obciążeniu przez 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę, nawet jeśli użytkownik wymaga dostępności jedynie przez 5 dni w tygodniu po 12 godzin. Warto o tym pamiętać i odpowiednio dopasowywać metryki do zgłaszanych przez użytkowników wymagań co do wydajności sieci.

Wszystkie urządzenia elektroniczne, nawet te najbardziej niezawodne, ulegają kiedyś awarii. Większość producentów określa stopień niezawodności swego sprzętu za pomocą parametru MTBF (ang. Mean Time Between Failures – średni czas między awariami). WskaĽnik ten osiąga najczęściej wartość dziesiątek tysięcy godzin, co powinno oznaczać lata niezawodnej pracy; w rzeczywistości ów statystyczny optymizm korygowany jest bezlitośnie przez rozmaite czynniki eksploatacyjne, w szczególności:

  • zakres średnich temperatur w środowisku pracy,
  • "czystość" napięcia zasilającego,
  • szeroko pojęty sposób odchodzenia się w urządzeniem – zarówno podczas jego przechowywania, jak w czasie rzeczywistej eksploatacji.

Innymi słowy, rzeczywisty "przebieg" nie jest stały! Monitorowanie i śledzenie czasu przydatności elementu poszczególnych urządzeń pozwala zaprezentować użytkownikom, jak dobrze są spełniane ich wymagania dotyczące dostępu do sieci.

Możliwe jest również śledzenie poza okresami pracy trendów w danych dotyczących czasu przydatności elementu, co pozwala odszukać te składniki infrastruktury sieci, które mogą być przyczyną problemów. Trendy te mogą dostarczyć informacji na temat ogólnej niezawodności określonego typu lub marki sprzętu, co następnie można wykorzystać do wskazania składników o podwyższonym ryzyku uszkodzenia.

Termin dostępność czasami jest wykorzystywany do ogólnego opisania łącznego czasu przydatności sieci. Nie jest to jednak najlepsza metryka. Teoretycznie dostępność sieci powinna być liczbowym odpowiednikiem gotowości sieci. W praktyce "dostępność" jest wskaĽnikiem tak mglistym, że jego wartość w zasadzie nie ma większego znaczenia. Przykładowo: jeśli dany router ulegnie awarii, użytkownicy w jego lokacji nie mają dostępu do całej sieci. Sieć pozostaje jednak dostępna dla użytkowników ze wszystkich pozostałych lokalizacji. Nie mogą oni uzyskać dostępu do hostów z uszkodzonego obszaru, ale nic nie przeszkadza im w komunikowaniu się z innymi hostami w sieci. Stopień dostępności sieci zależy więc w znacznym stopniu od lokalizacji i wymagań użytkowania, dlatego też liczbowe wyrażanie dostępności sieci może być bardziej uciążliwe niż przydatne.

Natężenie ruchu

Jedną z ważniejszych metryk każdej sieci WAN jest spodziewane natężenie obsługiwanego ruchu. Natężenie to zmienia się w czasie, zależnie od cyklu pracy przedsiębiorstw, pór roku i innych czynników – tak więc, jak każdą zmieniającą się wielkość, mierzyć je można wieloma miarami statystycznymi, z których najważniejszymi są wartość średnia i wartość maksymalna:

  • Maksymalne natężenie, jakie sieć ma obsługiwać nazywane jest również natężeniem szczytowym. Jak wskazuje nazwa, jest to największe spodziewane nasilenie ruchu, jakie sieć musi być zdolna obsłużyć.
  • Średnie natężenie to – po prostu – natężęnie, przy jakim przyjdzie pracować sieci – a konkretnie: jej okreslonemu składnikowi (lokalizacji) – w typowych warunkach.

Określenie dwóch wspomnianych wartości natężenia ruchu ma podstawowe znaczenie przy dobieraniu szybkości urządzeń transmisyjnych sieci WAN, a także routerów. Jeśli na przykład oczekuje się, że w trakcie dnia roboczego dowolna lokacja będzie obciążała sieć ruchem o natężeniu 100 Kbps, to jest oczywiste, że urządzenie transmisyjne o przepustowości 56 Kbps nie jest dla niej wystarczająco szybkie.

Jeśli w sieci wykorzystana jest jedna ze złożonych topologii opisanych w poprzedniej części rozdziału, konieczne jest określenie sumarycznych schematów i natężeń ruchu obsługiwanego przez szkieletowe routery i urządzenia transmisyjne sieci.

OpóĽnienie

OpóĽnienie to jedna z częściej stosowanych metryk odzwierciedlających wydajność sieci. Odpowiada ona odcinkowi czasu oddzielającemu dwa zdarzenia. W przypadku wymiany informacji zdarzenia te z reguły oznaczają wysłanie i odebranie danych. Dlatego opóĽnienie jest czasem potrzebnym na przesłanie w sieci pakietu z punktu Ľródłowego do docelowego. Przy takiej definicji opóĽnienie jest zjawiskiem sumarycznym, uzależnionym od wielu czynników. Trzy najważniejsze czynniki to:

  • OpóĽnienia propagacji: termin ten odnosi się do łącznego czasu wymaganego na przesłanie (propagację) danych przez wszystkie urządzenia transmisyjne sieci znajdujące się na ścieżce transportu. Wydajność i ilość tych urządzeń transmisyjnych ma bezpośredni wpływ na sumaryczne opóĽnienie każdej transmisji. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na opóĽnienie propagacji jest natężenie ruchu. Im bardziej obciążone jest dane urządzenie transmisyjne, tym mniejsza szerokość pasma dostępna dla nowej transmisji. OpóĽnienia propagacji są zjawiskiem typowym dla instalacji naziemnych, niezależnie od tego, czy nośnikiem jest światłowód, czy przewód miedziany.
  • OpóĽnienia komunikacji satelitarnej: niektóre urządzenia transmisyjne bazują na łączności satelitarnej. Wymagają one przesłania sygnału do satelity i z powrotem na Ziemię. Z powodu potencjalnie ogromnych odległości między naziemnymi urządzeniami transmisyjnymi i satelitami opóĽnienia te mogą być nawet całkiem spore.
  • OpóĽnienia w przesyłaniu: opóĽnienie w przesyłaniu przez sieć jest łącznym czasem potrzebnym na odebranie, buforowanie, przetwarzanie i przesłanie danych przez każde fizyczne urządzenie. Rzeczywiste opóĽnienie w przesyłaniu każdego urządzenia może zmieniać się w czasie. Urządzenia, które pracują przy niemal maksymalnym obciążeniu, mają zwykle większe opóĽnienia w przesyłaniu niż porównywalne urządzenia o małym obciążeniu. Ponadto wartości opóĽnień mogą dodatkowo wzrastać z powodu zbyt dużego obciążenia lub błędów pracy sieci. OpóĽnienia w przesyłaniu często nazywane są czasem oczekiwania poszczególnych składników.

Stopień wykorzystania zasobów

Stopień, w jakim wykorzystywane są różne fizyczne zasoby sieci WAN, jest coraz częściej stosowany jako wiarygodny wskaĽnik ilustrujący, jak dobrze lub jak Ľle pracuje sieć w porównaniu z wymaganiami. Szczególnie uważnie powinny być obserwowane następujące dwie podstawowe kategorie wskaĽników wykorzystania zasobów:

  • wskaĽniki zaangażowania procesora i pamięci routera,
  • wskaĽniki wykorzystania urządzeń transmisyjnych.

Zasoby routera

Routery należą do najważniejszych składników sieci WAN. W odróżnieniu od urządzeń transmisyjnych, znajdują się one poza sferą zainteresowań operatora telekomunikacyjnego. Zatem odpowiedzialność za ich działanie ponosi użytkownik. Na szczęście router jest urządzeniem inteligentnym, wyposażonym we własny procesor i pamięć. Zasoby te są niezastąpione przy obliczaniu tras w sieci WAN i przesyłaniu pakietów. Można je również wykorzystać do monitorowania wydajności routera.

Jeśli obciążenie procesora lub pamięci sięga 100%, ujemnie wpływa to na wydajność. Takie zwiększenie obciążenia, prowadzące do spadku wydajności, może być wywołane wieloma przyczynami. Jednym z przykładów może być nagły wzrost transmisji z sieci LAN do WAN. Sieci lokalne mogą pracować z szybkością do 1 Gbps (zwykle jest to szybkość 10, 16 lub 100 Mbps). Każda z tych szybkości jest znacznie większa od przepustowości typowych urządzeń transmisyjnych sieci WAN, zapewniających jedynie 1,544 Mbps szerokości pasma. Taka różnica szerokości pasma musi być buforowana w pamięci routera. Każdy router może wyczerpać swoje zasoby, jeśli wystarczająco długo będzie obciążony transmisjami z sieci LAN.

Jeśli takie sytuacje zdarzają się rzadko, można je uznać za dopuszczalne odchylenia. Należy je monitorować, lecz nie zmuszają one do wymiany urządzeń. Jednak jeśli przeciążenie zasobów powtarza się lub staje się regułą, konieczne jest podjęcie czynności zaradczych. Zwykle wymagana jest zmiana routera na większy lub wyposażenie istniejącego w większą pamięć. Jeśli pamięć routera jest bez przerwy zajęta niemal w 100%, najwyższy czas, aby kupić dodatkową pamięć.

Rozwiązanie problemu przeciążenia procesora może nie być tak proste jak rozszerzenie pamięci. Praktycznie istnieją tylko dwa wyjścia z opisywanej sytuacji:

  • wymiana procesora routera (lub – routera w ogóle) na nowy o większych możliwościach,
  • zbadanie schematów ruchu w sieci WAN i sprawdzenie, czy możliwe jest zmniejszenie obciążenia danego routera.

Regulację ruchu w sieci można praktycznie przeprowadzić jedynie w dużych sieciach rozległych o złożonych topologiach zapewniających wielość tras. Jednak nawet w takich sieciach, jeśli problemy dotyczą routera w lokalizacji użytkownika (nie routera szkieletowego), jedynym środkiem zaradczym jest wymiana urządzenia na szybsze.

Stopień wykorzystania urządzeń transmisyjnych

Możliwe jest również monitorowanie wykorzystania urządzeń transmisyjnych. Wykorzystanie to zwykle jest wyrażane procentowym zużyciem szerokości pasma. Na przykład, jeśli stosowane jest łącze T-1, wykorzystanie jego 30% oznacza, że aktualnie jest wykorzystywana taka włąśnie część dostępnego pasma o szerokości 1,544 Mbps.

WskaĽniki te mogą być trudne do przeanalizowania, a czasami mogą być wręcz mylące. Na przykład, często zdarza się, że oprogramowanie zarządzające siecią pobiera informacje na temat wykorzystania zasobów co pewien okres czasu. Może to być godzina, pięć minut lub dowolny inny czas. Jeśli częstotliwość próbkowania jest zbyt mała (w stosunku do dynamiki zmian), krótkotrwałe wahania wykorzystania pasma mogą być gubione. Z kolei zbyt częste próbkowanie może doprowadzić do powstania ogromnej ilości nieistotnych informacji. Sztuka polega na dobraniu odpowiedniej częstotliwości, pozwalającej na zebranie istotnych danych na temat działania sieci w stosunku do oczekiwań użytkownika.

Poza samym wybraniem szybkości próbkowania pozostaje jeszcze zagadnienie okna próbkowania. Okno próbkowania jest czasem, w którym pobierane są próbki informacji. Ustalenie okna próbkowania polega na określeniu częstotliwości próbkowania oraz czasu trwania próbkowania. Okno próbkowania powinno być ustalone na podstawie wymagań użytkowników dotyczących dostępności sieci WAN. Jeśli próbkowanie wykorzystania sieci odbywa się 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę, a użytkownicy pracują jedynie przez 10 godzin dziennie i po 5 dni w tygodniu, zebrane dane statystyczne nie będą odzwierciedlały rzeczywistego stopnia zaspokojenia wymagań użytkowników.

WskaĽniki wykorzystania są doskonałym narzędziem statystycznym do monitorowania i mierzenia stanu urządzeń transmisyjnych. Nie są one jednak jedynymi metrykami wydajności sieci. Sieć jest sprawna tylko wtedy, gdy spełnia oczekiwania użytkowników. Dlatego też lepszy obraz sprawności sieci dają perspektywiczne, złożone wskaĽniki będące połączeniem różnych metryk wydajności.

Koszt sieci WAN

Ważnym elementem wszelkich kryteriów oceny wydajności jest koszt. Koszty posiadania i korzystania z sieci rozległej obejmują początkowe koszty budowy oraz miesięczne opłaty za jej eksploatację. Nie jest zatem niespodzianką, że składniki sieci o dużych możliwościach są znacznie droższe od elementów mniejszych i, co tu ukrywać – mniej pewnych. Dlatego też projektowanie sieci WAN jest zadaniem ekonomicznym, w którym osiąga się równowagę między kosztami i wydajnością.

Osiągnięcie tej równowagi może być bardzo trudne. Nikt nie chce projektować sieci WAN, której użytkownicy będą niezadowoleni, ale też nikt nie chce sieci, której koszt przekroczy zakładany budżet! Na szczęście szereg wskazówek może pomóc administratorom wybrać projekt sieci WAN, która zaspokoi bieżące wymagania, umożliwi przyszłą rozbudowę oraz zmieści się w zakładanym budżecie:

  • Kapitał jest inwestowany w routery i inny sprzęt, który staje się stałą częścią sieci. Po uruchomieniu tych urządzeń, ich wymiana stwarza spore problemy. Ponadto, zależnie od planu amortyzacji, może się okazać, że korzystanie ze sprzętu powinno potrwać pięć lub więcej lat! Może to doprowadzić do kupienia większego lecz stosunkowo mało popularnego routera. Dodatkowy sprzęt (pamięć, procesory i interfejsy) można dodawać w póĽniejszym czasie, w miarę potrzeb. Rozwiązanie to umożliwia przyszły rozwój przy niewielkich kosztach dodatkowych oraz krótkim (lub wręcz zerowym) czasie nieaktywności sieci.
  • Urządzenia transmisyjne można stosunkowo łatwo zastąpić innymi. Koszt ich użytkowania należy do kosztów stałych, nie do inwestycji, nie ma więc możliwości odpisów amortyzacyjnych. Wymianę urządzeń transmisyjnych można przeprowadzać tak często, jak na to pozwala umowa z operatorem telekomunikacyjnym. Zatem można sprawdzać możliwości zaspokojenia oczekiwań co do wydajności za pomocą różnych dostępnych urządzeń i technologii transmisyjnych.

Korzystanie z powyższych wskazówek może pomóc w zaspokajaniu bieżących i przyszłych wymagań użytkowników bez przekraczania budżetu.

Podsumowanie

Sieci rozległe są skomplikowanymi konstrukcjami, które nie zawsze przystają do opisanych w publikacjach czy otwartych standardów. Projektowanie, budowa i obsługa sieci WAN mogącej stale spełniać oczekiwania użytkowników może okazać się zadaniem niemal niewykonalnym. Sukces leży w zrozumieniu możliwości, ograniczeń i kosztów różnych technologii składowych sieci. Dzięki temu możliwa staje się ich poprawna integracja. Głównym celem jest zbudowanie sieci, w której każdy składnik jest dobrze dopasowany do możliwości pozostałych elementów i mieści się w ograniczeniach budżetowych.

Rozdział 14, zatytułowany "Linie dzierżawione", poświęcony jest szczegółowemu omówieniu linii dzierżawionych.


Rozdział z książki "Sieci komputerowe - księga eksperta". © 1999 Wydawnictwo Helion